«
  1. Anasayfa
  2. Estetik
  3. Burun Küçültme Ameliyatı Nedir?

Burun Küçültme Ameliyatı Nedir?

burun-kucultme-ameliyati

Burun küçültme ameliyatı; burun yapısının şekil, boyut ve orantı açısından 3 boyutlu olarak değiştirilmesi durumlarını kapsayan burun estetiği çeşitlerinden biridir. Burun yapısı normalden daha büyük kişilerin estetik ve güzel görünüm kaygılarıyla başvurduğu burun küçültme, teknik açıdan büyük deneyim gerektiren bir operasyondur.

Burun Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik Plastik cerrahi uzmanı, burnun iç yapısını, mukoza dokusunu, burun ucunun ve tabanının genişliğini, burun kanatlarını ve burun deliklerinin yapısını inceler. Bunun yanında yüzün burun dışındaki elmacık kemikleri, çene ucu, genel yüz yapısı gibi diğer kısımlarını da inceler, birbirleri ile olan oranlarını değerlendirir ve yüz tipini belirler.

Özellikle çene yapısı, alın ve elmacık kemik bölgeleri burun görünümünü etkileyen yapılardır. Bazen bu yapılara da estetik müdahale yapıldığında daha dengeli ve güzel bir burun ve yüz görünümüne sahip olmak mümkündür.

Burun eti (konka) büyümesi veya burun kemiği eğriliği (septum deviasyonu) gibi solunumu engelleyen fonksiyonel problemler var ise bunlar da aynı seansta düzeltilir.

burun-kucultme-ameliyati

Ameliyat öncesi yapılan muayenede kişinin genel sağlık durumu öncelikle değerlendirilir. Daha sonra yüz ve burun daha detaylı incelenir muayene edilir. Burnun hangi bölgelerinin ne kadar küçültülebileceği belirlenir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 2-3 saat sürer. Ameliyatta burun kemeri törpülenir, burun çok uzunsa kıkırdak kısımdan traşlama yapılarak burun kısaltılır.  Burun ucu çok öne doğru çıkıntı yapıyorsa burun kıkırdakları kısaltılarak burun ucu geriye alınır yani projeksiyonu düşürülür. Burun boyutları küçültüldüğü için burun kanatlarında oluşacak olan fazlalık ayrıca çıkartılarak hem burun kanatları düzleştirilir hem de burun delikleri küçültülür. Önden bakıldığında burun çok geniş görünüyorsa burun kemikleri birbirlerine yaklaştırılarak daha dar bir görüntü elde edilir. Anlaşılacağı üzere burun küçültme ameliyatında burun derisi altındaki kemik ve kıkırdak yapılar küçültülür ve şekilleri değiştirilir. Bu yapıları örten burun derisinin ise zaman içerisinde büzülerek yeni duruma uyum sağlaması beklenir. Burun derisinin kendisi üzerinde bir küçültme, cerrahi olarak deri çıkarma işlemi yapılmaz.

Büyük Burun Estetiğini Zorlaştıran Durumlar

Burun ölçülerinin yüzün diğer ögelerine göre daha büyük olduğu durumlarda burun küçültme ameliyatı yapılarak daha küçük ve yüzle daha orantılı bir burun elde etmek mümkündür. Ancak, burun dilediğince küçültülebilecek bir yapı değildir.

Burun derisinin kalınlığı ve hava yollarının fonksiyonel durumu sınırlayıcı faktörlerdendir. Burun olabileceğinden fazla küçültülmeye çalışılırsa estetik ve fonksiyonel anlamda ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Çoğu zaman burunu çok küçültmek yerine kendi içerisinde daha orantılı bir hale getirmek daha uygun olmaktadır.

Diğer taraftan, elmacık kemikleri ve çene ucunun normalden silik olması da göreceli olarak burnun büyük görünmesine neden olmaktadır. Böyle durumlarda elmacık kemikleri ve burun ucunun da büyütülmesi hem burunu daha küçük göstermekte hem de yüzün ögeleri arasında daha estetik bir harmoni yakalanmaktadır.

Büyük burun estetiği sırasında; varsa burun kemeri törpülenir, büyük olan burun ucu kıkırdakları küçültülür, öne doğru dönmüş olan burun ucu daha yukarı bir pozisyona getirilir. Aynı seansta varsa burundaki eğrilik de düzeltilir, büyümüş olan burun etleri radyofrekans uygulaması ile küçültülür. Ameliyat öncesi yapılan muayene ile tüm bu işlemler önceden planlanır.

burun-kucultme-ameliyati
Burun Küçültme Ameliyatı

Burun Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyatın olduğu günün gecesi hastanede geçirilir. Yarı oturur pozisyonda soğuk uygulama yapılır. Damardan antibiyotik ve ağrı kesiciler verilir. Ertesi gün taburcu edilen hastaya burnunu nasıl temizleyeceği öğretilir. Ameliyatı izleyen bir hafta boyunca yarı oturur pozisyonda yatılmalı ve çok hareket edilmemelidir. Ameliyat sonrası oluşan ödem ve şişlikler göz kapaklarından aşağıya doğru günler içerisinde azalmaya başlar. Bir hafta sonra burun içerisindeki silikon stentler çıkartılır ve burun sırtındaki kalıp değiştirilir.

Burun Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2022

Burundaki şekil bozukluğunun derecesi, eşlik eden başka anatomik sorunların olup olmaması, ameliyatın yapılacağı hastane gibi bir çok faktöre bağlı olarak burun küçültme ameliyatının fiyatı da değişiklik gösterir. Sizin burnunuza yapılacak bir ameliyatın fiyatının belirlenmesi için öncelikle burnunuzun değerlendirilmesi gerekir. Sitemizin iletişim sayfasındaki kanallardan bizimle iletişime geçtiğiniz taktirde sizin ameliyatınız için daha doğru ve güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *