Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Anne ve Çocuk Dünyası
 4. »
 5. Çocuklarınızı Güvenli Bir Şekilde İnternetle Nasıl Tanıtabilirsiniz?

Çocuklarınızı Güvenli Bir Şekilde İnternetle Nasıl Tanıtabilirsiniz?

FxTrader FxTrader - - 13 dk okuma süresi
3 1
Çocuklarınızı Güvenli Bir Şekilde İnternetle Nasıl Tanıtabilirsiniz?

İnternet, çocuklara büyük bir öğrenme avantajı sağlayabilecek nihai eğitim kaynağıdır. İhtiyaç duyabilecekleri her türlü öğrenme materyali e-kitaplar, slayt gösterileri, tarayıcı oyunları ve YouTube videoları olarak internette mevcuttur. Eğitimi daha önce hiç olmadığı kadar erişilebilir hale getirmiştir.

Ancak, bilgisayar korsanları, cinsel avcılar ve kötü niyetli aktörler İnternet otoyolunda serbestçe dolaşıp bir sonraki kurbanlarını aradıklarından, okula giden çocuklar için tehlikeli bir yer de olabilir. Bu nedenle ebeveynlerin İnternet güvenliğini çocuklarının eğitiminin bir parçası haline getirmeleri gerekir.

Çocuğunuzun çevrimiçi ortamda kimlerle temas kurabileceğini asla bilemezsiniz ve çocuklar yanlış yönlendirildikleri için, onları arkadaşları olarak düşünerek pek çok bilgiyi özgürce verebilirler. İşte çocuklarınıza internet güvenliğinin önemini etkili bir şekilde anlatmak için kullanabileceğiniz 5 ipucu.

1. İnternet Tehlikelerinin Farkında Olmak

Çocuklarınızı internetteki tehlikelere karşı korumanın en iyi yolu, öncelikle kendinizin bu tehlikelerin tamamen farkında olmanızdır. İnternetin nasıl çalıştığını öğrenin; bu, internetten yayılan tehlikeleri anlamanızı çok daha kolaylaştıracaktır.

İnternetin başlıca sorunu çok geniş ve açık olması ve kullanıcıların bir anonimlik katmanının arkasına saklanarak kendilerini her türlü sonuçtan muaf hissetmeleridir. Bu da onlara istedikleri gibi hareket edebilmeleri için bir üstünlük hissi veriyor.

Bu anonimlik katmanı, sahip olunması gereken çok güçlü ama bir o kadar da tehlikeli bir duygudur. Siber zorbaları böyle davranmaya iten şey de budur. Ayrıca bilgisayar korsanlarına başkalarının zararına yasadışı faaliyetler yürütmek için ekstra güven verir.

Okulları, hastaneleri, yaşlıları ve çocukları hedef alırlar çünkü bilgisayar korsanlığının tehlikelerine karşı en savunmasız olanlar bunlardır. Okulların güvenliği genellikle zayıftır, güncel olmayan yazılımlar kullanırlar ve güvenlik sistemlerini yükseltmek için yeterli bütçeleri yoktur.

Benzer şekilde, çocukların kandırılması kolaydır çünkü internetin tehlikelerinden habersizdirler ve şüphe dedektörleri tam olarak aktif değildir. Ancak kötü amaçlı yazılım, fidye yazılımı, kimlik hırsızlığı, kimlik avı ve diğer kötü niyetli eylemlerin nasıl işlediğini bilirseniz, çocuklarınıza kendilerini daha iyi korumayı öğretebilirsiniz.

2. Erken başlayın

Hayatta herhangi bir konuda başarılı olmanın anahtarı erken başlamaktır. Aynı şey çocuklara internetin tehlikelerini öğretmek için de geçerlidir. İnterneti kullanacakları yaşa geldiklerinde, onlara internette bulunan tüm tehditleri öğretmek sizin göreviniz haline gelir.

Çocuklar doğaları gereği meraklıdır. Zihinleri, onlara attığınız her şeyi emecek süngerlerdir. İnternet, katıksız gücü ve onunla yapılabilecek inanılmaz şeyler nedeniyle onları gerçekten şaşırtacaktır.

Bu fırsatı değerlendirerek bu keskin zihinlere internetle ilgili bazı gerçekleri aşılayın. Karanlık tarafını ve kendilerini nasıl daha iyi koruyabileceklerini. Bu harika kaynağın etik ve güvenli kullanımı konusunda onlara rehberlik ederken harika bir bağ kurma anı olacak ve çocuklar her şeyi çabucak kavradıkları için bu dersi kalplerinde hatırlayacaklar.

Ancak unutmayın, internet de korkutucu olabilir ve ebeveynlerin, tehlikelerin kapsamını tam olarak anlayamayan çocukları için endişelenmeleri makuldür. Sonuç olarak, ideal strateji ebeveynlerin çocuklarıyla konuşması, onları eğitmesi ve çocuklarının kimlik hırsızlığı, siber zorbalık kurbanı olabileceği veya başka bir şekilde dahil olabileceği senaryoları ve durumları tartışmasıdır.

Çocuklarınızla bu durumlardan nasıl kaçınabileceklerini ve başkalarının başına gelenlere tanık olduklarında asla sessiz kalmamaları gerektiğini tartışın. Bu konuşmalara ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur. Unutmayın ki çocuğunuz tüm söylediklerinizi anlamasa bile, hafızası devreye girecek ve onu tehlikelere karşı uyaracaktır.

Çocuklarınızı bilgisayar ve diğer cihazlarla tanıştırmaya devam edin ve bu cihazları bağımsız olarak kullanmadan önce bile onlara internet güvenlik araçlarını gösterin. Bu, çocukların bu cihazları kendi başlarına nasıl kullanacaklarını öğrendiklerinde şaşırmalarını önleyecektir.

Güvenli İnternet

3. Mobil Cihazlar Aracılığıyla İnterneti Tanıtın

Bu tartışmalı bir görüş olabilir, ancak çocukları cep telefonları aracılığıyla internetle tanıştırmak, internete bir bilgisayardan erişmelerine kıyasla daha düşük risk etkisine sahip olacaktır. Bunun birkaç nedeni var.

İlk olarak, akıllı telefonlar daha küçük çözünürlüklere sahiptir, bu nedenle tüm web siteleri düzgün bir şekilde optimize edilmemiştir. Bu, spam içerikli reklamların çıkmasını ve web sitesinin bazı özelliklerinin son önizlemede eksik olmasını önler. Bu, çocukların web sitesini tam potansiyeliyle görüntüleyemeyeceği anlamına gelir, bu da onları kötü amaçlı yazılımlardan ve çalışma zamanı reklam yazılımlarından koruyabilir.

İkinci olarak, ebeveynler akıllı telefonları bilgisayar kullandıklarından daha kolay izleyebilirler. Piyasada çocuklar için internet güvenliğini teşvik eden ve olumsuz etkilerini en aza indiren bu tür birçok yazılım mevcuttur.

Ayrıca, bu uygulamalar ebeveynleri, yanlarında olmadıklarında bile çocuklarının akıllı telefonlarını nasıl kullandıkları konusunda bilgilendirir. Bu, çocukların daha iyi denetlenmesine yardımcı olur ve aşırı yük altındaki ebeveynlere rahatlık hissi verir.

4. Cihazın Güvenliğinin Güncel Olduğundan Emin Olun

Bu, çocuklarınızı internetteki dijital tehlikelerden korumanın en kolay ve en basit yollarından biridir. Yeni bir cihaz alırsanız, yazılımının güncel olduğundan ve güvenlik yamalarının yayınlanmaya devam ettiğinden emin olun.

Sizi ve sevdiklerinizi çok daha savunmasız bir konuma sokan daha yüksek bir çalışma riskine sahip olduklarından, güvenlik yamalarını almayı bırakmış cihazlardan kaçının. Sık güvenlik yamaları, yeni akıllı telefonların ve akıllı cihazların muhteşem bir satış noktasıdır çünkü içlerinde güvenlik boşlukları olma olasılığı daha düşüktür.

Gerçek şu ki, cihaz güncellemelerini kabul etmek için ne kadar uzun süre beklersek, dijital güvenlik tehditlerine karşı o kadar savunmasız hale geliriz.

Siber suçlular, tahmin edebileceğinizden daha kolay istismar edilen önceki güvenlik açıklarının farkındadır. Sonuç olarak, siber saldırı riski önemli ölçüde daha yüksektir. Sonuçta, yeni sürümlerle düzeltilebilecek bazı güvenlik açıkları hala mevcut ve istismar edilmeye hazır.

Ayrıca, güncellemeler yapılmazsa, işletim sistemi ve diğer programlarla uyumsuzlukların ortaya çıkabileceğini ve bunun tersinin de kullanıcı deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın. Güvenlik endişesinin yanı sıra, yazılımın en güncel sürümleri, cihazı kullanırken verimliliği artıran ek özellikler ve kaynaklar içerir.

Geliştiriciler her güncellemede çok sayıda güvenlik ve iyileştirme ekleyerek mevcut arka kapı güvenlik açıklarını giderir. Bu da yeni cihazları daha güvenli ve bir tehdit aktörü tarafından saldırıya uğrama olasılığı daha düşük hale getirir.

Bu nedenle çocuğunuzun cihazının en son güvenlik yamasına sahip olduğundan ve işletim sisteminin güncel olduğundan emin olun.

5. İzleme Uygulamalarını Etkinleştirin

Daha önce de kısaca bahsettiğimiz gibi, izleme uygulamaları ebeveynler etrafta olmadığında ekstra güvenlik sağlar. Uzakta olsanız bile çocuğunuzun akıllı telefon kullanımını kendi cihazınızdan takip etmenize olanak tanırlar.

Ancak pratik, kullanımı kolay, uygun fiyatlı ve bir akıllı telefonun izleme işlevinin birden çok yönünü kapsayan bir uygulamaya ihtiyacınız var. İşte XNSPY burada devreye giriyor. Çocuklar için internet güvenliği sağlayan, her şeyi kapsayan, gelişmiş bir akıllı telefon takip uygulamasıdır.

Uygulama, cihaz internete bağlıysa, uzaktan ve günün her saati gizli modda çalışır. Ve en iyi yanı, çocuklarınız izlenip izlenmediklerini bile anlayamazlar. İnternet izleme özelliklerinin yanı sıra, arama izleme, kısa mesaj izleme, sosyal ağ uygulamalarındaki etkinliği izleme, konum izleme ve uygulama kullanımı izleme özelliklerine de sahiptir. Şimdi tüm bunlara ayrıntılı olarak bakalım.

 • İnternet Takibi

XNSPY, çocuğunuz gizli modda geziniyor olsa bile tüm web sitelerini ve tarayıcı verilerini izler. Uygulama web geçmişini çıkarır ve uzaktan sunucularına gönderir. Verilere, seçtiğiniz herhangi bir web tarayıcısından kişisel kontrol paneliniz aracılığıyla erişebilirsiniz.

 

Uygulama ayrıca, ziyaret sıklığı da dahil olmak üzere çocuğun ziyaret ettiği tüm web sitelerinin kayıtlı yer imlerini ve URL’lerini gösterir.

 • Çağrı İzleme

XNSPY, yüklendiği cihazın arama geçmişini, arayanın adı ve her aramanın süresi, tarihi ve saati dahil olmak üzere gösterir. Aramalar otomatik olarak kaydedilir ve daha sonra kontrol paneliniz üzerinden dinlemek için oynatılabilir.

Her bir kaydın sesini çalmak için her bir arama kaydı girişindeki ismin yanındaki mikrofon simgesine basmanız yeterlidir.

 • Kısa Mesaj Takibi

XNSPY, bir hedef sunucu cihazında gönderilen ve alınan tüm metinleri kaydeder. Bu şekilde, çocuklarınızı yalnızca İnternet’ten korumakla kalmaz, aynı zamanda metinlerini çocuğunuzun kimliğini ve kişisel bilgilerini çalmak isteyen kötü amaçlı yazılımlardan ve dolandırıcı aktörlerden proaktif olarak koruyabilirsiniz.

 • Sosyal Medya İzleme

XNSPY, mesajlar, arkadaş listeleri, haber akışları ve profil ayarları dahil olmak üzere tüm sosyal medya uygulamalarını izler. Sosyal medya, büyük kötü amaçlı yazılım tehditlerinin ve kimlik avı planlarının en büyük kaynaklarından biri olduğu için bu, en popüler özelliklerinden biridir.

XNSPY bunu ekran görüntüleri ve keyloglar aracılığıyla yapar ve her 5 saniyede bir gerekli tüm verileri otomatik olarak toplar.

 • Konum Takibi

Uygulama ayrıca bir cihazın tam konumunu gösteren şık bir konum izleyiciye sahiptir. Ayrıca, geçmişte herhangi bir zamanda nerede olabileceklerini bulmak için davranışlarındaki kalıpları bulmanıza yardımcı olmak için kullanıcı tarafından ziyaret edilen önceki konumları da gösterir.

 • Uygulama Kullanımı

XNSPY ayrıca çocuğunuzun hangi uygulamaları, ne sıklıkta ve kaç saat boyunca kullandığını da gösterir. Ayrıca uygulamaları kontrol panelinden anında ve uzaktan engelleyebilirsiniz. Bununla birlikte, uygulamayı başlatmaya karar verdiklerinde, cihazlarına bir izleme uygulamasının yüklendiğinden haberdar olmalarını sağlayan bir açılır pencerenin görünmesine neden olur.

XNSPY yazılımı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Maksimum Etki İçin Bu İpuçlarını Birleştirin

Çocuklarınızı internetin tehlikelerinden korumak istiyorsanız, bu beş stratejiyi birlikte kullanın. İnternet kullanımlarının azalacağı gerçeğine büyük olasılıkla açık olmayacaklardır. Ancak bize güvenin, sağlıklı alışkanlıklar edinmeleri için onlara olumlu onay verirseniz, olumlu yanıt verecek ve zamanla daha dikkatli olacaklardır.

İlgili Yazılar

1 Yorum

 1. Övgü Anil - -

  İnternet Kullanımı konusunda çocuklarımızı daha iyi korumak amacıyla sunulan bilgiler için teşekkür ederim. Özellikle gelişmiş izleme uygulamalarının güvenliği artırma konusundaki etkisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.