«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Türkiye’deki Onkoloji Hastaneleri

Türkiye’deki Onkoloji Hastaneleri

burcu-alem-turkiyedeki-onkoloji-hastaneleri

Onkoloji Hastaneleri, vücutta oluşan tümörlerin oluşum aşamalarını, nedenlerini, tanısını, kalıtımla ilişkilerini ortaya koyan ve bunlara bağlı olarak tedavisini gerçekleştiren hastanelerdir. Onkoloji kanserin oluşumu tanısı ve tedavileriyle ilgilenen bilim dalıdır. Oldukça geniş bir kapsamı olan onkoloji bölümü vücutta kontrol dışında ortaya çıkan tümörlerin araştırılıp yok edilmesi ile ilgilenen tıp dalıdır.

Cerrahi onkoloji alanı radyasyon onkolojisi ve tıbbi onkoloji ile birlikte bir araya gelerek hastaların takibini ve tedavilerini sağlar. Tıbbi onkoloji ilaç ile tedaviyi, cerrahi onkoloji teşhis ve kanserli hücrelerin vücuttan çıkarılmasını, radyasyon onkolojisi de radyoterapi ve kemoterapi tedavilerini üstlenir.

YouTube video

Türkiye’de Onkoloji ve Onkoloji Hastaneleri

Günümüzde tıbbı onkoloji bilimi sürekli artan uzman hekim sayısı, hekim gücü ile radyasyon onkolojisi ve kanserle ilgilenmekte olan diğer branşlarla uyumlu bir ekip çalışması ile kansere karşı mücadelesini bir bilim dalı olarak sürdürmektedir. Günümüzde tıbbi onkolojide gelinen bu noktanın temel taşlarını zorlu şartlarda büyük çabalar ile atan Cumhuriyet döneminin ilk hekimleri onkolojinin bu denli gelişmesinde büyük rol oynamışlardır.

Diğer hastalıklarda da olduğu gibi kanser hastalığıyla mücadele de geçmiş tarihlerde verilen çabaların ve bilimsel birikimlerin bir sonraki nesillere de aktarılması ve anımsatılması kanserin daha fazla ciddiye alınmasını ve onkoloji hastaneleri kurulmasını sağlamıştır. Bu sayede hekimlerin ve uzmanların kansere olan ilgileri artmış ve kanser hastalıkları alanında da çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.

burcu-alem-turkiyedeki-onkoloji-hastaneleri

Onkoloji hastaneleri karaciğer kanseri, bağırsak kanseri, kemik kanseri, lösemi, prostat kanseri, testis kanseri, rahim ve rahim ağzı kanseri, meme kanseri, pankreas kanseri, böbrek kanseri, mide kanseri gibi birçok kanser türüyle mücadele eden hastanelerdir.

Bazı onkoloji hastaneleri ise gelişmiş teknoloji imkanları, kanser karşısındaki büyük başarıları ve bazı önemli kanser karşıtı tedavi buluşları ile diğer onkoloji merkezlerine göre ön plandadır. Bu sebeple de diğer hastanelerden daha iyi hastane olarak bilinirler.

İşte ülkemizdeki en iyi onkoloji hastaneleri;

1)      Kent Onkoloji Merkezi-İzmir

burcu-alem-turkiyedeki-onkoloji-hastaneleri

Kent Sağlık Grubu ve Amerikan Houston Methodist Hospital işbirliği ile kurulan Kent Onkoloji Merkezi Türkiye’de Özel Onkoloji Hastaneleri arasında en kapsamlı ve en gelişmiş teknolojilere ve doktorlara sahip bir merkezdir. Kent Onkoloji Merkezi’nde tanı ve tedavide belirli bir sistem çerçevesinde çalışan bu merkez kişiye özel tedavilere ek olarak her türlü destek uygulamaları ile de hastaların en büyük yardımcısı oluyor.

Cerrahi onkoloji, Nükleer Tıp, Radyasyon Onkolojisi ve Medikal onkolojiyi tek çatı altında toplayan Kent Onkoloji Merkezi bütüncül bir yaklaşım tarzıyla tanı ve tedaviyi kolaylaştırarak bütün belirsizlikleri ortadan kaldırıyor. Hasta navigasyon sistemi ile hastaları her aşamada doğru bir şekilde yönlendiren bu merkez hastaların kafa karışıklığına da son vermeyi amaçlıyor. Ayrıca bölgenin en kapsamlı kanser merkezi olan Kent Onkoloji Merkezi bu sayede bölgenin en kapsamlı kanser tedavisini de sunuyor.

45 yataklı kemoterapi ünitesi ile aynı anda 45 kişiye kemoterapi hizmeti verebilen Kent Onkoloji Merkezi, Gamma Knife tedavisi, Radyoterapi ve Brakiterapi, Spect-CT ve PET-CT taramaları, Radyoaktif İyot Tedavi Ünitesi ile de hastalarına gelişmiş sistemleri ile çok kapsamlı bir hizmet sunmuş oluyor.

2)      Malatya İnönü Üniversitesi Onkoloji Hastanesi

burcu-alem-turkiyedeki-onkoloji-hastaneleri

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi himayesinde kurulan İÜ Onkoloji Hastanesi Türkiye’nin en büyük onkoloji hastaneleri arasında ilk sırada yer alır. Temmuz 2020’de hizmete giren İÜ Onkoloji Hastanesi 217 yatak kapasitesine sahiptir. 31.590 metrekare kapalı alanı ile onkoloji hastaneleri arasında en fazla alana sahip olan bu hastane özelliği ile de Türkiye’nin en iyisi.

Hastane içerisinde 176 adet onkoloji ve hematoloji odası, 5 radyoaktif iyotlu tedavi odası, 20 adet kök hücre ve kemik iliği tedavisi odası, 84 adet yataklı kemoterapi, 16 yoğun bakım odası ve 16 poliklinik odası bulunuyor. Ayrıca kanser tedavisinin yanı sıra karaciğer nakli, böbrek nakli, kemik iliği nakli gibi organ nakillerinde de hizmet veren hastane ülkemizde onkoloji hastaneleri arasında en gelişmiş tıp cihazları ile hastalarına en iyi hizmeti vermektedir.

3)      İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Onkoloji Hastaneleri İçerisinde En Geniş Kapsamlısı

burcu-alem-turkiyedeki-onkoloji-hastaneleri

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi bünyesinde 1933 yılında Radyoloji Enstitüsü ve Radyoterapi Kliniği olarak kurulmuştur. 2005 yılında ise radyoterapi cihazları yenilenerek bilgisayarlı tomografi simulatör ve çok yapraklı kalimatörlü lineer hızlandırıcı cihaz kullanılmaya başlanmıştır. Bu cihazlar ile tümörü hedef alarak sağlam dokulara zarar vermeyen üç boyutlu IMRT tedavisi uygulanmaya başlanmıştır.

Günümüzde ise 198 kişilik uzman ekibi ile kanser hastalarına hizmet vermektedir. Hastane bünyesinde günlük ortalama 250 hastaya radyoterapi verilmekte yine günlük 70 kişiye ise kemoterapi verilmektedir. Hastane bünyesinde radyasyon onkolojisi bölümünde eksternal ve brakiterapi ışınlama tedavisi vermektedir. Onkoloji hastanesi içerisinde 13 adet son teknoloji kanser tedavisinde kullanılan cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazlar ile hastalara en hızlı en iyi hizmet mümkün olan en kısa sürede verilmektedir.

Ayrıca hastanede girişimsel radyoloji bölümünde meme kanseri tedavisi olarak iğne aspirasyon biyopsisi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra böbrek, karaciğer ve boyun tümörlerine ultrasonografi ile biyopsi uygulanmaktadır. İÜ Onkoloji Hastanesi onkoloji hastaneleri arasında en iyi ekipman olanağına sahip devlet hastanesidir.

 

4)      Acıbadem Bursa Onkoloji Hastanesi

burcu-alem-turkiyedeki-onkoloji-hastaneleri

Acıbadem Bursa Onkoloji Hastanesi yalnızca Bursa Onkoloji Hastaneleri arasında değil Türkiye genelinde de en iyi onkoloji hastaneleri arasında yer alır. Bursa’da hizmet veren bu özel hastane ileri teknoloji ekipmanları ve cihazları ile kanser hastalarına en iyi hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. Kemoterapi (ilaçla tedavi), hormon tedavisi, immunoterapi (bağışıklık tedavisi) ve biyolojik tedavi yöntemlerini kullanarak kanserle mücadele edilmektedir.

Diğer onkoloji hastaneleri gibi Acıbadem Bursa Onkoloji Hastanesi de meme kanseri, pankreas kanseri, karaciğer kanseri, akciğer kanseri, mide ve kolon kanseri, safra kesesi kanseri, böbrek kanseri, prostat kanseri, serviks (rahim ağzı) kanseri ve testis kanseri ile baş boyun tümörleri gibi birçok kanser türü ile tıbbi onkoloji yöntemleri kullanılarak mücadele ediliyor.

Gamma Knife Icon cihazı kullanılarak kafa içerisinde yer alan tümörlü hücreler ve kitleler milimetrik olarak odaklanarak gamma ışınları ile tedavi edilmektedir. Ayrıca PET-CT tomografi cihazı ile vücudun fizyolojik süreçleri incelenerek ona uygun olarak tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

 

5)      Medical Park Antalya Onkoloji Hastanesi

burcu-alem-turkiyedeki-onkoloji-hastaneleri

Medical Park Özel Hastaneleri bünyesinde bulunan MP Antalya Onkoloji Hastanesi Antalya Onkoloji Hastaneleri arasında en gelişmiş ekipmanları kullanarak uzman doktorlar ile onkoloji alanında hizmet vermektedir. Radyoterapi ve kemoterapi tedavileri ile kansere karşı hastalarına hizmet veren hastane radyoterapi tedavisinde PET-CT cihazları ile hasta vücudundaki tedavi başarısı takip edilerek başarı oranına göre tedavi devam ettirilmektedir. Oldukça detaylı görüntüleme imkanı veren bu cihaz sayesinde vücudun bütün yapıları hakkında en detaylı bilgiler elde ediliyor.

Stereotaktik radyo cerrahi yöntemi ile belirlenen kanserli hücreler ışın tedavisi ile tek seansta yok edilmektedir. Ayrıca stereotaktik radyoterapi yöntemi ile de kanserli dokular daha az radyasyon ışınları kullanılarak 3-4 seansta yok edilmektedir.

Türkiye’nin en iyi onkoloji hastaneleri listemizde bu hastaneler yer alıyor. Bu onkoloji hastaneleri gerek ekipmanları, gerek uzman personelleri gerekse de verdikleri iyi hizmetleri ile ülkemizde en iyi onkoloji hastaneleri olarak kabul edilirler. Sağlık sektörünün gelişmeye devam ettiği ülkemizde önümüzdeki günlerde ve yıllarda bu hastanelerden daha iyi imkanlara sahip onkoloji hastanesi kurulacaktır.

freecellphonedirectory.com

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Çay Tıryakısı

    Elbette onkoloji konusunda detaylı çalışmalar yürüten başka hastaneler de var. Biz bu yazıda sadece bir kaçına belirli hatlarda yer verdik. Her hastanesin onkoloji bölümünü ayrı ayrı detaylandıracak olursak liste uzar gider ve saatlerce okuyucuyu sıkan bir yazıdan öte gitmez diye düşündüm. bir sonraki yazıda bu önerinizi dikkate alarak bu hastaneleri farklı şekillerde inceleyen bir yazı ele alabiliriz. Teşekkürler.