• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Verimlilik Düşmanı Hatalar Yapıyor Olabilir misiniz? İşte Verimlilik Azaltıcı 7 Davranış!

burcu-alem-verimlilik-dusmani-davranislar
  • Beğen
    Loading...

Günlük çalışma performansımızı düşüren verimlilik düşmanı davranışlar vardır. Peki bunlar nelerdir biliyor muyuz?

Her Sabah Farkında Olmadan Yaptığımız Verimlilik Düşmanı Davranışlar

Her sabah yeni bir hayata başlıyor ve geçen güne kadar daha üretken oluyoruz. Peki her sabah bu kadar üretken olmamıza rağmen nerede hata yapıyor ve tüm yaşam sevincimizi kaybediyoruz. Her sabah fakrında olmadan yaptığımız üretkenlik düşmanı davranışlar ya da üretkenlik karşıtı hatalar neler?

burcu-alem-verimlilik-dusmani-davranislar

Uyandığınız günün ilk 10 dakikası oldukça önemli. İlk 10 dakika içerisinde yaşayacağınız deneyimler gününüzün neredeyse tamamını olumsuz ya da olumlu olarak etkiliyor. Daha etkili ve üretkenlik dolu bir gün geçirmek için günün ilk on dakikasında oldukça dikkatli olmamız gerekiyor.

Her ne kadar güne başlarken “bugün bunu yapayım” diyor olsak da ilerleyen zamanlarda söz konusu yapılacak konu gözümüzde oldukça fazla büyüyebiliyor. Bu gibi durumların önüne geçmek ve daha verimli gün geçirmek için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Daha verimli bir gün geçirmek için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

1- Verimlilik Düşmanı Davranışlar |Güne Kahve İçerek Zinde Başlamak Bilinen En Büyük Yanlış!

burcu-alem-verimlilik-dusmani-davranislar

Güne kahve içerek başlamak bu zamana kadar verimlilik getiren etken maddelerden birisi olarak görüldü ancak durum hiç de düşüldüğü gibi değil. Sabah 08:00 – 10:00 arasında içilen kahveler rahatlama ve iş motivasyonu vermek yerine sinir ve stres seviyesini en üst düzeye çekiyor.

Kahve ile vücudumuza giren Kafein, kortizol hormonu olarak da bilinen hormonun yani sinir hormonunun yükselmesine neden oluyor. Henüz güne başlamışken bu hormonun yükselmesi gün sonuna kadar çekilmez bir zaman geçirmenize neden oluyor. Doğru kahve içme zamanı ne zaman? Doğru kahve içme zamanı sabah saatleri için 10:00 – 12:00 arası akşam saatleri arasında ise 14:00 – 17:00 arasıdır.

2- Verimlilik Düşmanı Davranışlar |Plansız Başlanan Gün Hiçlik ile Sonuçlanır

burcu-alem-verimlilik-dusmani-davranislar

Plansız başlanan gün sonunda bir hiçlik ile sonlanır. Her sabah farkında olmadan yaptığımız verimlilik düşmanı davranışlar arasında elbet ki plansız bir yaşam sürdürmek var. Yatmadan önce bir sonraki günün sabahını planlamak sabah saatlerinde akıllarda gereksiz soru işaretlerinin önüne geçecektir.

Her sabah akılların gün içinde yapılacaklar ile doluyor olması insanların günden verim almasının önüne büyük ölçüde geçmekte. Alacağınız ufak not defteri sayesinde her günün akşamı yarını planlamalısınız. Planlama sonrasında aklınızın ne kadar sakin ve yaşanabilir yer olduğunu anlayacaksınızdır.

3- Sabahın Düşmanı Elektronik Bildirimler

burcu-alem-verimlilik-dusmani-davranislar

Her sabah güne zinde başlamanın temel kurallarından birisi de telefonlardan ve dijital bildirimlerden uzak durmaktır. Her ne kadar sabah saatleri desek de işe geldiğiniz saatte bile ilk 30 dakika bildirimlerden uzak durmalısınız.

Yapılan araştırmalar, sabah saatlerinde bildirimler için harcanan zaman nedeni ile üretken bir hale gelmek için ortalama 25 dakika gecikildiği yönünde. Özellikle şirket çalışanlarının sabah mail kontrol rutinlerinin iş aşkını söndürdüğü ve daha monoton hayat sürdürmelerine neden olduğu bilinenler arasında.

4- Sabah Saatlerinde Yapılan Toplantılar Günü Mahveder

burcu-alem-verimlilik-dusmani-davranislar

Her ne kadar bu durum tam olarak bize bağlı olmasa da önüne geçmeye çalışmakta fayda var. Sabahları olan toplantılar günün uzunca bir alanının verimsiz geçmesine neden olabilmekte. Bu nedenle düzenlenebilir toplantıları genellikle sabah saatlerinden almanızda fayda var.

Elinizden geldiğince öğlen ve akşamüzeri saatlere alarak daha verimli bir gün geçirmek için doğru adımlar atabilirsiniz. Verimlilik düşüren konulardan birisi olan erken saatlerde yapılan toplantılar bazı araştırmalara da konu olmuş durumda. Yapılan araştırmalar, sabah saatlerinde yapılan toplantıların iş aşkını bitirmek için olumsuz yönde yönelimler oluşturduğu yönünde.

5- Uyanır Uyanmaz Oturmak Günün Mahvolmasına Neden Olabilir

burcu-alem-verimlilik-dusmani-davranislar

Her sabah farkında olmadan yaptığımız üretkenlik düşmanı davranışlar arasında yer alan garip bir başlık değil mi? Aslında işin içerisinde giriş yaptığımızda başlık o kadar da garipsenecek bir durumda değil.

Her sabah uyandıktan sonra oturmak, günün daha verimsiz geçmesine neden oluyor. Oturarak değil de ayakta durulduğu zaman doğru kararlar ve düşünceler meydana gelebilmekte. Elbette günün tamamını ayakta geçirecek değiliz ancak her sabah 10 dakikalık ayakta duruş ya da kısa bir yürüyüş günün daha verimli geçmesine neden olabilir.

6- Doğal Işık Yoksa Verimlilik de Yok

burcu-alem-verimlilik-dusmani-davranislar

Doğadan uzak yaşamak her alanda olumsuzluklara yol açabilmekte. Bu çalışma hayatında da geçerli. Her ne kadar aydınlatmalar iyi olsa da doğal ışığın olmadığı yerde doğru çalışma ve verimli çalışma beklenemez. Üretkenlik düşmanı davranışlar içerisinde en az bilinen etkendir.

Çalışma alanınız pencereye yakınsa pencereyi açarak, perdeleri aralayarak doğal ışıktan yararlanmalısınız. Yapılan araştırmalar doğal ışıkların uyandırıcı etkisi olduğunu ve verimlilik arttırdığını ortaya koymuş durumda. Bu konuda pencere kenarında olmuyor oluşunuz da üzülmenize neden olmasın.

SAD ışıklar olarak bilinen doğal ışığa yakın derecede ışık üreten ışık sistemlerinden alarak daha verimli bir gün geçirme konusunda kendinizde doğru ve işe yarar adımlar atabilirsiniz.

7- Birden Fazla İşe Odaklanmak = Hiçbir İşi Yapamamak

burcu-alem-verimlilik-dusmani-davranislar

Her sabah farkında olmadan yaptığımız verimlilik düşmanı davranışlar arasında yer alan en önemli konu elbet ki birden fazla işe odaklanmaktır. Her ne kadar birden fazla iş yapılacak gibi dursa da yapılan araştırmalar bunun tam tersini söylüyor.

Söz konusu birden fazla iş bir diğer adıyla Multitasking yapılabilecek en mantıklı hareket olsa da iş aşkını söndürenler arasında yer almakta. Söz konusu gün içerisinde birden fazla iş ile ilgilenmeniz gerekiyorsa her iş için ortalama 40 dakika zaman ayırmanız daha verimli bir gün geçirmenize neden olacaktır.

Dilerseniz ebeveyn stresini azaltacak 8 tavsiye ile verimli bir günü ailenizle geçirebilirsiniz.