«
  1. Anasayfa
  2. Anne ve Çocuk Dünyası
  3. Moro Refleksi Nedir? Moro Refleksi Hangi Aylarda Ortadan Kaybolur?

Moro Refleksi Nedir? Moro Refleksi Hangi Aylarda Ortadan Kaybolur?

Bebeklerde moro refleksi hemen hemen her yeni doğan bebeklerde görülmektedir. Doğdukları andan itibaren bebeğiniz savunmasız olurlar. Bebeğinizin anne ve babaya ihtiyacı olsa da bazen verdiği ip uçları ile size bir şeyler anlatabilirler. Bebeğinizin her hareketinin bir sinyali olduğunu unutmamalısınız.

Bebeklerde Moro Refleksi

Bebeğinizin gözünü kırması veya parmaklarınızı sıkı sıkı tutması bunların hepsi bir refleks hareketidir. Refleks ani olan her şeye anlık hareket ile cevap vermektir. Bebekler her şeyi zamanla öğrenirler fakat refleksleri doğdukları andan itibaren bulunmaktadır.

Bebeklerde Moro Refleksi

Bebeklerin yaşamlarının sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için bazı refleksler muhakkak olmalıdır. Bebeklerin emmeleri bile bir reflekstir. Bunun için doğar doğmaz refleksleri bulunmaktadır. Anneler bebeklerin sürekli sıçramasından endişelenebiliyorlar. Bazı durumlar normal kabul edilebilir ama bazıları bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Moro Refleksi Nedir?

Bebeklerde Moro Refleksi

Bebeğinizde aranma refleksi, öksürme, emme refleksi, moro sıçrama, yakalama gibi birçok refleksi bulunmaktadır. Bu reflekslerin eksikliği fark edildiğinde bebeğin beynindeki sinir sisteminde ve santral sinir sisteminin içerisinde bir sorun olduğu düşülmektedir. Bundan dolayı bebekler doğumdan hemen sonra kontroller yapılır. Bazı bebeklerde ise bu refleksler kendi kendine ortaya çıkar ve belli bir aya kadar devam eder.

Moro refleksi sıçrama refleksi olarak da bilinmektedir. Bebekliği ilk aylarında görünüp 4 ile 6 ay arasında kaybolan bu refleks çocuğun dünyaya uyum sağlaması ile yok olmaktadır. Bebeklerde ilk aylarda çok sık görülen bu refleks ebeveynleri korkutmaktadır fakat sıçrama, sık ağlama gibi durumlar ilk aylarda çocuk sağlığı açısından olağan karşılanmaktadır.

Bebeklerde Moro Refleksi Ne Zaman Kaybolur?

Bebeklerde Moro Refleksi Ne Zaman Kaybolur?

Bebeklerde moro refleksi ne zaman kaybolur? Endişelenen annelerin en çok merak ettiği sorudur. Moro refleksi bebeğinizin sıçrama refleksinin tıptaki adıdır. Bebeğinizde moro refleksinin görülmesi bebeğin sağlıklı olduğuna işaret eder.

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Moro Refleksi Ne Zaman Kaybolur?

Bebeklerin aniden oluşan yüksek seslere verdiği tepkidir. Bu tepkilerde hızlı bir şekilde sıçrar ve kendini savunma haline geçer. Genelde bu refleksler tahmini 3 aya kadar sürdüğü söylenmektedir. Fakat bu süre 6 aya kadar sürebilirdiği de görülebilmektedir. Bu durumda çok endişe yapmanıza gerek yok.

Bebeklerde Moro Refleksi Ne Zaman Kaybolur?

Bebeklerde moro refleksi görülmediğinde sinir sisteminde hasar, zedelenme veya bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Ters giden bir şeylerden şüphe ediyorsanız eğer en yakın sağlık kuruluşuna veya bebeğinizin doktoruna muhakkak başvurmanız gerekir.

Uykuda Moro Refleksi Görülebilir mi?

Uykuda Moro Refleksi

Bebeğinizi uyurken yatacağı yere koyarken kavrayarak sıçraması moro refleksi olarak adlandırılmaktadır. Buna benzer ellerinden tutup ayağa kaldırdığınızda da aynı tepkiyi verecektir. Bebekler sadece ani ses duyduklarında bu tepkiyi vermezler uyurken herhangi bir ses veya dokunmaya karşılık olarak da moro refleksi devreye girmektedir.

Uykuda Moro Refleksi

Moro refleksi bebeğiniz daha anne karnındayken oluşur. Doğduklarında da bu refleksle doğarlar. Bebekler doğduktan sonra bu tepkileri veriyorsa normal kabul edilir.

Uykuda Moro Refleksi

Fakat hiçbir ses veya harekete karşı bir tepki yoksa bu sinir sinir sistemi ile ilgili bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Eğer hiçbir ses veya hareket yoksa bebeğiniz moro refleksine benzer sıçrama yaşıyorsa bu da bir rahatsızlık sebebi olabilir. Bu tip durumlarda bebeğin reflekslerini takip edin ve koltuk altından tutularak kaldırın. Herhangi bir hastalık belirtisi olmayan refleksler belli bir aydan sonra kaybolur.

Uykuda Moro Refleksi

Bebeklerde moro refleksi olması bebeğinizin sağlığı için en önemli reflekslerden biridir. Ancak her durumda bebeğinizi dikkatli incelemelisiniz. Olası bir ters durumda ise hemen doktorunuza götürmeniz gerekir. Bebeğiniz bazı rahatsızlıkları belli edemez sadece ip ucu ile anlayabilirsiniz. Erken alacağınız her önlem erken tedavi demektir.

Bebeklerde Yakalama Refleksi

Bebeklerde Yakalama Refleksi

Bebeklerde yakalama refleksi bebeğin bir nesneyi veya objeyi sıkıca kavramasıdır. Yakalama refleksi anne karnında başlar. Bebekler bu refleksi istemsiz olarak gelişir. 2. Aydan sonra bebekler isteyerek kavramaya başlarlar.

Bebeklerde Yakalama Refleksi

Bebeğinizi sürekli takip etmeniz gerekir. Yakalama refleksi görmüyorsanız eğer bunun sebebi beyiz zedelenmesi veya sinir sisteminde hasar meydana gelmiş olabilir.

Bebeklerde Yakalama Refleksi

Çoğu bebek bu tür rahatsızlıkları doğum anında gelişmiş olabilir. Eğer bebeğiniz sağlıklı doğduysa daha sonra aksi bir durum yaşarsanız bu da beyinde bir hasara neden olabilmektedir. Bu gibi durumları sık sık takip etmelisiniz. Eğer olası bir durumla karşılaşacak olursanız mutlaka bebeğinizi doktoruna götürmelisiniz.

Palmar Refleksi Nedir?

Galant Refleksi

Bebeklerde görülen reflekslerden biri de palmar refleksidir. Palmar refleksi yakalama refleksi olarak bilinmektedir. 3.ayda ortadan kaybolduğu gözlenen bu refleks yerini kontrollü tutma ve yakalamalara bırakmaktadır.

Galant Refleksi

Galant refleksi için bebeğinizi çok dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekir. Bu refleks görevini yerine getirip getirmediğini kontrol etmelisiniz. Tıpkı bebeklerde moro refleksi gibi galant refleksinin de tepkisi olacaktır.

Galant Refleksi

Bu refleksi tetiklemek için bebeğinize uyarı göndermelisiniz. Bebeğinizi elinizin üzerine yüz üstü yatırın ve bebeğinizi elinizle yukarıya kaldırın. Bebeğinizin sağ ve sol tarafını okşayın. Bebeğiniz kendini okşadığınız yöne doğru kıvırıyorsa galant refleksi doğru düzeyde çalışıyor demektir.

Galant Refleksi

Aksi bir durum söz konusu ise acilen doktorunuza götürmelisiniz. Bebeğiniz galant refleksini 1 yaşına varmadan kaybeder. Eğer 1 yaşından sonrada devam ediyorsa bu da bir sıkıntının sebebi olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışmakta fayda olacaktır.

Asimetrik Tonik Boyun Refleksi Nedir?

YouTube video

 

Bebeklerde görülen reflekslerden biri olan tonik boyun refleksi bebeğin dünyaya geldiği ilk aylarda görülmektedir. Yatakta yatan bebeğin ne yöne dönerse bacak ve kollarının o yönde açılması olarak tarif edilen bu refleks ilk 6 haftada oldukça belirgindir. Yavaş yavaş kaybolan tonik boyun refleksi 3-4 ayda tamamen ortadan kalkmaktadır.

Bebeklerde moro refleksi için gerekli bütün bilgiler bulunmaktadır. Sizler bebeğiniz için merak ettiklerinizi doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Bebeğinizi dikkatli ve uzun süre takip etmelisiniz. Aksi durumları göz önünde bulundurarak gecikmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Galant Refleksi

Unutmadan bebeğinizin kas gelişmesine ve refleks sisteminin gelişmesine bağlı olarak bir takım ağır beyin hasarı da ortaya çıkabilir. Beklenmeyen reflekslerin uzun sürmesi genellikle beyin hasarını tetikler. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına mutlaka bebeğinizi çocuk sağlığı uzmanına göstermeniz son derece önemlidir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *