Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İlaç ve Eczane Ürünleri
 4. »
 5. Dolarex Nedir, Dolorex Ne İçin Kullanılır? Etkileri İncelemede!

Dolarex Nedir, Dolorex Ne İçin Kullanılır? Etkileri İncelemede!

Bilgece Bilgece - - 9 dk okuma süresi
57 1
Dolarex Nedir ? Dolorex Ne İçin Kullanılır ?

İçerisinde steroid olmayan, diklofenak etki maddesi içeren ağrı kesici bir ilaçtır ancak dolorex ne için kullanılır, etkileri nelerdir bilmelisiniz . Vücudunuz hasar gördüğünde ya da yaralandığında prostaglandin adından bir madde salgılanır. Bu madde vücudunuzda ödem, ağrı ve ateşe neden olur. Dolorex içerisinde bulunan diklofenak bu maddenin üretime engel olarak vücudunuzu bu rahatsızlıklardan korur.

Dolorex Nedir ?

Dolorex draje şeklinde Dolorex 50 mg kapsüllerinden oluşan 10 veya 20 film tablet şeklinde satılan bir ağrı kesicidi. 2020 yılında dolorex ağrı kesici fiyatı oldukça cüzi bir miktara, 11 Türk Lirasına satılır. Genellikle eklem bölgesinde oluşan hassasiyet, ağrı ve şişkinlik rahatsızlıklardan şikayetçi olan hastalar tarafından kullanılır. Bu şikayetlerin yanı sıra dolorex baş ağrısı, adet sancısı ve migren ağrısı içinde kullanılır.

dolorex ne için kullanılır? Dolarex ana etken maddesi diklofenak olan bir ağrı kesicidir. Dolorex ağrı kesici olarak kas ağrıları, diş ağrıları, adet sancıları, romatoid artrit, gut, osteoartrit, ankilozan spondilit ve migren tedavisinde kullanılır.

Bir ağrı kesici olarak kullanılmasının yanı sıra dolorex ne için kullanılır?. Dolareks ana maddesi olan diklofenak olması nedeniyle genel olarak ağrı kesici olarak kullanılabilir. Fakat kulak, burun ve boğazda ortaya çıkan enfeksiyonların tedavi edilmesinde de kullanılır. Bunların dışında ateş düşürücü olarakta kullanılabilir. Fakat ateşe neden olan enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmamaktadır.

Dolorex Nasıl Kullanılır ?

Dolorex fiyat olarak ucuz bir ilaçtır. Fakat her ilaçta olduğu gibi dolarex kullanımı da doktor tarafından verilmelidir. Doktorunuzun yazdığı şekilde ve dozda kullanmalısınız.

İlaç tedavi başlangıcında genellikle günde 100 ile 150 mg arasında kullanılmaktadır. genellikle günde 2 veya 3 doz şeklinde kullanılmaktadır. fakat günlük kullanımda miktar 150 mg üzerinde olmamalıdır.

Adet döneminde ağrıyı geçirmek için ilk belirtiler hissedilmeye başlandığında ilacı kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat bu doz 50 ile 100 mg oluşan tek dozla başlamalıdır. Eğer ağrı geçmiyorsa ilaç günde 2 veya 3 kez 50 mg dozlarıyla devam edilebilir. Ağrınız hala geçmezse ilacı 200 mg dozunda kullanabilirsiniz fakat daha yukarda bir doz alınmamalıdır.

Migren ağrılarınız için ilacı kullanmayı istiyorsanız ilk belirtiler ortaya çıkmaya başladığında 50 mg tek doz ile ilaca başlamalısınız. İlacı kullandıktan 2 saat sonra migren ağrınız hala geçmediyse bir daha 50 mg ilaç alabilirsiniz. Hala ağrı kesiciye hala ihtiyacınız varsa 4 ile 6 saatlik aralıklarla 50 mg dozunda ilacı kullanabilirsiniz. Fakat gün içerisinde aldığınız miktar 200 mg üstüne çıkmamalıdır.

Çocuklarda dolorex ne için kullanılır ve nasıl kullanılmalı? Verilen doz çocuğun kilosuna göre hesaplanmalıdır. Bundan dolayı kulaktan kulağa gelen bilgiler doğrultusundan çocuklara ilacı vermemelisiniz. 14 yaşının üstündeki çocuklar günde 75-100 mg dozlarında ilacı kullanabilirler. Gün içerisinde alınan dozlar 150 mg üzerine çıkmamalıdır ve bu dozlar gün içerisinde 2 ya da 3 doz halinde alınmalıdır. Eğer çocuk 18 yaşın altındaysa, ilaç migren ağrısını geçirmek için kullanılmamalıdır. Eğer çocuk 14 yaşının altındaysa ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

Dolorex nasıl kullanılır? Dolorex hap şeklinde bir ilaçtı ve  sadece ağızdan kullanım için uydundur. İlacı tercihen mideniz boşken ya da yemeklerden önce bir bardak suyla bir bütün halinde yutun. Diğer bir değişle ilacı aç karnına ezmeden, çiğnemeden veya kırmadan kullanmalısınız.

Eğer ilacınızı almanız gereken saatte almayı unuttuysanız ve ilacı almanız gereken vakitin üzerinden çok geçmediyse ilacınızı hemen alın. Eğer geçen süre çok fazlaysa ilacı bir sonraki zaman kullanmanızı gereken dozda ilacınız kullanın. İlacı içmeyi unuttuğunuz için fazladan tablet kullanmayın.

Dolarex nedir sorusunun ilk cevabı diklofenek potasyum içeren bir ağrı kesicidir. Fakat bu etken maddeye alerjini varsa kesinlikle kullanmamalısınız.

Eğer hamileyseniz ilk 6 ayda doktorunuza danışarak ilacı kullanabilirsiniz. Fakat hamileleğin son 3 ayında çok zararlıdır. Bundan dolayı kullanmamalısınız. Anne adayları hamilelik dönemlerinde daha hafif ve zarasız ağrı kesiciler kullanabilirler. Eğer emziren bir anneyseyseniz başka bir ağrı kesici kullanmalısınız, bu ilacı kesinlikle tercih etmemelisiniz.

Aspirin veya kan sulandıran başka bir ilaç kullanıyorsanız, astım ya da saman nezleniz varsa, kalp hastalığınız varsa, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarınız varsa. dolarex kullanmamalısınız.

Dolorex Yan Etkileri Nelerdir ?

YouTube video

İlacı kullanmaya başladıktan sonra normal olmayan etkiler görülürse dolorex prospektüs üzerinde yazılan yan etkileri okumalısınız ve gerekirse doktorunuza danışmalısınız.

Dolarex nedir dendiğinde bunun bir ilaç olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı her ilaçta olduğu gibi Doloreksinde bazı yan etkileri vardır. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi birini görürseniz hemen doktorunuza danışmalısınız ya da evinize en yakın acil servise başvurmalısınız. Bu yan etkiler;

 • Mide ağrısı,
 • Uyku hali,
 • Oryantasyon bozukluğu,
 • Ellerde, kollarda, ayaklarda ve bacaklarda şişme/ödem,
 • Ellerde veya ayaklarda uyuşukluk ya da karıncalanma,
 • Psikotik bozukluk,
 • Anksiyete (endişe, kaygı),
 • Hafıza bozukluğu,
 • İşitme veya görme bozuklukları,
 • Titreme,
 • Çarpıntı,
 • Ciltte kızarıklık, su topla ve şişme

Bu yan etkilerin hepsi önem verilmesi gereken yan etkilerdir ve acil müdahale gerektirir. Fakat bu yan etkiler çok seyrek görülür.

Dolareks böbrek ve karaciğer sorunlarına, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Böbrek sorunları olarak idrar miktarındaki anormel değişikliklere, açıklanamayan sırt ve boyun ağrıları olarak gösterilebilir. Karaciğerdeki yan etkiler siyah idrar, mide bulantısı ve kusma, şiddetli mide ve karın ağrısı, sarımsı göz akı veya cilt rengi ve iştah kaybı olarak görülebilir. İçerisindeki etken maddesinden dolayı alerjik reaksiyonlar gösterebilirsiniz. Bu alerjik reaksiyonlar kaşıntı, dökünütü, yüzde şişme, nefes almadan güçlük ve baş dönmesi olabilir.

Bunların dışında başka yan etkilerde görülebilir. Bu yan etkiler

 • Baş dönmesi,
 • Baş ağrısı,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Bulantı,
 • Hazımsızlık,
 • Kabızlık,
 • Şişkinlik,
 • İştah kaybı,
 • Depresyon,
 • Uyuma güçlüğü,
 • Kabus görme,
 • Cillte döküntü,
 • Tat alma duyusunda bozulma,
 • Saç dökülmesi,
 • Kabus görme şeklindendir. Bu yan etkiler görülen en hafif yan etkilerdir.

Ayrıca Arveles Nedir ? Arveles Ne İçin Kullanılır ? konulu yazımıza da göz atarak diğer ağrı kesici hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Arveles Nedir ? Arveles Ne İçin Kullanılır ?

En bilindik ağrı kesiciler arasında yer alan arveles nedir ? Arveles ne için kullanılır ? 2020 itibari ile arveles fiyat nedir? arveles 25 mg

İlgili Yazılar

1 Yorum

 1. DOĞAN - -

  ÖĞLEN İÇTİM, AKŞAMA KADAR BOĞAZIMDA HEP ŞEKER TADI VARDI. GÜZEL BİR AĞRI KESİCİ AMA MİĞDEM BULANDI. ŞEKERLİ BALLY GİBİ.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.