Windows 10 Aile ve Çocuk Koruması

windows-10-aile-ve-cocuk-korumasi
  • Beğen
    Loading...

Çocukların bilgisayarı etkin olarak kullanmasıyla beraber Windows 10 aile ve çocuk koruması özelliğini getirerek bir ilke imza attı. Böylelikle ebeveynlerin çocukların kullandıkları bilgisayarı denetim altına alabilir. Bu denetimi Windows 10 son güncellemesiyle kolayca yapabilir. Çocuk ve aile koruması kilidi ile yabancı, yasaklı sitelere erişimi engelleyebilir.

Windows 10 son güncellemenin sunduğu bu hizmet tüm bilgisayarlarda etkin olarak kullanılabilir. Ebeveynler olarak çocukların kullandığı bilgisayar üzerinde uygulamanız gereken bazı adımlar mevcuttur. Bu adımları sırasıyla yerine getirerek istediğiniz korumayı yapabilirsiniz.

Sizler için hazırlanan bu yazıda Windows 10 aile ve çocuk korumasının hakkında bilgilere detaylıca ulaşabilirsiniz.

Windows 10 Ebeveyn Koruması

windows-10-aile-ve-cocuk-korumasi

Windows 10 aile ve çocuk koruması içiniz rahat bir şekilde çocuklar bilgisayar kullanabilir. Her zaman çocukların yanında olmayabilirsiniz. Bu süreçte güvenli bir şekilde bilgisayarda zaman geçirmelerini istersiniz. Özellikle bilgisayar başında geçirdikleri sürelerde internetteki yabancı ve yasaklı sitelere girmelerini engellemek istersiniz.

windows-10-aile-ve-cocuk-korumasi

Windows 10 son sürümünde aile ve çocuk koruma kilidini getirerek güvenli bilgisayar kullanımını sağladı. Bu korumadan yararlanmak için öncelikle bilgisayarınızı Windows 10 son sürümüne yükseltmeniz gerekir.

Bilgisayarınıza son sürümü yükledikten sonra Microsoft hesabı açmanız gerekir. Eğer güncelleme yapmadan önce herhangi bir Microsoft hesabınız varsa onu kullanmaya devam edebilirsiniz. Daha sonra Microsoft resmi sitesine girip hesabınızı onaylatmanız gerekir.

Windows 10 Aile ve Çocuk Korumasının Yenilikleri

windows-10-aile-ve-cocuk-korumasi

Windows 10 aile ve çocuk korumasıetkinleştirerek aile bireylerinin bilgisayar kullanımı daha sağlıklı olur. Windows 10 korumasının getirdiği bazı yenilikler ve kolaylıklar vardır. Bunları bilgisayarınızda uygulayarak internette güvenli dolaşım sağlanır.

Windows 10 aile ve çocuk korumasının getirdiği kolaylıklar:

  • Aile ve misafirlerin korumaya katılması
  • Aile bireyleri için ayrı ayrı hesap oluşturulup kolayca eklenmesi
  • Yetişkin ve çocuklar için ayrı ayrı içerik açma
  • Misafirler için ayrı hesaplar kullanmak
  • Aile bireylerini yetişkin veya çocuk olarak kategorize etmek.
  • Kolay e-posta oluşturulması ve telefon numarası kullanılarak bağlanma
  • Windows güvenli uygulamaları denetlemesi

Windows bu gibi yenilikleri getirerek son yıllarda güvenli erişimde çığır açmıştır.

Windows 10 Aile ve Çocuk Koruması Kurulumu

windows-10-aile-ve-cocuk-korumasi

Windows 10 aile ve çocuk koruması bilgisayarınıza kurmak için ayarlar sekmesine girin ve aile ve diğer kişiler menüsüne tıklayınız. Ardından eklemek istediğiniz kişi yetişkin mi yoksa çocuk mu sorusuyla karşılaşacaksınız. Ekleyeceğiniz kişinin e-posta adresini girerek ileri butonuna tıklayın.

Onay penceresine yönlendirileceksiniz ve ekleyeceğiniz kişinin bilgileri kontrol edilir. Bilgiler doğru ise onayla butonuna tıklayın. Ardından girdiğiniz e posta hesabına onay gönderilecektir. Daha sonra pencereler kapatılır.

Microsoft Family tarafından hesaba gönderilen onayı kabul edilerek çocuk hesaba kaydedilir. Daha sonra Windows 10 ebeveyn aile kontrol ayarlarına girerek gerekli düzenlemeler yapılır. Aile ayarları ve kategorisinde ise en son etkinlik, web siteleri, uygulamalar ve oyunlar, harcama limiti üzerine düzenlemeler yapılır.

Eğer yazımızı beğendiyseniz Satranç Haram mı ? Satranç Oynamak ve Sünnilik konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.