Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Anne ve Çocuk Dünyası
  4. »
  5. Anaokuluna Başlama Yaşı Kaçtır? Devlet Anaokulu Kayıt Yaşı Kaç?

Anaokuluna Başlama Yaşı Kaçtır? Devlet Anaokulu Kayıt Yaşı Kaç?

Bilgece Bilgece - - 3 dk okuma süresi
13 0
anaokuluna-baslama-yasi

Anaokuluna başlama yaşı, çocukları anaokulu çağında olan ebeveynler için merak uyandıran bir konu olabilecektir. Bilindiği üzere ülkemizde temel eğitim öncesinde anaokulu eğitimi verilmektedir. Bu eğitim sürecinde çocuklar bilişsel, zihinsel ve fiziksel açıdan gelişimine katkı sağlayacak etkinliklere dahil olur. Özel birçok kurum tarafından verilen bu eğitim, elbette ki devlet tarafından da verilmektedir.

Anaokuluna Başlama Yaşı Kaç? 4 Yaşındaki Çocuk Anaokuluna Gider mi?

anaokuluna-baslama-yasi
Anaokuluna Başlama Yaşı

Devlet kurumlarında anaokuluna başlama yaşı genel olarak 60 ay yani 5 yaşa tekabül etmektedir. Devlete bağlı bazı anaokullarında 36 ayını ve 48 ayını dolduran çocuklarında anaokuluna gidebilmesi mümkün olacaktır. Her devlet okulunda 3 ve 4 yaşını doldurmuş çocuklar için açılmış sınıflar bulunmamaktadır.

Açılacak sınıfın yaş aralığı ve sayısı okulların öğretmen sayısı, veli talebi, sınıf imkanına göre farklılık gösterebilecektir. Ancak her ilkokulda 60 ayını dolduran çocuklardan oluşan bir anaokulu sınıfı bulunmaktadır. Çocuğun Eylül ayı itibariyle 60. Ayını doldurmuş olması bu anaokullarına kayıt olabilmesi adına yeterlidir.

Anaokuluna Başlama Yaşı Kaç? Birinci Sınıf Kaç Yaşında Başlar?

anaokuluna-baslama-yasi

Anaokuluna başlama yaşı kadar merak edilen bir diğer önemli konu ise birinci sınıfların kaç ayını doldurmuş olması gerektiğidir. Bilindiği üzere çocukların ilk olarak 7 yaşı içerisinde olması, ilkokula başlaması için yeterliydi. Ancak eğitim yaşının düşmesiyle birlikte, şimdilerde 6 yaşını doldurmadan okul süreçlerine başlamaları gerekiyor.

MEB tarafından oluşturulan okula başlama tablosu kapsamında 69 aylık olan her çocuğun ilkokula kaydı yapılabilecektir. 66-69 ay aralığında olan çocukların ebeveynleri ise okul müdürlükleri ile görüşerek isteğe göre çocuklarının okula kayıt işlemlerini yaptırabileceklerdir. 69-72 ay arasında olan çocuklar ebeveynleri tarafından okula gönderilmek istenmiyorsa, MEB tarafından bununda çözümü oluşturulmuştur.

Buna göre 69- 72 yaş aralığında olan çocukların ebeveynleri, erteleme dilekçesi vererek, çocuklarının bir yıl daha anaokuluna gitmesini talep edebileceklerdir. 72. Ayını dolduran çocuklar için ise erteleme yapılabilmesi mümkün değildir. 6 yaşını yani 72 ayını dolduran her çocuğun ebeveynleri, herhangi bir koşul olmaksızın okul sürecini ertelettiremeyecektir.

Kaynak : https://www.guncelhaberleri.com/anaokuluna-baslama-yasi/

YouTube video

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.