«
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
 3. Zerdeçal Nedir? Faydaları Nelerdir? Zerdeçal Ne İşe Yarar?

Zerdeçal Nedir? Faydaları Nelerdir? Zerdeçal Ne İşe Yarar?

Zerdeçal bitkisinden elde edilen çok faydalı bir baharattır. Baharatın tadı genel olarak acımsı ve biraz yakıcı bir yapıya sahiptir. Bu özelliğine rağmen bitki, bazı yemeklerde tatlandırma işlevi için de kullanılmaktadır. İlaç sektöründe ve gıda takviyesi olarak yoğun kullanım alanları bulunmaktadır.

Zerdeçal Nedir? Faydaları Nelerdir? Zerdeçal Ne İşe Yarar?

Zerdeçal baharat halinin de çok önemli faydaları bulunmaktadır. Bu faydaları nedeni ile sağlık sektörünün vazgeçilmezi konumundadır. Bitki, zencefilgiller ailesinden olup büyük yaprakları olan, sarı çiçeklere sahip ve çok yıllık ömre sahip bir bitki türüdür. Bitkinin en kaliteli biçimde yetiştiği coğrafya Güney Asya olmaktadır. Bölgeye ekonomik anlamda katkı sağlayan bir bitkidir.

Zerdeçal Nedir?

YouTube video

Zerdeçal nedir sorusu şöyle cevaplandırılabilir. Zerdeçal, Hint safranı olarak da bilinen; Çin, Pakistan, Hindistan ve Bangladeş gibi ülkelerde yetişen bir bitkidir. Bitkinin yetiştiği iklimler genel olarak tropikal ve yarı tropikal iklimler olmaktadır.

Zerdeçal Nedir?

Bitkinin dış yüzeyde görünen kısmının haricinde, toprak altında yer alan bölümü, armut şeklini andırmaktadır. Bitkinin kökünün yumurtaya benzeyen çeşitleri de olmaktadır. Bitkinin yan kökleri, ana köklerinin aksine parmağı andırmaktadır. Bitkinin acı bir tadı bulunmaktadır.

Zerdeçal Nedir

Zerdeçal pek çok sektörde yoğun bir kullanım alanına sahiptir. Deri boyamasında kullanıldığı gibi ipek kumaşların boyanmasında da tercih edilmektedir. Kına yakma işlerinde renk verici olarak kullanılmaktadır. Eski zamanlarda turnusol kağıdının yerine kullanılmışlığı da vardır.

Zerdeçal Nedir?

Yani turnusol kağıdının işlevini, zerdeçal kağıdı görmüştür. Zerdeçal bitki halinde bulunurken baharat şeklinde kullanılabilmesi için bazı işlemlerden geçmesi gerekmektedir. Bitki halinde toplanan bir zerdeçal, öncelikle güzelce temizlenir.

Zerdeçal Nedir?

Ardından suda kaynatılmaya bırakılır. Bu işlemden sonra, kurutulmuş ve renkli bir halde olan kök saplarının öğütülmesi işleminin yapılması gerekmektedir. Baharat şekline getirildikten sonra safran olarak da kullanımı mümkündür. Çeşni olarak yemeklerde kullanımı yaygındır. Özellikle çorba, söğüş ve pilav yemeklerinde sevilerek kullanılmaktadır. Peki Zerdeçalın faydaları neler? Zerdeçal nasıl tüketilir? Zerdeçal orucu bozar mı? Merak edilen tüm bu soruların yanıtını gelin birlikte inceleyelim.

Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

https://www.youtube.com/watch?v=Ubqo-VlAlYY

Zerdeçal faydaları nelerdir sorusu her zaman ilgi görmektedir. Zerdeçalın faydaları çok fazladır. Bu faydaları nedeni ile pek çok sektörde kullanılmaktadır. Zerdeçalın faydaları genel olarak şöyle açıklanabilir:

 • Sağlı faydalı olan Zerdeçalın sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Vücudun hormonal dengesinde bir sorun varsa bunu kısa sürede çözer,
 • Antioksidan özelliğine sahiptir bu nedenle bakterilerle savaşır,
 • İltihap önleyici bir yapıya sahiptir,
 • Bitkinin içinde kürkümin vardır bu nedenle vücudun iyileşmesinde yararlıdır,
 • Kabızlığa iyi gelir, hazımsızlığı yok eder,
 • Şişkinlik ve gaz problemlerinin çözümünde işlevseldir,
 • Hücre DNA’sını koruyarak kansere karşı etkilidir,
 • Melankoli ve depresyon durumundan çıkartıcı özelliği vardır,
 • Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır,
 • Unutkanlığı önlemede etkilidir,
 • Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.

Zerdeçal Suyu Faydalıdır

Zerdeçal Suyu Faydalıdır

Çok basit bir şekilde hazırlanan zerdeçal suyu tüketerek pek çok fayda elde edilebilmektedir. Her gün tüketilen zerdaçal suyu vücuda direnç katmaktadır. Ayrıca sindirim rahatsızlıklarını çözmede çok etkilidir. Antiviral özelliği nedeni ile bir antibiyotik işlevi görerek bakteriler ile mücadelede faydalı olmaktadır. Eklem ağrılarınız varsa bu karışım size iyi gelecektir.

İlginizi Çekebilir: 12 Maddede Limonun Sağlığa Faydaları

Zerdeçal suyu

Her gün tüketerek eklem ağrılarını azaltmak mümkündür. Ayrıca karışımın unutkanlığa iyi geldiği de tespit edilmiştir. Aynı zamanda düzenli yenecek 1 çay kaşığı zerdeçal sağlığınızı epey düzeltecektir. Doğal bir reçete olan bu bitkisel ürün birçok hastalığı da iyi gelmektedir.

Malzemeler

 • 1 tutam kadar karabiber,
 • 1 su bardağı ölçeğinde içme suyu,
 • 1 çay kaşığı kadar zerdeçal baharatı.

Zerdeçal Suyu Faydalıdır

1 su bardağı ölçeğindeki içme suyunu kaynatalım. Su kaynadıktan sonra ılımaya bırakalım. Ilıma safhası gerçekleştikten sonra suyun içerisine zerdeçal baharatı ile tutam miktarda karabiber ekleyelim. Zerdeçal ekledikten sonra karışımı bir çay kaşığı ile karıştıralım.

Zerdeçal suyu

Ilıkken eklediğimiz baharatı karıştırdıktan sonra zerdeçal suyunu afiyetle içebiliriz. Zerdeçal suyu yapmak bu kadar basittir. Ortaya çıkan suyun faydaları saymakla bitmez. Oluşan karışımı her gün içerek beyine sağladığı faydalarını fark ettiğinizde çok şaşıracaksınız. Peki zerdeçal hangi yan etkilere sahip?

Zerdeçalın Bazı Yan Etkileri

Zerdeçalın Bazı Yan Etkileri

Zerdaçal sağladığı pek çok faydanın yanı sıra aşırı tüketilmesi sonucunda bazı yan etkiler de gösterebilmektedir. Bitkinin tüketilmesi sonucunda bazı kişilerde bulantı, mide hastalıkları, ishal ve baş dönmesi görülmüştür. Bazı sağlık raporlarında da günlük aşırı dozda zerdeçal kullanımı sonrasında normal olmayan bir kalp atışı sıklığı tespit edildiğinden bahsedilmiştir.

Zerdeçalın Bazı Yan Etkileri

Bitkinin bir başka etkisi olarak kan pıhtılaşmasına yol açtığı gözlemlenmiştir. Kanama riskini bu nedenle artırma olasılığı vardır. Bitkinin aşırı derecede tüketilmesinden kaçınmak gerekmektedir. Normal miktarda kullanıldığında inanılmaz etkilere yol açan zerdeçal, fazla tüketim sonucunda yan etkiler gösterebilmektedir. 2020 Ramazan ayında tüketilen zerdeçal oldukça faydalıdır. Fakat orucu bozduğu unutulmamalıdır.

 

 

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

 1. Pingback: Zerdeçal Nedir? Zerdeçallı Tarifler Zerdeçalın Faydaları