Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Neden Olur?

Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Neden Olur?

Bilgece Bilgece - - 7 dk okuma süresi
12 0

Tırnak mantarı, günümüzde oldukça yaygın görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kişiyi oldukça rahatsız eden ve bulaşıcı özelliği olması nedeniyle sağlığı ciddi tehdit eden bu hastalıkta tedavinin vakit kaybetmeden yapılması son derece önemlidir. Fakat uzman bir hekime danışılmadan yapılan bireysel tedaviler rahatsızlığın ilerlemesine neden olacaktır. Bu sebeple enfeksiyonun kontrol altına alınabilmesi ve yayılmasının önlenebilmesi için kişinin uzman bir hekime gitmesi gerekmektedir. Peki söz konusu hastalığın belirtileri nelerdir, neden olur, tedavisi nasıl gerçekleştirilir? Tırnak mantarı için neler yapılabilir? Birçok kişinin merak ettiği bu soruların yanıtını gelin birlikte inceleyelim.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantarı nedenleri, son dönemde sıklıkla sorulmaya başlanan soruların başında gelmektedir. El ve ayak tırnaklarının nemli ortamlarda kalması sonucunda birtakım enfeksiyonlar gelişebilmektedir. Peki hangi nedenler tırnak mantarını tetikleyebilmektedir?

 • Kanımızda bulunan yüksek şeker miktarı.
 • El ve ayakların sıklıkla suyun içerisinde kalması.
 • Ortak kullanılan duşlar.
 • Sıkı giyilen ayakkabılar ayak tırnak mantarı için zemin hazırlamaktadır.
 • Doğru yapılmayan veya önemsenmeyen ayak temizliği
 • Tırnaklara alınan sert darbeler.
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması tırnak mantarını tetikleyebilmektedir.

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak mantarı, kişilere oldukça rahatsızlık verebilen enfeksiyon hastalığı olarak bilinmektedir. Farklı belirtiler ile ortaya çıkan bu rahatsızlığın temel nedeni ise hijyen olarak bilinmektedir. Peki tırnak mantarının belirtileri nelerdir? Günümüzde oldukça merak edilen bu sorunun yanıtını gelin birlikte inceleyelim.

 • Kişilere oldukça rahatsızlık veren enfeksiyon hastalığının en temel belirtisi ise kokudur. Özellikle ayak tırnaklarından gelen kokular dikkate alınmalıdır. Erken yapılacak teşhis hastalığın yayılmasını engelleyecektir.
 • El ve ayak tırnaklarının yüzeyinde meydana gelen renk değişimleri mantarın belirtileri arasındadır.
 • Tırnak kenarlarında ortaya çıkan beyaz lekeler mantar rahatsızlığın belirtileri arasındadır.
 • Tırnaklarda meydana gelen şekil bozukluklarından kaynaklanan çabuk kırılmalar veya kalınlaşmalar bu rahatsızlığın işareti olabilmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler tırnak mantarının en belirgin belirtileridir. Bu belirtilerden herhangi birini görmeniz halinde, vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmanız son derece önemlidir. Zira bulaşıcı olan mantar hastalığı önce sizin tırnaklarınızda yayılacak ardından sizinle aynı duşu kullanan bireylere bulaşacaktır.

Tırnak Mantarının Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

Tırnak Mantarının Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

Günümüzde oldukça sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan tırnak mantarı, tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bulaşıcı bir enfeksiyon olması nedeniyle önce çevre dokulara ardından da diğer insanlara bulaşacaktır.

İlginizi Çekebilir: Panik Atak Nedir? Belirtileri Ve Tedavileri

Tedavi edilmeyen bu rahatsızlık yumuşak deri enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Ayrıca enfeksiyonun ilerlemesiyle birlikte, kangren problemi ortaya çıkacaktır. Enfeksiyonun ilerlemesini engellemek ve kangren gibi ciddi sağlık problemi ile karşılaşmamak adına tedavinin bir an önce yapılması gerekmektedir. Tırnak mantarı çok daha fazla ilerleyerek enfeksiyona neden olabilmektedir. Peki söz konusu rahatsızlığın tedavisi nedir?

Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak Mantarı Tedavisi

Kişilere oldukça rahatsızlık veren ve tedavi edilmediğinde kangren gibi ciddi sağlık problemlerine yol açan tırnak mantarı, birçok nedenden ötürü ortaya çıkabilmektedir. Başlıca nedeni hijyen olan bu rahatsızlıkta erken tanı oldukça önemlidir. Perki tırnak mantarına ne iyi gelir? Tırnak mantarı tedavisi kapsamında aşağıdaki adımlar yapılmaktadır.

 • Öncelikli olarak ayak tırnakları ile el tırnaklarının kuru tutulması son derece önemlidir.
 • Uzman hekim kontrolü eşliğinde, uygun cihazlar kullanılarak tırnakların temizlenmesi işlemi yapılmaktadır.
 • Hekimler, rahatsızlığı olan bireylere öncelikli olarak tırnak mantarı kremi Kremin düzenli kullanılması, tedavi sürecini olumlu şekilde etkileyecektir.
 • İlerleyen enfeksiyonlarda, hasta bireylere enfeksiyonun yavaşlatılması ve ortadan kaldırılması için ekstra olarak tırnak mantarı ilacı

Tırnak Mantarından Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

 

Tırnak Mantarından Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?

Tırnak mantarı rahatsızlığı, oldukça hızlı gelişen ve yayılabilen enfeksiyon hastalığı olarak bilinmektedir. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen bu rahatsızlıktan korunmak ise oldukça kolaydır. Tırnak mantarından korunmak için aşağıdaki adımlara dikkat etmek oldukça önemlidir.

 • El ve ayak tırnaklarının kuru tutulması son derece önemlidir.
 • Ayak parmaklarınızı sıkacak ayakkabılardan kaçınılması gerekmektedir.
 • Ortak alanlarda duş alınmaması gerekmektedir. Zira mantar rahatsızlığı bulaşıcı bir hastalıktır.
 • Mantar enfeksiyonundan korunmak için, mutlaka bağışık sistemini güçlendirmek gerekmektedir.
 • Tırnak makası başta olmak üzere çeşitli pedikür malzemelerinin iyi temizlenmesi alınabilecek önlemlerin başındadır.
 • Bir şekilde mantar enfeksiyonu probleminden kurtulmak isteyenler tıbbi tedavi seçeneklerine ek olarak doğal yöntemlere de başvurabilir.

Doğal Tırnak Mantarı Tedavisi

YouTube video

Tırnak mantarları tedavi edilmediğinde ciddi sağlık problemleri ortaya çıkarabilmektedir. Tıbbi tedavinin yanı sıra evde yapabileceğimiz birkaç kür takviyesi ile enfeksiyon yayılması kontrol altına alınabilir. Videoya ek olarak günde iki defa olacak şekilde çay ağacı çayı ile hindistan cevizi kürleri uygulamak son derece yararlı olabilir. Unutulmaması gereken en önemli husus söz konusu rahatsızlıkta ilk tıbbi seçeneklerin değerlendirilmesi ve uzman bir hekime gidilmesi son derece önemlidir. Zira enfeksiyon ilerledikçe el veya ayak tırnaklarında ciddi problemler ortaya çıkabilir.

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.