«
  1. Anasayfa
  2. Anne ve Çocuk Dünyası
  3. Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır? Gebelik Kaç Günde Belli Olur?

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır? Gebelik Kaç Günde Belli Olur?

Gebelik testi ne zaman yapılır? Gebelik kaç günde belli olur? Kaçıncı günde belirtiler ortaya çıkar? Hamilelik Belirtileri nelerdir?  Hamilelik kaç günde ortaya çıkar? Gebelik testi nasıl yapılır? gibi birçok soru sorulmaktadır. Merak edilen bütün soruların cevabını sizler için yanıtladık. Gebelik haberi bekleyen anne adayları sabırsızlıkla araştırmalara koyulmuş durumda. Anne adayları bu yazımız tam size göre!

Gebelik Kaç Günde Belli Olur?

Her anne adaylarının yaşaması gereken bir süreçtir. Eşi benzeri olmayan duyguların ve duygu yoğunluğunun yaşandığı 9 ayı sizler de hiçbir mutluluğa sığdıramayacaksınız. Bebeğiniz anne karnına düştüğü andan itibaren anneler büyük heyecanlara kapılmaktadır. Çok zor geçen gebelik dönemleri de olabilir veya daha sakin ve sorunsuz geçen gebelikler de olabilir.

Her kadının bedeni gebelik oluşumunun ilk 3 ayında farklı belirtiler gösterebilir. Bazen anne adayları gebelik sürecini çok zor geçirebilirler. Bunun için maalesef bir tedavi bulunmamaktadır. Fakat sizi sakinleştirecek ve sıkıntılarınızı azaltacak alternatifler mutlaka vardır.

Gebelik Kaç Günde Belli Olur?

Özellikle gebeliğin ilk aylarında zor günler geçiren anne adaylarında kilo kaybı bulunmaktadır. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Bebeğim aç kalıyor mu veya sağlıklı büyüyor mu diye huzursuz olmamalısınız.

Gebelik Kaç Günde Belli Olur?

Anne rahmindeki bebekler ilk 20 hafta anneden beslenmezler. 20. Haftadan sonra anne adayının yediklerinin tadını aldığı söylenmektedir. Bu süreçten sonra bebeğiniz sizden beslenecektir. Bu yüzden yediklerinize dikkat etmelisiniz ve ölçülü bir şekilde kilo alırsınız.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik Kaç Günde Belli Olur?

Gebelik testi nasıl yapılır arayışında olan anne adayları birçok yönteme başvurmaktadır. Koşullara ve duruma göre değişmekte olan gebelik testi tercihleri genellikle evde gebelik testi idrarla yapılmaktadır. Hamile olduğundan şüphelenen anne adayları soluğu eczanelerde almaktadır. Bir miktar idrar damlatılarak yapılan gebelik testinde her zaman kesin sonuç alınmasa da yol gösterici nitelikte olmaktadır. Tek çizgi ve çift çizgi terimlerinin ne anlama geldiğini merak eden anne adayları için bu testler ilk zamanlar karmaşık olabilmektedir. Eğer gebelik testi çubuğuna damlattığınız idrardan sonra tek çizgi görüyorsanız bu muhtemelen testinizin negatif olduğu anlamına gelmektedir. Çift çizgi görüyorsanız gebe olma ihtimaliniz yüksektir ve sonra hamilelik testi için hastaneye gitmeniz önerilmektedir. En doğru sonuç hastanede kan tahlili ile yapılan testlerde belli olmaktadır. Anne adayı hamile olup olmadığını kesin öğrenmek istiyorsa bu yönteme başvurması gerekmektedir.

İdrarda Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Belli Olur?

YouTube video

İdrarda hamilelik ne zaman belli olur? Embriyo olarak adlandırılır. 2 aydan sonra ise fetüs olarak adlandırılır. Döllenme başladıktan 5 veya 6 gün sonra embriyo rahim içerisine yerleştiği bilinmektedir. Yerleşme tamamlandıktan sonra Beta-HCG hormonu artış göstermektedir. Gebelik sürecinin başlayıp başlamadığı bu hormonu ölçerek belirlenmektedir.

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur İdrarda

İdrar testlerinde genelde adet gecikme yaşandıktan sonra tavsiye edilir. Adet gününden önce yapılan test sonuçları yanlış sonuç verebilir. Test çubuklarında çıkan pozitif sonuç genelde doğru çıkar fakat negatif sonuç her zaman doğruyu göstermemektedir.

Eğer negatif çıktıysa idrar testinde birkaç gün sonra tekrar denemeniz gerekir. Eğer kesin sonuç almak istiyorsanız kan tahlili yaptırmanız önerilir.

Limonla Hamilelik Testi, Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=WTuDorKbNd8

Gebelik testi için birçok yöntem bulunmaktadır. Gebelik testi ne zaman yapılır diye soran anne adayları erkenden testler yapmaya koyulurlar. Bunlardan biri de evde yapılan limon ve karbonatla gebelik testidir. Limonla hamilelik testi yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan bir pet bardak, limon ve idrar olacaktır. Bu yöntem kesin sonuç vermemekle birlikte anneler tarafından çokça kullanılmaktadır. Bir pet bardağın içine idrarınızı koyduktan sonra üzerine limon sıkın. Limonu sıktıktan sonra tortular idrarın dibine çöküyorsa bu hamile olduğunuza işaret olabilir.

Parmakla Hamilelik Testi Nedir?

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur İdrarda

Gebelik testleri içinde bir diğeri de parmakla hamilelik testi olmuştur. Parmakla hamilelik testi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız hemen anlatalım. Teknoloji gelişmeden önce kullanılan gebelik testleri içinde en yaygın olanı şüphesiz parmakla hamilelik testidir. Öncelikle riskli ve tehlikeli bir yöntem olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Dikkatli olunması gereken bu yöntemde ellerinizi temizce yıkadığınızdan emin olmalısınız. Daha sonra parmağınızı vajinanızın içine tamamen soktuktan sonra eğer parmağınıza sert bir oluşum geliyorsa gebe olmadığınıza işarettir. Fakat parmağınıza sert bir oluşum gelmiyorsa bu rahmin yukarı çıktığına ve gebelik oluşacağına işaret olabilir. Bu yöntem bilimsel bir yöntem olmamakla birlikte anne adayları tarafından eskiden kullanılan bir yöntem olmuştur.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı? En İyi Gebelik Testi Ne Zaman Ortaya Çıkarır?

Gebelik Kanda Kaçıncı Gün Belli Olur

Gebelik ne zaman belli olur diye merak eden anneler idrar testini erken yaptıkları için gebelik varsa bile bazen negatif sonuç alabiliyorlar. Bunun için en kesin sonuç kanda belli olacaktır. Kan tahlillerinde gebeliğin kimyasal evresinde bile sonuç görünür.

İlginizi Çekebilir: Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır? 

Gebelik Kanda Kaçıncı Gün Belli Olur

Kaç günlük olduğunu zaten çıkan Beta-HCG sonuçlarından öğrenebilirsiniz. Kesin sonuç alabilmek için gebeliğin 6. Haftasında veya döllenme süresine göre 9. Haftayı da bulabilir bu süre içerisinde ultrason görüntüsünde de görünür. Yani sonuca gelecek olursak gebelik kanda kesin sonuç olarak öğrenilebilir. Önerilen kan tahlili yapma süreci ise elbette adet geciktikten sonra olmalıdır. Peki ilişkiden kaç gün sonra hamile kalınabilir?

Gebelik Testi Sabah mı Yapılmalı? Gebelik Testi Ne Zaman Sonuç Verir?

Gebelik Kanda Kaçıncı Gün Belli Olur

Gebelik ne zaman belli olur veya ilişkiden kaç gün sonra belli olur diye merak ediyorsanız mutlaka test yapmanız önerilmektedir. İlişkiden 7 gün sonra idrar testi olumlu sonuç vermez fakat kan testinde mutlaka sonuç vermektedir.

Gebelik Kanda Kaçıncı Gün Belli Olur

Fakat elde edilen her erken sonuç kesin olmayabilir. Örneğin mol gebelik veya dış gebelik gibi etkilerde erken yapılan testlerde normal gebelik arasında fark olmaz. Bu yüzden ilerleyen zamanlarda yapılan Beta-HCG testlerinizde sonuç yükselmişse normal gebelik olarak kabul edilebilir.

Gebelik Kanda Kaçıncı Gün Belli Olur

Doktorlar net sonuç alabilmek için ultrason ile kalp atışlarını duyduktan sonra kesin gebelik var diyebilir. Sizde emin olmak istiyorsanız mümkün olduğunca adet gününden sonra test yapmaya gayret gösterin.

Dış Gebelik Ne zaman Belli olur?

Dış Gebelik Ne zaman Belli olur

Gebelik ne zaman belli olur ve dış gebelik arasındaki farklar nelerdir? Dış gebelikte sperm ve yumurta hücrelerinin birleşmesi sonucu rahim dışına yerleşmesinden oluşur. Gebeliğin doğru şekilde ilerlemesi için embriyo rahim içerisinde devamlılığını sürdürmelidir.

Dış Gebelik Ne zaman Belli olur

İlk zamanlar dış gebelik belirtileri normal gebelikten ayırt edilemez. Hamileliğin çoğunlukla 5-14 haftalar içerisinde belirtiler farklılaşıp dış gebelik belirtilerine dönüşmeye başlar. Bu belirtiler arasında en yaygın olanları iste karın bölgesinde şiddetli ağrılar, vajinal kanama, idrara çıktıktan sonra alt karın bölgesinde ağrı ve kusma gibi belirtiler seyredilmektedir.

Dış Gebelik Ne zaman Belli olur

Bu belirtilerden biri ile karşılaşıyorsanız eğer en yakın kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekir. Sağlıklı gebelik için düzenli kontroller aksatılmamalıdır. Ayrıca anne adayları Google arama motoruna hcg hormonu, beta hcg, düşük yapılan gebelik, hcg hormonunun, gebelik öncesi beklenen adet, embriyonun rahime yerleştirilmesinden gibi kelimeleri yazarak daha fazla bilgi edinebilirler.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Pingback: Hamilelikte Beslenme Önerileri ve Beslenmenin Önemi