Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dini Bilgiler
  4. »
  5. 4 Adımda Ev Sahibi Olmak İçin Dua Nasıl Okunur?

4 Adımda Ev Sahibi Olmak İçin Dua Nasıl Okunur?

Bilgece Bilgece - - 10 dk okuma süresi
1 0
ev-sahibi-olmak-icin-dua

Ev sahibi olmak için dua nasıl edilir? Hangi dualar ev sahibi olabilmek için daha hayırlıdır? Dua, inanan insanlar adına oldukça önemlidir. İstek ve dilekler içtenlikle böylece dile getirilir ve kabul edilmesi beklenir. Elbette sadece dua ederek hareket edilmemeli bu istek doğrultusunda çalışılmalıdır da ancak duaların etkisi asla yadsınmamalıdır. Ev sahibi olabilmek için hangi dualar edilebilir? Birden fazla ev alma duası yazımızda mevcuttur.

YouTube video

Allah-u Teala Kuran-ı Kerim’de Mü’min Suresi 60. ayette: ‘Rabbiniz şöyle buyurmaktadır: ‘ Bana dua edin, duanızı kabul edeyim. Bana kulluk etmeyi kibirlerine yetiremeyenler, aşağılanmış olarak cehenneme gireceklerdir!’ buyurmaktadır. Rabbimiz bu ayetle dua edenin karşılıksız kalmayacağını ancak bunun şartının kibirlenmeden yapılması gerektiğini buyurmaktadır. Ev sahibi olmak için dua kabul şartlarından biri kibirlenmemek ve kalbi kibirden arındırmaktır.

Peygamberimiz ‘Dua Müslümanın silahıdır’ buyurmaktadır. Ev sahibi olmak isteyenler için dua çok önemlidir. Ancak dua etmenin adabı ve şartları vardır. Hangi şartlarda dua kabul edilir? Hangi konularda Allah-u Teala’dan istekte bulunmak doğrudur? Ev sahibi olmak için dua nasıl yapılır gibi konular irdelenmelidir.

4 Farklı Ev Sahibi Olmak için Dua Nelerdir?

Ev almak için dua Kadınlar Kulübü gibi sitelerden ya da hocalardan takip edilerek öğrenilebilmektedir. Dualar elbette değişiklik gösterebilmektedir. Burada kişilerin duaları okurken ne kadar içtenlik ve samimiyet içinde olduğu önemlidir. Dua etmenin belirli şartları ve koşulları olabilir. Bunları araştırarak ev sahibi olmak adına dualarınızı gerçekleştirmek daha iyi olacaktır.

1- Ev Sahibi Olmak İçin Dua Fetih Suresi

Müslüman’ın motivasyonunu ayakta tutan ve her zaman ümidini yeşerten dua büyük savaşların kazanılmasında ve imkansız gibi görünen şeylerin başarılmasında önemli rol oynamıştır. Müslüman sadece ev sahibi olmak için dua etmez. Caiz olan bütün konularda Allah-u Teala’dan istekte bulunur. Ev sahibi olmak için dua açık ve net olmalıdır. ‘Allah’ım içerisinde huzurla yaşayacağım bir ev ver’ diye dua edebiliriz. Daire veya dükkan isteyen kişi yine isteğini doğrudan söylemelidir.

ev-sahibi-olmak-icin-dua

Duanın ilk önemli şartı ihlastır. Yani kişinin Allah-u Teala’yı rab kabul etmeli ve canı gönülden onu ilah kabul etmelidir. Allah-u Teala’dan isteyen kişinin itikadi problemi olmamalıdır. Yani İslam literatüründe büyük günah ve şirk olarak isimlendirilen günahların terk edilmesi gerekir. Yukarıda belirttiğimiz gibi kibirden arınmış ve tevbe etmiş bir kalp ile ev sahibi olmak için dua edilmesi gerekir. Fetih suresi dua öncesinde bolca okunmalıdır.

2- Ev Sahibi Olmak için Dua| Yeni Ev İçin Dua

Dua etmek kadar dua almak da önemlidir. Duası kabul olan kişilerin gönlünü hoş edip dua istemek de önemlidir. Mazlumun, hastanın, annenin, babanın, nenenin, dedenin, teyzenin, halanın, dayının, amcanın, alimin ve salih kişilerin duaları kabul olur. Bu kişilere‘ Allah’ın bana faizsiz yöntemle bir ev vermesi için dua eder misiniz?’ diyerek ev sahibi olmak için dua istenmelidir. Haram istekte bulunmak veya haram için dua istemek İslam’a göre caiz değildir.

Duada yukarıda bahsettiğimiz gibi en önemli konu haramın bulaşmamasıdır. Faizle ev almak için dua etmek haramdır. Kuran-ı Kerim’de faiz kesinlikle haram kılınmıştır. Dua ederken aracı koymak doğru değildir. Kişi veya insan üstü olduğuna inanılan şeylerin hürmetine dua edilmez. Halis bir kalple ve tam inanarak ev sahibi olmak için dua edilmelidir. Halis bir niyetle dua kalben dua etmektir.

3- Hayırlı Bir Ev Bulmak İçin Dua

Dua ile ilgili diğer önemli konu duanın sürekli olmasıdır. Ebu Hureyre Radiyallahu anh’ın rivayetine göre Rasulullah aleyhisselam şöyle buyurmaktadır. ‘ Kul acele etmedikçe Allah duayı kabul eder. Ancak kul dua kabul edilmedi, der.’ buyurmuştur. (Buhari)

ev-sahibi-olmak-icin-dua

Ümitli olmak, her zaman ümit var olmak çok önemlidir. Kuran-ı Kerimde ümitsizlik ye’s olarak isimlendirmektedir. Ayet-i Kerim’de ‘ Kafirlerden başkası Allahtan ümidini kesmez.’ (Yusuf-87) buyurmaktadır. Yani imanı olmayan kişi ‘Allah zaten affetmez, Allah zaten beni ev sahibi yapmaz’ der.

Faiz mantıklı gelir ve Allah’ın faiz ile yasağına kulak asmaz. Ancak günümüzde faize bulaşmadan ev sahibi olan binlerce insan var. Ev sahibi olmak için dua ederken banka faizinin çıkması için veya banka faizi için yapılan başvurunun kabul olması için dua edilmez. Allah’ın her şeye gücü yettiğini unutulmamalıdır.

Ev isteyen kişi dua eder ve Allah yol açmaya başlar. Bir iş veya bir olanak meydana getirir. Bir anda hiç farkına varmadan bir anda ev sahibi olunur. Bütün bunlar insan aklıyla değil, yapılan dua sonucunda meydana gelir. Ev sahibi olmak için dua kabul olunduğunda bunu gerçekleştirmek Allah-u Teala için zor değildir.

4- Beğendiğim Evi Almak İçin Dua

Günahlardan tövbe ederek duaya başlanmalıdır. ‘Estağfirullahu etübü ileyh’ tevbesi günde 100 kere sabah, 100 kere akşam okunmalıdır. Müslüman kişi büyük küçük bütün günahlardan tevbe etmelidir. Daha sonra Hz. Muhammed aleyhisselam’a ve ailesine salatu selam getirmelidir. Yani Allahümme salli ve Allahümme barik duaları okunmalıdır. Daha sonra rebbena duası okunmalıdır. Ev sahibi olmak için dua canı gönülden yapılmalıdır.

ev-sahibi-olmak-icin-dua
Ev Sahibi Olmak için Dua

Duanın yapılacağı vakitte önemlidir. Yatsı namazından sonra, gece namazı vaktinde ve seher vaktinde yapılan dualar kabul olan dualardır. Farz namazı sonrasında tesbihattan sonra canı gönülden ellerimizi semaya kaldırarak dua etmek çok faziletlidir. Ramazan ayında yapılan dualar da kabul olan dualardır. Duası kabul olunmasını isteyen iftar etmeden ev sahibi olmak için dua etmelidir.

Kıymetli Hocalardan Ev Almak için Dua Önerileri

Mutluluğun şifresi ev almak için dua kişisel, içten gelecek şekilde yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra dini bütün ve ilmiyle de tanınan kimi hocaların dediklerine kulak verilebilmektedir. Hocalar fazla sayıda bulunur. Beğendiğiniz ve imanına güvendiğiniz hocaların verdiği duaları söyledikleri duruma göre okuyabilirsiniz. Bunlardan birisi de Cübbeli Ahmet hoca ev sahibi olmak için dua olmaktadır.

Nihat Hatipoğlu da bilinen ve sevilen hocalardan birisidir. Kendisinin birçok konuda edilebilecek dualar hakkında bilgi verdiği, yol gösterici olduğu bilinir. Ev almak, hayırlı ev sahibi olabilmek için dua önerileri de sunmuştur. Nihat Hatipoğlundan ev sahibi olmak için dua araştırması yapmak bu alanda hocanın sunduğu duaları okuyarak Allah’tan hayırlısını istemenize yardımcı olacaktır.

Dualar farklı sebepler için edilebilmektedir. Ev için yapılabildiği gibi sevdiğinize kavuşmak, bağlamak için de dua edebilirsiniz. 4 Farklı Sevdiğini Bağlamak için Dua Nasıl Yapılır yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.