Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kişisel Gelişim
  4. »
  5. Stresle Mücadele Etmenin Yollarını Bilmiyoruz

Stresle Mücadele Etmenin Yollarını Bilmiyoruz

Bilgece Bilgece - - 9 dk okuma süresi
9 2

Acı ama gerçek bir durum var ki hepimiz stresliyiz ve stresle yaşamayı bilmiyoruz. Okulda, evde, iş yerinde ve tabi trafikte hep stres altındayız. Tüm bu yaşadığımız zorluklar yetmezmiş gibi bir de ülke olarak yaşadığımız zorluklarda, bunlara eklenince bunalmaya başlıyoruz. Öyle ki eskiden insanlar, futboldan, arabadan bahsederken zamanla ülkeyi kurtarma konuları işlenir oldu. Hatta şimdilerde bu, dünyayı kurtarmak üzerine konulara döndü. Evdeki tırnak makasının kırılmasından tutunda Amerikan başkanının nasıl olurda Trump seçilir diye olduk olmadık her şeyi dert ediniyoruz.

Stresle Mücadele Etmenin Yollarını Bilmiyoruz

Stresle başa çıkmak için pek çok bilindik ama uygulamadığımız yöntem var.  Mesela,  her şeyi adım adım sırayla yapmak. Aklımıza gelen gelmeyen yaptığımız şeyleri yazmak ya da günlük tutmak da diyebiliriz. Düzenli ve iyi bir uyku çekmek, egzersiz yapmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek gibi bilinen bir liste vardır.

Stresle Mücadele Etmenin Yollarını Bilmiyoruz

Bu listede yer alanların ortak bir özelliği var. Hepsi bize, stresten uzak durmak için başka bir şey yapmaya teşvik ediyor. Ama bu klişeleşmiş ve artık yapamadığımız şeylerin aksine diyorum ki hiçbir şey yapmayın. Stresten kurtulmak için hiç bir şey yapmayın. Burada yapmayın kelimesinin altını yazının ilerleyen kısımlarında genişleyecek ve daha anlaşılır hale gelecek.

Stresle Başa Çıkmak İçin Zaman Makinesine İhtiyacımız var

Stresle Başa Çıkmak İçin Zaman Makinesine İhtiyacımız var

Stresle başa çıkmak için zaman makinasına ihtiyaç olduğu gün gibi ortada. Ama bu bildiğiniz geçmiş ya da geleceğe götüren zaman makinesi değil. Zaten şu anda sahip olduğumuz akıl bunu neredeyse sürekli geçmişi düşünüp, geleceği hayal ederek yapıyor. Beynimiz, geçmişin hayaletiyle korkar, geleceğin bilinmezliğiyle de bizleri kaygılandırır. İşte bu zaman makinesi bizi içinde bulunduğumuz ana geri getirebilmesi için aklımızı ikna edecek bir makine olacak.

YouTube video

Hayatımızın çoğu aklımızın içinde geçer. Bizi strese sokan duygular düşünceler hepsi oradadır. Bazı kişisel gelişim önerilerinde o duygu ve düşünceleri durdurmakla uğraşmamanız sadece onlara uzaktan bakmanız önerilir. Yargılamadan sadece bakın.

Büyük Resmi Görmek Gerek

Büyük Resmi Görmek Gerek

Büyük resmi görmek için duygu ve düşünceleri bir topa benzetin. Bir adım geriye çekilip topa bakın. Bu oradaki düşünceyi açıkça görmek, topun hareketiyle de duyguların geliş gidişine tanıklık etmek gibi bir şeydir. Bunu yapabilmek için yargılamadan, sakin ve odaklanmış bir zihne ihtiyaç var. Hiçbir şey yapmamaya çalıştığınızda kafanızda o duygu ve düşünceler olmayacak mı? Tabi ki olacak.

Stres

Ancak onları ustalıkla kontrol edebilmek için rahatlamış ve odaklanmış bir akla ihtiyaç var. 3 top çeviren bir adam yaptığı işi şöyle anlatır. Toplara çok fazla odaklanarak onları çevirmeye çalışırsam, bu kadar rahat olamam ve izleyenlerle etkileşimde olamam. Aynı şekilde de izleyenlerle ilgilenmek için çok fazla rahat olursam da o zaman toplara odaklanamam ve düşerler. Ölçülü seviye de sakin ve odaklanmış bir zihinle bunlar yapılabilir.

Büyük Resmi Görmek Gerek

Büyük, gürültülü kalabalık ve her saniye değişen bir resme 5 saniye öteden bakmayı hayatımız gibi düşünüyoruz. Hemen karar vermek, tepki göstermek ya da harekete geçmek gibi. Hani o ünlü ressamların yaptığı ama çoğu zaman ilk bakışta bir şey anlamadığımız resimler var ya onlardan bile bir anlam çıkartabiliriz. Resmin karşısına geçeriz. Önce bir adım geriye gideriz, sonra bir adım daha, sessizce durur ve sonunda tuvalde çizilmiş resmi görmeye ve anlamaya başlarız. Eğer stres etkisinden kurtulacaksak ve kendimize ulaşacaksak bunu yapmamız şart.

İlginizi Çekebilir: Etkili Konuşma Kuralları

Kendimize Ulaşmayı Başarmalıyız

Kendimize Ulaşmayı Başarmalıyız

Kendimize ulaşmak basit iki kelime gibi duruyor. Ancak bu cümle fazlasıyla anlam barındıran bir tabirdir. Şu anda hemen herkesin yakınında olan pek çok teknolojik araçla, dünyanın herhangi bir yerindeki kişiye rahatlıkla ulaşıyoruz.

Kendimize Ulaşmayı Başarmalıyız

Peki ya kendimize? Kendimize ulaşabilmek için bunun tam tersini yapmak gerekiyor. Bütün o araçları kapatıp kendimizle baş başa kalmak. Stres ile başa çıkmak için söylediğim o hiçbir şey yapmayın önerisi, sadece bu cümle bile strese sanki kendisiyle mücadele edilmesi gereken zorunlu bir düşmanmış gibi gösteriyor bize. O bizim düşmanımız değil.

Kendimize Ulaşmayı Başarmalıyız

Yapılan bir araştırmada çok ilginç bir sonuç çıkıyor. Bu konuda psikologların bile fikrini değiştiren bir araştırmadan bahsediyorum. 8 yıl süren araştırma sonucunda 30.000 kişiye şu iki soru sorulmuş. Geçen yıl ne kadar strese ne kadar süreyle maruz kaldınız ve stresin sağlığınıza etkisini biliyor musunuz? Her yıl bu araştırma devam ederken, geçen yıl bu araştırmaya katılan kişilerden kaç tanesi ölmüş ona bakmışlar.

Dünyanın İlk Yapay Zeka İşletim Sistemi: Karşınızda aiWARE

Geçen yıl strese bağlı ölüm riski gözle görür şekilde  artmış. Ama sadece 2. Sorudaki yani stresin sağlığına zararlı olduğu cevabını verenlerde bu artış gözlenmiş. Stresli olup 2. Soruda da sağlığa zararlı olmadığını düşünenlerin ilginç bir şekilde sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürdüğü görülmüş. Yani stresten ölüm oranında değişme olmamış. Stresli olup bunun sağlığına zararlı olacağını düşünen insanlarda bu oran artmış. Ölüm stresten değil, stresin düşüncesinden gerçekleşmiş.

Dünyanın İlk Yapay Zeka İşletim Sistemi: Karşınızda aiWARE

Stres ile başa çıkmanın en iyi yolu olarak öncelikle onun başa çıkılması gereken bir düşman olmadığına inanmamız gerekiyor. Elbette strese maruz kalacağız. Çünkü bu bizim hayatımızın bir parçası ve bununla beraber yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Arada duraklayarak, sessizliğin sesindeki o beyazlıkları yakalayarak yapacağız. İçinde bulunduğumuz dünya gerçekten çok meşgul ve kafası karışık.

Dünyanın İlk Yapay Zeka İşletim Sistemi: Karşınızda aiWARE

Haliyle biz de ona ayak uyduruyoruz. Stres altındayız ve bunu değiştirmek o kadar kolay değil ama en azından bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Sürekli bir koşturma hali bir şeyleri yetiştirme ve yapma durumundayız. Durmamız gerek. Derin bir nefes almalıyız ve o nefesi alabildiğimize sevinmeliyiz.  Geçmişin yükü geleceğin kaygılarını kenara atmalı, sakin ve sessizce düşünmeliyiz. Unutmayın stresli dönemde sakin davran metodu unutulmamalıdır. Stresli dönemde sinirli veya öfkeli olabilirsiniz fakat stres konusunda yalnız değilsiniz.

YouTube video

Stresle mücadele tamamen sizin elinizde. Stres kalp hastalığı olmak üzere bir çok çeşitli kalp soruna zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle Psikolojik olarak sakin kalmak son derece önemlidir. Olumsuz düşünceler çok daha fazla strese neden olacaktır. Unutmadan stres yüksek tansiyon rahatsızlığını da tetiklemektedir. Çeşitli hastalıklara neden olan stresten uzak durmak daha sonra yaşanacak problemlerin de önüne geçecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.