Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dini Bilgiler
  4. »
  5. Yağmur Duası Nedir? Yağmur Duası Anlamı Nedir?

Yağmur Duası Nedir? Yağmur Duası Anlamı Nedir?

Bilgece Bilgece - - 5 dk okuma süresi
2 0

Yağmur duası yağışın az olduğu zamanlarda cemaatle ya da tek başına yapılabilecek bir duadır. Allah’ın bize ilettiği en önemli nimetlerinden biri şüphesiz ki sudur. Su insanları, bitkileri, hayvanları yani bütün kâinatı besler. Günümüzde hâlen daha temiz su kullanamayan ülkeler ve bunun sonucunda susuzluktan ölen insanlar vardır. Bu yüzden kullandığımız suların kıymetini bilmemiz ve israf etmememiz gerekir.

YouTube video

Bilinçsiz su kullanımı elimizdeki su kaynaklarını tüketebilir. Bu sebeple tüm insanlığın su kullanırken daha dikkatli olması lazımdır. Boşa akıtılan her su bizden bir ömür çalar. Su kullanımına dikkat edilmez ise ileride yaşanacak savaşların başında su savaşlarının olması kaçınılmaz bir sondur. Bu nedenle su kullanımı konusunda çevrenizdeki insanlar aydınlatmalı ve gerektiği yerlerde uyarılmalıdır.

Küresel ısınma sebebiyle mevsimsel değişimler yaşanmaktadır. Zamanında yağmayan yağmur su sıkıntısını ortaya çıkarmaktadır. Yağmur yağması gerekirken açan güneş göl sularının çekilmesine ve içme suyunun azalmasına sebep olmaktadır. Bununla beraber  tüm insanlığın en önemli sorunu haline gelir. Göllerde ve barajlarda azalan sular sebebiyle Allah’ın rahmetiyle su isteyen birçok vatandaş yağmur duasını yapar.

Yağmur Duası Okunuşu Nasıl Yapılır?

Yağmur duası eller nasıl yapılır sorusu insanlar tarafından sıkça sorulan ve merak edilen bir sorudur.  Bazı söylentilere göre peygamber efendimiz kıbleye dönüp ellerini omzuna kadar kaldırıp yağmur duasını okumuştur. Günümüzde de cemaatle beraber iki rekât namaz kıldıktan sonra imam hutbe okur ve cemaatle beraber ellerini kıbleye açarak dua ederler. Ve ardından topluca “amin” derler.

Yağmur duasını yapmadan önce zekat verilmesi ve konuşmayanların barışması daha faziletlidir. Yağmur duasının toplu olarak cemaatle yapılması daha faydalıdır. Yağmur duasının karşılığı fıkıh biliminde istihâk duası olarak da geçer ve yağmur istemek anlamına gelir.  2020 yılı Aralık ayında Diyanet İşleri Bakanlığınca tüm illerden Cuma namazından sonra “Su: Hayat ve Şifa Kaynağıdır.” Konulu hutbe okunması uygun görülmüştür.

Yağmur duasının Arapça okunuşu şöyledir:

“Allahümmel Eskına ğaysen muğisen henien merien ğâdekan mücellilen seyhan âmmen tabekan. Allahümme! Eskıne’lğayse ve la tec’alnamine’l kanitin. Allahümme! Inne bil biladivelibadivel hakkı minellevaivaddan kimâlâneşku illa ileyk. Allahümme! Enbitlenaezzer’a ve edirrelenaddar’a ve eskınaminberekatis-sema ve enbitlenamin berekatil arz. Allahümme! Innanestağfirükeinnekekünteğaffaren fe erseles-semaealeynamidraran.”

Yağmur Duası Anlamı Nedir?

Yağmur duası Türkçe anlamı Arapça bilmeyen insanların merak ettiği bir konudur. Camide Arapçası okunan bu duanın ardından insanlar evlere gelip duanın anlamını araştırmaktadır. Duayı bilmek kadar duanın anlamını, ne anlattığını bilmek de önemlidir. Yağmur duasının bir diğer adı da istihâk duasıdır. İstihâk duasının Türkçe anlamı şöyledir:

Ey Allah’ım! Bize çok bol ve çok yer kaplayan bir yağmur yağdır ki bitkiyi yeşertsin ve bizim için yararlı olsun, bize kötü sonuçlarvermesin, çabuk yağsın, geç yağmasın. Ey Allah’ım! İnsanlarına ve hayvanlarına su gönder ve merhametini genişlet ve ölü olan yerleri canlandır. Ey Allah’ım! Bize su gönder. Ey Allah’ım! Bize su gönder.

Allah’ın rahmeti ve bereketine inanan Müslüman halkı geçmiş yıllardan beri bu duayı okur. Aynı zamanda peygamber efendimiz de bu duayı okumuştur. Bu dua okunarak Allah’tan bol bol rahmet ve yağış istenir. Çoğu zaman yağmur duasının yapılmasının ardındanAllah’ın kullarının duasına cevap olarak yağmur yağdırdığı görülmüştür.Yağmur yağması için sadece Allah’a dua etmekle kalmayıp dinimizin emrettiği gibi su israfından da kaçınılmalıdır.

Yağmur duası konulu yazımızı beğendiyseniz 5 Farklı Ameliyata Girerken Okunacak Dua ile Kendinizi Hazır Hissedin! konulu yazımıza da göz atarak ameliyat öncesi ve sonrası okunması gereken dualar hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.