Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Şakayık Çiçeği Anlamı Nedir? Şakayık Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalı?

Şakayık Çiçeği Anlamı Nedir? Şakayık Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalı?

Editör Editör - - 8 dk okuma süresi
6 0
sakayik-cicegi-anlami

Şakayık çiçeği anlamı ile alanların ve bu çiçeği hediye edenlerin dikkatini çekmektedir. Diğer çiçeklere nazaran özel bir anlam taşıması onu ayırmaktadır. Özellikle kendine has bir hikayesi olması ile ince düşünceli olanların özel gün çiçeği olarak tercih ettiği görülmektedir. Yeni doğum yapan kişiye çiçek önerisi olabileceği gibi diğer özel gün çiçekleri arasında da yerini bulur.

Yunan mitolojisinden gelen bu çiçeğin farklı anlamları ve özellikleri vardır. Fakat şakayık çiçeği bakımı diğer çiçeklerden oldukça kolaydır. Nazlı bir çiçek değildir, bu yüzden gönül rahatlığı ile bakılır. Diğer taraftan şakayık çiçeği kokusu o kadar güzeldir ki hediye alan kişiyi doğrudan mest edecektir. Peki şakayık çiçeği anlamı nedir? Şakayık çiçeği bakımı nasıl yapılmalı?

Her Rengiyle Şakayık Çiçeği Anlamı Nedir?

sakayik-cicegi-anlami
Şakayık Çiçeği Anlamı

Her bir rengi farklı anlama denk gelmektedir. Örneğin; pembe şakayık çiçeği anlamı şefkat demektir. Ancak alacağınız renge göre anlamının değişeceğini bilmelisiniz. Özellikle özel bir günde hediye edecekseniz dikkatle seçim yapmalısınız. İşte, her rengiyle şakayık çiçeği anlamı.

1 – Mavi Şakayık Anlamı

Mavi şakayık anlamı özellikle Japon kültüründen dolayı şansı ifade eder. Şans getirmesi, iyi bir refah sağlamasını istediğiniz kişilere hediye edebilirsiniz. Bu çiçek özellikle yeni bir işe başlayanlara, terfi alanlara çok güzel öneri olacaktır. Hayatında şans getirmesi refah sahibi olması için önerilmektedir.

2 – Beyaz Şakayık Anlamı

Mahcubiyeti temsil etmek, bir nevi özür dilemek isterseniz beyaz şakayık çiçeği anlamı tam size göre! Mahcup olanların sevdiklerine hediye ettikleri çiçekler arasında beyaz şakayık çiçeği bulunur. Masumiyeti ve beraberinde mahcubiyeti ifade etmektedir.

sakayik-cicegi-anlami

3 – Pembe Şakayık Anlamı

Pembe şakayık çiçeği alacaksanız anlamının şefkat olduğunu bilmelisiniz. Özellikle mitolojik hikayesinden dolayı ve anlamından ötürü yeni doğum yapmış kadına çiçek önerisi olarak sunulur. Zarif görüntüsü ile anlamı birleşince ortaya çok güzel bir hediye çıkacaktır.

4 – Kırmızı Şakayık Çiçeği Anlamı

Şakayık çiçeği anlamı incelendiğinde kırmızı şakayık diğerlerinden ayrılmaktadır. Sevgililer arasında hediye alınması çok daha doğru olacaktır. Aşkı, tutkuyu ve arzuyu ifade eder. 14 Şubat Sevgililer Günü hediyesi olarak nokta atışı bir tercih olacaktır.

Pembe Şakayık Çiçeği Özellikleri Neler?

Soğanlı bir çiçek türüdür. Bu çiçek ülkemizde yaygın olarak yetiştirilme imkânına sahip olsa da nadir olarak bulunmaktadır. Kat kat bir görüntüsü bulunur; soğanı sayesinde büyür fakat daha sonra çiçeklenir. Çiçeklenmesi ile birlikte rengini belli ederek etrafa koku yaymaktadır.

sakayik-cicegi-anlami

Nemli toprağı sevmesi kadar yüksek rakımlardan hoşlandığı bilinir. Çünkü sıcak ile arası pek yoktur. Nisan ayından itibaren hareketlenmeye başlar. Ancak tam anlamıyla çiçek açması Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleşmektedir. Bu çiçeğe bakacak kişilerin ekstra uğraşmasına gerek yoktur. Fazla nazlı olmamasından dolayı kolay bakılan salon çiçekleri arasındadır.

Genel ve Yabani Şakayık Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Şakayık çiçeği anlamı kadar bakımıyla da merak edilmektedir. Bakımı adına dikkat etmeniz gereken birkaç aşama söz konusudur. Eğer bunlara dikkat ederseniz çiçeğiniz sağlıkla büyüyecektir. Diğer taraftan eğer ilk defa bir yere dikecekseniz ilk çiçek açtığında istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Şakayık çiçekleri 1 yılın sonunda istediğiniz görüntüye kavuşur ve daha fazla çiçek verir. Bu yüzden sabırlı olmalısınız.

  • Saksı Seçimi: Şakayık bakarken saksılarınızın alttan delikli olması gerekir. Bu delikler sayesinde çiçeğinizin kökleri hava alacaktır. Hava almanın yanı sıra fazla suyun da bitkiden atılmasını sağlar. Böylece çürümelerin de önüne geçersiniz. Çiçeğin köklerinden biraz büyük olması yeterlidir. Çok büyük saksılar tercih etmeyin.
  • Sıcaklık: Şakayık çiçekleri yüksek alanları sever. Bu yüzden aşırı sıcaklarla pek iyi anlaşamazlar. Onları güneş ışığından mahrum bırakmayın. Ancak doğrudan gün ışığına da maruz etmeyin. Bu çiçeğinizin kurumasına ve şakayık çiçeği anlamı taşımasına engel olur.

sakayik-cicegi-anlami

  • Toprak: Toprağın humus oranı yüksek olursa büyüme ve çiçeklenme daha fazla olacaktır. Böylece daha güzel bir formda büyüme meydana gelir. Nemli toprak olması ve ekstra besili olması büyümeyi kolaylaştıracaktır. Fakat gübreyi aşırı atmamalısınız.
  • Sulama: Çok fazla suyu seven bir çiçek olmamasından dolayı şakayık çiçeği anlamı kadar dikkat çeker. Yaz aylarında dahi ortalama 2-3 günde bir sulama yapmak yeterlidir. Altı delikli saksısından suların çıkmasına yardımcı olun. Toprak sadece nemli kalmalıdır. Aynı zamanda doğrudan musluktan su vermeyin. Kaynayıp dinlenmiş, soğumuş suları kullanın.
  • Çoğaltma: Tohumlama yöntemi kullanılsa da en yaygın ve uygun olanı aşılamadır. Büyümüş bir şakayık bitkisinin dalını gövdesinden kesin. Steril haldeki bıçak ya da makas kullanabilirsiniz. Uç kısmını keskin bir hale getirin. Başka bir şakayık çiçeğinin gövdesinde ucun girebileceği kadar bir kesik açın. Sap olarak kestiğiniz çiçeği kumaş ile buraya sabitleyin.

Şakayık Çiçeği Hikayesi Nedir?

sakayik-cicegi-anlami

Şakayık çiçeği anlamı bir nevi sahip olduğu hikayeden dolayı da ortaya çıkmaktadır. Yunan mitolojisi kapsamında birkaç ismin yaşadığı olaylar şakayık çiçeği anlamı olarak günümüzde anlatılmasına neden olmaktadır.

Paneon adında bir varlık bulunur. Kendisi ilaç tanrıçasının öğrencisi figüründedir. İlaç tanrıçası ondan çiçek bulması için ormana gitmesini ister. Özellikle hamile kadınların ağrısı ve acısını dindirmesi adına araştırma yapması gerekir. Fakat Paneon oldukça kıskanç bir kadındır. Zeus, kendisinin bu kıskançlıktan dolayı zarar verebileceğini düşünür. Bu durumun önüne geçmek için Paneon’u bir şakayık çiçeğine çevirir.

YouTube video

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.