Kedi Dostlarımızın Bakımında Merak Edilenler

kedi-bakiminda-merak-edilenler
  • Beğen
    Loading...

Yaşadığımız dünyayı paylaştığımız, bizlere yeri geldiğinde dost, yeri geldiğinde bir evlat, yeri geldiğinde hırçın bir kardeş olan kedilerin her biri kendilerine has karakter ve davranışlarıyla tanınırlar. Siz de kedi sahiplenmek isteyen sayısız kişiden biriyseniz çok doğru yerdesiniz. 

Kedi dostlarımıza sıcak bir yuva bulmanın, onlara aile olmanın büyük bir değer taşıyor olduğunu oldukça iyi biliyoruz. Onlarla vakit geçirdikçe içinizi kaplayacak o güzel hisse kapılacak ve kesinlikle hayatınıza renk geleceğinin farkına varacaksınız. 

Onlar da aynı insanlar gibi belirli ihtiyaçlara sahip varlıklardır. Bunların en başında da onlarla kuracağımız iletişimin gücü ve aramızda kuracağımız bağın kuvveti geliyor. Eminiz ki kedi dostlarımızın istek ve ihtiyaçlarına doğru cevap verebiliyor olmak sizi çok farklı ve güzel bir dünyaya sürükleyecek.

En Popüler Kedi Irkları

Her daim farklılıklarıyla tanıdığımız kedi dostlarımızın gizemli dünyasını merak etmişizdir. Çeşitli kimlikleri ve kendine has, zeki tavırları olan bu dostlarımızın bilinen popüler türleri bulunmaktadır.

Bunlardan ilki İran Kedisi olarak da bildiğimiz Fars Kedisidir. Yüzyıllardır varolduğu kabul edilen bu türün zeki tavırları ve oldukça düşünceli halleri öne çıkmaktadır. Bir harekete geçmeden önce onun üzerinde uzun bir süre düşünen, sessiz ve duygusal bir türdür.

kedi-bakiminda-merak-edilenler

Bir diğeri Tayland’a özgü bir tür olan Siyam Kedisidir. Oldukça arkadaş canlısı olarak bilinir. Bulunduğu tüm ruh hallerini de karşısındakine aktarmayı görev edinir. Mükemmel mavi gözlerine bakmaktan kendimizi alıkoyamıyoruz.

Nazik ve oldukça samimi tavırlarıyla bildiğimiz saf ırk olan diğer bir tür de British Shorthair ırkıdır. Tatlı, gri tüyleri bulunan bu tür, ailelerine oldukça bağlıdır. Neşeli ve enerjik halleriyle de çok iyi birer dost olurlar. 

Bembeyaz tüyleri ve masmavi gözleriyle karşımıza çıkan bir başka kedi türü de Ankara Kedisidir. Avrupa’da Angora olarak adlandırılır. Oyun oynamaya bayılan Ankara Kedileri, oldukça neşeli ve enerjik karakterlere sahiptirler. Bulunduğu ortama hareket getirirler.  

Kedilerin Bakımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bakım sürecinde bir yavru kedinin ihtiyaç duyacağı malzemelerin başında mama-su kabı, kedi tuvaleti-kumu ve yatak gelmektedir. Bunlara ek olarak egzersiz olması adına tırmalama platformu ya da oynaması ve vakit geçirmesi için yumak edinebilirsiniz. Yılda 2 defa tüy değiştirmeleri durumundan dolayı doğru fırçalama tekniği ve malzemesiyle taranmaları gerekir. Seçeceğiniz türe göre; uzun tüylü kediler için tel fırça, kısa tüylü kediler için eldiven fırça kullanılabilir. Kedinizin her gün iki defa bu şekilde tüylerini fırçalamanızın yanında rutin kulak, göz ve ağız kontrollerini de bilinçli bir şekilde sağlamalısınız. 

Hassas hayvanlardan olan kediler bakıma ve ilgiye oldukça önem veren titiz türlerdir. Aynı zamanda rutin kontrolleri için veterinerinize de danışmalı, doğru aşı programını uygulamanız gerekir. Bunlar için de ilk olarak sahipleneceğimiz dostumuz için belli bir bütçe ayırmamız gerekecektir. Bütçe kontrolünüzü baştan ayarlamanız daha faydalı olacaktır.

kedi-bakiminda-merak-edilenler

Kedi Bakımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi dostumuzun evimize gelmesinden önce evi düzenli ve titiz bir şekilde temizlemeli, sivri uçlu zararlı malzemeleri ortadan kaldırmalıyız. Eğer küçük çocuklu evlerde kalıyorsak onlar da alışana kadar çocuklarımızla kedi dostumuzu yalnız bırakmamalı, göz kulak olmalıyız. 

Kedimize çeşitli oyuncaklar alabilir, bu şekilde eğitici şekillerde vakit geçirmesini de sağlayabiliriz. Onunla oynayacağımız zamanlar hem bizler hem de onlar için verimli geçecektir. Fakat çok da oyun oynamayı sevmeyen, sakin bir türe sahip olursanız birlikte hem onun hem sizin istediği şekilde bir yol çizersiniz.

Kedilerde Beslenme Neden Önemli?

Her canlıda olduğu gibi kedilerde de bilinçli ve dengeli beslenme yaşamları için en temel şartlardan biridir. İleride sağlıksal bir sorun yaşanmaması adına kedi dostumuzun ilk yıllarında beslenme şekline dikkat etmemiz gerekir. 

Sahipleneceğiniz kedinizin yaşına, ırkına ve yaşam şekline uygun yeterli ve dengeli bir beslenme programı belirlenmesi adına ilk olarak bir veterinere başvurabilir, destek alabilirsiniz. Bakımının ilk bir ayında annesiyle olan yavru kediler, siz sahiplendiğinizde yaklaşık 2 ay olacaktır. Yani bundan sonrasında ele alacağınız süreç, kedinizin tüm beslenme şeklini de belirleyecektir. 

kedi-bakiminda-merak-edilenler

Yavru kedinizin alacağı besinlerin yüksek enerji ve protein içeriğine sahip olmasının yanı sıra bağışıklık artırıcı besin maddeleri ve doğru oranda vitamin ve mineral de bulundurması gerekir. Sütten kesilmesine yakın mamalarının dokuları yumuşak olmalı, diyetleri de antioksidan bakımından yeterliliği karşılamalıdır. 

Kedilerin beslenmesinde atlanmaması gerekli olan önemli bir nokta da yavru kedilere süt verilmemesi gerektiğidir. Anne sütü harici sütler, kedi dostlarımızın hasta olmasına hatta ölmelerine neden olabilir. Veterinerlerden de şırınga yoluyla anne sütü karışımları verilebilmektedir.  

Kedi Irkı Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi sahiplenmemiz noktasında kedilerin ırk bakımından ilk olarak safkan veya kırma olması kedinin ihtiyaçlarında ve kişiliğinde ne gibi farklar yaratabileceği konusunda bizlere bilgi verir. Bir kedinin karakterinin oluşumunda, ilk sekiz haftası oldukça önem taşır. 

Bu dönemde sosyalleşme durumu, mizacı, hareketleri gelişir ve etkilenir. Bir ırkın, belirgin fiziksel özellikler oluşturmasının yanı sıra karakterine etkisi mevcuttur. Safkan kedilerin de bu tarafı olmasından ötürü safkan kedi seçmek isteyenlerin çoğu sadece hayvanın güzelliğinden değil aynı zamanda hal ve tavırlarından da etkilenebiliyor oluyor. Çünkü aynı ortamda bulunacakları bir bireyle, bir dostla anlaşabilme ve uyum içerisinde olma dürtüsü ağır basıyor. 

Kedi dostlarımızın her biri ayrı karakterlere sahiplerdir. Örneğin, en eski kedi cinslerinden biri olarak kabul edilen İran kedileri oldukça uysal ve sakin yapıya sahip türlerdendir. Kendilerini daima güvende hissetme dürtüsüne sahip İran Kedileri, oyun oynama konularında da çok girişken değildir. 

kedi-bakiminda-merak-edilenler

 

Bu bağlamda siz de sakin yapıya sahipseniz ve ona güven ortamına verebilecek bir aile olacaksınız bu seçimi yapabilirsiniz. Asaleti ve güzelliğiyle bildiğimiz bembeyaz tüyleri olan bir tür olan Van Kedileri, ailevi ilişkilere önem vermelerinin yanı sıra çok fazla temas halinde olan bir ilgiden de hoşlanmazlar. Yani elime alıp sevip, öpüp koklayayım şeklinde yaklaşabileceğiniz bir tür değildir. British Shorthair ve Exotic Short Hair türleri, dinlenmeyi seven ve ailevi ilişkilere önem veren türlerdendir. Sakin olarak bildiğimiz bir diğer kedi türü de Birman türüdür. 

Oldukça sevgi dolu olmalarıyla bilinirler. Bunların yanında da oldukça enerjik, yerinde duramayan, oyun oynamayı çok seven, hiperaktif olan ve insanlarla iletişimi çok yüksek olan türler de mevcuttur. Bunlar arasında Abyssinian, Munchkin, Siyam Kedileri sayılabilir.

Enerji derecenize göre bu türleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca, sakin olarak nitelendirdiğimiz Birman türü de oyun oynamayı seven bir türdür. Bu dengeyi bilerek hareket etmek, dostunuzla da bu çerçevede bir ilişki kurmak iki taraflı fayda sağlayacaktır.

Daha fazla bilgi için; https://www.patibul.com

OKUYUCU YORUMLARI