«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Zatürre Aşısı Fiyatı 2020 Ne Kadar? Zatürre Aşısı Kimlere Ücretsiz?

Zatürre Aşısı Fiyatı 2020 Ne Kadar? Zatürre Aşısı Kimlere Ücretsiz?

zaturre-asisi-fiyatlari

Zatürre aşısı fiyatı corona virüs salgını ile beraber en çok merak edilen konulardan biri haline geldi. Her gün binlerce insan bu aşı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak amacı ile araştırmalar yapmaktadır. Zatürre aşılar arasında en mühim olan aşılardan biridir. Zatürre gibi ciddi bir rahatsızlıktan korunmanın kesin ve en kolay yolu bu aşıyı olmaktır. Her aşıda karşılaşıldığı gibi aşının bazı özellikleri ve yan etkileri de mevcuttur. Son günlerde de aşının tüm özellikleri detaylı bir şekilde araştırılmaktadır. Biz de sizler için Zatürre aşısı ne kadar , Zatürre aşısı kimlere ücretsiz , Zatürre aşısı faydaları , Zatürre aşısı isimleri , ömür boyu koruyan zatürre aşısı ismi gibi en çok merak edilen konuları ele almış olduk.

YouTube video

Zatürre Aşısı Fiyatı | Zatürre Aşısı Kimlere Ücretsiz

Zatürre aşısı kimlere ücretsiz ya da Zatürre aşısı ne kadar sorusu belki de bu konu ile alakalı en çok cevabı merak eden sorulardan bir tanesidir. Corona virüs sebebi ile risk grubu içerisinde bulunanlara aile hekimlerine bu aşı ücretsiz olarak yapılmaktadır. Risk grubunu ise şu şekilde sıralama mümkün olacaktır;

 • 65 yaşından büyük yaşlılar
 • Daha önce organ nakli geçirenler
 • Akciğer, böbrek, kalp, karaciğer ya da diyabet gibi kronik hastalıkları olanlar
 • Dalağında tam fonksiyon olmayan kişiler
 • Kanser teşhisi konup kanser tedavisi gören hastalar
 • Beyinde omurilik sıvı kaçağı olan hastalar
 • Bağışıklık ile alakalı problem yaşayan hastalar

1 – Zatürre Aşısı Fiyatı 2020 Eczane

zaturre-asisi-fiyatlari

Koronavirüs salgınından sonra zatürre ya da grip aşısı yaptıranların sayısı bir hayli artmıştır. Zatürre olmak isteyenler fiyat ile alakalı bilgi sahibi olmak istemektedir. Zatürre aşısı fiyatı 2020 eczane fiyatları olarak 344 lira 17 kuruş olarak belirlenmiştir. Fakat 65 yaş üzerinde olan hastalar için zatürre aşısı hiçbir ücret talep edilmeden yapılmaktadır. Polisakkarit aşısının ise zatürreye karşı 5 yıl koruması bulunmaktadır. Bu aşıyı temin edebilmek için ise ödenmesi gereken miktar 68.86 Türk Lirasıdır.

2 – Zatürre Aşısı Fiyatı | Zatürre Yan Etkileri Nelerdir?

Her aşıda olduğu gibi zatürre aşısı yapıldığı zaman az da olsa etkiler meydana gelebilmektedir. Bu etkileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İştahta azalma meydana gelmesi
 • Aşı uygulanan bölgede hassasiyet oluşması
 • Uyku düzensizliği oluşması (ya çok fazla uyuma ya da çok az uyuma durumu meydana gelebilir.),
 • Aşırı huysuzluk hali

Bu etkilerin yanı sıra çok az da olsa ateş, aşı uygulanılan bölgede kızarıklık ya da ödem görülebilmektedir. Bu etkiler genelde 5 ila 17 yaş arasındaki çocuklarda rastlanmaktadır. Ödeme çok az rastlansa da kızarıklık ve şişlik biraz daha fazla görülen etkiler arasında yer almaktadır.

3 – Zatürre Aşısı Faydaları Nelerdir?

zaturre-asisi-fiyatlari

Zatürre aşısı birçok hastalığa karşı vücudumuzu korumaktadır. Risk grubu içerisinde yer alan kişilerin kesinlikle bu aşıyı olmaları tavsiye edilmektedir. Risk grubunda olan kişilere zatürre aşısı uygulandığı takdirde hastalıktan korumuş olacaktır.

4 – Zatürre Aşısı Kimlere Yapılmaz

Zatürre aşısı çocuklara yapıldığı takdirde eğer ilk dozda ciddi alerjik reaksiyonlar ile karşılaşırsa ikinci dozun da yapılması tavsiye edilmemektedir. Eğer ateşli bir hastalık mevcut ise de söz konusu hastalığın geçmesi beklenip daha sonra aşının uygulanması tavsiye edilmektedir.

5 – Zatürre Aşısı Türleri Var mıdır?

zaturre-asisi-fiyatlari

Zatürre aşısının birden fazla türü olup olmadığı da merak edilen konulardan biridir. 2 tür zatürre aşısı bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesini 2 yaş altındaki bir çocuğa yapıldığı takdirde koruma oranı %80’dir. Fakar 2 yaşından sonra yapılırsa koruma oranı %50’ye düşmektedir. 2 yaş üstündeki çocuklarda ve yetişkin bireylere tek doz yapılması yeterli görülmektedir. Diğer aşı türü ise yalnızca 2 yaşından büyük çocuklara ve yetişkinlere uygulanabilmektedir. Aşının koruyuculuk özelliği 5 yıl sonra bitmektedir. Bu nedenle her 5 yılda bir yenilemek gerekmektedir.

6 – Zatürre Nedir?

zaturre-asisi-fiyatlari

Zatürre akciğerlerin iltihaplanması durumundaki mevcut hastalığa verilen isimdir. Bu hastalığın bir diğer ismi ise Pnömanidir. Pnömaniye sebep olan şey ise pnömokok bakterisidir. Bu bakteri yetişkin ya da çocuklarda menenjit, zatürre, sinüzit, kan iltihabı ya da kemik enfeksiyonu gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Pnömokok bakterisine özellikle kreş ya da okul çağında olan çocuklarda rastlanmaktadır. Genelde çocukların burunlarında ya da boğazlarında yer almaktadırlar. Bu bakteri çocukların kendisini hasta etmese bile ailelerine taşırlar ve aile bireylerinin ciddi rahatsızlık yaşamasına sebep olabilirler.

Eğer Zatürre aşısı fiyatı konulu yazımızı beğendiyseniz Grip Aşısı Fiyatı Ne Kadar 2020 ? Grip Aşısı Kimlere Ücretsiz konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *