«
 1. Anasayfa
 2. Dekorasyon
 3. Yükseltilmiş Döşeme Nedir?  Nasıl Uygulanır?

Yükseltilmiş Döşeme Nedir?  Nasıl Uygulanır?

yukseltilmis-döseme-nedir

Yükseltilmiş döşeme nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilerek araştırılmaktadır. Bu soruya cevap olarak mevcut olan bir zemine ikinci bir zemin oluşturmak şeklinde yanıt verebiliriz. İlk zemin ile ikinci zemin arasında böylece bir boşluk kalmış olacaktır. Söz konusu bu boşluğa havalandırma tesisat boruları, bazı mekanik ve elektrik kablolar, kanallar ya da borular yerleştirilebilir. Bu sayede görüntü kirliliği meydana gelmemiş olur.

YouTube video

Yükseltilmiş döşeme detayı işlem uygulanmadan önce detaylı bir şekilde araştırılmaktadır. Söz konusu döşeme insan sağlığına zararlı olan maddeleri içerisinde barındırmamaktadır. Ayrıca yangına ya da korozyona karşı oldukça dayanıklı olduğunu söylemek mümkündür. Nemden de etkilenmesi mümkün olmayan bu döşemelerin tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de bunlardır.

Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Avantajları Nelerdir?

Yükseltilmiş döşeme sistemleri son yıllarda çok fazla tercih edilmektedir. Bu kadar çok tercih edilmesinin ardında birçok neden vardır. Bu nedenler bizlere sağlamış olduğu avantajlardır. Söz konusu avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir;

yukseltilmis-döseme-nedir

 

 

 • Döşeme uygulandığı takdirde mekanda herhangi bir değişiklik yapmak istediğiniz takdirde bu değişikliği daha kolay bir şekilde uygulamanıza yardımcı olur.
 • Bu döşeme modüler bir sistem olmasından dolayı çok kolay ve pratik bir şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Mimarlar açısından da oldukça kullanışlıdır. Bu döşemelerin olduğu alanlarda daha serbest bir çalışma gerçekleştirebilirler.
 • Sonradan mekanda tesisat ile alakalı herhangi bir değişiklik yapmak istediğiniz zaman yükseltilmiş döşeme kaplamaları sayesinde işlerinizi daha rahat bir şekilde halledebilirsiniz.
 • Yükseltilmiş döşeme pozu içerisinde anti-statik özelliği barındırmaktadır. Böylece statik elektriği deşarj etme özelliği de barındırmış olur.
 • Estetik bir görünüm elde etmek amacı ile genellikle bu döşemelerden yararlanılmaktadır. Çünkü kabloları ve boruları iki döşemenin arasında kalan boşluğa yerleştirme imkanınız bulunmaktadır. Böylece görüntü kirliliğinin önüne geçerek daha estetik görünüme sahip bir mekan elde etmiş olursunuz.
 • Yükseltilmiş döşeme fiyat bakımından da sizleri çok zorlamayacaktır.

Yükseltilmiş Döşeme Fiyatları Ankara

yukseltilmis-döseme-nedir

Yükseltilmiş döşeme fiyatları Ankara içerisinde oldukça merak edilmektedir. Bu döşemenin fiyatlarını belirleyen birçok unsur bulunmaktadır. Fiyat belirlemek için öncelikle mekanda bir inceleme yapılması gerekmektedir. Daha sonra kullanılan malzeme mekanın büyüklüğü de hesaba katılarak bir fiyat belirlemesi yapılmaktadır. Döşeme işlemleri mekanı büyük oranda etkileyen önemli işlemler arasında yer almaktadır. Bu nedenle söz konusu işleme başlamadan önce mutlaka detaylı bir inceleme ve araştırma yapılması gerekmektedir. Daha sonra Yükseltilmiş döşeme birim fiyat analizi yapılabilmektedir. Yükseltilmiş döşeme Ankara içerisinde yapılacaksa tercih edilecek birçok ünlü firma bulunmaktadır. Bunlardan birinden yararlanarak işleminizin titiz bir şekilde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Yükseltilmiş döşeme ölçüleri de yükseltilmiş döşeme fiyat için önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Yükseltilmiş Döşeme Nasıl Yapılır?

yukseltilmis-döseme-nedir

Bu döşemenin yapılması için izlenmesi gereken yollar bulunmaktadır. Söz konusu yollardan şu şekilde bahsetmek mümkündür;

 • Öncelikli olarak uygulamanın planlamasının yapılması gerekmektedir. Uygulama planı titiz bir şekilde çizilir. Eğer uygulama esnasında herhangi bir aksesuardan yararlanılacaksa plana mutlaka bu aksesuarda eklenmelidir.
 • Plandan sonra yapılması gereken adım ise zeminin hazır hale getirilmesidir. Uygulamanın olacağı alanın pürüzlü ya da küçük çukurlu olmaması gerekmektedir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise öncelikle bu pürüzlerden ya da çukurlardan kurtulmak gerekmektedir. Bunun için de yapılması gereken şey şap uygulamasıdır. Yapıştırıcının zemine iyice tutması için zeminin temizlenmesi nemden kirden ya da çamurdan arındırılması gerekmektedir.
 • Tüm bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra da montaj işlemlerine başlama vakti gelmektedir. Merkezden itibaren panellerin montaj işlemleri başlar. Bu sayede talep edilen kotta uygulama yerine getirilmiş olur.

Yükseltilmiş Döşeme Detayı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

yukseltilmis-döseme-nedir

Döşeme konusunda özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bunları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Panelleri temizlemek için hafif nemli olan bir bezden yardım almanız gerekmektedir.
 • Eğer döşemenin üzerine karo halı uygulaması yapıldıysa mekanı temizlerken kuru köpük sisteminden ya da elektrikli süpürgeden yardım almanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
 • Panellerin kaldırılma işlemi esnasında tornavida ya da benzeri aletleri kullanmak doğru olmayacaktır. Bu işlem için özel araçlardan yararlanmak gerekmektedir.
 • Döşemenin üzerinde ıslak bir çalışma yapılması son derece sakıncalıdır. Eğer böyle bir işlem yapılacaksa öncesinde muhakkak su geçirmez bir ürünle kapatılması gerekmektedir.
 • Montaj işlemleri sona erdikten sonra yapıştırıcının daha etkili bir hale gelmesi için döşeme üzerinde en az bir gün boyunca herhangi bir işlem yapılmaması şarttır.

Eğer yazımızı beğendiyseniz Ev Dekorasyon Ürünleri ile Evinize Gelen Şıklık! konulu yazımıza da göz atarak dekorasyon hakkında da fikir sahibi olarabilrsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *