Hamilelikte Beslenme Önerileri ve Beslenmenin Önemi

beslenme
 • Beğen
  Loading...

Hamilelikte beslenme bebek sağlığı için son derece önem arz etmektedir. Bu dönemde bebeğin sağlığı ve gelişimi aynı zamanda annenin sağlığı için doğru besinler tüketilmelidir.

Hamilelik Döneminde Beslenme

Bu sürecin olumlu gelişmesi daha anne hamile kalmadan önce ki sürece bağlıdır. Anne hamile kalmadan önce sağlıklı bir vücuda sahip olmalıdır.Yeterli ve dengeli beslenen anne adayı, tamamen değerleri normalse artık hamile kalabilmesi doğrudur. Aksi takdirde gebelik süreci olumlu şekilde ilerlemeyecektir.

Hamilelikten önce annenin alkol, sigara gibi kötü alışkanlıkları varsa bunların derhal bırakmalıdır. Bıraktıktan sonra hemen hamile kalmamalı ve maddelerin yan etkilerinin geçmesi beklenmelidir.Hamilelikten önce ve hamilelik sürecinde vücutta yeteri kadar protein, mineral ve vitamin olmalıdır. Peki hamilelikte beslenme nasıl olmalı? Anne adayının yeşil yapraklı sebzeler yemesi faydalımı?

Hamilelikte Beslenme Kitap Bilgileri ve Hamilelik Dönemleri

Hamilelik Döneminde Beslenme ve Hamilelik Dönemleri

Hamilelikte beslenme gereksinimleri her dönemde farklılık gösterebilmektedir. Her ayın beslenme düzeni farklı olmakla birlikte her anne adayı için de bu beslenme düzeni değişebilir. O yüzden hamileliğin aşamalarını ve dönemsel ihtiyaçlarını bilmek gerekmektedir. Anne adayları hamilelikte beslenme kitap bilgileri ve uzman konuşmaları ile bu dönemi dolu dolu geçirmelidir.

Yeni Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır? 6 Haftalık Gebelikte Beslenme

Hamileliğin ilk üç ayını kapsamaktadır ve bebeğin embriyo dediğimiz dönemidir. Anne adayları gebeliğin ilk üç ayında beslenme ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır. Bebeğin genler tarafından geçecek özellikleri bu dönemde aktarılmaktadır. Sinir, iskelet, sindirim gibi temel sistemlerin ilk gelişimi bu aşamada başlamaktadır.

Hamilelik Döneminde Beslenme ve Hamilelik Dönemleri

Annenin normal hayatının dışında bir beslenme sürecine henüz girmesine gerek yoktur. Bu dönemde ilaç kullanmak oldukça risklidir. Doktor takibi haricinde ilaç kullanılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde bebek olumsuz yönde etkilenecektir.

İlginizi Çekebilir: Gebelik Kaç Günde Belli Olur?

5 Aylık Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelik Döneminde Beslenme ve Hamilelik Dönemleri

Hamilelikte beslenme 2.dönemde hamileliğin 3-6 aylık kısmını oluşturmaktadır. Bebeğin bu süreçte temeli atılmış olan organları artık gelişmeye başlamaktadır. Bebeğin gelişebilmesi için yeteri kadar kalsiyumu bu aşamada alması gerekmektedir.

Hamilelik Döneminde Beslenme ve Hamilelik Dönemleri

Bebek genellikle kalsiyumu annenin kalsiyum deposundan almaktadır. Ancak annede bunlar yeteri kadar yoksa vücudun kalsiyum bulunan kısımlarından bu ihtiyacını gidermektedir. Annenin beslenmesi bu yüzden oldukça önemlidir.

32 Haftalık Hamilelikte Beslenme Önerileri (6-9 Ay)

Hamilelik Döneminde Beslenme ve Hamilelik Dönemleri

Hamileliğin 6-9 ayları arasında ki süreçtir. Artık hamileliğin sonuna doğru gelinmektedir. Çocuk gelişimini tamamlamakta ve doğum hazır hale gelmektedir. Doğumun sağlıklı olması adına annenin de sağlıklı ve kuvvetli olması gerekmektedir. Bebek doğduktan sonra da sağlıklı olabilmesi için bu süreç önemlidir.

Riskli Gebelikte Beslenme- Protein, Kalsiyum ve Mineral Alımı

Hamilelik Döneminde Beslenme Protein, Kalsiyum ve Mineral Alımı

Hamilelikte beslenme annenin tükettiği besinler hamilelik sürecini oldukça etkilemektedir. Bebek gelişimini tamamlamak adına annenin depolarında bulunan besin maddelerini kullanmaktadır. Ancak anne bu konu da eksik ise bu sefer annenin vücudundan ihtiyacını gidermektedir.

Gebelikte BESLENME Kılavuzu

Hamilelikte beslenme konusu anne adaylarını en çok ilgilendiren ve telaşlandıran konulardandır. Her anne adayı nasıl besleneceği hangi vitaminleri alması gerektiği ile ilgili araştırmalara koyulmaktadır. Hamilelik döneminde alınan vitaminlerin değeri, dozu çok önemlidir. Bu yüzden bu vitaminler mutlaka doktor veya beslenme uzmanı eşliğinde kontrollü olarak alınmalıdır.

1 – Protein

Hamilelik Döneminde Beslenme Protein, Kalsiyum ve Mineral Alımı

Bebeğin anne karnında yaşamını sürdürmesi plesanta aracılığıyla olmaktadır. Plesantanın en çok ihtiyaç duyduğu besin maddesi proteindir. Plesanta ile bebek nefes almakta ve beslenmektedir.  Hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde takviyelerin doğru şekilde yapılması gerekmektedir.

2 – Mineral

Hamilelik Döneminde Beslenme Protein, Kalsiyum ve Mineral Alımı

Bebeğin iskelet gelişimi ve kemik yapısı için mineral oldukça önemlidir. Günümüz hamilelerinde en çok eksiklik bu nokta da gözlemlenmektedir. Süt ve süt ürünleri bu aşamada tüketilmelidir. Bol sakatat tüketimi, yumurta tüketimi ile süreç sağlıklı bir biçimde atlatılmalıdır.

3 – Vitamin

Hamilelik Döneminde Beslenme Protein, Kalsiyum ve Mineral Alımı

Vitaminler hamilelik sürecinde olmazsa olmazdır. Annenin bu noktada eksikliği varsa gerekli transferler yapılmalıdır.En önemli folik asittir. İçerisinde folik asit bulunan besinler tüketilmelidir. Onun haricinde yağda eriyen ADEK vitaminleri de alınmalıdır.

Hamilelik Döneminde Beslenme Protein, Kalsiyum ve Mineral Alımı

Bunlar günlük yağ tüketimi ile giderilmektedir. Kış aylarında D vitamini eksik kalmaktadır onun için o eksikliğinde besin yoluyla giderilmesi gerekmektedir. Hamilelik boyunca günlük 3 porsiyon süt ürünleri tüketilmelidir. Et ürünlerinden ise 2 porsiyon tüketmek gerekmektedir.

Hamilelik Döneminde Beslenme Protein, Kalsiyum ve Mineral Alımı

Sebze ve meyvelerden 3 porsiyon son olarak tahıllardan da 3 porsiyon tüketilmelidir. Hamilelikte beslenme konusunun dikkate alınması hem anne hem de bebek için oldukça önemlidir. Gerekli önlemler hamilelikten önce alınmalıdır.

Hamilelik Döneminde Beslenme

Ayrıca Google üzerinden yapacağınız bebek beslenmesi, gebelik döneminde dikkat edilmesi gerekenler, folik asit zararları, yeşil yapraklı sebzeler, anne adayının beslenme programı nasıl olmalı, anne sütü ve dikkat etmeniz gerekenler, kilo alımı için kuru baklagiller gibi aramalarla daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Anne adayları bebeğiniz için gün içinde aldığınız besinlerin vitamin değerleri açısından zengin olmasına özen gösterin.

OKUYUCU YORUMLARI

 • Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır? – Kolay Diyet Listesi
  2 sene önce

  […] Hamilelikte beslenme denildiği zaman öncelikle protein ve demir içeren besinler tüketilmesi gerektiğini belirtmemiz gerek. Bunun için de kırmızı et, yumurta, tavuk eti, mercimek; Omega 3 içeren ton balığı ve sardalye; kalsiyum kaynağı olan süt, peynir, yoğurt; Lif kaynağı olan yeşil yapraklı sebzeler; C vitamini içeren portakal, greyfurt, mandalina, lahana, çilek, ahududu, yeşil biber ve limon; demir içeren karaciğer gibi sakatatlar; folik asit bulunan ıspanak, karnabahar, brokoli, yer fıstığı, fındık; lif kaynağı olan kepekli ekmek; enerji veren kuru yemiş ve kuru meyveler rahatlıkla tüketilebilir. […]

  51
 • Pirinç Pilav Yapımı ve Tane Tane Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?
  2 sene önce

  […] İlginizi Çekebilir: Hamilelik Döneminde Beslenme […]

  67
 • Cinsiyet Değiştiren Estaban Landrau Karısı Danna Sultana’dan Hamile!
  2 sene önce

  […] yaptığı paylaşımlarla adından söz ettiren çift en son; Danna’ ın Estaban’ ın hamile göbeğini öptüğü ile damgasını vurdu. Paylaştıkları resimde Danna trans birey eşi […]

  70
 • Hamilelik Belirtileri Nelerdir?
  2 sene önce

  […] İlginizi Çekebilir: Hamilelik Döneminde Beslenme […]

  67