«
 1. Anasayfa
 2. Genel
 3. Ekolojik Köy Nedir? 4 Adımda Türkiye’de Ekolojik Köyler Hangileri?

Ekolojik Köy Nedir? 4 Adımda Türkiye’de Ekolojik Köyler Hangileri?

ekolojik-koy-nedir

Ekolojik köy günümüzde yaşanabilir alanı sunan özel yaşam alanlarıdır. Ekolojik köyler, gelecekteki dünyamızın temellerini atarken neden bu kadar önemli?

Ekolojik köy alışılagelmiş köylerden farklı olarak kurulmuş, üzerinde bizzat çalışılmış ve maalesef nadir olarak bulunan alanlardır. Bu alanlarda ekoköy de denmektedir.

Ekolojik köyler sadece çiftçilik ya da hayvancılıkla uğraşan insanlara göre değil aksine şehir hayatından sıkılmışlara da çok farklı deneyimler sunar. Bununla da kalmaz, aynı zamanda sürdürülebilir bir yaşamı da destekler.

Peki ekolojik köy nedir? Eko köy ne demek? Eko köy projeleri neler? İşte ekolojik köyler hakkında tüm merak edilenler!

Eko Köy Ne Demek? Gerçek Manasıyla Ekolojik Köy Nedir?

Normal yaşam alanlarından farklı olarak özel ilkeler üzerine inşa edilmiş yaşam alanlarıdır. Bu yaşam alanlarında belirli prosedürlere uygun hareket edilir.

Çevrenin devamlılığını sağlamak, dünyaya zarar verecek ekonomik-kültürel tüm etkinliklerden uzak durmak ve tamamen doğallığın kullanıldığı alanlardır.

Tarım doğal yöntemlerle geliştirilir, elektrik-su ihtiyacı sürdürülebilir şekilde karşılanır. Bununla birlikte doğada yer alan tüm ekolojik sistem desteklenerek daha yaşanabilir bir alan oluşturulur.

ekolojik-koy-nedir

Genelde şehir hayatından uzak yaşanabilir yerler denildiğinde akla köyler gelir. Fakat ekolojik köy normal köyden farklı seyir izler.

Tamamen dönüştürülebilir malzemelerin kullanıldığı, gereksiz atıkların çıkmadığı, doğaya zarar vermemenin yanı sıra aksine korumanın sağlandığı yerlerdir.

Şehir hayatından uzak nadir olarak oluşturulan ve gelecekte dünyanın varlığını devam ettirmek adına kurulan ekolojik köyler her anlamda yaşamak adına kritik öneme sahiptir.

Ekolojik Köy Projeleri Faydaları Neler?

Ekoköy örneği sayılarının giderek artması gerekir. Çünkü yalnızca kurulduğu alanda değil tüm dünya için sayısız faydası bulunmaktadır.

Başta ülkemizde olmak üzere dünya genelinde  sayılı sayıda ekolojik köy oluşumları mevcuttur. Kurulan bu alanlar devlet destekli olmakla birlikte kişisel çabalarla da meydana getirilebilir.

Her iki durumda da ekolojik köyler insanlık tarihi için oldukça kritik bir yere sahiptir. Faydaları arasında:

 • Ekolojik düzeni korumak,
 • Canlı popülasyonunu arttırmak,
 • Doğaya uygun yenilenebilir enerji kullanımı,
 • Toprak, hava, su temizliğini sürdürmek,
 • Sürdürülebilir yaşam standartları oluşturmak,
 • Maliyetli maden ve enerji çıkarımını azaltmak,
 • Ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve döngüyü sürdürmek,
 • Doğayla bütünleşmiş yaşam alanları oluşturmak,
 • Dönüştürülebilir malzeme ve geri dönüşümü arttırmak bulunuyor.

Ekolojik Köy Nasıl Kurulur?

Ekolojik köy kurulması devlet desteğiyle ve kişisel yatırımlar kapsamında gerçekleşebilmektedir. Genelde kişisel olarak eko çiftliği kurulmaktadır.

Ekolojik çiftlikler tamamen doğayla iç içe ve sürdürülebilir olarak yaşam sürmek adına meydana getirilir. Çiftlik sahipleri burada yaşayan bireyler ve canlılarla aslında olması gereken şekilde hayatını sürdürür.

ekolojik-koy-nedir
Ekolojik Köy

Genellikle kurulumu aşamasında ekolojik köyler ilkelere bağlı olarak kurulur. Bu ilkeler temelde onların diğer köylerden ve yaşam alanlarından da net olarak ayrılmasına sebep olur.

Maliyet açısından uygun olunduğunu söylenemez. Özellikle elektrik ihtiyacını karşılamak adına sürdürülebilir enerjiden yararlanmak kimileri için yüksek maliyet anlamını taşır.

Ekolojik Köylerin Planlama İlkeleri Neler? Eko-Köy Tasarımı Nasıl Saptanır?

Planlama ilkeleri ekolojik köylerin genel anlamda istenen düzeyde ilerlemesini sağlamak ve devamlılık oluşturmak için gereklidir.

Aksi takdirde bir alanda eksik kalan ve şehirleşmeye giden unsurlar var olduğunda ekolojik köy kavramı yitirilir. Bir anlamda ekolojik köyler temel ilkelere bağlı olarak meydana gelir.

Bahsedilen bu planlama ilkeleri; kişi ya da kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılamaktan tutun da sosyal aktiviteler, enerji tüketimi gibi birçok alanda belirleyicilik oynar.

Örneğin üretim esnasında toprağa zarar verecek gübre kullanımı yaşanmaz. Keza yine aynı şekilde tüketim için canlılara zarar verilmesi söz konusu değildir.

İşte tüm bu unsurlara dikkat ederek doğal planlama ilkeleri oluşur ve köy tasarımları hesaplanarak meydana getirilir.

Türkiye’de Bulunan Ekolojik Projeler Hangileri?

ekolojik-koy-nedir

Ekoköy örneği ülkemizde birden fazla şehirde ve ilçede yer alarak hayat bulmaya çalışır. Var olan bu projeler sayesinde dünyaya zarar vermeden de yaşamanın mümkün olduğu vurgusu yapılır.

Türkiye’de yer alan ekolojik köyler şöyle bulunuyor:

A- Ekolojik Köy Türkiye Erzincan – Latif Yalçıner Çiftliği

Erzincan sınırları içerisinde yer alan Apçağa ve Kemaliye köyleri arasında yer almaktadır. Çiftlikte üç ayrı oda bulunur. İki oda da iki aile yaşayabilecek kapasite vardır üçüncü odasında ise 10 kişini kalabileceği şekilde dizayn edilmiştir.

Çiftlikte yıl içerisinde 100’den fazla bitki toplanıp kurutulmaktadır. Kurutulan bu bitkilerden özel baharat üretimleri gerçekleşir.

B-  Narköy – Kandıra Ekolojik Köy

Kandıra / Kocaeli bölgesinde kurulan bu alanda çiftlikler otel mantığında kiralanmaktadır. Ayrıca sadece burada konaklamakla da kalmıyorsunuz.

Sürdürülebilir turizm ve yaşam adına çeşitli atölyelere katılımlar sergilenmektedir. Açık ve kapalı alanlarda dersler, organik tarım hakkında bilgileri doğa ile iç içe öğrenebilirsiniz.

C- Hocamköy – Kırıkkale

ekolojik-koy-nedir

Türkiye’nin ilk ekolojik köy projesidir. Kırıkkale bünyesinde kurulan bu alan ODTÜlü üniversite öğrencileri ve mezunları tarafından meydana getirildi.

Yaprak görünümüyle tasarladıkları broşürlerini dağıtmalarıyla kısa sürede birçok kişiye ulaştıklarını söylemek mümkün. Üstelik bununla kalmayarak alanda; ahşap oymacılığı, çömlekçilik gibi sürdürülmesi gereken doğaya zararsız beceri öğretimleri de yapılıyor.

D- Ekolojik Köy Datça – Knidia Çiftliği

Eko köy projeleri gerekli düzen kurulduğu müddetçe ülkenin dört bir yanında bulunabiliyor. Bunlardan birisi de Knidia Çiftliği olarak göze çarpıyor.

Datça’dan Değirmenbükü yolu üzerinde kalmaktadır. Doğayla iç içe kurulan bu alanda vadiler ve üzerinde akan kaynak sularını göreceksiniz.

Eskiden su değirmenleri bulunan alan restore edilerek zarar görmeden bugünün halini almıştır. Doğayla yine bir arada rahatça var olmaya devam etmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=cnB3WcRsrZI

Ekolojik köyler için yolunuz Muğla’ya düşerse mutlaka Muğla’nın doğal ve tarihi güzelliklerine de göz atmayı unutmayın! Muğla’da Gezilecek Yerler |Muğlada Görülmesi Gereken Yerler yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *