Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Diş Teli Fırçası Nasıl Seçilmeli? Diş Teli Fırçaları Nasıl Kullanılır?

Diş Teli Fırçası Nasıl Seçilmeli? Diş Teli Fırçaları Nasıl Kullanılır?

Editör Editör - - 8 dk okuma süresi
1 0
dis-teli-fircasi

Diş teli fırçası, ortodontik tedavi süresinde yer alan hastaların kullanması gereken araçlardır. Bu fırçalar normal diş fırçalarından oldukça farklıdır. Çünkü ortodontik tedavi sırasında diş yüzlerine erişim farklıdır. Diş ile fırça arasında bulunan teller, braketler değişik fırçaların kullanılmasına neden olmaktadır. Bahsedilen diş teli fırçaları da bu noktada kişilere yardımcı olmaktadır.

Ortodontik tedavi sırasında dişlerin çürüme ve lekelenme olasılığı çok fazladır. Diş telleri dolayısıyla besin artıklarının birikme yaptığı görülür. Bu tarz birikimler zaman içerisinde çürüklere neden olur. Halbuki ortodontistler tarafından hastaların bu noktada önlem alması gerektiği vurgulanmaktadır. Özellikle ortodonti tedavisi kapsamında mutlaka diş teli fırçası kullanılmalıdır.

Diş Teli Fırçası Nedir?

Geleneksel diş fırçalarına göre daha küçük fırça yapısına sahip olan bir üründür. Fırçanın kıl gibi uçları bulunmaz. Daha çok bir uzun, tek fırçaya sahiptir. Bu fırçanın her çevresi dişi temizleyebilecek yapıya sahiptir. Fırçanın aynı zamanda baş/uç kısmı dişe bağlı olarak hareket edebiliyor. Böylece dişin her bölgesine özellikle diş aralarına girmektedir.

Fırçanın geleneksel olanlardan hem boyutu hem yapısından dolayı ayrıldığı görülmektedir. Özellikle diş teli fırçaları olarak adlandırılsa da gün içinde de kullanılabilir. Çünkü sadece ortodonti tedavisine özgü değildir ve eczanelerde herkese satılmaktadır. Ortodontistler tarafından tedavi süresinde kullanılması zorunlu tutulur. Ürün sayesinde tedavi sonunda dişler daha sağlıklı duracaktır.

dis-teli-fircasi
Diş Teli Fırçaları

Arayüz Diş Fırçası Numaraları Ne Demek, Ne İşe Yarar?

Diş teli fırçası farklı boyutlarda ve şekillerde satışa sunulmaktadır. Çocuk ortodonti uzmanları özellikle diş boyutundan dolayı daha küçük fırçalar önerir. Yetişkinler ise seçimine ve doktor önerisine göre ince ve kalın diş fırçalarına yönelir. Arayüz diş fırçaları numaralandırılarak satılır. Bu numara durumu tamamen diş fırçasının kalınlığı ve inceliğini ayırmak içindir.

Diş Teli Fırçası Nasıl Olmalı?

Gün içinde ya da tedavi sırasında kullanılan fırçalar hastaya özel olmalıdır. Çünkü her ne kadar diş fırçaları sadece dişler için düşünülse de dil, yanak ve diş eti için de önemlidir. Ve hatta dahası yanlış diş fırçası seçilirse diş etleri zarar verebilmektedir. Tüm bunların sonucunda diş teli fırçaları iyi araştırılarak alınmalıdır. Aksi takdirde zarar verecektir.

1 – Orta Yumuşaklıkta Diş Teli Fırçası

İlk olarak diş teli fırçası ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Çünkü çok sert olanlar kaçınılmaz olarak diş etlerinde kanamalara neden olur. Çok yumuşak fırçaların ise var olan zararlı maddeleri temizlemeyecektir. Tüm bunlardan dolayı orta sertlikte bir fırçayı tercih etmek en doğru yöntem ve konu olacaktır.

2 – Doğru İncelikte Olmalı

Kullanacak olan kişi eğer çocuksa ya da yetişkin kullansa bile diş yapısı küçükse doğru inceliğe karar vermelidir. Çünkü dişe göre çok büyük fırçaların istenen düzeyde ayrıntılı temizleme yapmayacaktır. Görece çok daha ince fırçalar ayrıntılı çalışacağı için insanlara olumlu dönüşler sağlayacaktır. Satın alma aşamasında diş teli fırçaları arasında numaralara, kalınlık durumuna göre dikkat etmelisiniz.

dis-teli-fircasi

3 – Fırça Kısmı Hareket Edilebilmeli

Diş teli kullanırken özellikle bu tarz ara yüz fırçalarının baş kısmı hareket edebilir olmalıdır. Çünkü hareket edemeyecek sertlikteki fırçaların zaman içerisinde yıpranması fazladır. Gerek braket gerekse diş teline çarpmasından dolayı hareket edemeyen fırça zamanla kırılacaktır. Bu kırılmaları önlemek adına daha fonksiyonel olup hareket eden arayüz fırçaları alınmalıdır.

Diş Teli Fırçası Kullanılır mı?

Adı üstünde ‘diş teli fırçası’, ortodonti tedavisi sırasında kullanılmaktadır. Hatta neredeyse kullanılmak zorundadır. Çünkü tedavi sırasında ağzınızda yer alan braket ve tellerden dolayı normal fırçalar yetersiz kalır. Diğer taraftan Invisalign tedavisi sırasında da ekstra hijyen gerektirir. Bu yetersizlikten dolayı dişlerinizde renk değişimi ve çürüme oluşacaktır. Geleneksel fırçalamadan önce ya da sonra arayüz fırçası kullanılmalıdır.

Arayüz Diş Fırçası Nasıl Kullanılır?

Hastanın yaşına ve kullanım tarzına göre değişiklik gösterecektir. Ancak temelde öneri normal fırçalamaya geçmeden önce ve sonra kullanılması yönündedir. Ortodonti tedavisi sırasında ortodontistler bu yönde uyarıları yapar. Kişi yemek sonrası önce arayüz fırçası ile diş etlerine baskı yapmadan diş aralarını temizlemelidir.

dis-teli-fircasi
Diş Teli Fırçası

Arayüz fırçası ile iki diş arasındaki birikmeler çıkarılmalı. Daha sonra normal diş fırçalamasına geçilmeli. Uzun uzun dişler fırçalandıktan sonra olası birikmeleri tekrar kontrol etmek adına arayüz fırçası tercih edilmeli. Böylece dişler arasında kesin olarak bir hijyen elde edilecektir.

Çocuklarda Diş Teli Fırçası Nasıl Kullanılır?

Çocuklar diş teli fırçası kullanırken zorlanmamalı, kendilerinin kullanmasına izin verilmelidir. Arayüz fırçası seçildikten sonra hareket edilmeli. Öncelikle üst çene dişlerinde diş etinden aşağıya doğru tutularak temizleme yapılmalı. Alt çene dişlerinde tam tersine alttan üst kısma doğru temizlenmelidir. Böylece diş eti zorlanmadan çocuk zarar vermeden hijyen elde edilebilir.

Arayüz Fırçası Kaç Kullanımlık?

Her ne kadar uzun süreli kullanım yapılabileceği yönünde düşünceler olsa da bu tarz fırçalar 2-3 haftalık uygundur. Her fırçalama sonrası çok iyi temizlenmelidir. 2-3 hafta sonrasında geleneksel diş fırçalarında olduğu gibi diş teli fırçası da zamanı gelince değiştirilmesi gerekir.

Diş Teli Arayüz Fırçası Neden Kullanılmalı?

dis-teli-fircasi

Dişlerin arasında ulaşılması zor alanlara ulaşmak, daha iyi hijyen sağlamak için kullanılmalıdır. Ortodonti gibi temizliğin zor olduğu dönemlerde daha etkili sonuçlar verecektir. Ortodonti tedavisi yoksa bile hastalar günlük yaşamlarında kullanabilmektedir. Neredeyse 7-8 yaşından sonra her yaş için diş teli fırçası kullanılabilir.

Arayüz Fırçası Eczane Fiyatı Ne Kadar?

Güncel diş teli fırçası fiyatları oldukça değişkendir. Piyasada yer alan diş teli fırçası markasına, inceliğine ve kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterir. Örneğin Oral- B ortodontik diş fırçası normal modellerine göre daha pahalıdır. Hastaların ya da alıcıların diş teli fırçası fiyatlarını gerek eczane gerekse internet üzerinden güncel olarak öğrenmesi mümkündür.

YouTube video

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.