Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

burcu-alem-topuk-dikeni-nedir-topuk-dikeni-belirtileri
 • Beğen
  Loading...

Hayatımızın her alanında karşılaşabileceğimiz hasatlıklardan birisi de mutlaka topuk dikeni hastalığıdır. Yaşayan kişilerin oldukça büyük acılar çekmesin neden olan Topuk dikeni nedir? Topuk dikeninin belirtileri nelerdir? Ve topuk dikeni tedavisi nasıldır.

Söz konusu topuk dikeni her yaşta karşılaşılabilecek sorunlardan sadece birisidir. Hastalık uyanma anınız ile birlikte başlar ve akşam yatana kadar devam eder. Uyandığınız andan itibaren ayağınızı yere koyduktan sonra diken batma hissini topuğunuzda yaşatan hastalık, uzun süre yol yürümenize ve ayakta durmanıza engel olur.

Tedavi edilmediği zamanlarda ciddi anlamda ağrıya ve neredeyse yürüyemeyecek kadar fazla acıya neden olabilir. Topuk dikeni genel tabir ile, yanlış yaşam sonucunca ayak kısmında bulunan Fasya adındaki kasların kopması sonucu oluşur.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

burcu-alem-topuk-dikeni-nedir-topuk-dikeni-belirtileri

Topuk dikeni rahatsızlığı bir anda başlayabilecek hastalıklar arasında yer alıyor. Her ne kadar kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor olsa da bazı belirtileri bulunmakta. Topuk dikeni belirtileri nelerdir?

Topuk dikeni neden olur? topuk dikenlerinin genel anlamda oluşmasındaki en büyük faktör, yanlış şekilde uygulanan yaşam tarzlarıdır. Ayağınıza uygun olmayan ayakkabı seçimi, yanlış alanda yapılan sporlar, ani ayak zorlanmaları gibi nedenler topuk dikeni rahatsızlığına yakalanmanıza sebep olabilir.

Topuk dikeni rahatsızlığı tamamen dayanılmaz hale gelmeden önce bazı belirtiler göstermeye başlar. Söz konusu belirtiler göz önünde bulundurulduğu zaman erken teşhis ile büyük sorunların önüne geçmek mümkün durumdadır.

 • Ayağınızı yere koyduğunuz andan itibaren kesilmeyen derin bir ağrı
 • Gün içinde sebebini bilmediğiniz nedenlerden dolayı oluşan kesik kesik ağrılar
 • Topukta şişme ve iltihaplanma
 • Topuk altında gözle görülebilir durumda olan çıkık bir kemiksi yapı
 • Yürümeyi engelleyen belirsiz topuk kasıntıları

Söz konusu belirtiler topuk dikeni rahatsızlığında baş rol oynayan belirtiler. Bu ve benzeri belirtiler ile şikayetçiyseniz en kısa sürede bu konuda uzman olan bir hekime baş vurmanız gerekmekte.

Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

burcu-alem-topuk-dikeni-nedir-topuk-dikeni-belirtileri

Söz konusu zulüm yaşatabilecek olan bu hastalığın elbette tedavi yöntemleri bulunmakta. Her ne kadar tedavi yöntemleri bulunuyor olsa da herkeste aynı etkiyi ve kesin çözümü yaşatmayacağını belirtmekte fayda bulunuyor.

Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır? Topuk dikeni tedavi yöntemleri nelerdir? Söz konusu bu konuda birden fazla tedavi yöntemi bulunmakta. Tedavi yöntemlerini uygulamadan önce mutlaka bir uzaman hekime baş vurmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Topuk Dikeni Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

burcu-alem-topuk-dikeni-nedir-topuk-dikeni-belirtileri

 • Topuk dikeni için özel olarak tasarlanmış ayakkabı tabanlığı
 • Topuk dikeni ameliyatı
 • Topuk dikeni egzersizleri

Söz konusu yöntemler topuk dikeni tedavisinde kullanılan yöntemler olarak bilinmekte. Her ne kadar yöntem olarak biliniyor olsa da çoğu kişilerde kesin sonuç vermemekte. Bazı zamanlarda sadece uygulanması ile birlikte rahatlama yaşanmakta. Uzun vadede tekrar bu hastalığın nüks etme durumu maalesef bulunuyor.

Ayakkabı Tabanlığı ile Topuk Dikeni Tedavisi

burcu-alem-topuk-dikeni-nedir-topuk-dikeni-belirtileri

Topuk dikeni tabanlığı olarak bilinen tabanlıklar, hastalık ile mücadele konusunda hastanın hayatını ciddi anlamda kolaylaştırmakta. Söz konusu tabanlık kişiye özel olduğu gibi jel halinde de bulunabilmekte.

Jel olarak bilinen topuk tabanlıkları hastaların ayaklarının şeklini alır. Ayak şeklini alan topuk dikeni tabanlıkları hastanın acı çekmesini engeller. Uzun vadede kullanımda tedavi açısından olumlu sonuçlar vermektedir.

Dışarıdan gelen baskıları ve darbeleri engelleyecek olan tabanlık tedavisi. Hem ayak sağlığınızı hem de topuk dikeni tedavisi konusunda ki şansınızı arttırabilecek durumda. Söz konusu topuk dikeni tabanlığı uzman tavsiyesi üzerine hazırlanmalıdır.

Topuk Dikeni Ameliyatı ile Tedavi

burcu-alem-topuk-dikeni-nedir-topuk-dikeni-belirtileri

Söz konusu hastalığın bir de ameliyat konusunda çözümü bulunmakta. Ameliyat yönünden olan çözüm herkes için uygun değildir ancak kesin olarak çözüme ulaşılması konusunda diğer yöntemlerden daha etkilidir.

Söz konusu topuk dikeni ameliyatı sonucunda 6 haftaya kadar uzayabilen bir iyileşme süresi bulunmakta. İyileşme süresi boyunca hastalığa maruz kalan kişinin istirahat etmesi gerekmektedir.

Topuk dikeni ameliyatı sadece topuk bölgesinde gerçekleşen bir işlem değildir. Söz konusu ameliyat topuk bölgesinin ve üst kısmın birleşik olduğu alanlardaki sinirlerin gevşetilmesi ile olmaktadır. Sinir gevşemesi sonrasında bu hastalığa maruz kalan kişiler büyük bir rahatlamaya kavuşabilmekte.

Topuk Dikeni Egzersizleri ile Tedavi

burcu-alem-topuk-dikeni-nedir-topuk-dikeni-belirtileri

Topuk dikeni egzersizleri ile tedavi süresini tamamlamak mümkündür. Söz konusu egzersizler hastalığın henüz başında olan kimseler için uygundur. Bazı zamanlarda ilerlemiş kişilerde de çözüme götürebilmektedir.

Topuk dikeni egzersizlerinin ana amacı topuk bölgesinde bulunan kasların uzamasını sağlamaktır. Söz konusu uzama sonrasında topuk dikeni oluşan bölge büyük bir rahatlama yaşayacaktır.

Topuk dikeni egzersizleri konusunda en bilinen yöntem ayak altına alınan cisimler ile yapılan yöntemdir. Ayağınızın altında ser bir merdane, cam şişe veya top alın. Daha sonra bu maddeleri topuğunuzun olduğu kısımlara doğru hafif bastırarak masaj yapın.

Masajı günde 3 dakika yapmanız söz konusu tedavi sürecinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasına neden olabilir. Söz konusu yöntemi her gün düzenli olarak yapmanız halinde büyük rahatlamaya ulaşabilirsiniz. Dilerseniz çocuklarda duruş bozukluğu konusunda da fikir alabilir ve sitemizin diğer yazılarına da göz atabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI

 • Refleksoloji Ayak Masajının Faydaları ve Uygulama Tekniği
  2 sene önce

  […] işin uzmanı olmayan kişiler tarafından yanlış noktalara temasla yapılan masaj ayak, topuk ve bilek sağlığı açısından sorunlu durumlar ortaya çıkarabilir. Kontrollü şekilde […]

  20