Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Deri Koltuk Tamiri Yapımında Dikkat Etmeniz Gereken 3 Unsur! 

Deri Koltuk Tamiri Yapımında Dikkat Etmeniz Gereken 3 Unsur! 

aysel gözey aysel gözey - - 10 dk okuma süresi
32 0
deri-koltuk-tamiri

Deri koltuk tamiri, ev, araç içi kullanımda zamana ve dış etkenlere bağlı olarak hasar gören kumaşın restore edilmesi işlemlerini kapsamaktadır. Çizik, renk solması, yırtık, leke gibi durumlarda deri koltuk tamiri ihtiyacı gündeme gelmektedir. Peki bu malzemeden yapılan koltukların tamirinde hangi kriterlere dikkat etmelisiniz? 

Deri Koltuk Tamiri Nedir? 

Deri koltuklarda oluşan hasarın giderilmesi işlemlerini kapsamaktadır. Deri koltuklar genellikle ofis, ev ve araç içi dekorasyonunda sıkça tercih edilen mobilya modellerinden biridir. Ancak zamanla kullanıma bağlı oluşan sorunlar nedeniyle koltuğun orijinal halinde bozulmalar olmaktadır. Deri koltuk tamiri uygulamasında çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlar; 

deri-koltuk-tamiri
Deri Koltuk Tamiri
 • Deri boyama ile derinin rengini yenileme işlemi gerçekleştirilir. 
 • Çizik ve yırtıklar için özel yapıştırıcı ve deri koltuk yaması malzemelerinden destek alınır. 
 • Deri temizleme için leke giderici ürünlerden yardım alınır. 

Deri Koltuk Tamiri Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir? 

Deri koltuk tamiri dikkat ve titizlik isteyen işlerden biridir. Kullanılan deri malzemesi kumaşa göre daha hassas olduğu için yırtık, kesik, çizik, leke durumlarında bazı faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Bunlar; 

1 – Deri Koltuk Tamiri: Koltuk Durumu 

Öncelikle koltuğun hasarına göre mobilya tamiri alanında olup olmadığına göz atmak gerekir. Eğer deri koltuk modeli fazla yıpranmış ise ya da çok büyük yırtık durumu varsa, tamiri zor ya da imkansız hale gelebilir. Bu durumda evde deri koltuk tamiri yapmak yerine profesyonel destek almanızda fayda vardır. Uzman kişinin deri koltuk kaplama yapmasıyla büyük sorunların üstesinden gelmiş olursunuz. 

2 – Uygun Malzeme Kullanımı 

Deri koltuk tamiri için uygun malzemelerin bir araya getirilmesi, işin doğru ve etkili yapılması noktasında önemlidir. Kaliteli ve özel koltuk tamir kiti, yırtık ve çizikler için gerekir. Bu malzemeleri kullanırken de talimata uygun hareket etmek gerekir. 

deri-koltuk-tamiri

3 – Tecrübeli Uzman ile Çalışmak 

Özellikle deri koltuk tamiri titizlik ve detay istediği için, bu alanda uzmanlaşmış teknik bilgi ve becerisi olan mobilya servisi firmalarından yardım alabilirsiniz. Bu sebeple tamir işlemini uzman ve deneyimli kişiden aldığınız zaman, kalıcı ve uzun ömürlü mobilya kullanımını da başarmış olursunuz. 

Bütün bunlara ek olarak tamir sonrasında düzenli deri koltuk bakımı ve onarımı da olası hasarların önüne geçmenizde etkili olacaktır. Bu noktada deri nemlendiriciler ile çatlak durumunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca gün ışığından deri koltukların korunması ve doğru şekilde muhafaza edilmesi ile temizlik de tamir işlemine olan ihtiyacı azaltacaktır.

Deri Koltuk Tamiri Gerektiren Sorunlar Nelerdir? 

Deri koltuklar lüks ve estetik görünümüyle özellikle ofis ortamlarında ve araç içlerinde tercih edilir. Ancak zamanla ve bazı dış etkenlere bağlı şekilde (Güneş ışığı, sıcaklık) deri koltuklarda hasarlar oluşabilir. İşte deri koltuk tamiri gerektiren durumlar ve çözüm yolları şunlardır;

deri-koltuk-tamiri 

Deri Koltuk Tamiri Sorunları Sorun Detayları Çözüm Yolu 
Çatlak ve Yırtık Deri Koltuk Tamiri Deri koltukta sıklıkla karşılaşılan problemlerden biri çatlak ve yırtılmadır. Bu sorun koltuk modelinin estetiği yanında işlevselliğine de zarar verir. Bölgesel onarım işlemiyle çatlak ve yırtık durumu yapıştırma ve dikiş işleminden sonra halledilir.
Renk Solması Güneş ışığı, sıcaklık ve zamana bağlı olarak rengi solan koltuklar eski görüntüsünü kaybeder. Koltuğun renk tonuna en uygun özel boyalar ile deriye renk verilir. Böylelikle mobilya tamiri alanındaki işlem tamamlanmış olur. 
Leke ve Kir BirikmesiKullanım süresi boyunca zamanla koltuklar üstünde leke ve kir oluşacaktır. Bu da estetik olarak kötü görüntüye sebebiyet verecektir.  Bu noktada düzenli aralıklar ile temizlik ve bakım yapmak gerekir. Yani deri temizleyici ürünler ile sağlıklı ve temiz koltuklarda oturabilirsiniz. 

Evde Deri Koltuk Tamiri / Evde Deri Koltuk Yırtık Tamiri Nasıl Yapılır? 

Deri koltuklar şık ve dayanıklılıkları ile evlerin ve ofis ortamlarının vazgeçilmez dekorasyon parçalarından biridir. Zamanla çizik, çatlak, delinme, leke, yırtık gibi sorunlar gündeme gelebilir. Bu durumlarda deri koltuk tamiri yapmak, yeni koltuk almaktan daha akıllıca bir çözüm olacaktır. Peki tamir işlemi için takip edeceğiniz adımlar nelerdir? 

 • İlk adım hasarın türünü ve büyüklüğünü belirmektir. 
 • Ardından gerekli olan koltuk temizliği ve kuruluğu yapılmalıdır. Burada nemlendiriciler ve temizleyiciler ile tamir için temiz bir yüzey elde etmelisiniz.
 • Sonrasında onarım işlemi için gerek ev gerek araba deri koltuk tamiri kiti setinden yararlanabilirsiniz. İçerisinde renkli boya, deri yaması ve yapıştırıcı bulunmaktadır. 
 • Ardından hasarlı olan bölgeye yapıştırıcıyı sürdükten sonra deri yamasını yerleştirip bekleyin. 
 • Sonrasında yama üstüne deri rengine yakın boyayı uygulayın ve kurumasını bekleyin. 

Eğer hasar büyük ise ve evde yapılamayacak türden ise mutlaka uzman kişilerden yardım almalısınız. Profesyonel tamirciler özel malzeme ve tecrübeleri sayesinde daha dayanıklı ve doğru tamir işlemi gerçekleştirecektir. Bu da uzun ömürlü koltuk kullanımı anlamına gelir. 

deri-koltuk-tamiri

Deri Koltuk Tamiri Gerekliliği

Deri koltuklar ortamın havasına lüks bir atmosfer katmaktadır. Ancak yıpranma durumlarına bağlı tamir işlemleri gerekebilir. Peki detaylı şekilde deri koltuklar için tamir ihtiyacı neden doğar? 

Deri Koltuk Neden Tamir Edilmeli? 
Ekonomiklik Koltuk takımını değiştirmekten ziyade, koltuklarınızı tamir ettirmek önemli ölçüde maddi kar demektir. Çünkü tamir işlemi yeni alışverişe göre daha uygundur. 
Estetik Görünüm Deri koltukların tamiri, modellerdeki küçük kusurların yok edilmesi ve yeniden eski görüntüsüne kavuşması noktasında etkilidir. Tamiri yapılmış koltuklar ortamın genel havasını yeniden yükseltebilir. 
Dayanıklılık Koltukların ömrünü tamir işlemleri sonrasında yapılacak onarım ve bakım ile arttırabilirsiniz. Daha uzun süreli kullanım ve dayanıklılık için bu şarttır. 

Araba Deri Koltuk Tamiri Fiyat 

Araç deri koltukların tamirinde fiyatlandırma üstünde etkili olan unsurlar vardır. Bunlar arasında tamiri yapılacak bölgenin büyüklüğü, hasarın türü, koltuğun modeli, profesyonel destek alımı gibi faktörler bulunur. Ayrıca bu faktörler fiyata şu şekilde etki eder; 

 • Araba deri koltuk tamiri fiyat ile evde kullanılan deri koltukların tamir fiyatı aynı değildir. Burada model farklılığı fiyata yansır. 
 • Hasarın küçük ve büyük oluşu fiyatta etkilidir. Çünkü kullanılacak malzeme ile yöntem, hasarın büyüklüğüne göre değişmektedir. 
 • Ayrıca kullanılan malzeme kalitesi ne kadar iyi ise fiyat da o kadar artacaktır. 
 • Bu bağlamda alınan yardım profesyonel ise fiyat yine doğru orantılı şekilde artacaktır. 
 • Aracın modeli, markası da fiyat üzerinde belirleyicidir. 

deri-koltuk-tamiri

Sıkça Sorulan Sorular 

Hasarlı deri koltukların tamirinde dikkate alacağınız husular için yukarıdaki bilgilerden faydalanabilirsiniz. Diğer yandan aşağıdaki sorulara da göz atabilirsiniz. 

1 – Araç Deri Koltuk Tamiratında Profesyonel Destek Almak Şart mıdır? 

Küçük hasarlı tamir işlemlerini tamir kitleri ile kendiniz halledebilirsiniz. Ancak büyük boyutlu sorunlarda profesyonel destek, hem doğru malzeme kullanımı hem de doğru tamir işlemi için gereklidir. 

2 – Araç  Deri Koltukların Tamiri Ne Kadar Sürer? 

Deri koltuk tamir süresi hasar türü, büyüklüğü, yardım alınacak profesyonel desteğe bağlı olarak değişir. Yani küçük hasarlı deri koltukların tamiri için birkaç saat yeterli iken, büyük hasarlı koltuklarda bu durum birkaç günü bulabilir. 

Komidin fiyatları ve deri koltuk fiyatları her gün kendisini katlarken siz de mobilyalarınızın tamir ve bakımına önem vermeyi unutmayınız. 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.