«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Neşe Kaynağı Golden Retriever ile Tanışın!

Neşe Kaynağı Golden Retriever ile Tanışın!

golden-retriever

Golden Retriever, ışığa karşı şeffaf, güzel bir altın kaplama kürke sahip köpek türüdür. Vücut büyüktür ancak akıllı ve nazik bir izlenime sahiptir. Dost canlısı, sevecen ve büyüleyici bir köpek türü!  Golden Retriever’ların tarihini, kişiliğini ve bilmeniz gereken hastalıkları…

Golden Retriever Nasıl Bir Köpektir?

golden-retriever

Köpek Cinsleri Kategorisinde Golden Retriever, yumuşaklığı, samimiyeti ve şefkati nedeniyle birçok kişi tarafından sevilen bir cinstir. 2021 yılında önde gelen bir İngiliz dergisinde popülerlik açısından 14. Sırada olduğu açıklanmıştır ve büyük köpekler arasında en popüler olanıdır.

Başlangıçta av köpeği denilen kuş yakalama köpeğiydi ve avcılar tarafından vurulan su kuşlarını onlara zarar vermemek için ağızlarında tutarak yüzme ve toplama işini yapmaları adına kullanıldı.

Golden Retriever Kopek ırkı olan cins 2021 yılında 500 TL ile 1.000 TL arasında iken 2022 yılının başlarında pandemı ile birlikte fiyatları Yavru Golden Retriever Fiyatları 2.000TL ile 3.500 TL arasında değişikenlik göstermektedir.

Suda ve karada hareket etmede iyidirler; doğal bir iyileşme yeteneğine ve keskin bir koku alma duyusuna sahiptir. Bu nedenle avcılar arasında çok popülerdi. Bu arada köpek cinsi adı “Retriever”, “kurtarmak” ve “geri getirmek” anlamına gelen “Retrieve” kelimesinden türetilmiştir ve suya veya yere düşen avı alıp sahibine geri dönmesi anlamını taşır.

Günümüzde av köpeği olarak aktif rol oynayabileceği yerlerin sayısı azalmıştır; ancak insanlarla çalışmayı çok sevdiği için köpek sporlarında da yeteneklerini gösterebildiği gibi aynı zamanda hizmet köpeği, rehber köpek olarak da aktif rol oynayabilmektedir., terapi köpeği vb. olarak kullanılmaktadır. Yüksek öğrenme kabiliyetine ve mükemmel motor sinirlere sahiptir. Bu arada, Temmuz 1977’de ilk kez düzenlenen American Kennel Club (AKC) itaat eğitimi yarışmasında seçilen üç şampiyon köpeğin tamamı Golden Retriever idi.

Golden Retriever Tarih

golden-retriever

Golden Retriever’ın tarihinin büyük ölçüde bilinmediği söylense de kökeni İngiltere’ye dayanan köpek ırkı olduğu söylenmektedir. 19. yüzyılda soyu tükenmiş “Tweed Water Spaniel” ve “Wavy Coated Retriever (şimdi Flat Coated Retriever)” melezlenerek doğmuş bir köpek türü olduğu dilden dile dolaşmıştır.

1903’te Birleşik Krallık’taki Kennel Club’a (KC) bağımsız bir cins olarak resmen tescil edildi.

O zamanlar kırmızı ve maun gibi koyu kürk renkleri tercih edildiğinden krem cins standardından çıkarılmıştı.

Bundan sonra, 1925 yılında, köpek ırkı American Kennel Club’a (AKC) tescil edildi ve şimdi iki türü var, İngiliz tipi ve Amerikan tipi.

Golden Retriever Yemek

golden-retriever

Golden Retrieverlar iri oldukları için küçük ve orta boy köpeklerden daha fazla yerler. Güçlü bir iştahla iyi yer, ancak obez olmaktan kaçınmak için uygun miktarda yiyecek verilmelidir.

Yetişkin golden retrieverlar ortalama 25-34 kg ağırlığındadır ve günde 1800 kcal’a ihtiyaç duydukları söylenmektedir. Tipik yem yaklaşık 500 g ağırlığındadır, bu nedenle bunu bir kılavuz olarak kullanın ve yaşına ve kiloya göre ayarlayın.

Golden Retriever Spor

golden-retriever

Golden Retriever çok aktif bir cinstir ve iyi egzersiz yapılması gerekir.

Günde iki kez en az 30 ila 60 dakika yürüyüş yapmanın yanı sıra köpek koşusu vb. ile özgürce egzersiz yapması idealdir. Lütfen evde eğitici oyuncaklar kullanarak entelektüel olarak oynamasına izin verin.

Ayrıca Golden Retriever su kuşları için av köpeği olarak aktif olarak faaliyet gösteren bir cins olduğundan kamp, ​​nehir, deniz gibi outdoor aktivitelerin keyfini birlikte çıkarabilirsiniz.

Golden Retriever Disiplin

golden-retriever

Golden retrieverlar büyük köpeklerdir, bu nedenle eğitimli değillerse kendileri tehlikede olabilir. Golden Retriever’ınızın kötü davranmadığından emin olun.

Golden Retriever Tuvalet

golden-retriever
Golden Retriever

Tuvalet eğitimi doğumdan yaklaşık iki ay sonra başlar.

Boşaltımın zamanlamasını kavramak zor olabilir, ancak tuvalete gitmek istediğinde, “boşaltım belirtisini” göstermek için etrafında dönebilir ve koklayabilir, bu yüzden işareti kavrayın.

Tuvalette düzgün bir şekilde boşaltabiliyorsa övmek önemlidir, ancak hata yapsa bile sinirlenmemek de önemlidir. Tuvalette her hata yaptığında sinirlenirseniz, atılımın kendisinin kötü olduğunu öğrenir ve tuvalet yapmamak için direnip hasta olur.

Bir hata yaparsa, sessizce temizleyin ve başarırsa abartılı bir şekilde övün.

Kaynak; https://kopekyavrusu.com/17764/golden-retriever

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *