Yaseminli Yeşil Çay Nasıl Demlenir? 4 Yasemin Çayı Faydası

yaseminli-yesil-cay-nasil-demlenir
  • Beğen
    Loading...

Kişiler tarafından sık sık tüketilen yaseminli yeşil çay nedir ve nasıl tüketilir hiç merak ettiniz mi? Yeşil çay dünyası şüphesiz doğru demlendiğinde ve tüketildiğinde fayda sağlamaktadır. Ancak alışılmışın dışında demleme yöntemleri de bulunmaktadır. Psikolojik ve fizyolojik açıdan katkıları neticesinin yanı sıra tadı ile kendisine hayran bırakır. Sizde yaseminli yeşil çay nasıl demlenir ve faydaları nelerdir merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Yaseminli Yeşil Çay Nasıl Yapılır? Çayı Nasıl Elde Edilir?

Yaseminli yeşil çay faydaları konusuna geçmeden önce dilerseniz bu çayın nasıl toplandığını öğrenelim. Ülkemizde yeşil çay alışkanlığı Çin gelenekselliği sayesinde oluşmuştur. Yeşil çayın anavatanı olan ülkede gün içerisinde sıklıkla tüketildiği görülür. Türkiye’de genellikle siyah çay tüketimi olmasına rağmen gün geçtikçe bu alanda da kişilerin sayısı artmaktadır. Firmalar tarafından da buna yönelik satışlar gerçekleşir.

yaseminli-yesil-cay-nasil-demlenir

Çin’in yanı sıra uygun iklim koşullarında yaseminli yeşil çay için öncelikle yeşil çay üretimi sağlanır. Yaprakları toplandıktan kısa bir süre sonra hemen kurutulur. Siyah çaydan ayrılan yönlerinden birisi budur. Daha sonra yasemin çiçeği toplanıp kurutulmaya bırakılır. İki ürün son aşamada birbiri ile harmanlanır ve yaseminli üretilmiş yeşil çay ortaya çıkmaktadır. Az kafein bol miktarda antioksidan içerir, koku ile birlikte güzel bir tadı bulunur.

yaseminli-yesil-cay-nasil-demlenir

Yaseminli yeşil çay Ekşi Sözlük bünyesinde de sıklıkla araştırılan konular arasındadır. Özellikle gün geçtikçe oluşan rahatsızlıklar ve strese yönelik doğal yollar tercih edilir. Yeşil çayın genel olarak sakinleştirici etkisi olduğunu bilimektedir. Bundan dolayı tüketimine yönelik eğilimler giderek artar. Yeşil çay konularının forumlar üzerinde tartışma konuları olmasına bu yönden şaşırmamak gerekir.

Yasemin Çayı Nasıl Yapılır? Yaseminli Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Yaseminli yeşil çay tüketmek isteyen kişiler tarafından en sık sorulan sorulardan birisidir. Özellikle daha önce tatmamış bireyler yasemin çayı nasıl yapılır, yaseminli yeşil çay nasıl demlenir sorusunu yöneltir. Demleme işi oldukça kolaydır. Kısa sürede tüketim imkânını pratik olması ile birlikte kişilere sunmaktadır. Poşet çay olarak alabilirsiniz. Aktarlardan kendinizde bitkilerini alarak harmanlayabilirsiniz.

yaseminli-yesil-cay-nasil-demlenir

Yaseminli Yeşil Çay

Yasemin çayı faydalarından yararlanmak isteyen bireylerin takip etmesi gereken noktalar:

  • Kaç bardak içilmesi hedefleniyorsa ölçü ile demlik içerisinde su eklenmelidir.
  • Ocağın üstüne alınan demlik kaynaması adına bekletilir.
  • Kaynaması tam olarak gerçekleştikten sonra altı kapatılır.
  • 1 çay bardağı için 1 tatlı kaşığı yasemin çayı bitkileri demliğe atılır.
  • Altı kapalı ısıdan uzak bir şekilde 10 dakika demlenmeye bırakılır.

Poşet çaylarda da sıcak suyun üzerinde poşet çay atılır ve 10 dakika demlenmesi beklenir. Çayınız hazır, afiyet olsun!

Yasemin Çayı Faydaları ve Zararları Neler? Yaseminli Yeşil Çay Ne İse Yarar?

Yasemin ile harmanlanmış yeşil çayın fayda ve zararları incelendiğinde birden fazla argüman karşımıza çıkar. Avantajları yani faydaları zararlarına göre daha geniş olmaktadır. Bireyler bu açıdan yaseminli yeşil çay ne ise yarar diye soracak olursa sayısız faydasını görecektir. Tercih edilme sıklığı da oluşturulan bu avantajları neticesinde ortaya çıkmaktadır. Sizlerde yasemin çayı faydaları ve zararları konusunu merak ediyorsanız, gelin konuyu inceleyelim.

1- Hızlı Zayıflama

yaseminli-yesil-cay-nasil-demlenir

Yaseminli yeşil çay diğer yeşil çaylar gibi zengin bir içeriğe sahiptir. Bünyesinde yüksek miktarda antioksidan bulundurması kişilerin fazla kilolarından kurtulması için yardımcı olmaktadır. Antioksidan sayesinde metabolizma çalışma durumu hızlandırılır. Hızlı çalışan metabolizma hızlı bir erimeyi temsil etmektedir. Bundan dolayı özellikle kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir.

2- Kanser Riskini Azaltır

yaseminli-yesil-cay-nasil-demlenir

Yasemin bitkisi kanser konusunda önleyici bir etkiye sahiptir. EGCG polifenoller sayesinde kanser hücrelerinin oluşma ihtimalinde azaltma yaratmaktadır. Çağımızın hastalığı olan kansere karşı önlem alabilmek adına tüketilebilmektedir. Özellikle yasemin bulunan her çay ya da ürün bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Sizlerde yasemin ile üretilmiş yeşil çayları tüketebilirsiniz.

3- Sakinleştirir

yaseminli-yesil-cay-nasil-demlenir

Yeşil çay dünyası temelde sakinleştiriciliği ile bilinir yaseminli yeşil çay da bu açıdan tüketilebilir. Yaseminli yeşil çay faydaları arasında ilk akla gelen özellikleri arasında bulunur. Yüksek stres altındaysanız ya da sakinleşmeye ihtiyacınız varsa rahatlıkla tüketim sağlayabilirsiniz. Yaseminli yeşil çay fiyatı uygun olmasıyla da birlikte kolay ulaşım imkânına sahiptir. Doğal antidepresan etkisini bu sayede elde edebilirsiniz.

4- Yaseminli Yeşil Çay Kan Dolaşımını Hızlandırır

Yağlı ve yanlış beslenme sonrasında erken yaşlarda dahi damar tıkanıklığı görülmektedir. Kan akışı yeterli düzeyde sağlanamadığından dolayı beyin kanaması, beyin damar tıkanıklığı ya da kalp krizi yaşanabilmektedir. Bu durumlara önleyici olması amacıyla yaseminli yeşil çay faydaları ile adım atabilirsiniz. Çayın her gün 1 bardak tüketilmesi ile damar tıkanıklarını önlediği ve istenen düzeyde kan dolaşımını hızlandırdığı bilinir.

yaseminli-yesil-cay-nasil-demlenir

Yasemin çayı faydaları ve zararları başlığı altında sizlere faydalarından bahsettik. Bunların yanı sıra ufak da olsa zararları bulunmaktadır. Öncelikle her ne kadar siyah çaya kıyasla az da olsa kafein içerir. Fazla kafein tüketimi uykusuzluk, mide problemleri ve düşük doğum ihtimalini arttırır. Bundan dolayı günde 1-2 bardak önerilir. Aynı zamanda içeriği yüzünden vücutta demir emilimini engeller. Demir eksikliği şüphesi ya da tanısı olan bireylerin tüketilmesi çok önerilmez.

Yasemin Çayı Uyku Yapar mı?

yaseminli-yesil-cay-nasil-demlenir

Yaseminli yeşil çay içeriği neticesinde sakinleştirici bir etkiye sahip olduğunu dile getirmiştik. Bundan dolayı yasemin çayı uyku yapar mı sorusu çoğunlukla evet olacaktır. Ciddi bir psikolojik uyku probleminiz yoksa genellikle stresten kaynaklı uyku problemleri yaşıyorsanız tüketebilirsiniz. Masaj ve terapi alanlarında da yasemin özü, yağı uygulanır. Uyku-rahatlama konusunda ciddi bir etkiye sahiptir.

Yasemin Çayı Kullananlar| Yaseminli Yeşil Çay ile Zayıflayanlar

Yasemin çayı kullananlar genellikle zayıflamak amacı ile yönelmektedir. Yaseminli yeşil çay ile zayıflayanlar sayısı giderek artmaktadır, evet. Ancak bu durum tek başına yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda bir anda çok ciddi kilolar vermenize kolaylık sağlamaz. Yasemin çayı sadece metabolizma hızlandırı etki sunacaktır. Kişilerin özellikle en kolay kilo verme yöntemi olarak yeşil çayları destekleyici almalı, hayat düzenini değiştirmelidir. Yeme içme konularına dikkat ederek ara öğünlerde tercih ederseniz sizin yararınıza olacaktır.

yaseminli-yesil-cay-nasil-demlenir

Eğer temelde yaseminli çayı zayıflamak adına kullanacaksanız besin listenizde değişikliğe gitmeniz önerilmektedir. Temelde sağlık probleminiz yoksa sağlıklı ve lifli yiyeceklerle beslenmek size yardımcı olacaktır. Örneğin öğünlerinizde besin değeri yüksek ama lifli salatalar tercih edebilirsiniz. Maş fasulyesi salatası diyet için oldukça uygundur! 4 Adımda Maş Fasulyesi Salatası Nasıl Yapılır yazımıza bakarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI