Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Burcualem Öneriler
  4. »
  5. 2023 için 10 Hızlı İş Arama İpucu

2023 için 10 Hızlı İş Arama İpucu

Misafir Yazar Misafir Yazar - - 6 dk okuma süresi
1 0
2023 için 10 Hızlı İş Arama İpucu

Umutlu iş avcıları için pek çok tavsiye var. İşte 2023 için LinkedIn taktiklerinin bir sonraki mükemmel rolünüze ulaşmanıza yardımcı olacak diğer tekniklerle birlikte nasıl kullanılabileceğini gösteren 10 hızlı ipucu. Her ipucu herkes ya da her seviyedeki iş için işe yaramayacak olsa da, çoğu insan için faydalı bilgiler sağlayacak bir dizi fikir ekledim!

1. Kendinizi uygun hale getirin

Çoğu insan, günümüzde tek bir CV ve tek bir ön yazının her şeyi yapmayacağını bilir.  Özgeçmişinizi uyarlamak hiç bu kadar önemli olmamıştı.  Birçok kuruluş artık başvuru takip sistemlerini kullanıyor; bu da CV’nizi gönderdiğinizde, özel yazılımın iş ilanıyla ilgili anahtar kelimeleri seçtiği anlamına geliyor. CV’nizi gözden geçirin ve CV’nizin iş şartnamesinde listelenen tüm temel noktaları vurguladığından emin olun.

Evet, bu, CV’nizi ve ön yazınızı her iş için uyarlamak anlamına gelir. Bu, size daha iyi bir başarı şansı vermek için CV’nizin formatını değiştirmek anlamına gelebilir. CV’nizi her iş başvurusu için uyarlama işlemi zaman alıcı olabilir, hazır CVmaker şablonlarıyla bu süreyi önemli ölçüde kısaltabilirsiniz.

2. Çevrimiçi iş ilanlarının ötesine geçin

Bugünlerde hepimiz doğrudan çevrimiçi iş ilanlarına gidiyoruz, ancak yalnızca bu yöntemi kullanarak şansınızı sınırlamayın. İnternette yayınlanan iş ilanları çok yüksek sayıda başvuru alır, bu da CV’nizin kaybolabileceği anlamına gelir.  Birçok kuruluş bunun yerine ajansları kullanır, bu nedenle alanınızda uzmanlaşmış olanları bulun ve onlara kaydolun.

İyi ajanslar sizi bir rol için öne sürmeden önce sizinle mülakat yapmak isteyecektir. Çünkü müşterileriyle ilişki kurmak için çok çalışırlar. Sizi yalnızca gerçekten alma şansınızın olduğu pozisyonlar için öne sürmeleri hem onların hem de sizin yararınızadır. Ajansla görüştüğünüzde bunun bir başka iş görüşmesi olduğunu ve orada da iyi bir izlenim bırakmanız gerektiğini unutmayın. Size verdikleri tavsiyeleri dinleyin ve bunlara göre hareket edin. Onlar uzmandır.

3. Geri bildirimlerden yararlanın

Birçok kuruluş, mülakat aşamasına gelmediğiniz sürece geri bildirim vermez, ancak her zaman sormaya değer. Aldığınız geri bildirim ne olursa olsun, okuyun ve dikkate alın.

4. Ajanslarla arkadaş olun

Ajansın ücretini işverenin ödediği ve işverenlerle ilişkileri olduğu doğrudur. Ayrıca muhtemelen kayıtlarında önemli sayıda aday da vardır, bu nedenle kendinizi akılda tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir. Onları her gün aramayın ama sık sık arayın, özellikle de birlikte çalıştıklarını bildiğiniz bir kuruluş için ilan edilmiş istediğiniz bir iş görürseniz.

5. Bir adım daha ileri gidin

Belirli bir kuruluşta çalışmak istiyorsanız, zaten orada çalışan kişileri arayın ve onlardan gayri resmi bir sohbet isteyin. Onlarla neden tanışmak istediğinizi açıklayın. Herkesin nüfuz sahibi olmayacağını unutmayın, ancak seçtiğiniz kuruluşta çalışmanın nasıl bir şey olduğuna dair bir fikir edineceksiniz.

6. CV’nizi ve LinkedIn profilinizi senkronize edin

Profilinizin güncel olduğundan emin olun. LinkedIn profiliniz on yıldır güncellenmemişse harika bir CV’ye sahip olmanın bir anlamı yoktur. Düzenli olarak güncelleyin. Ayrıca, ayrıntıların uyumlu olması da önemlidir. Pek çok insan, işverenlerin LinkedIn profillerini kontrol edeceğini düşünmeden CV’lerinde doğrular konusunda liberal olmanın sorun olmadığını düşünüyor. Birçok aday bu yüzden elenmiştir.

7. İlgilendiğiniz şirketleri takip edin

Basit ve kolay olan bu yöntem, şirkette neler olup bittiğini öğrenmenizi sağlayacak ve sonunda onlarla bir mülakat yaptığınızda araştırmanıza yardımcı olacaktır. Belirli bir şirkette çalışmak konusunda gerçekten ciddiyseniz, o şirketteki gelişmelerin bir kaydını tutun, böylece kolayca geri dönebilirsiniz.

8. Temel hatalar yapmayın

Potansiyel işverenlerin iletişim bilgilerinizi kolayca bulabileceğinden emin olun. Evet, kullanıcılar size mesaj gönderebilir, ancak neden kişisel e-posta ve/veya telefon numaranızı belirgin bir şekilde listeleyerek zaman kazanmayasınız?

9. İşverenlerle doğrudan LinkedIn üzerinden iletişime geçin

LinkedIn mesajlaşmasının faydalı olduğu yer burasıdır. Araştırmanızı yaparsanız, seçtiğiniz şirketteki işe alım yöneticilerinin kimler olduğunu öğrenebilirsiniz. Söz konusu rol için bir işe alım ajansı kullanmıyorlarsa, ilgili kişiye doğrudan mesaj gönderin.

10. LinkedIn’i bir arama motoru olarak kullanın

‘İlginizi çekebilecek işler’in yanı sıra, daha spesifik bir şey aramayı deneyin, örneğin finans işe alım uzmanları. Unutmayın, siz bunu yapabiliyorsanız işe alım uzmanları da yapabilir, bu nedenle becerilerinizin ve onaylarınızın işe alım uzmanlarının bulmasını istediğiniz şeyleri yansıttığından emin olun.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.