Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gezi Rehberi
  4. »
  5. Tarihin İlk Tapınağı Göbeklitepe Nerede? Tarihinde Neler Gizli?

Tarihin İlk Tapınağı Göbeklitepe Nerede? Tarihinde Neler Gizli?

Bilgece Bilgece - - 9 dk okuma süresi
2 0
tarihin-ilk-tapinagi-gobeklitepe-nerede-tarihinde-neler-gizli

Son dönemlerde özellikle Göbeklitepe Rafadan Tayfa animasyon filmi ile gündeme gelmiş ve herkes Göbeklitepe nerede diye merak eder olmuştu.

Çoğumuzun haberi bile olmayan, 1995 yılında başlayıp halen devam eden arkeolojik bir çalışma, tarihin bilinen bütün gerçeklerine bambaşka yerlerden ışık tutar oldu. Göbeklitepe. Tarihsel olarak bildiğimiz yerleşik hayat, dini yaşam, beslenme ve avlanma alışkanlıkları bu arkeolojik çalışmalar ve elde edilen bulgularla yepyeni bir boyuta taşındı.

YouTube video

Urfa’ da bulunan Göbeklitepe tapınağı, Mısır Piramitlerinden yaklaşık 7500 yıl daha öncesine dayanan bir tarihe işaret ediyor.

Yerleşik hayata geçildiğinin en önemli ispatlarından biri olan buğdayın atalarınada Göbeklitepe’ de ulaşıldı.

Öyle bir yer düşünün; tarihin ve insanlığın başlangıcı için sıfır noktası. Bilinen ve üzerinde yorumlar yapılarak insanlık tarihine not düşülen tüm bilgiler, Göbeklitepe ile yeniden yazılıyor.

İlginizi Çekebilir: Çatalca da Gezilecek Yerler- Çatalca Gezi Rehberi

Göbeklitepe Nerede?

tarihin-ilk-tapinagi-gobeklitepe-nerede-tarihinde-neler-gizli

Şanlıurfa’ nın kuzeydoğusunda, Örencik köyü yakınlarında Göbeklitepe. Yaklaşık 300-350 metre çapında bir alan. Ortalama 15 metre yükseklikte ve bulunduğu konum itibariyle geniş bir görüş alanına sahip.

Tarihin İlk Tapınağı Ve Dini İnancın İlk Merkezi Göbeklitepe Ve Göbeklitepe Tarihi

tarihin-ilk-tapinagi-gobeklitepe-nerede-tarihinde-neler-gizli

Tarihin ilk tapınağı…bu yönden bakılırsa da insanlık tarihinin ilk dini merkezi Göbeklitepe. Neolitik döneme ait yaklaşık 20 tane tapınak tespit edilmiş bu bölgede. Ancak bugüne kadar yapılan arkeolojik çalışmalarda 6 tanesi tamamen ortaya çıkmış durumda.

Alman arkeoloji enstitüsü klaus schmidt kazı çalışmaları esnasında dünyanın bilinen en eski tapınağı olarak yer alan bir alan buldu. Örencik Köyü yakınlarında tarihin merkezi olarak kabul edilen Göbekli tepe dünya tarihi miras listesinde yer almaktadır.

Sütunlarda yer alan yabani sığır, yaban domuzu gibi figürler aslında cilalı taş devrinden çok yıl önce büyük bir insan topluluğunun yaşadığına dair kanıttır.

Göbeklitepe Nerede ? Göbeklitepe Hangi Tarihte Yapıldı

Milattan önce 10000 yıllarında yapıldığı, arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen bilgiler arasında, ki bu tarih bizim bütün tarihi bilgilerimizi altüst etmeye yetecek bir bulgu. Ve bu tarihten tahminen 1000 yıl sonra, yine insan eliyle üstleri kapatılarak saklanmış Göbeklitepe. Bunun nedenide hâlâ muamma tabi. Halen devam eden arkeolojik çalışmalar bizi, tarihin esrarengiz yollarında pek çok yeni bilgiye götürecek.

YouTube video

Tarihte Bilinen En Eski Yapıttan 7500 Yıl Daha Eski

Tarihsel çalışmalar, günümüze kadar bize pek çok bilgiler vermişti. Tarihin en eskisi diye bildiğimiz yapıtlar, bunların üzerine yapılmış bir sürü araştırmalar, hepsi Göbeklitepe’nin bulgularıyla değişti.

Göbeklitepe’nin keşfedilmesine kadar bilinen en eski tapınak Malta’da idi.  Yaklaşık 5000 yaşında olduğu biliniyordu. Yine en eski tarihi yapılardan Mısır Piramitleri bile Göbeklitepe’den 7500 yıl sonra inşa edilmiş.

Yani bütün bu bulgular ışığında, Göbeklitepe’nin 12-13 bin yıllık bir geçmişi var.

Göbeklite’ nin Sırrı

tarihin-ilk-tapinagi-gobeklitepe-nerede-tarihinde-neler-gizli

Göbeklitepe’nin sırrı aslında insanın en eski tarihine dayanıyor. Onların yaşam şeklinden inanışlarına kadar pek çok konuda gizemli işaret burada sizi bekliyor. İşte bu sırlara dair merak edilenler:

Göbeklitepe’deki Kayaların Şekilleri Ne Anlama Geliyor

Göbeklitepe tapınağının yapıldığı tarihlere ait bilgiler, bize o dönemde yaşayan insanların bitkileri toplayarak ve avcılık yaparak hayatta kalan küçük gruplar olduğunu gösteriyordu. Ancak, tapınaktaki devasa taş ve kayaların, bulundukları yüksekliğe küçük grupların insan gücü ya da yük tasıyan hayvanlarla taşınabilmesi imkansız. Bu durum, tarihte ilk kez insanların oldukça kalabalık bir şekilde bir arada ve aynı bölgede yaşadığını gösteriyor.

Göbeklitepe’ nin Keşfi / Gökbeklitepe Nerede ?

Kabartma Hayvan Figürleri Ve Resimlerin Tarihe Tuttuğu Işık

tarihin-ilk-tapinagi-gobeklitepe-nerede-tarihinde-neler-gizli

Göbeklitepe, çalışmalar halen devam ediyor olmasına rağmen pek çok soru ve gizemi de içinde barındırıyor. Aslında pek çok farklı görüş ve bulgu bir araya geldikçe yeni sonuçlarda ulaşılıyor.

Tapınağın duvarlarındaki kabartma hayvan figürleri, avlanma temasından uzakta, tek olarak işlenmiş ve daha sanatsal izler taşır halde.

Taşlar üzerinde pek çok farklı hayvan figürü bulundu. Bazı arkeologlar, bunların Göbeklitepe tapınağını ziyarete gelen farklı kabileleri sembolize edebileceğini düşünüyor.

Göbeklitepe Hem Tarihin Hem De Buğdayın Atası

tarihin-ilk-tapinagi-gobeklitepe-nerede-tarihinde-neler-gizli

Demiştik ya yazımızın başında; Göbeklitepe tarihin sıfır noktası diye. İşte size bunu için bir bilgi daha.  Buranın keşfine kadar olan süreçte, insanoğlunun tarım ve hayvancılığı öğrendikten sonra tapınaklar yaptığı düşünülüyordu.

Ancak Göbeklitepe, bütün bu bulguları tersine çeviren bir bilgiye daha ışık tuttu. O döneme kadar avcılık yapan insanlar, önce Göbeklitepe’yi inşa etmiş sonrasında ise kendilerine farklı beslenme şekilleri bulmak ihtiyacı içine girmişler. Çünkü yapılan araştırmalar göstermiştir ki, tarihsel açıdan en önemli kültür bitkisi sayılan buğdayın kalıntılarına da yine Göbeklitepe yakınlardaki Karacadağ’da rastlanmıştır. Bu da bize tarımın ilk başladığı yer olarak bu bölgeyi işaret etmekte.

T Sütunlar Ve Üzerindeki Figürler

tarihin-ilk-tapinagi-gobeklitepe-nerede-tarihinde-neler-gizli

Göbeklitepe tapınağında boyları yaklaşık olarak 3 ila 6 metre arasında değişen T şeklinde sütunlar bulundu. Arkeologlar bunların birer insan betimlemesi olduğunu öngörüyor. Ağırlıkları ortalama 50 ton civarında olan bu sütunların üzerinde, tapınağın diğer duvarlarında bulunan kabartma hayvan figürlerinden farklı olarak aslan figürleri yer alıyor. Bu bilgiler ışığında ise, o dönemde Anadolu’da aslanların yaşamış olma ihtimali oldukça yüksek.

Sıvı Geçirmeyen Zemin Neyin İşareti

Yapılan tüm çalışmalar ve ortaya çıkarılan tapınaklarda ki zeminlerde ilginç bir özelliğe rastladı arkeologlar. Göbeklitepe tapınağının tüm zeminleri sıvıyı geçirmeyen bir özellikle inşa edilmi

Buradan hareketle; bu bölgede yapıldığı düşünülen dini törenler, tam olarak nedeni ve ne olduğu bilinmese de bir takım sıvılar ( kan, alkol, su gibi) eşliğinde yapılıyor olabilir sonucuna ulaşılıyor.

Göbeklitepe 2011 Yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde !

tarihin-ilk-tapinagi-gobeklitepe-nerede-tarihinde-neler-gizli

İnsanlık tarihine yepyeni bir ışık tutan ve başka bir boyut kazandıran Göbeklitepe, UNESCO tarafından da dikkatle incelenen ve takip edilen bir çalışma. Bu sebeple 2011 yılında UNESCO Göbeklitepe’yi Dünya Miras Geçici Listesine alarak, buradan elde edilecek tüm bilgi ve bulguların gelecek nesillere aktarılması için çalışmalara başladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.