«
 1. Anasayfa
 2. Burcualem Öneriler
 3. 4 Adımda Hava Ambulansı Kiralama Nasıl Yapılır?

4 Adımda Hava Ambulansı Kiralama Nasıl Yapılır?

hava-ambulansi-kiralama

Hava ambulansı kiralama ile sevdiklerinizin ve kendi sağlığınız için acil çözümler üretebileceğinizi biliyor muydunuz? Sağlık söz konusu olduğu zaman deneyimli ekiplerden yardım almak ve en hızlı şekilde ulaşmanız gereken sağlık kuruluşuna ulaşmak elbette ki mümkün!

Hava ambulansı kiralama hizmeti sayesinde ciddi risk durumu taşıyan hastalıklar ve acil durumlarda birçok hayatın zaman kaybederek riske girmemesini sağlayabilirsiniz. Günümüzde Sağlık Bakanlığı’nın ücretsiz olarak sağladığı hava ambulansı hizmetleri olması ile beraber dilerseniz özel ambulans uçak kiralama yaparak sıra beklemeden, vakit kaybetmeden, konforlu bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz…

Hava Ambulansı Kiralama Fiyatları Nedir?

Hava ambulansı kiralama fiyatları da oldukça merak edilen konular arasında geliyor. Özel hava ambulansı kiralamak isteyen yolcuların öncelikle şunu bilmesi gerekiyor ki hastanın durumu ve gidilecek yerin mesafesi fiyatı belirleyen en önemli unsurlardır. Sağlık asistanlarının deneyimi, yolculuğun konforu, yakıt, kiralanan uçağın kalitesi gibi durumlar da söz konusu olunca fiyatlar firmadan firmaya değişiklik gösterebiliyor.

Hava Ambulansı ile Taşınan Hastalar Kimlerdir?

Hava ambulansı ile taşınan hastalar genellikle sağlık durumunun acil olan hastalıklardır. Riskli gebelikler, yeni doğan ve küvez ihtiyacı duyan bebekler, ciddi ve ağır yaralanması olan hastalar öncelikli olarak hava ambulansı ile taşınması gereken hastalar içerisindedir. Organ nakli bekleyen hastaların taşınması ve nakil yapılacak organların taşınması da yine hava ambulansı kiralama yapılarak sağlanabilir.

Bunların yanında doktor gözetimi ile taşınması gereken hastalar ve riskli kalp hastaları da hava ambulansı ile taşınması gereken hastalar içerisindedir. Ciddi yaralanmalı trafik kazaları sonucunda hastaneye acil ulaştırılması gereken hastalar ve turistlerin de hava ambulansı kiralama hakları olduğunu söylemeden geçmeyelim.

hava-ambulansi-kiralama
Hava Ambulansı Kiralama

1- Hava Ambulansı Hangi İllerde Var?

Peki hava ambulansı hangi illerde var? Gerektiği zaman Türkiye’de hangi illerde hava ambulansı talep edilebilir? Sağlık Bakanlığı’nın ücretsiz olarak hizmetini sunduğu hava ambulansı şu an için 16 ilde bulunmaktadır. Türkiye’de ilk olarak Ankara’da 2008 yılında faaliyet göstermeye başlayan hava ambulansı hizmeti İstanbul, İzmir ve Erzurum gibi büyük illerde de faaliyete zamanla geçmiştir.

Günümüze baktığımız zaman 16 ilde faaliyet gösteren hava ambulansı hizmeti şu illerde hizmet vermektedir;

 • Ankara 1 Adet
 • İstanbul 2 Adet
 • Çanakkale 1 Adet
 • Bursa 1 Adet
 • İzmir 1 Adet
 • Antalya 1 Adet

hava-ambulansi-kiralama

 • Afyon 1 Adet
 • Adana 1 Adet
 • Kayseri 1 Adet
 • Konya 1 Adet
 • Diyarbakır 1 Adet
 • Van 1 Adet
 • Erzurum 1 Adet
 • Trabzon 1 Adet
 • Samsun 1 Adet

2- Hava Ambulansı İçerisinde Hangi Ekipmanlar Var?

Ambulans uçak kiralama hizmeti aldığınız zaman tüm sağlık ekipmanlarının ve acil müdahale ekibinin kullanması gereken önemli aletlerin de kiralamasını yapmış olursunuz. Solunum cihazından aspiratöre, acil infüzyon pompasından sağlık verilerinizi görmeye yarayacak olan monitöre kadar tüm önemli ekipmanlara sahip olan hava ambulansında ayrıca yapay solunum işlevini görmesi için ventilatör ve kalbi tekrar normal ritmine döndüren defibrilatör de bulunmaktadır.

3- Hava Ambulansı Nasıl İstenir?

Hava ambulansı için fiyat ve hastanın uygunluğu ile ilgili gerekli araştırmaları yaptıktan sonra, hava ambulansını hangi kurumdan isteyeceğinize karar vermelisiniz. Eğer bu kararı verdiyseniz öncelikle özel hava ambulansı kiralama işlemleriniz için önce uzman sağlık personelleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

hava-ambulansi-kiralama

Uzman ekip gereken tüm hasta bilgilerini alır ve bu bilgilere göre hava ambulansı ya da uçak kiralama planı yapar. Hastanın durumu, seçilecek uçak ya da helikopter tipi, varılacak hastane bilgileri belliyse kuruma ait özel kara ambulansı hastayı ev ya da hastaneden alarak havaalanına taşımasını yapar.

4- Hava Ambulansı Kiralama Hizmetini Sigorta Karşılıyor mu?

Özel jet kiralama ve özel uçak kiralama hizmetlerinde oldugu gibi hastalar ve hasta yakınları hava ambulansı işlemleri için sigortalarının geçerli olup olmadığını da oldukça merak ediyor. Bazı sigorta şirketleri hava ambulansı hizmetini sigorta kapsamına sokabiliyorken, bazı şirketler için ise durum böyle olmayabiliyor. Hava ambulansı kiralamanın sigorta kapsamına girip girmediğini öğrenmek için sigorta şirketi ile görüşüp poliçenizi detaylıca incelemeniz gerekebilir.

En kötü durumda hastanın sağlık kuruluşuna ulaştırılması için bazı sigorta şirketleri kara ambulansının ücretini karşılayabiliyorken, hava ambulansı için aynı durum geçerli olmayabiliyor. Bunun için en net cevabı almanız adına sigorta şirketiniz ile görüşmeniz, daha sonra yüksek maliyetlerin altında kalmanızı engelleyecektir.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *