«
  1. Anasayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. Uzun Yaşamanın Sırları | Kendinizi Sevmek için 10 Neden!

Uzun Yaşamanın Sırları | Kendinizi Sevmek için 10 Neden!

uzun-yasamanin-sirlari

Her insan mutlu ve uzun bir hayat yaşamak ister ve uzun yaşamanın sırları neler merak eder. Dünyanın en uzun ömürlü insanlarından sağlıklı yaşam sırları hakkındakiler aynıdır. Derlenen bilgiler hemen hemen aynı ”yaşamı sevmek” konusuna çıkmaktadır. Peki, yaşamayı sevmek ne anlama gelmektedir ve ne yapılırsa yaşamak sevilir? İşte sağlıklı ve uzun ömürlü olmanın reçetesi bizden, uygulaması ise size kalmış!

Yaşamayı Sevmenin Önemi ve Uzun Yaşamanın Sırları

Birkaç tüyo ve doğru davranışlar neticesinde uzun yaşamak hiç de zor değil. Önemli olan gerçekten uzun yaşamanın sırları hakkında bilinçli davranmak ve hayatı sevmeye dair istekli olmaktır. Bu amaç doğrultusunda biraz gayret ve çaba ile uzun ve mutlu yaşamanın sırları artık sır olmaktan çıkıyor. Bu basit taktikleri hayatınızda uygular ve istikrarlı olursanız siz de uzun ve mutlu bir hayata sahip olabilirsiniz. Daha fazla uzun yaşamanın sırrını merak ediyorsanız lütfen okumaya devam edin.

1. Doğru ve Dengeli Beslenmek

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde uzun yaşamanın sırları, hayatta kalma ve üreme proteinleri ile uzun yaşam proteinlerine bağlı olarak sınıflandırılmıştır. Elbette pek çok besin hem hayatta kalma hem de uzun yaşam için beraber bir rol oynayabilirler. Uzun yaşamanın sırrı için en önemli olanlar bazı besinlerde kendini belli etmektedir.

uzun-yasamanin-sirlari

Öncelikle oldukça önemli olan bir vitamin olan D vitamini almak uzun yaşamanın sırları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Güneşlenme takvimine uygun olarak güneşlenmek ve balık, mantar gibi besinler tüketmek bu vitamini almanızı sağlamaktadır. Aynı şekilde Omega 3, magnezyum, kolin ve taurin içeren besinler tüketmek de oldukça yararlı olacaktır.

uzun-yasamanin-sirlari

Alınan vitamin ve proteinler ne kadar önemliyse dengeli beslenmek de o kadar önemli ve gereklidir. Yediklerine dikkat etmek, uyumadan hemen önce yemek yememek, öğün atlamamak, aşırı yemek yememek de doğru ve dengeli beslenmenin gereklilikleridir. Vitamin değerlerini zaman zaman ölçtürmek ve bir diyetisyenle çalışmak bu konuda yardımcı olacaktır. 100 yaşına kadar sağlıklı bir şekilde uzun yaşayan bireylerin hayatlarında dengeli beslenme oldukça önemlidir.

2. Hareket Etmek

Uzun yaşamanın sırları arasında hareket etmenin önemi büyüktür.Aktif bir yaşam tarzınız olmaması, iş hayatınızın olmaması gibi etkenler hareket etmemek için bir bahane değildir. Yalnızca kolunuzu hareket ettirmeniz bile oldukça faydalıdır. Uzun yıllar yaşamanın sırlarında önemli bir yeri olan hareket etmek, spor yapmak, dans etmek, doğru nefes egzersizleri ve yürüyüş yapmanın faydaları azımsanamayacak kadar çoktur. Vücudunuzu harekete geçirmek aynı zamanda hayat enerjinizi de harekete geçirmek demektir.

uzun-yasamanin-sirlari

Doğayla iç içe olmak insan sağlığı için bilimsel olarak kanıtlanmış en önemli unsurlardandır. Bedenini sevmek ve onun ihtiyacını doğru ve düzgün karşılayabilmek uzun yaşamanın sırları arasında önemli bir yere sahiptir. Fiziksel aktiviteler spor görüşünün yanı sıra vücutta bulunan hücreleri harekete geçirir ve beynin mutluluk alanında hareketlilik oluşturur. Mutlu bir zihin için oldukça etkilidir.

3. Bol Su İçmek

Su insan yaşamının ve dolayısıyla beslenmenin, uzun ömürlü yaşamanın sırları listesinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Vücut sıvı dengesini koruyabilmek için günde en az 8 – 10 bardak su tüketilmesi, uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ancak su içmenin de doğru zamanları olduğu önemli bir bilgidir. Suyu doğru zamanlarda içerek, uzun yıllar yaşamanın sırları hakkında daha iyi bilgi sahibi olunmaktadır.

uzun-yasamanin-sirlari

Yapılan araştırmalar, uyandıktan sonra vücudun toksinleri temizlemesi ve iç organları harekete geçirebilmesi için su içmenin faydalarını gözler önüne sermiştir. Ayrıca yemeklerden yaklaşık 30 dakika önce su içmek sindirimi kolaylaştırmaktadır. Duştan önce su içilmesi kan basıncını dengeler, uyumadan önce su içmek ise vücudu dinlenmek için hazırlar. Bu şekilde doğru su içildiği takdirde insan uzun yaşamanın sırları hakkında daha bilinçli olmaktadır.

4. Doğru Uyku Düzeni

İnsan sağlığı ve uzun yaşamanın sırları arasında en önemli unsurlardan biri de doğru uyku düzenidir. Uykusuzluk pek çok insanın karşılaştığı sorunlar arasındadır. Yaş, biyolojik veya psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklanan uykusuzluk sorunu müdahale edilmesi gereken ciddi bir problemdir. Uyku bedenin ve zihnin dinlenebilmesinin en önemli aracıdır.

uzun-yasamanin-sirlari

Aşırı düşünme, geçmiş ve gelecekle ilgili kaygılar, özsaygı eksikliği gibi psikolojik nedenlerden dolayı uykusuzluk problemi oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda acilen yardım alınması gerekmektedir. Özellikle gece uykusu esnasında vücudun melatonin hormonu salgılaması insan sağlığı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple düzensiz bir uykuda vücut bu hormonu salgılayamaz. Dolayısıyla sürekli yorgunluk, doğru düşünememe, gereksiz öfke gibi insan sağlığını etkileyen sorunlar meydana gelebilir.

5. Stres ve Kaygıdan Uzak Durmak

Uzun yaşamanın sırları arasında önemli bir diğer unsur da stres ve kaygıdan uzak durma gerekliliğidir. Stres anında vücutta kortizol salgılanmaktadır. Kortizole uzun müddet maruz kalındığında ise vücudumuzdaki birçok sistem bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Solunum ve sindirim sitemi bunlardan bazılarıdır. Bu sebeple doğru stres yönetimi oldukça gereklidir.

uzun-yasamanin-sirlari
Uzun Yaşamanın Sırları

Bu gibi durumlarda rahatlamak için özbakıma dikkat edilmeli ve bol bol dopamin, serotonin salgılamak için birtakım aktivitilere zaman ayrılması önemlidir. Kişiler özellikle iş hayatı gibi çok müdahalenin bulunamadığı noktalarda düzenleme yapmanın yolunu araştırmalıdır. Eğer işten ayrılmak, aileden kopmak mümkün değilse ve stres düzeyiniz çok yüksekse bir uzmandan psikolojik yardım alabilirsiniz.

6. Negatif Düşüncelerden Uzak Durmak

uzun-yasamanin-sirlari

Negatif düşüncelerden uzak durmak uzun yaşamanın sırları arasındadır ve doğrudan stres, kaygıyı uzaklaştırmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda bağışıklık sistemini güçlendirdiği, dayanıklılığı artırdığı ve uzun yaşamın kapılarını araladığı kanıtlanmıştır. Bu sebeple negatif düşüncelerden uzak durmak yaşamın uzunluğunu arttırıcı noktalar arasında oldukça etkili bir yöntemdir.

7. Güçlü Sosyal İlişkiler Kurmak

uzun-yasamanin-sirlari

Hem faydalı bir hayat reçetesi hem de uzun yaşamanın sırları arasında olan en önemli gerekliliklerden biri de güçlü sosyal ilişkiler kurmaktır. Etrafınızda size değer veren ve fikirlerinize saygılı olan insanlar bulundurmak hem hayatı paylaşmanız açısından hem de kendinizi iyi hissetmeniz açısından oldukça önemlidir. Uzun yaşamanın sırrı evlenmemek gibi birçok laf duyulabilir. Ancak doğru kişi ile doğru bir ilişki kurmak köstek değil, hayata destek olacaktır. Sağlıklı yaşamın sırrı beştir ve en önemli beş madde arasında ilk sıralarda bu kısım bulunur.

8. Hobi Edinmek

uzun-yasamanin-sirlari

Hayatınızda size iyi hissettiren birtakım uğraşlar edinmeniz sizi mutluluğa ve hayattan keyif almanıza götürecek en güzel yollardır. Fotoğrafçılık, kitap okumak, meditasyon yapmak, müzikle uğraşmak, boyama ve resim yapmak, toprakla uğraşmak, el işi ve örgü ile ilgilenmek, doğa yürüyüşü yapmak ve yemek yapmak gibi çeşitli hobilerle ilgilenmek ömrünüzü uzatan ve daha mutlu olmanızı sağlayan en güzel taktiklerdir.

9. Kendini Sevmek

uzun-yasamanin-sirlari

Kendini sevmek, hayata pozitif bakabilmek ve daha mutlu bir ömür sürmek için oldukça gereklidir. Geçmişte yaşanan bazı durumlara takılı kalmak, bu sebeple anı yaşayamamak ve anda kalamamak, yine aynı şekilde gelecek kaygısına fazlaca odaklanmak insanın kendine yapacağı en büyük kötülüklerdendir. Bu şekilde davranışlar kişide büyük pişmanlıklara neden olmakta ve kendine karşı öfke beslemektedir. Hayatı sevmek için ilk olarak yapılması gereken kendini sevmek ve doğrularınızla ve yanlışlarınızla kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeniz ayrıca geçmişinizde size yük olan insanları affetmenizdir.

10. Uzun Yaşamanın Sırları | Gülümsemek

Pek çok araştırma gülümsemenin insan psikolojisine faydasını ortaya koymaktadır. Tibetlilerin uzun yaşam sırları arasında da yer alan gülümsemenin ömrü uzattığı bilinen bir gerçektir. Gülümsemenin iyileştirici özelliği vardır. Mutluluğun kaynağını başka insanlarda aramak yerine kendinizde aramak ve bol bol gülümsemek uzun yaşamanın sırları arasında en etkilisidir. Stres hormonu olan kortizolun gülümsendiği zaman salgılanması engellenmiş olur ve hayata daha pozitif bakmanız kolaylaşır.

uzun-yasamanin-sirlari
Uzun Yaşamanın Sırları | Gülümsemek

Sizleri için uzun yaşamanın sırları nelerdir konusuna tek tek değindik. Ancak uzun yaşamda hiç şüphesiz vücut sağlığını korumak gerekir. Yaşamda fizyolojik ve psikolojik durumları bir tutarak yaşam yerine getirilmelidir. Gerekli durumlarda uzman desteği almak da önemlidir. Peki sağlıklı yaşam nasıl elde edilir? Sağlıklı Yaşam için Neler Yapabiliriz yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Bonus : Uzun Yaşamak İçin Balın Faydaları ve Zararları ile Tanışın

Mucizevi etkileri ile balın faydaları ve zararları ile tanışmak size hem çok sağlıklı hem de uzun bir ömür sunacaktır. Tabi ki ne kadar tükettiğinizin de bu noktada büyük önemi vardır. Siz de sağlıklı bir zihne ve vücuda sahip olmak için bal ürünlerini keşfetmeyi unutmayınız.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *