«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Toplantı Konuşmalarında Etkili Ses Tonu Güzelleştirme Yöntemleri

Toplantı Konuşmalarında Etkili Ses Tonu Güzelleştirme Yöntemleri

toplanti-konusmalarinda-ses-tonu-guzellestirme

Ses tonu güzelleştirme bir konuşmanın daha etkili hale gelmesi için en önemli adımlardan biridir. Sesinizi duyurmak, okulunuzda veya işyerinizde saygı görmenin ve ifşa olmanın bir yoludur. Yine de söyleyecek veya katkıda bulunacak yeni bir şeyiniz olmadığını hissedebilirsiniz. Tartışmaya sorular sorarak ve diğer insanların söylediği noktaları ilerleterek başlayın.

YouTube video

Konuşmak için bir hedef belirleyin ve hatta söylemek istediklerinizi önceden hazırlayın. Ayrıca, bir toplantıda konuşma şeklinizin, örneğin herkesin katılabileceği ücretsiz bir tartışma mı yoksa elinizi kaldırıp sıranızı beklemeniz mi gerektiği gibi toplantı türüne bağlı olacağını unutmayın. Her zaman olduğu gibi, kendinize iyi bakın ve kendinizi hazır hissetmenize yardımcı olmak için sinirlerinizi sakinleştirin. Ses tonu güzelleştirme hususunun birçok adımı ve kolay yolu bulunmaktadır.

 

Ses Tonu Güzelleştirme Nasıl Olur?

Ses tonu güzelleştirme nasıl olur sorusu en çok merak edilen sorulardan biridir. Bu sorunun cevabını birkaç madde ile açıklamak mümkün olacaktır. Bu maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

1 – Ses Tonu Güzelleştirme | Sözlerinizi Önemli Kılmak

toplanti-konusmalarinda-ses-tonu-guzellestirme

Ses tonu güzelleştirme kadar konuşmanızın içeriğinin kaliteli olması da çok önemlidir. Toplantıdan önce birkaç konuşma noktası planlayın. Önceden planlanmış olarak söylemek istedikleriniz hakkında bazı fikirlere sahip olmak, bir toplantıda konuşurken kendinizi daha güvende hissetmenize yardımcı olabilir. Toplantıda sorabileceğiniz sorular veya gündeme getirebileceğiniz fikirler için birkaç fikir not edin. Konuşmaya hazır olduğunuzda size rehberlik etmesi için bu notları kullanın.

İlk konuşmacı olun. Konuşmak istiyorsan yine de bir şekilde bundan kurtulmak istiyorsan, ilk söyleyen kişi olmayı dene. İlk önce konuşmak, kendinizi sansürlemek veya kendinizden şüphe etmek için daha az zamanınız olduğu anlamına gelir. Yorumlarınızı geciktirmek yerine önce atlamak ve tartışma oluşturmak için bir noktaya gelin.Fikirlerimi sunarak tartışmaya başlamak istiyorum” deyin.

Güvenle konuşun. Kendinizden emin bir şekilde bir şeyler söylemek için insanlara bağırmanıza veya konuşmanıza gerek yok. Sözlerinizi anlamlı hale getirin. Kendinden emin hissetmesen bile ne söylediğine ve nasıl söylediğine güvenini göster. Açıkça konuşun ve “uh” veya “um” gibi dolduruculardan kaçınmaya çalışın.”Bilmiyorum ama …” veya “Bu aptalca olabilir, ama …” diyerek sözlerinizi veya fikirlerinizi küçümsemeyin. Çekingen hissediyor olsanız bile, göstermeyin.

Uzmanlığınızı kullanın. Toplantıda özellikle neyle ilişkilendirebileceğiniz veya katkıda bulunabileceğinizi düşünün. Belki de mevcut diğerlerinden daha gençsiniz ancak genç yetişkin pazarları veya bakış açıları hakkında yorum yapabilirsiniz. Getirdiğiniz benzersiz bakış açısını düşünün, ardından onu paylaşın. Etrafınızdakilerden farklı bir aile geçmişiniz, etnik kimliğiniz veya eğitiminiz olabilir. Yeni bir bakış açısı eklemek için bunları kendi yararınıza kullanın.

toplanti-konusmalarinda-ses-tonu-guzellestirme

Kısa ve öz bir noktaya değin. Duyduğunuzdan veya insanların sizi anladığından emin olmak için uğraşmanıza gerek yok. Açıkça ve daha az kelime ile konuşmaya odaklanın. Yorumunuzu zaman alıcı değil, akılda kalıcı hale getirin. Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi formüle etmek için biraz zaman ayırın, ardından bunları açık ve etkili bir şekilde söyleyin. Örneğin, “düşünüyorum …” veya “Bir fikrim var …” gibi doldurucu kelimeleri atlayın ve doğrudan konuya gelin.

 

2 – Ses Tonu Güzelleştirme | Sohbete Ekleme

İyi fikirleri onaylayın. Bir toplantıda konuşmak istediğinizde akıllara durgunluk veren veya çığır açan bir şey eklemek zorunda değilsiniz. Birisiyle aynı fikirde olabilir veya fikirlerini beğendiğinizi söyleyebilirsiniz. Herkes anlaşıldığını ve iltifat edildiğini hissetmekten hoşlanır, bu nedenle yorumunuz onlarda çok ileri gidebilir. Örneğin, “Ahmet’in söylediklerini gerçekten beğendim” veya “Bence bu harika bir fikir ve üzerinde çalışmaya başlamalıyız Ahmet” deyin.

Sorular sor. Net olmayan şeyler için açıklama arayarak konuşun. Birinden fikrini genişletmesini veya farklı bir yöne çekmesini isteyebilirsiniz. Sorular ayrıca konunun anlaşılmasını daha da geliştirmeye yardımcı olabilir. Soru sormak sizi meşgul eder ve dahil eder. “Bunu açıklayabilir misin?” Deyin. Veya “Bununla ne demek istiyorsun?”

toplanti-konusmalarinda-ses-tonu-guzellestirme

Bir nokta daha. Bir toplantıya katkıda bulunmak için kendi başınıza yaratıcı fikirler üretmenize gerek yok. Sesini yükseltmek, “Herkes bu konuda hemfikir görünüyor, hadi ilerleyelim” demek kadar kolaydır. Başka birinin söylediği şeye bir şey eklemek isterseniz, “Ali’nin söylediklerini geliştirmek için eklemek isterim …” deyin. Hatta, “Bir şey söyleyecek miydin Berna?” Diyebilirsin.

3 – Ses Tonu Güzelleştirme |Tartışmalara Bağlı Kalmak

Ses tonu güzelleştirme kadar tartışmalarda tutarlı olmak ve konuya bağlı kalmak da çok önemlidir. Toplantı sırasında not alın. Bir toplantı sırasında not almak, nasıl şarkı söyleyeceğiniz konusunda fikir üretmenize yardımcı olabilir ve aynı zamanda daha güvenli hissetmenize de yardımcı olabilir. Not almak, konuşmasanız bile meşgul olduğunuzu gösterir. Ayrıca toplantı sırasında söylenenleri hatırlamayı daha kolay bulacaksınız.

Bir hedef belirleyin. Yüksek sesle konuşmak istiyor ama hiçbir zaman tek kelime edemiyor gibi görünüyorsun, konuşmak için bir hedef belirle. Örneğin, her toplantıda en az bir kez konuşmaya çalışın veya haftada bir yorum yapın. Bir duraklama bekleyin ve sonra atlayın. İlk başta garip gelebilir, ancak alışmak için kendinize zaman verin. Yakında, sesinizi duyururken daha rahat hissedeceksiniz.

toplanti-konusmalarinda-ses-tonu-guzellestirme

Vücut dilinize dikkat edin. Aşağı bakıyor ve göz teması kurmuyorsanız, geri dönüyorsanız, notlarınızla uğraşıyorsanız veya gergin görünüyorsanız, insanlar sizi ciddiye almayabilir. Ellerinizi cebinizde tutmak veya önünüzde çapraz tutmak yerine hareket etmek için kullanın. Ayakta duruyorsanız, ayaklarınızı düz ileri doğrultun ve ayaklarınız kalça genişliğinde açık olacak şekilde hafifçe öne doğru eğilin. Bu, kendinden emin ve meşgul olduğunuzu gösterir. Kendinize güvenmeseniz bile, vücudunuz onu taklit edebilir ve odada dikkat çekebilir.

Elinizi kaldırın. Elinizi kaldırmak, format ne olursa olsun bir sohbete katılmanın en kolay yoludur. Ne zaman konuşacağınızı bilmekte zorlanıyorsanız, elinizi kaldırın. Bu, başkalarına konuşmak istediğinizi ve bir sonraki adımda gitmek istediğinizi gösterir. Özellikle şu anda birisi konuşuyorsa ve ona bir şeyler eklemek veya yorum yapmak istiyorsanız, elinizi kısaca kaldırın veya tartışmaya bir şey eklemek istediğinizi belirtin. Elinizi kaldırın ve görüldüğünüzden emin olmak için biriyle göz teması kurun.

Sonraki adımları atmayı teklif edin. Birisi daha fazla araştırma veya eylem gerektiren bir noktayı gündeme getirirse, konuşun ve onu takip etmeyi teklif edin. Bir sonraki toplantı için bir konunun ilerletilmesi gerekiyorsa, onu ele alacak kişi olun. Bu size hazırlanmanız için biraz zaman verebilir ve ayrıca bir sonraki toplantıya katılmanız için sizi dürter.Bazı takip çalışmaları yapmayı ve bir sonraki toplantıda sunmayı teklif edin. Bu şekilde hazırlanabilir ve bir slayt gösterisine veya bildirilere sahip olabilirsiniz.

 

4 – Ses Tonu Güzelleştirme | Sinirlilikle Başa Çıkmak

toplanti-konusmalarinda-ses-tonu-guzellestirme

Ses tonu güzelleştirme derken bunun içine stresli olduğunuzu belli etmeme durumu da dahildir. Söylemek istediklerinizi hazırlayın. Toplantınızda gündeme getirecek bazı konuları veya fikirleri hazırlayın. Bazı notları not almak, ne söylemek istediğini anlamana yardımcı olabilir. Yanınızda bir defter getirin, böylece istediğinizi güvenle söylemeye hazır olursunuz. Bazı örnekler hazırlayın ve kendinizi sorulara hazırlayın. Örneğin, toplantı üretkenliği artırmakla ilgiliyse, insanları daha az dikkatlerinin dağılmasına teşvik etmeye yardımcı olabilecek bazı fikirleri yazın.

Toplantı öncesi stresinizi kabul edin. Eğer gergin hissediyorsanız, sorun değil. Değilmiş gibi davranma. Bunun yerine, elinizden gelenin en iyisini yapmaya hazır olduğunuzu göstermek için bu duyguları kucaklayın. Sinirli veya stresli hissetmenin normal olduğunu unutmayın, ancak bu duyguları kendinizi heyecanlanmaya itmek için kullanabilirsiniz. Kendinize, “Biraz titriyorum ama bu enerjiyi sunumuma getirebilirim” deyin.Hoş olmayan duyguları kabul etme pratiği, zamanla azalmalarına yardımcı olacaktır.

toplanti-konusmalarinda-ses-tonu-guzellestirme

Negatif düşüncelerinizle yüzleşin. Negatif düşüncelerinize meydan okumak önemlidir çünkü korkularınıza katkıda bulunurlar. Kendinizi sorgulayabilir veya ne söylerseniz söyleyin diğer insanların söylediklerinden daha aşağı olacağını hissedebilirsiniz. Yeteneklerinizle ilgili olumsuz düşünceleriniz varsa, onlara karşı savaşmaya başlayın. Bu “Ya eğer…” düşüncelerini, özeleştirileri ve hata yapma korkularını alın ve onlara meydan okuyun. En kötü sonuç olsaydı ne yapardın? Özeleştiri hissediyorsanız, kendinize hangi kanıtların eleştirilerinizi desteklediğini ve bunların yerine olumlu düşünceler bulup bulamayacağınızı sorun. Örneğin, “Bunu berbat edeceğim” diye düşünüyorsanız, kendinize şu soruyu sorun: “Gergin olsam bile ne zaman başarılı oldum? Bunu şimdi nasıl tekrar yapabilirim? ”

Biraz derin nefes alın. Vücudunuzu gevşetmek için göğsünüzden değil diyaframınızdan nefes almayı deneyin. Rahat bir pozisyona geçin ve bir elinizi karnınızın üstüne koyun. Burnunuzdan bir nefes alın ve nefes alırken elinizin ve midenizin hareket ettiğini fark edin. Ağzınızdan nefes verin ve midenizin havanın boşaldığını fark edin. Kendinizi çok rahat hissedene kadar bunu üç ila on kez yapın. Sinirlerinizi yatıştırmak için biraz rahatlayın. Stresi azaltmak için biraz meditasyon yapmayı deneyin. Rahatlatıcı aktiviteler stresiniz için sağlıklı çıkışlar olabilir ve en iyi düzenli olarak uygulanır.

toplanti-konusmalarinda-ses-tonu-guzellestirme

Vücudunuza özen gösterin. Büyük bir toplantınız varsa ve endişeli hissediyorsanız, vücudunuza önceden iyi bakın. Bir gece önce bolca uyuyun ve dinlenmiş olarak uyanın. Kafein ve diğer uyarıcılar anksiyete duygularını artırabileceğinden, sağlıklı yemekler yiyin ve kafein alımınızı sınırlayın. Büyük günde rahat olduğunuzdan emin olmak için kendinize iyi bakın. Normalde her gün kahve içiyorsanız, çekilme semptomlarına yol açabileceğinden o gün otomatik olarak kahve içmeyin. Ancak normalde içeceğinizden daha fazla kafein içmeyin.

Yazımızı beğendiyseniz Etkili Konuşma Teknikleri konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

office 2016 lisans satın al

instagram follower kaufen

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: 10 Kasım Ulu Önder Atatürk’ü Anma Günü Önemi