«
 1. Anasayfa
 2. Anne ve Çocuk Dünyası
 3. Uyku Arkadaşı Nedir? Faydalı Mıdır? Zararları Nelerdir?

Uyku Arkadaşı Nedir? Faydalı Mıdır? Zararları Nelerdir?

burcu-alem-uyku-arkadasi-nedir-faydali-midir-zararlari-nelerdir

Ebeveynler tarafından merak edilen uyku arkadaşı nedir ve bebekler üzerinde bıraktığı etkiler nelerdir sorusunun cevabını öğrenmeye ne dersiniz?

Uyku arkadaşı nedir sorusu anne adaylarının cevabını merak ettiği bir sorudur. 0-5 yaş arası çocukların kendini daha güvenli hissederek uykuya daha kolay dalmasını sağlayan bir nesneye denir. Genellikle yumuşak pelüş bir oyuncak şeklinde olur. Bazı durumlarda da minik bir yastık hatta mendil bile olabilir.

Uyku Arkadaşı Ne Demek Nasıl Seçilir?

burcu-alem-uyku-arkadasi-nedir-faydali-midir-zararlari-nelerdir

Uyku arkadaşı ne demek sorusunun cevabı aranırken nasıl bir ürün tercih etmeniz gerektiği anlatılmaktadır. Ebeveynlerin uyku arkadaşı seçerken dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır ki bu kuralları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yumuşak olmalıdır.
 • Üzerinde boncuk, düşme gibi kopabilecek, fermuar gibi çocuğun rahatsız olmasına neden olacak aksesuarlar kesinlikle bulunmamalıdır.
 • Yıkanabilir olması gerekir.Bu detay hijyen bakımından oldukça fazla bir paya sahiptir.
 • Işıksız ve sessiz olmalıdır. Eğer sesli ve ışıklı olursa bebek uyurken uyanıp korkmasına neden olabilir.
 • Özellikle yaz aylarında bebeğin terlememesi açısından her mevsime uygun olacak bir uyku arkadaşının seçilmesi gerekir.
 • Tüylü bir oyuncak seçilmemeli ve bu ayrıntıya dikkat edilmelidir. Bu tarz tüylü oyuncaklar çocuğun gözüne ve burnuna kaçarak zarar verebilir.
 • Bebek oyuncağı kavramalıdır.Bu yüzden bebeğe uygun boyutta oyuncak seçilmelidir. Özellikle bebek gelişimi için olumlu etkileri vardır.

Bebek Uyku Arkadaşı Ne Zaman Kullanılmalı?

burcu-alem-uyku-arkadasi-nedir-faydali-midir-zararlari-nelerdir

Bebekler için 4. aydan sonra kullanılması önerilir. Eğer bebek 4. aydan büyük ise sallama ve emzirme yöntemleri ile uykuya dalıyorsa bebeğe uyku eğitimi verilmelidir. Eğitim esnasında bağ kurabileceği arkadaşa alıştırmakta fayda vardır. İlk aylarda anne teması daha önemli olduğu için herhangi bir eşyanın kullanımı çok uygun olmaz. Bebeğin anne kokusuna alışması oldukça önemlidir.

Uyku Arkadaşı Nedir ve Uyku Arkadaşı Tavsiye

burcu-alem-uyku-arkadasi-nedir-faydali-midir-zararlari-nelerdir

Uyku arkadaşı seçerken alternatifleri değerlendirmeniz gerekir. Seçtiğiniz ürünün bacakları, kolları, kuyruğu ve kulaklarının olması bebeğin oynarken daha çabuk bir biçimde uykuya dalmasını sağlar.

Aynı zamanda bebeğin cildini tahriş edecek ve alerjiye neden olacak boyalı oyuncaklardan kesinlikle uzak durulması gerekir. İster internet üzerinden isterseniz oyuncak mağazalarından kolayca temin edebilirsiniz.

Uyku Arkadaşım Nedir?

burcu-alem-uyku-arkadasi-nedir-faydali-midir-zararlari-nelerdir

Uyku arkadaşım nedir ve hangi niteliklere sahip olmalıdır hakkında bilgiler verilecektir. Tercih ettiğiniz uyku arkadaşı oyuncakların arasına koyulursa diğer oyuncaklardan hiçbir farkı kalmaz. Bebeğin uyku arkadaşını her gördüğünde uyuması gerektiği hissini yaşıyor olması gerekir. Bazı bebekler bu duruma birden alışırken bazı bebekler de umursamayabilir.

Yine de bebeğin beşiğinden ayırmamak ve gün içinde oynaması için vermemek gerekir. Aksi taktirde uyku arkadaşı bütün özelliğini kaybeder ve normal oyuncak konumuna girer. Ayrıca bebek uyuma esnasında arkadaşını çok fazla benimsemiş ise her türlü kaybolma riskine karşı muhakkak yedeklenmesi gerekir.

Uyku Arkadaşı Faydalı Mıdır? Bebekler İçin Uyku Arkadaşı Yapımı

burcu-alem-uyku-arkadasi-nedir-faydali-midir-zararlari-nelerdir

Uyku arkadaşı, seçilirken muhakkak bir oyuncak almak gerekmez. Annenin evde kendisinin tasarlayıp yapacağı herhangi bir kolay yıkanabilen bir yastık ya da yumuşak bir pelüş bile olabilir. Bebekler için uyku arkadaşı yapımı basit ve pratiktir. Bebeğin uyku düzeni oluşurken anne içinde rahatlık sağlanacaktır.

Bebeği ayakta sallamak, emzirerek uyutmak gibi yöntemler bir süre sonra çok fazla zaman kaybına da neden olacaktır. En sağlıklısı bebeğin sessiz ve loş bir ortamda uyumaya alışmasıdır. Bu yöntem sayesinde çocuk ileriki yaşlarda da kendi başına uyumayı alışkanlık haline getirmiş olur.Uyku arkadaşı çocuğa zarar vermeyecek şekilde dikkatli bir biçimde seçilirse hem anne hem de çocuk için oldukça faydalıdır.

Uyku Arkadaşı Nedir ve Kumaştan Uyku Arkadaşı Yapımı

https://www.youtube.com/watch?v=vRVPVu8HQHs

Uyku arkadaşı nedir sorusu bebekler için farklı duyguların ifade edilmesini sağlar. Dilerseniz amigurumi ile bebeğinizin uyku esnasında yalnız kalmaması için kullanışlı bir oyuncak yapabilirsiniz. Maliyet açısından da oldukça düşük bütçeyle yapılabilir. Gerekli malzemeler tığ ve ip olurken bebeğinizin seveceği bir arkadaş yapmanız mümkündür. İster tavşan ister bebek birbirinden farklı modeller mevcuttur. Örgü işlemi bittikten sonra gövde kısmını kullandığınız kumaştan tamamlayabilirsiniz.

Doodoo Uyku Arkadaşı Nedir? Doodoo Uyku Arkadaşı Kullananlar

burcu-alem-uyku-arkadasi-nedir-faydali-midir-zararlari-nelerdir

Doodoo uyku arkadaşı nedir ve bebekler için etkileri nelerdir merak edilen sorular arasındadır. Doodoo, teknolojik bir ürün niteliğine sahiptir. İçerisinde bulunan sensör özelliği bebek ağladığında otomatik olarak devreye girmektedir. Bebek ağlamayı bırakıp sakinleşene kadar çalışmasını sürdürür. Birbirinden farklı tasarımlarıyla piyasada yerini almaktadır.

Doodoo kullanılırken iki ayrı ses modu bulunduğunu göreceksiniz. İlki anne karnında çıkan sesleri anımsatan pembe gürültü olarak geçmektedir. İkinci ise melodi eşliğinde çalan ninnidir. Doodoo uyku arkadaşı kullananlar bebeklerin güvende uyumasını hedeflemektedir.

Uyku Arkadaşının Faydaları

burcu-alem-uyku-arkadasi-nedir-faydali-midir-zararlari-nelerdir

Uyku arkadaşının bebek üzerinde bıraktığı etkiler birden fazla olurken faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Uyku arkadaşı sayesinde bebek ya da çocuk uyurken kendini daha güvende hissedecek ve bu şekilde daha rahat bir şekilde uykuya dalacaktır.
 • Bebek ya da çocuklar uyku arkadaşlarını kısa zaman içinde benimseyerek kendi kendine uyumayı öğrenir. Gündüz uykusunda ya da gece uykusunda kullanımı uygundur.
 • Bebeğin uyumadığı zamanlarda uyku arkadaşını anne kendi eşyalarının arasında saklarsa annenin kokusu oyuncağa sineceği için bebek kendini daha güvende hissedecektir.
 • Uyku sırasında tercih edilen oyuncak bebeğin kavrayabileceği boyutta olmalıdır. Bebeğin yakalama tutma gibi motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.
 • Anne için her nerede olursa olsunlar uyku arkadaşı sayesinde bebeği uyutması oldukça kolay olur. Sağlıklı uyku bebek beslenmesini de etkileyecek anne sütü isteği artacaktır.

Uyku Arkadaşı Kullananlar Kadınlar Kulübü

burcu-alem-uyku-arkadasi-nedir-faydali-midir-zararlari-nelerdir

Uyku arkadaşı kullananlar kadınlar kulübü sayfasında değerlendirmelerini yapmaktadır. Özellikle bebek uyandığı zaman yanında oyuncağını görünce hemen onunla oynamaya başlaması olumlu izlenimlerden biridir. Bu durum bebeğin daha az ağlamasını sağlar.

Eğer anne ile uyuyan bebek uyandığında yanında annesini göremediği zaman nasıl güvensizlik hissine kapılırsa aynı durum yaşanır. Bebeğin daha çok korkmasına ve tedirgin olmasına neden olur bu yüzden uyku esnasında arkadaşı ile uyanması çok daha uygun olacaktır. Beş aylık bebek gelişimi esnasında kullanımı uygun olurken birçok kavram ve duygular bebek açısından anlaşılacaktır.

Uyku Arkadaşının Zararları Nelerdir?

burcu-alem-uyku-arkadasi-nedir-faydali-midir-zararlari-nelerdir

Çocukların gelişimi bakımından önemli bir yere sahip olan oyuncaklar, çocuğun psikolojisi açısından da oldukça önemlidir.Yapılan araştırmalarda kız çocuklar uyku arkadaşı olarak genelde bebekleri, erkek çocuklar ise pelüş ya da araba gibi oyuncakları tercih etmektedir.

burcu-alem-uyku-arkadasi-nedir-faydali-midir-zararlari-nelerdir

Çocukların uyku sırasında yanında bulunan oyuncağa alışkın olması kesinlikle sakıncalı bir durum değildir. Fakat ilerleyen yaşlarda yavaş yavaş bu alışkanlıklarını azaltmak daha faydalı olacaktır. Çocuk uyku arkadaşı ile uyuduğu sürece kendini güvende hissettiği için birden ayırmak olumsuz etki bırakır.

Çocuğun psikolojik olarak kendini rahatsız hissetmesine neden olacaktır. Bu yüzden çocuğun kendini kesinlikle hazır hissetmesi gerekir. Ailelerin çocuğu uyku arkadaşından ayırmak için oyuncağı saklamak gibi yöntemler kullanmaması oldukça önemlidir.

Uyku Arkadaşı Bağımlılığı

burcu-alem-uyku-arkadasi-nedir-faydali-midir-zararlari-nelerdir

Bebeğin uyku arkadaşına alışma süreci biraz uzun sürebilir. Bu tip durumlarda bebeğin alışması için oyuncağı yatağının yanından hiç ayırmamak ve sabırla beklemek gerekir. Bazı bebekler hemen alışırken, bazı bebeklerde ise alışma süreci 1 ay gibi bir zaman sürebilir. Çok nadir de olsa bazı bebekler ya da çocuklar uyku arkadaşını benimsemez ve istemez bu durumda çocuğa ısrarcı olmamak gerekir.

Uyku arkadaşı bağımlılığı durumundan kurtulmakta oldukça zordur. Bu süreçte ebeveynler aceleci ve ani kararlar vererek hareket etmemelidir. Bebeğin oyuncağının kaybolması ya da evde unutulması gibi durumlar ailenin oldukça sıkıntılı durumlar yaşamasına neden olabilir.

Bu yüzden çocuklara yavaş yavaş unutturmak daha doğru bir yöntem olacaktır. Ayrıca aileler bebeğin benimsediği oyuncağı sadece yatağında değil gün boyunca oynamasına izin verirse bebek oyuncağa bağımlı hale gelir.

Bebeklerde yaşanan psikolojik durumları anlamak için Bebeklerde ve Çocuklarda Depresyon Hakkında yazılan yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Pingback: Modius Sleep Nedir? Uyku Sorunu Tedavi Edilebilir mi?