Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. 1. Sınıf Jant Tamiri Nasıl Yapılır?

1. Sınıf Jant Tamiri Nasıl Yapılır?

Editör Editör - - 6 dk okuma süresi
8 0
Jant Tamiri

Jant tamiri kasisler ve çukurlar sebebi ile jantlarda meydana gelen sorunların çözülmesini sağlar. Bahsedilen çukurlar ya da kasisler yüzünden hem içinde hem de dışında birtakım bükülmeler oluşabilir. Jantın hasar almasının en büyük sebeplerinden bir tanesi ise aracın kötü yollarda kullanılmasından kaynaklanır.

Jantta sorun meydana geldiğinde en iyi çözüm onu tamir ettirmek olacaktır. Tamir ettirme yöntemi sanıldığı kadar kolay değildir. İleri düzey bir işlem ister. Bu nedenle işinde uzman bir ustaya götürmek en doğru tercih olacaktır.

Jant Tamiri Nasıl Yapılır?

Çeşitli nedenlerden dolayı jantlarda belli sorunlar meydana gelebilmektedir. Eğer jantlarda problem varsa bu balans ayarlarınızın da bozulmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle balans ayarlarını yeniden yaptırmadan önce muhakkak jant tamiri yaptırmanız gerekir.

İlk olarak jantlar ayrıntılı bir şekilde kontrol edilir. Hasar olan bölge tespit edilir. Sonrasında yamukluk olanlar incecikle tamir edilir. Böylece tekrar orijinal haline getirilir. Eski formuna kavuşan jantlardan sonra balans ayarlarına geçilebilmektedir.

En Kolay Jant Tamiri Nasıl Yapılır?

Jant tamiri sırasında jantların yamulduğunu anlamak için bir yöntem kullanılmaktadır. Söz konusu yöntem birçok kişi tarafından zor olarak bilinir. Fakat işin aslı öyle değildir. Oldukça kolay bir yöntem olduğunu söylemek mümkündür. Lastiklerin olduğu yerde dönmesi gerekir öncelikle. Bu esnada da eksendeki kaymalar sayesinde jantta herhangi bir hasar olup olmadığı anlaşılacaktır.

Yamuk olan jantların düzeltilmesi ise hava basınçlı presler sayesinde yapılır. Jantın hasarlı bölgesine basınçlı pres uygulanır. Böylece yamuk olan jant eski haline döndürülmüş olur.

Kırık Jant Tamiri Yapılır mı?

Jant Tamiri
Jant Tamiri

Konu ile alakalı merak edilen hususlardan bir diğeri ise kırık çelik jant tamiri mümkün mü değil mi sorusudur. Kırık jantın hasarının giderilmesi mümkün olsa da bazı durumlarda tamir ettirmek yerine yeni jant temin etmek daha yararlı olacaktır.

Yamuk jant problemi ile karşı karşıya olan araç sahipleri kısa süre içerisinde bu problemden kurtulmak isterler. Bunun için de güvenilir bir ustaya başvurmaları oldukça önemlidir. Çünkü kırık bir jantın her zaman tamiri mümkün olmayabilir. Bazen de yeni jant temin edilmesi gerekebilir. Yine de jant tamiri yapmak istenmeyen durumlara sebep olabilir.

 

Hangi Jant Muayeneden Geçmez?

CNC jant onarımı ve tamiri kadar hangi jantın muayeneden geçip geçmediği de merak konusu… Araç muayeneleri sırasında araç sahipleri oldukça tedirgin olmaktadır. Bir sorundan dolayı araçlarının muayeneden geçememesinden tedirgin olmaktadırlar. İçe doğru kıvrımlı olan jantların da artık muayeneden geçmesi söz konusu değil. Bu tip jantlara ofsetli jant ismi verilmektedir ve ağır kusurlu olarak görülmektedir.

Jantın Yamuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Jant tamiri öncesindeki aşama jantta herhangi bir yamukluk olup olmadığını anlamaktır. Bunun tespiti için de birkaç yol bulunur. Bu yolları şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

 • Öncelikle sürücü araçta bazı denge kayıpları olduğunu fark edebilir. Konfordan yoksun ve dengesi olmayan bir sürüş söz konusu olur.
 • Eğer jantlarda çok yüksek düzeylerde eğrilik söz konusu ise direksiyonda titreme sorunu ile karşılaşılır. Hız yükseldikçe direksiyondaki titreme de artış gösterecektir.
 • Araç seyir halindeyken sağa ya da sola doğru ani ataklar gösterebilir. Sürücü direksiyonu o tarafa çevirmediğini iddia ederek şaşırabilir.
 • Jant yamuk olduğunda tekerden değişik bir ses duyulabilir. Özellikle düşük hızda ve camlar açıkken araba kullanan sürücü jantlardan gelen sesi rahatlıkla duyabilir. Bu ses jantın yamuk olduğunun diğer bir göstergesi niteliğindedir.
 • Jantların yamuk olması halinde sürücü yol tutuşu konusunda ekstra çaba sarf eder.
 • Jantlardaki yamukluk porya bilyasını ve lastiğin bozulmasına da sebebiyet verir. Böylece hızda araçtan uğultu ve cızırtı gelebilir.

 

Jant Tamiri ve Boyama Fiyat Ankara ve Diğer İllerde Nasıl?

Jant Tamiri

 

Kırık ya da yamuk jant olan araç sahipleri bir an önce bu problemden kurtulmak ister. Bunun için de ilk temennileri jantın probleminin kaliteli bir şekilde giderilmesidir. İkinci temenni ise işlemin uygun bir fiyata mal olmasıdır. Bu nedenle genelde işlemden önce fiyat bilgisi alınır. Hatta çok önceden piyasada fiyat araştırması yapmaya başlanır.

Peki jant tamiri fiyatı nedir? Ankara jant düzeltme fiyat bilgisi nedir? Ümraniye jant tamiri fiyatları ne kadardır? Bu tarz sorulara ne yazık ki net bir fiyat söylemek mümkün değildir. Çünkü jant tamir işlemi fiyatları birçok unsura bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

YouTube video

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.