Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Çalışma Hayatı
  4. »
  5. Sürekli Uyku Hali ve Kurtulma Yolları

Sürekli Uyku Hali ve Kurtulma Yolları

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
10 1
burcu-alem_surekli-uyku-hali-ve-kurtulma-yollari

Gece geç olmadan uyumanıza rağman gün içinde sürekli uyku hali sorunu yaşıyorsanız, hayatınızda bazı değişiklikler yapmanın zamanı gelmiştir. Yaşayış tarzınıza yapılacağınız farklı dokunuşlarla bu durumun ilerlemesine karşı önleminizi alabilirsiniz.

YouTube video

Sürekli uykulu olma hali ve kurtulma yolları arasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu uykunun düzenli olup olmadığıdır. Öncelikle uyku saatlerinizi belirlemeniz gerekir. Bu saatlere uyarak kendinizi bu düzene alıştırmanız önemlidir.

Aşırı uykululuk bir hastalık belirtisi olabilir. Çok fazla uyku isteği, gündüz aşırı uyku atakları geçirme, daha fazla uyuma isteği bir hastalıktır. Narkolepsi tanısı ile ilgili ortaya çıkan belirtilerdir. Hastalıklarını bilmeyen kişilerin aşırı uyku halinde mutlaka bir doktora görünmesi gereklidir.

Yetişkin bir insan günde ortalama 6-8 saat kaliteli bir uyku ile gün içerisinde dinç olabilir. Kaliteli uyku için aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak gerekir. Ayrıca yatmadan önce ılık duş ile uykuya dalış sürenizi kısaltabilirsiniz.

Gün içerisinde sürekli halsiz ve kendinizi bitkin hissetmemek için haftada en az 3 gün açık havada yürüyüş yapabilirsiniz. Düzenli olarak yapacağınız egzersizler ile vücudunuz zinde kalacaktır. Sürekli uyku hali durumundan kaçınmak için öğün atlamadan beslenmeniz gerekir. Özellikle sabah kahvaltısı, vücudu aktif ve üretken bir hale hazırlar.

Gözlerde Sürekli Uyku Hali Neden Olur? Gözlerde Ağırlık ve Sürekli Uyku Hali

burcu-alem_surekli-uyku-hali-ve-kurtulma-yollari

Gözlerde ağırlık ve uyku hali, düzensiz yaşam biçiminden kaynaklanır. Geceleri uyurken sık sık uyanma ya da geceleri uyku kaçması gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu durumu kontrol altına almak için önce kendi yöntemlerinizi deneyebilirsiniz.

Gündüz uykusunu ortadan kaldırarak kendinizi gece uyumanız gerektiğine inandırmalısınız. Böyle durumlarda negatif düşüncelerden uzak durmanız gerekir. Psikolojinizi zorlamadan ve kendinizi stres altında bırakmadan uyumayı deneyebilirsiniz. Belli bir düzen oluşturduğunuzda verimli uykuya kavuşacaksınız. Böylece gün içerisinde gözlerde ağırlık ve sürekli uyuma isteğiyle karşılaşmayacaksınız.

Sürekli Uyku Hali Ve Halsizlik

burcu-alem_surekli-uyku-hali-ve-kurtulma-yollari

Sürekli uykulu ollma hali ve halsizlik yaşayan bireylerin sayısı oldukça fazladır. Gerek günlük yaşam stresi gerekse olumsuz koşullar bitkin düşmenize neden olabilir. Özellikle yetersiz uyku, halsizliğe neden olan ilk etkenler arasında yer alır. Metabolizma da oluşan sorunlar halsizlik belirtisi oluştururken sürekli kendinizi yorgun hissederseniz.

Birbirleriyle bağlantılı olan bu durumlarda sorunun asıl kaynaklığını tespit etmeniz gerekir. Fakat kimi durumlarda tespiti tek başınıza yapmanız mümkün değildir. Kısa süre sonra sürekli uykulu olma hali ve bitkinlik hissi vücudunuzda farklı sorunlara sebep olacaktır. Böyle durumlara sebebiyet vermeden doktora gitmeniz sizin için faydalı olur.

Sürekli Uyku Hali Neden Olur? Sürekli Uyku Hali Psikolojik Etkenler

Sürekli uyku hali neden olur sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır. Gece uykunuzu alamadığınızda veya geceleri kesik kesik uyuduğunuzda vücudunuz dinlemez. Bedenen ve ruhen dinlenmek için sağlıklı uyku şarttır.

Depresyon ya da bunalım halinde daha çok uyumak isteyebilirsiniz. Bu durumdan kurtulmak için psikiyatri uzmanına gitmeniz de fayda vardır.

Kansızlık yaşayan kişilerde görülen enerji düşüklüğü, kişinin yorgun hissetmesine ve sürekli uyumak istemesine neden olur. Bu durumda dahiliye uzmanına giderek tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Hareketsiz bir hayat bir yaşıyorsanız vücudunuz sizi sürekli yatağınıza götürmek isteyecektir. Gün içerisinde farklı saatlerde uyumanız gece uykunuzu etkileyecek ve diğer gün uykunuzu alamayacaksınız.

Aynı zamanda uyku apnesi olan kişilerde de gün boyunca uyku hali gözlenmektedir.

Evde Sürekli Uyku Hali, Ani Uyku Bastırması Neden Olur ?

Evde devamlı uyku hali sorunu ile başa çıkmak için sabahları uyandığınızda yüzünüzü soğuk ile yıkamanız gerekir. Soğuk su uykunun dağılmasını sağlarken zihinsel olarak da odaklanma sürecinizi hızlandıracaktır. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırma etkisi de bulunmaktadır. Güne başlarken limonlu su içmeniz tavsiye edilir.

Vücudun sıvı ihtiyacını karşılayarak, zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Günde yaklaşık 2,5- 3 litre su içmek gerekir. Eğer vücut susuz kalırsa beyne giden oksijen olumsuz etkilenerek kişinin kendini yorgun hissetmesine neden olur. Yeşil çay da seçenekler arasında bulunur. İçerisinde bulunan ve doğal olan polihenoller sayesinde uyku kalitesinin artmasına sebep olur.

Sürekli Uyku Hali İçin Hangi Doktora Gidilmeli

Daha önce yorulmadan yapılan işler artık yorgunluk hissi yaratıyorsa doktora gitmeniz de fayda vardır. Evde uyguladığınız çeşitli yöntemler yetersiz kaldığında, vücut çeşitli sinyaller verecektir. Fiziksel aktivitiler de yaşanan düşüş ile günlük işlerinizi zorlanarak yapar hale geleceksiniz. Bu durumda doktora gidip tahlillerinizin yapılması gerekir.Devamlı uyku hali için hangi doktora gidilmeli ve ne gibi tedavi yöntemleri uygulandığını görebiliriz.

Uyku ve uyanıklık durumunu kontrol eden bölüm nörolojidir. Nöroloji polikliniğine giderek uyku sorunu ve buna bağlı rahatsızlıklarınızı ifade edebilirsiniz. Tedavi edilmediği takdirde yaşam kalitenizi etkiler. Günlük aktivilerinizi gerçekleştirirken zorluklar ile karşılaşabilirsiniz.

Çok Uyuyan İnsan Psikolojisi

Fiziksel ve psikolojik olarak sürekli yorgunluk hissiyatı yaşantınızı zorlaştıracaktır. Kimi zaman iş hayatınızda kimi zamanda evinizde dinç ve zinde kalmak için elinizden geleni yapmalısınız. Özellikle pozitif düşüncelerle kendinizi motive edebilirsiniz. Hayatınızda ufak değişiklikler yaparak sorunu çözemiyorsanız destek almanız önemlidir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

  1. Melis Akyazı göçen - -

    Yorumla kazan gerçekten harika bir ek gelir çok güzel kazanç sağlıyorum üstelik görevleri çok kolay herkese tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.