Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Cinsellik
 4. »
 5. Vajinismus: Çevre Baskısının Kadın Cinselliğine Etkisi

Vajinismus: Çevre Baskısının Kadın Cinselliğine Etkisi

Bilgece Bilgece - - 5 dk okuma süresi
7 0
vajinismus

Bilinçaltındaki korkular nedeniyle cinsel ilişkiye girememe durumuna vajinismus dendiğini belirten Prof. Dr. Deniz Ulaş, vajinismus ile ilk gece korkusu aynı şey olmadığının altını çizdi.

Vajinismusun ilk gece korkusunun daha ileri aşama olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Deniz Ulaş konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Vajinismus Nedenleri

vajinismus
Vajinismus

Vajinismus tedavisi için esas sorun bilinçaltıdır. Çevreden duyulan korkunç ilk gece hikâyeleri, kızlık zarının kanaması ile ilgili abartılı hikayeler bilinçaltında ilk gece korkularına yol açar. Bu korkularda vücutta kasılmalara neden olur. Kısaca vajinismus, bilinçaltının bedeni hasta etmesi sonucu ortaya çıkar.

 • Cinsel ilişkiye girince namusunuzu kaybetmezsiniz

Vajinismus muhafazakâr toplumlarda daha sık görülür. Çünkü böyle toplumlarda cinsellik kızlar için kötü, ayıp, günah bir şeymiş gibi gösterilir. Çocukluğundan beri bu şekilde yetiştirilmiş, cinsellikten soğutulmaya çalışılmış bir kızda da vajinismus gelişmesi kadar doğal bir durum olamaz.

Yıllarca bu fikirlere maruz kalmış bir kız çocuğu, evlense bile, kocasını sevse bile resmi/dini eşiyle ilişkiye giremez. Bilinçaltına yerleşmiş olan korkular, yanlış inanışları kafasından atamaz. Çünkü artık bilinçaltı, bilinci ele geçirmiştir.

 • İlk cinsel ilişkide ağrı olmaz

Bilinenin aksine ilk ilişkide ağrı olmaz. Eğer genital bölge ıslaksa, kadın da kendini ve vajina kaslarını kasmazsa, gevşek olursa ilk ilişkide kesinlikle ağrı olmaz. Genital bölgenin ve vajinanın ıslaklığı ön sevişme ile veya kayganlaştırıcı jellerle sağlanabilir.

vajinismus

 • İlk cinsel ilişkide aşırı kanama olmaz

Kızlık zarının çeşidine göre kanama miktarı değişir. Ama anlatıldığı gibi ilk ilişkide aşırı bir kanama da olmaz. Kızlık zarı aslında kâğıdın bir kenarından hafif yırtılması şeklinde bozulur, yani aslında ilk cinsel ilişkide sadece elimizi kağıdın kenarının kesmesi kadar bir kanama olur. Hatta esnek kızlık zarında ilk gecede kanama hiç olmayabilir.

Yani ilk cinsel ilişkide anlatıldığı kadar kanama veya ağrı olmaz. Ama kadın kendini kasarsa veya ön sevişme olmadığı için veya ön sevişme olsa bile kadın konsantre olamadıysa yeterli kayganlık sağlanamazsa ilişkide ağrı ve kanama o kadar çok olacaktır.

Ama kendinizi kasmazsanız, cinselliğe konsantre olursanız ve ön sevişme olursa kesinlikle canınız yanmayacak, hatta kanamanız bile olmayacaktır.

 • Çevreden duyduğunuz ilk gece hikâyelerine inanmayın

İnsanoğlu her şeyi abartır. Efsaneler de zaten böyle ortaya çıkar. İlk gece ile ilgili de ortalıkta çok fazla efsaneler vardır. Bu efsaneleri dinleyen genç kızlar korktuğu için ilk gecede kendini kasar ve hakikaten fazla ağrı ve kanama hisseder. Yani aslında kendini gerçekleştiren efsaneler ortaya çıkar. Bu nedenle çevreden duyduğunuz hikâyelere inanmayın. İlk gece ile ilgili merak ettiğiniz noktaları arkadaşınızdan, komşunuzdan değil, bu işi bilen profesyonel insanlara sorun. Ancak bu şekilde ilk gece korkusu yenilebilir, vajinismus önlenebilir.

vajinismus

Bu noktada ebeveynlere de büyük görev düşmektedir. Cinselliği çocuğunuzla onu kaygılandırmadan konuşun, konuşamıyorsanız da profesyonel kişilerden destek alın. Ancak bu şekilde cinsel anlamda sağlıklı birey yetiştirilebilir.

 • Cinselliği görev olarak değil ihtiyaç olarak görün

İnsanlarda 2 temel içgüdü vardır.

 • Hayatta kalmak
 • Üremek

Üremek, yani cinsellik aslında yemek içmek kadar doğal bir içgüdüdür. Ama ne yazık ki insanlar arasında dini ve sosyal nedenlerle cinsellik; özellikle kadınlar için kötü bir şeymiş gibi bir algı oluşmuştur.

vajinismus

Bu algı ile yetiştirilmiş bir kadın da doğal olarak seks sırasında konsantre olamaz, cinsel haz alamaz ve yeteri kadar vajinal ıslaklık oluşamaz. Bunun sonucu da cinsel ilişki sırasında daha çok ağrı hisseder.

Prof. Dr. Deniz Ulaş, “Cinsellik görev gibi değil de ihtiyaç gibi görülürse ilk gece korkusu ve vajinismus insidansı azalacaktır” şeklinde tavsiyede bulundu.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.