Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Anne ve Çocuk Dünyası
 4. »
 5. Eğitici Oyuncaklar Nelerdir?

Eğitici Oyuncaklar Nelerdir?

Misafir Yazar Misafir Yazar - - 8 dk okuma süresi
5 0

Çocuk gelişiminde büyük bir rol üstlenen eğitici oyuncaklar, çocukların temel ihtiyaçları arasında bulunur. Bebek ve çocukların oyun oynarken hem keyif almasını hem de öğrenmesini kolaylaştıracak bu oyuncaklar, onların gelişimine yardımcı olur. Renkli, dikkat çekici ve pratik olan eğitici oyuncak tasarımları çocukların yaratıcı yönlerini geliştirecek türdedir. 

Alanında uzman kimselerce hazırlanan ve ödüllü olan oyuncak tasarımları çocuklara pek çok katkı sağlar. Onların gelişim süreçleri içinde bedensel, zihinsel ve psiko- sosyal gelişimlerini arttıran, araştırma, merak etme, fikir sunma ve hayal güçlerini geliştiren eğitici oyuncaklar her çocuğun ihtiyacıdır. 

Eğitici çocuk oyuncakları, çocukların pek çok farklı alanda gelişmelerine destek sağlar. Bu oyuncaklardan satın alırken çocuğun hangi tarafını geliştirmek veya iyileştirmek istediğinizi göz önünde bulundurmanız tavsiye edilir. 

Birbirinden farklı tasarım ve renkteki dizme ve eşleştirme oyuncaklar çocukların hem kendisini hem de yaşadığı dünyayı tanımasına da olanak tanır. İlk 6 ayda temel ihtiyaçlara sahip olan bebekler, ilgili dönemden itibaren farklı öğrenme süreci içerisine de girer. 

Kavramları anlamaya çalışırken yeni dünyayla tanışan ve bilişsel becerileri elde eden çocuklar için eğitici oyuncak çeşitleri oldukça gereklidir. Eğitici oyuncakların bebek ve çocuklara olan etkisi anlaşıldığına göre “eğitici oyuncaklar nelerdir?” sorusuna yanıt aranabilir. 

Eğitici Oyuncak Çeşitleri 

Eğitici oyuncak çeşitleri bebek ve çocukların gelişimini sağlamak üzere üretilir. Birbirinden farklı renk, tasarım ve modele sahip olan oyuncaklar çocukların dikkatini çeker. Bu sayede onlara yalnızca eğlence ve vakit geçirme olanağı değil, aynı zamanda her bakımdan destekleyen bir oyun imkanı sunar. 

Çocuk ve bebekler için üretilen eğitici oyuncak çeşitleri birbirinden farklıdır. Bebekler için eğitici oyuncak seçenekleri renkli blok, renkli kaplar, akıllı telefon, renkli kumanda, dikkat çekici kart ve setlerden meydana gelir. 

Renkli kaplar sayesinde bebekler eşleştirme, farklı olanı ayırma ve bulma takma gibi yönergeleri geliştirir. 

Diğer taraftan ise büyük parçalardan meydana gelen zeka bulmacası çeşitleri de çocukların dikkatini çekerek farklı yönlerini ortaya çıkarır. Bebeklere hem ses hem de görsel bir eğitme oyuncağı olan oyuncak telefon seçenekleri pek çok simgeyi görmelerine olanak tanır. Bebekler hem telefon seçenekleri hem de halka oyunu hem de renkli bloklar ile motor becerilerini geliştirerek muhakeme yeteneğini artırır. 

Eğitici ahşap oyuncaklar hem sağlıklı hem de kaliteli oyuncaklar arasında yer alır. Çocukların motor becerilerini arttıran ve gelişimini destekleyen ahşap oyuncaklar birbirinden farklı tasarımları ile dikkat çeker. 

Onların hayatı boyunca sıkılmadan oynayacağı bu oyuncaklar, küçük yaşlardan itibaren bir temel atılmasına yardımcı olur. Yaratıcı oyuncaklar sayesinde çocuklar birçok yönünü keşfedebileceği gibi, zeka oyuncakları ile yeteneklerini ortaya koyabilir. 

Örneğin, dijital çizim tableti ile hayal dünyasındaki şeyleri çizerek ebeveynlerine sunabilir. Çantalı doktor seti sayesinde küçük yaşta hangi mesleğe ilgi duyduğunu ve mesleğin gerekliliklerini öğrenebilir. Öte yandan lavabo seti ve ocaklı mutfak seti ile annesinin mutfakta geçirdiği zamanı daha anlamlı kılabilir. Yemek pişirme, bulaşık yıkama, kapatma, açma, yerleştirme gibi işlemleri kavrayarak motor becerilerini büyük bir ölçüde geliştirebilir. 

egitici-oyuncaklar-1

Eğitici Oyuncakların Faydaları 

Eğitici oyuncakların faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Çocuklara hem doğrudan hem de dolaylı yollardan pek çok faydayı beraberinde getiren oyuncaklar, onların hiç görülmeyen yönlerini ortaya çıkarmayı başarır. Çocukların hayal gücünü geliştiren, onlara farklı bir bakış açısı kazandıran ve motor becerilerini arttıran bu oyuncaklardan 6 aydan sonra satın alınması mühimdir. 

Eğitici oyuncakların görünümü veya markasına odaklanmadan yararına bakılarak satın alınması, onların gelişimi için atılacak en büyük adımdır. Ayrıca çocuğa ideal seçilen bir oyuncak onların saatlerce oyun oynayarak hem gelişmesini hem de kaliteli zaman geçirmesini mümkün kılar. 

Ancak kendi hayalinde anlamlandıramadığı ve oyunlarına dahil edemediği oyuncaklar ile çok uzun süre oynaması mümkün olmaz. O sebeple, ebeveynlerin ilgi alanlarına uyacak ve çocukların hayallerini somutlaştıracak oyuncaklardan satın alması gerekir. 

Eğitici oyuncaklarının faydaları arasında aşağıdaki detaylar yer alır. Bunlar: 

 • Eğitici oyuncak çeşitleri hem bebeklerin hem de çocukların hayal güçlerini geliştirir. 
 • Çocuklar oyuncaklar ile oyun geliştirerek bir olay örgüsü kurabilir. 
 • Oyuncak tasarımları ince ve kaba motor becerilerini güçlendirme konusunda da etkilidir. 
 • Eğitici oyuncakların faydaları arasında çocukların hayallerini somutlaştırabilme etkisi de vardır. 
 • Kelime haznelerini ve dil becerilerini güçlendirme etkisi de bulunur. 
 • Ruhsal gelişimlerini pozitif yönde güçlendirebilme etkisi gösterir. 
 • Çocuklar, eğitici oyuncak çeşitleri sayesinde arkadaşları veya ailesi ile oyunlar kurarak sosyal becerilerini de artırır. 

Eğitici oyuncak seçenekleri çocukların yaşına ve ilgi duyduğu eşyalara göre satın alınmalıdır. Bu sayede yukarıda maddeli olan her detaydan büyük bir fayda görülebilir. 

Eğitici Oyuncak Fiyatları 

Eğitici oyuncak fiyatları ürünün türüne, üretildiği malzemeye, tasarımına ve kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Çocukların gelişimi ve sağlığı göz önünde bulundurularak üretilen ürünler son derece kalitelidir. 

Çevre dostu malzemelerden elde edilen bu ürünler, bebek ve çocukların sağlığa hiçbir durumda zarar vermez. 

Ayrıca ayrılma, kırılma, parçalanma gibi problemleri doğurmadığı için çocukların sağlığı için risk oluşturmaz. Her detayı ince düşünülerek tasarlandığı için ebeveynler gönül rahatlığıyla eğitici oyuncak seçeneklerinden satın alabilir. 

Eğitici oyuncaklar kaliteli ve sağlam malzemelerden elde edilir. Bu sayede çocuklar oyuncaklardan uzun ömürlü kullanım elde edebilir. 

Bazı müzikli eğitici oyuncak seçenekleri tek parça şeklinde satılırken, bazı eğitici aktivite oyuncaklar set şeklinde veya çift olarak satışa sunulur. 

Ayrıca çocukların farklı yönlerini keşfedebileceği, öğrenirken eğlenebileceği çeşitlilikte oyuncak seçenekleri vardır. Tüm bu detaylar düşünüldüğünde oyuncak fiyatlarının her birinin farklı meblağa sahip olduğu anlaşılabilir. Ürünlerin kalitesi ve tasarımı düşünüldüğünde ise fiyatlar son derece makul kabul edilir. Siz de bebek ve çocuklarınıza eğitici oyuncak seçeneklerinden satın alarak onların gelişimini destekleyebilirsiniz!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.