Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Özel Yurt Giriş Çıkış Saatleri Nelerdir?

Özel Yurt Giriş Çıkış Saatleri Nelerdir?

Editör Editör - - 9 dk okuma süresi
4 0
ozel-yurt-giris-cikis-saatleri

Özel yurt giriş çıkış saatleri, kullanıcıların merak ettiği soruların başında geliyor. Özellikle yurda çıkmak isteyen öğrenciler ve aileleri ‘’özel yurt giriş çıkış saatleri nedir’’ sorusunu sık sık soruyor. Üniversitelerin açılma dönemlerine ve eğitim dönemi boyunca öğrenciler tarafından bu soru sıkça soruluyor.

Özel yurtlarda kalmakta olan öğrenciler, yurda ne zaman girip çıkabileceğini, hangi saatler arasında yurtta bulunması gerektiğini öğrenmek için özel yurt giriş çıkış saatleri nedir diye merak ediyor. Peki, Ankara yurtları için özel yurt giriş çıkış saatleri nedir, hangi özel yurtta hangi saatlerde giriş çıkış yapılabilir?

Özel Yurt Giriş Çıkış Saatleri Kaçtır? Yurtların Giriş Çıkış Saatleri?

ozel-yurt-giris-cikis-saatleri

Özel yurtlarda ve KYK yurtlarında kalmakta olan öğrencilerin sıkça merak ettiği sorular vardır. Bunlardan bazıları; özel yurt giriş çıkış saatleri nedir, giriş ve çıkış saati olmayan yurtlar var mıdır, zamanında giriş çıkış yapmazsam ne olur, yurttan nasıl izin alabilirim, yurt izin hakkım kaç gündür gibi sorulardır.

KYK giriş çıkış saatleri çokça merak ediliyor. Bu konuya bağlı olarak KYK yurtlarından sabah kaçta çıkılır, KYK gece giriş saatleri kaçtır gibi sorular soruluyor. KYK yurtlarında giriş çıkış saatleri standarttır. Yani tüm KYK yurtları için aynı saatler geçerlidir.

KYK yurtlarında giriş çıkış saatleri sabah 6 ile gece 11’dir. Öğrenciler sabah 6’dan önce yurttan çıkmamalı ve en geç gece 11’de dönmelidirler.

KYK yurdunda kalmakta olan öğrencilerin bu giriş çıkış saatlerine uymaması durumunda önce uyarı alacakları söylenebilir. Bu durumun devam etmesi halinde öğrenciler yurttan atılma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirler.

KYK yurtlarında giriş çıkış saatlerine ilişkin durum böyle iken özel yurtlarda nasıldır? Özel yurtlarda giriş çıkış saatleri yurda göre değişmektedir. Özel yurtlar KYK yurtları gibi devlete bağlı olmadığından ve bakanlıkça hepsini kapsar bir şekilde kuralları belirlenmediğinden saatler yurttan yurda değişiklik gösterir.

Özel Yurt Giriş Çıkış Saatleri Nelerdir?

Ankara erkek yurtları ve diğerlerinde de özel yurt giriş çıkış saatleri genellikle sabah 6 ile gece 12 olarak belirlendiği söylenebilir.  Türkiye’nin en bilinen özel yurt markası olan İdeal Öğrenci Yurtları’na bağlı yurtlarda giriş çıkış saatleri bu şekildedir. Bu saatler, öğrencilerin güvenliğini dikkate alarak ve rahat bir şekilde vakit geçirmesi önemsenerek belirlenmiştir.

1994’ten beri süregelen tecrübesiyle 3 farklı ilde 21 şubeye sahip olan İdeal Öğrenci Yurtları, öğrencilerin hem rahatlığını hem de güvenliğini dikkate alıyor. Öğrencilerin kolay ulaşım sağlayacağı noktalara yurtları konumlandıran firma, öğrencilerin işini kolaylaştırıyor. Giriş çıkış saatleri de öğrencinin işini kolaylaştıracak şekilde belirleniyor.

Lise Yurtları Giriş Çıkış Saatleri Kaçtır?

ozel-yurt-giris-cikis-saatleri

Özel yurt giriş çıkış saatleri kadar lise yurtlarının giriş çıkış saatleri de merak ediliyor. Türkiye’de yurtlarda kalan binlerce lise öğrencisi bulunuyor. Yurtlarda barınan bu öğrenciler, bazı kurallara dikkat etmek zorunda. Elbette bu kurallardan biri de giriş ve çıkış saatleri.

Lise yurtlarının giriş ve çıkış saatleri, üniversite yurtlarının giriş ve çıkış saatlerine göre daha farklı oluyor. Öğrencilerin daha küçük yaşta olduğu, henüz yetişkin olmadığı için bu saatler daha kısıtlı oluyor. Peki lise yurtlarının giriş ve çıkış saatleri nasıldır?

Lise yurtlarının kuralları genelde üniversite yurtlarına göre biraz daha katıdır. Üniversite öğrencileri yetişkin oldukları ve kendi hayatına dair sorumluluk alabildikleri için kurallar biraz daha esnek olmaktadır. Bu durum yurtlara giriş çıkış saatlerinde de görülmektedir.

Tıpkı özel yurt giriş çıkış saatleri gibi lise yurtlarının giriş çıkış saatlerine ilişkin net bir şey söylemek mümkün değildir. Lise yurtlarının giriş çıkış saatleri, üniversite yurtları kadar standart değildir, yurttan yurda değişir. Çünkü bu saatler, yurdun bağlı olduğu okul ya da kurum tarafından belirlenir.

İstanbul Giriş Çıkış Saati Olmayan Yurtlar Hangileridir?

ozel-yurt-giris-cikis-saatleri

Özel yurt giriş çıkış saatleri kadar giriş çıkış saati olmayan yurtlar da merak ediliyor. Öğrenciler giriş çıkış saatleri konusunda serbestlik tanıyan yurtların hangi yurtlar olduğunu soruyor. Özellikle İstanbul’da bulunan ve giriş çıkış saati olmayan yurtları araştırıyor.

15 milyonu aşkın bir nüfusa sahip olan İstanbul’a her yıl binlerce öğrenci akın ediyor. Şehre gelen öğrenciler, ilk olarak barınma ihtiyacını gidermek için araştırmalara başlıyor. Çok fazla insanın yaşadığı bu şehirde, kalacak yer bulmak bazen problem olabiliyor.

İstanbul’da 50’nin üzerinde üniversite ve yarım milyonu aşkın üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Mega kentteki bu yoğun öğrenci potansiyeline KYK yurtlarının cevap verememesi özel yurt ve apart sektörünü geliştirmiştir.

İstanbul’a şehir dışından gelen öğrencilerin üç farklı barınma seçeneğiniz bulunmaktadır: KYK yurdunda kalmak, özel yurtta kalmak ve eve çıkmak. Özellikle KYK yurdunda barınma hakkı ele edemeyenler özel yurtlara yöneliyor. Özel yurt tercih edecek bu kişiler giriş çıkış saatinin olup olmamasına da bakabiliyor.

Bu konu hakkında net özel yurt firmaları bulunmamaktadır. Görüştüğünüz yurtlar ile özel yurt giriş çıkış saatleri hakkında fikir alabilirsiniz.

Yurtlarda İzin Kaç Gündür? Özel Yurtlarda İzin Kaç Gün Olmaktadır?

ozel-yurt-giris-cikis-saatleri
Özel Yurt Giriş Çıkış Saatleri

Ankara kız yurtları başta olmak üzere yurtlarda kalan öğrenciler kaç gün izin alabildiklerini, kaç gün izinlerinin kaldığını sık sık merak ediyor. Aile evine gitmek, farklı bir şehirdeki tanıdığına gitmek ya da arkadaşının evinde kalmak gibi çeşitli nedenlerden dolayı bir müddet yurtta kalamayacak olan öğrenciler bu konuyu araştırıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olan KYK yurtlarında barınan öğrencilere, yükseköğretim kurumlarının akademik takvimleri gereği verilen tatiller, hafta sonu (Cumartesi-Pazar), diğer resmi tatiller ve özel izinler hariç, bir öğretim yılında toplam 75 güne kadar izin verilebilmektedir.

Yani bu öğrenciler normal tatil günleri dışında 75 günlük bir izne sahiptir. Normal tatil günleri bu sayıdan düşmeyecektir, tatil olmayan günlerde alınan izinler bu sayıdan düşecektir.

Özel yurtlarda öğrencilere verilen izin günleri firmadan firmaya değişmektedir. Özel yurtlarda aileye haber verme durumu, izin alınmadığı halde öğrenci yurtta kalmadığında gerçekleşir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.