Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Hayvan Küpesi Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Hayvan Küpesi Uygulaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Editör Editör - - 11 dk okuma süresi
3 0
hayvan-kupesi

Hayvan küpesi uygulaması geçtiğimiz yıllardan itibaren bakanlık tarafından zorunlu hale getirilen bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde hayvan sahipleri belirli avantajları elde etmektedir. Hem bakanlık hem de hayvan sahibi bireylerin bu aşamada verileri takip etmesi mümkün kılacaktır. Günümüzde bu avantajlar yüzünden yaygın olarak uygulama yapılmaktadır.

Hayvan kimliklendirme bu aşamada yaygınlaşmaya devam etmektedir. Öyle ki pandemi döneminde dahi aksama olmaksızın yapılıyordu. Yönetmelikle ayrıntıları desteklenen kimliklendirme çalışmalarının bakanlık yetkilileri tarafından yapıldığı görülmektedir. Fakat ilk defa kimliklendirme yapacak bireylerin bu uygulama hakkında bilgileri azdır. İşte, konu hakkında detaylar.

Hayvan Küpesi Uygulaması Nedir?

Hayvan sorgulama, hayvana dair bilgi edinme ve ülke genelinde sayıyı saptamak amacıyla hayata geçirilen uygulamadır. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da kimliklendirme yapılır. Bu kimliklendirme her hayvanın kendine özel bir sayıya sahip olmasına neden olur. Böylece hayvanlar arasındaki fark ortaya koyularak gerekli verilerin işlenmesi, elde tutulması mümkün olur.

hayvan-kupesi

Günümüzde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yönetmelik ile desteklenen bir uygulamadır. Her hayvanın tek bir kimlik numarası bulunur. Hayvana özel bir numara ile kimlik bilgileri açılır. Bakanlık bünyesindeki bilgisayarlarda bu kimlik üzerine bazı bilgiler işlenmektedir. Böylece sürekli takip edilebilir ya da nakliyat için gerekli izinlerin alınmasında yardımcı olacaktır.

Hayvan Kimliklendirme Neden Yapılmalı?

Hayvan küpesi alabilmek hem hayvan sahibine hem de bakanlık adına gerekli avantajlar sağlamaktadır. Her bir avantaj kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılmaktadır. Özellikle Türkiye’de yer alan hayvan sayısını kontrol etmek, dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla uygulamada yaygınlık oluşması hedeflenmektedir.

1 – Hayvan Sayısı Saptama

Türkiye’de yer alan küçükbaş ve büyükbaş küpe sorgulama ile ülke genelindeki hayvan sayısı tespit edilir. Sayının tespit edilmesi gerekli durumlarda yatırım yapmayı, teşvikler oluşturmaya yön verir. Özellikle yurt dışına bağımlılığı azaltmak amacıyla bakanlık tarafından hayvanların kayıt alınmasına önem verilmektedir.

2 – Teşvikler Sunma

Hayvan küpesi sorgulama yapmak hayvan sahipleri ve bakanlık tarafından ayrı durumlar sunar. Ancak hayvan sahiplerinin bu aşamada alabileceği avantajlar çok daha fazladır. Örneğin teşvikler bakanlık tarafından belirli durumlarda sunulmaktadır. Kişi ya da kurumların hayvan sahibi olduğunu anlamak ve sahip oldukları hayvan sayısına göre teşvikler sunulmaktadır.

hayvan-kupesi

3 – Hayvan Küpesi ile Verilerin Kayıt Edilmesi

Hayvanlara dair farklı bilgiler bulunmaktadır. Hayvan ırkları, yaşı, cinsiyeti ya da sağlık durumları mevcuttur. Hayvan sahiplerinin özellikle bu alanda küpe yani kimliklendirme ile kayıt altına alması mümkündür. Örneğin, sağlık durumu kayıt altına alınmasından dolayı nakliyat işlemlerine red ya da onay verilebilmektedir. Böylece koruma sağlanabilmektedir.

Irkların kayıtları da olası üreme ve artışı sağlamak için göz önünde bulundurulmaktadır. Böylece kısa ve uzun vadeli hayvancılık planları yapılarak hareket edilecektir. Hem hayvan sahibi hem de bakanlık tarafından alınacak kararlar adına hayvan küpesi kullanmak bu aşamada oldukça önemlidir.

4 – Küçükbaş ve Büyükbaş Küpe Desteği

Bakanlık ya da bankalar tarafından küpe destekleri sunulmaktadır. Kayıt altına alınan hayvanların sayısında artış sağlamak amacıyla bu durum oluşturulmaktadır. Diğer taraftan ülke gündeminde giderek azalan hayvancılığı daha da genişletmek adına küpe destekleri oluşturulmaktadır. Hayvan küpesi oluşturulması bu yönden de önem kazanmaktadır.

Günümüzde Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvan Küpesi Nasıl Kazanılır?

hayvan-kupesi
Hayvan Küpesi

Hayvan küpesi alabilmek amacıyla belirli başlı aşamaların geçilmesi gerekmektedir. Bu aşamaların sağlanması için çok uzun süre harcanması gerekmemektedir. Birkaç gün içerisinde verilen randevular neticesinde hayvan kimliklendirme ortaya koyulacaktır. İşte aşamalar şu şekildedir:

AşamalarAçıklaması
 

I. Aşama: Başvuruda Bulunma

İl ya da ilçede yer alan Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerine başvuruda bulunulmalı. Kaç hayvan için yapılacağı, hayvan özellikleri bildirilmeli.
 

II. Aşama: Kimliklendirme

Veterinerler ve bakanlık yetkilileri tarafından alanda hayvanlar incelenir, kontrol edilir. Engel bulunmadığı takdirde hayvan kimliklendirme yapılarak veriler toplanır.
 

III. Aşama: Numaratör Kullanımı

Hayvana özel kimlik numarası verildikten sonra diğer hayvanlardan ayrılması gerekir. Besleme ve bakım alanında numaratör ile hayvanlar kendi içerisinde ayrılmaktadır.

 

Hayvan Kulak Küpesi Nasıl Alınır, Nereden Alınmalı?

Hayvan küpesi elde ederek kimlik numaralarının hayvan üzerinde bildirilmesi gerekir. Özellikle hayvancılık yapanlar çok sayıda hayvan ile ilgilendiğinden bu durum gereklidir. Eğer siz de küçükbaş ya da büyükbaş hayvan küpesi ihtiyacındaysanız Küpsan.net ile tanışabilirsiniz.

hayvan-kupesi

Küpsan.net sitesi üzerinde hem büyükbaş hayvanlar hem de küçükbaş hayvan ırkları için farklı numaratörler satışa sunulmaktadır. Kemerler, damgalar, penseler gibi bu aşamada gerekli olan tüm ihtiyaçlarınızı site üzerinden giderebilirsiniz.

Hayvan Küpe Firmaları Nasıl Seçilmeli?

Günümüzde hayvan küpe firmaları bu alanda hizmet vererek hayvan sahiplerinin ihtiyacını ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Yalnız küpe satın alma sürecinde bazı kararlar net bir şekilde gerçekleşememektedir. Çünkü deneyimsizlik ve bilgi eksikliği memnuniyet elde etmeye engel olacaktır.

Peki hayvan küpesi alırken hangi firma seçilmeli, nasıl seçilmeli? İşte, hayvan numaratör almadan önce firma seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:

 • Firmanın bünyesinde satışa sunulan hayvan kimliklendirme aksesuarları,
 • Büyükbaş ve küçükbaşa özel araçların satılıp satılmadığı,
 • Firmanın sektör içerisindeki yeri,
 • Profesyonel hizmet sunulup sunulmadığı,
 • Fiyatlandırmalar,
 • Teslimat seçenekleri ve süresi,
 • Kullanılan malzemelerin kalitesi,
 • Satış sırasında ve sonrasında sağlanan destek,
 • Toplu ya da tekil satışın yapılıp yapılmadığı.

Büyükbaş ve Küçükbaş Küpe Fiyatları Ne Kadar?

Güncel fiyatlandırmalar farklı unsurlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Var olan fiyatlandırmalar hakkında bilgi almak adına sitelere göz atmak gerekir. Satın alacağınız numaratörlere karar verdikten sonra fiyat teklifi alarak hareket edebilirsiniz. Böylece kararınızı daha kolay verebilir ve satın alma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

hayvan-kupesi

Özel Hayvan Küpesi Türleri Neler?

Hayvan kimliklendirme firmaları tarafından farklı çeşitlerde numaratörler satışa sunulmaktadır. Her bir küpe türü farklı hayvan türleri için kullanılabilmektedir. Satın alabileceğiniz hayvan numaratör çeşitleri şu şekilde yer almaktadır:

 • Soğuk Damga Numaratörler: Büyükbaş hayvanlar için özellikle kullanılmaktadır. Özel boyalar ile hayvan üzerine damgalarla baskılar yapılacaktır. Böylece uzaktan ya da yakından daha iyi bir şekilde kimlik bilgisi görülebilmektedir.
 • Boyun Kemerleri: Boyna takılması amacıyla üretilmektedir. Kemerlerin kalınlığı, numara sayısı ve ayarlanabilir olması değişiklik gösterir. Ayarlanabilir olması önemli bir husustur. Çünkü ırk ve kiloya bağlı olarak takarak her yaşta, kiloda kullanabilirsiniz.
 • Bilek Tasması: Bileğe takılması üzerine hayvan küpesi üretimi yapılmaktadır. Her ne kadar hayvan küpesi olsa da bu şekilde adlandırılabilmektedir. Bileğe takıldıktan sonra kalitesine bağlı olarak uzun süreli kullanılabilmektedir.
 • Küpeler: Hayvan küpesi her yaştan ve kilodan hayvana takılabilmektedir. Kulağın delinmesi ile birlikte kalıcı olarak kullanıma devam edilebilmektedir. Küpe üzerinde yer alan numaralarla kimlik bilgisi oluşturulur. Kontrol edilmesi gerektiği durumda kısa sürede tespit edilebilmektedir.

Hayvan Küpe Numarası Kaç Haneli?

hayvan-kupesi

Hayvan küpesi, insan kimliğinde olduğu gibi oldukça uzun bir haneye bağlı kalarak oluşturulmaktadır. Alacağınız hayvan kimliği tam 14 haneden oluşmaktadır. Her bir hane tek bir hayvana özel olarak bulunur. Bu yüzden 14 haneli bir numara aynı iki hayvanda yer almayacaktır. Aynı zamanda başında TR ile başlayan bir ibaresi mevcuttur.

2023 Hayvan Kulak Küpesi Sorgulama Yöntemleri Neler?

Kulak küpesi sorgulama iki farklı şekilde gerçekleşmektedir. Hayvan küpesi aldığınız hayvan eğer büyükbaş ise e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Diğer taraftan hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvan küpesi sorgulama için hayvanbilgi.tarim.com.tr sitesi üzerinden kontrolleri yapabilirsiniz.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.