«
 1. Anasayfa
 2. İlaç ve Eczane Ürünleri
 3. 2020 Güncel Bilgileri ile Zatürre Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

2020 Güncel Bilgileri ile Zatürre Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

zaturre-asisi-kac-yilda-bir-yapilir

Kış aylarının gelmesi ile birlikte zatürre aşısı kaç yılda bir yapılır sorusu merak edilmektedir. Zatürre hastalığı her yaştan bireyde görülebilmektedir. Bakterinin oluşturduğu tahribat ve yol açacağı ileri düzey rahatsızlıklardan korunabilmek mümkündür. Garanti sağlayan en ciddi korunma yolu ise zatürre aşısı yapmak ile gerçekleşir.

YouTube video

Zatürre aşısı faydaları göz önünde bulundurulduğunda bireyler tarafından daha istekli bir şekilde uygulatılmaktadır. Hastane ve aile hekimlerinde kısa süre içerisinde uygulatmak mümkündür. Ülkemiz içerisinde uygulanan aşı çeşitleri bulunur. Kişiler uzman gözetiminde risk grubuna göre aşıyı deneyimleyebilmektedir. Yaptırmadan önce zatürre aşısı yan etkileri konusunda da bilgi sahibi olmak gerekir.

Zatürre Nedir?

Zatürre aşısı kaç yılda bir yapılır sorusuna cevap aramadan önce kişilerin hastalık hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Zatürre nedir, belirtileri nelerdir gibi araştırmalar da bulunmak hastalık hakkında bilgi sahibi olmak için yeterli olacaktır. Zatürre konusunda şüpheleri olan bireyler bu anlamda şüpheleri varsa uzmanlara başvurarak tanı alabilir. Herhangi bir belirli hastalığı olan ve bağışıklık sistemini güçsüz bulup risk grubunda olan kişiler ise aşıyı yaptırarak zatürre aşısı faydaları yaşayabilmektedir.

zaturre-asisi-kac-yilda-bir-yapilir

Hastalığın diğer adı ‘pnömokok’ olarak bilinmektedir. Hastalığın temel sebebi pnömoni denilen bakterinin vücuda alınmasından kaynaklanır. Mevcut bakteriler karaciğerlerde birikerek belirtiler gösterir. Risk grubunda olan kişilerin hastalığa yakalanması ile ileri düzey sıkıntılar yaşayabilmesi mümkündür. Kış aylarında daha çok vakalara rastlanır.

Zatürre Aşısı Nedir?

Zatürre aşısı nedir ve zatürre aşısı kaç yılda bir yapılır? Yazının bu bölümünde bu sorulara cevap arayacağız. İlk olarak pnömokok aşısının ne olduğu bilinmelidir. Hastalıklar üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde koruma sağlamak adına ilaç ve aşılar üretilmektedir. Her aşıda olduğu gibi zatürre aşısı yan etkileri de bulunur.

zaturre-asisi-kac-yilda-bir-yapilir

Pnömokok aşısı iki farklı türde bulunur. Aşının uygulanacağı yaş grubuna göre tercih edilebilmektedir. Mevcut aşı çeşitleri: Polisakkarit pnömokok ve konguje pnömokok olmaktadır. Aşıların uygulanacağı yaş gruplarının farklı olmasının yanı sıra uygulanma yöntemleri de değişmektedir. Konguje pnömokok aşısında küçük çocuklara tek uygulama değil dört uygulama ile yapılır.

Zatürre Aşısı Kimlere Uygulanır?

Zatürre aşısı belirtilen risk grubundaki kronik rahatsızlığı olan bireylere uygulanır ancak temel soru zatürre aşısı kaç yılda bir yapılır yönünde oluşturulur. Zatürre aşısı faydaları kapsamında gerçekleştirilen aşılama işlemleri 2 yaşından önce ve 65 yaşın üstündeki bireylere kesin olarak uygulanmalıdır. Bu yaş aralığında bulunan bireylerin bağışıklık sistemi düşük olmaktadır.

zaturre-asisi-kac-yilda-bir-yapilir

Pnömokok aşısı bununla birlikte aşağıda belirtilen hastalık grubunda olan kişilerce uygulanması önerilir:

 • Kalp hastalığı,
 • Böbrek hastalığı,
 • Dalak hastalıkları,
 • Akciğer hastalığı,
 • Diyabet,
 • Siroz,
 • Lösemi.

Belirtilen hastalık grubundaki bireylerin uzman doktor gözetiminde aşılanması önerilir. Bağışıklık sistemleri diğer insanlara nazaran daha düşük olduğundan korunmanın sağlanması son derece önemlidir.

Zatürre Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Zatürre aşısının uygulanacak kişilerin bilmesi gerekenler arasında yan etkiler bulunur. Sağlık alanındaki çoğu ilaç ve aşıda olduğu gibi zatürre aşısı faydaları kadar zatürre aşısı yan etkileri mevcuttur. Bireylerin aşı kullanımı sonrasında izlenimlere dikkat ederek hareket etmesi gerekir. Görülecek alerjik reaksiyonlar neticesinde bir uzmana başvurmak önem taşır.

zaturre-asisi-kac-yilda-bir-yapilir

Aşıyı bir kere olup zatürre yan etkileri gören ya da görmeyen kişiler sonrasında zatürre aşısı kaç yılda bir yapılır sorusuna yanıt arar. Zatürre aşısı sonrası çıkabilen yan etkileri:

 • Aşı yapılan bölgede aşırı hassasiyet,
 • Deride renk değişimi,
 • Deride kuruluk ve dökülme,
 • İştahsızlık,
 • Yüksek ateş,
 • Ağrı gibi durumlar bulunur.

Merak Edilen Konu: Zatürre Aşısı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Zatürre aşısı yan etkileri konusunda problem yaşamayan kişiler bir sonraki zatürre aşısı kaç yılda bir yapılır sorusunu merak etmektedir. Zatürre aşısı faydaları kapsamından yararlanabilmek için öncelikle uygulanacak zatürre aşısı bilinmelidir. Pnömokok aşısı türüne göre uygulanma süresi değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda hastanın yaşı ve risk grubu altında olup olmaması da etkilidir.

zaturre-asisi-kac-yilda-bir-yapilir

Zatürre aşısı faydaları düzenli olarak kullanılması ve takip edilmesi sayesinde elde edilmektedir. Bundan dolayı aşının takip listesi oluşturulmalıdır. Pnömokok aşısının ilki 2 yaşından küçük bebeklerde yüksek düzeyde koruma sağlar. Bir kere uygulanması yeterli olmaktadır. Tekrarlanması gerekmez. 6 yaşından büyük insanlarda koruma ihtimali ise yarı yarıyadır.

zaturre-asisi-kac-yilda-bir-yapilir

Diğer aşı türü ise ilk uygulama zamanı üzerinden sonra 5 yılda bir tekrarlanmalıdır. Aşı küçük yaştaki bebeklere tam doz uygulanmamaktadır. 0.5 mgL düzeyinde olmak üzere dört aşamalı bir şekilde uygulanır. Aşı her yaş birey için uygundur. Ancak sürekli tekrarlanma durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Zatürre aşısı faydaları ancak bu sayede elde edilebilmektedir.

Zatürre Aşısı Covid Virüsünden Korur mu?

Zatürre aşısı kaç yılda bir yapılır sorusuna cevap arama sebeplerinden birisi de Covid virüsüne yönelik koruma sağlayıp sağlamamasından kaynaklanır. Pnömokok aşısı da enfeksiyon ve bulaşıcı bir hastalık için üretilmiştir. Ancak Covid kendi bünyesinde farklı bir özelliğe sahip olduğundan kesin koruma sağlayacağına yönelik bilgi vermek mümkün değildir.

zaturre-asisi-kac-yilda-bir-yapilir

Covid süreci içerisinde zatürre kelimesinin de sıklıkla dile getirilmesinden dolayı bu aşının durumu tartışmalara yol açmıştır. Grip aşısı kadar zatürre aşısı da ilgi çekmiştir. Pnömokok aşısı kesin olarak virüse etkili olacağı belirtilememekle birlikte tamamen faydasız olacağı da aktarılamamaktadır. Durum kişiden kişiye ve virüsün bağışıklık sistemi üzerinde oynadığı etkiye göre farklılaşmaktadır. Uzman doktor gözetiminde karar verilmesi gerekir.

Zatürre aşısı nedir, kimlerin yaptırması gerekir konularına değindiğimiz bu yazıda genel bir bilgi edinilebilir. Zatürre aşısı yaptırmak ve fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler Zatürre Aşısı Fiyatı Ne Kadar yazısına ulaşarak bu konu hakkında bilgi alabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *