Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Hangi Kedi Türleri Çok Tüy Döker?

Hangi Kedi Türleri Çok Tüy Döker?

Bilgece Bilgece - - 16 dk okuma süresi
3 1

Güzel kürkleriyle, ihtişamlı görüntüleriyle bazı kedi türleri diğer türlerin arasında kendileri ön plana çıkarabilirler. Evlerde kedi beslemenin belki de en büyük sorunu mevsimsel ya da bir etken olmadan kedilerin tüy dökmesidir. Eğer kedi sahiplenirken tüy dökmeyen bir kedi tercih ediyorsanız bu yazıda bulunan kedi türleri size uygun olmayabilir.

YouTube video

Köpek ve kediler en sık tercih edilen evcil hayvanlar arasında yer almaktadır. Onlar kimi zaman bizim en sadık dostlarımız haline gelir. Bu sevimli dostlarımızın bakımını üstlenirken aklımıza takılan bazı hususlar olabilir. Onlardan bir tanesi de hiç şüphesiz tüy dökme problemidir. Biz de bu yazımızda sizler için kedi türleri arasında en çok hangi cinsin tüy döktüğü hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık.

Tüy Döken Kedi Türleri ve Özellikleri

tuy-doken-kedi-turleri

Gerek oyuncu kişilikleriyle gerekse dış görünüşleriyle kediler sevilen hayvanlardır. Kedi cinsleri sayı bakımından oldukça fazladır. Fakat bazı kedi türleri vardır tüyleri bile yoktur bu nedenle tüy dökmezler. Bazı kediler ise sizi kendine hayran bırakacak kürklere sahiptirler ve tüy dökerler. Eğer kedinizin tüy dökmesi sizin ve çevrenizdeki insanlar için bir sorunsa bu listede olmayan kedileri sahiplenmenizi tavsiye ederiz.

1 – Chinchilla Kedisi

tuy-doken-kedi-turleri

 

Chinchilla kedileri yumuşak ve bembeyaz olan kürkleri ile bilinmektedir. Dünyada ilk olarak 1888 yılında bir kedi gösterisinde insanların karşısına çıkmıştır. Aralarında bazı farklılıklar olsa da İran kedisine çok benzerler. Zaten İran kedisinin bir başka türüdürler. Dost canlısı olmalarından dolayı kedi türleri içinde evde bakılabilecek kedilerden biridiriler.

Bunun yanında oldukça akıllı, sakin ve uslu hayvanlardır. Bu yumuşak başlılığı sayesinde çocuklarla oldukça iyi anlaşırlar. Sahibine çok sadık kedilerdir. Ev içerisinde bile sürekli sahipleriyle vakit geçirmekten hoşlanırlar. Eğer evden birden çok insan varsa bu insanlardan birini kendisi için sahip olarak seçer ve o kişiye bağlanır.

Bu kadar iyi özelliğinin yanında başta güzel görünen uzun tüyleri bir zaman sonra bir soruna dönüşebilir. Uzunluklarında dolayı tüyleri sık sık karışır ve kırıklar oluşur. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için kedinizi sık sık taramalısınız. Özellikle tüy dökme mevsiminde aşırı tüy dökerler.

2 – British Shorthair Kedisi

tuy-doken-kedi-turleri

British Shorthair kedileri kısa tüylü İngiliz kedisi olarak bilininen bir kedi türüdür. İlk kez 19.yüzyılda Harrison Weir sayesinde bir kedi yarışmasında tanındılar ve ünleri dünyaya yayıldı. British Shorthair kedileri katıldıkları bütün yarışmalarda popüler ve gözde kediler haline geldiler. İran kedilerinin göz önüne çıkmasıyla popülerlikleri bir miktar azaldı ama hala sevilen kedilerdir.

Oldukça uysal ve yumuşak başlı kedilerdir bundan dolayı evdeki insanlarla ya da diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar. Yaramazlık yapmazlar ve tek başlarına oldukça uslu olurlar. Bu sakinlikleri sizi yanıltmasın oldukça oyunbaz ve hareketli kedilerdir. Oldukça sevimli bir görünüme sahip olduğunu söylemek mümkündür.

British Shorthair cinsi kediler kısa tüylüdür ve tüyleri tek katmanlıdır. Bundan dolayı çok tüy dökmezler ama orta derecede tüy döken kedi türleri arasında yer alırlar. Haftada bir ya da iki kez tüylerini fırçalamanız bakımları için yeterli olacaktır.

3 – Chartreux Kedisi

tuy-doken-kedi-turleri

Chartreux kedileri ilk olarak Fransa’da ortaya çıkan bir kedi ırkı olarak bilinmektedir. Görünüşlerindeki benzerlikler ve tarihleri ile Habeş kedisi, Sibirya kedisi ve Ankara kedisi ile ortak ataya sahiptirler. Geçmişte şiirlere ve diğer edebi eserlere konu olan kediler dönemin Fransa’sında kendilerine sarayda özel bir yer bulmuştur. Bu kedi türü keşiş cübbesini andıran açık gri kürklerinden dolayı isimlerini Carthusian isimli dini gruptan almıştırlar.

Sessiz ve sakin yapılarının yanı sıra 18.yüzyılda evlerde, dükkanlarda ve ahırlarda fare ve benzeri haşereları yakalaması için kullanılmışlardır. Kedi türleri içinde avcı karakteri olan kedilerden biridirler. Genel olarak rahatına düşkün ve sakin kedilerdir. Gün içerisinde muhakkak birkaç kez şekerleme yapmak isterler. Zıplama ve atlama gibi konularda çok zamanlama yeteneğine sahiptirler. Sürekli ilgi görmek istemeseler bile sahiplerinin yanında olmaktan mutlu olurlar.

Kısa tüyleri olan bir kürke sahiptirler. Bundan dolayı bakımları çok zor değildir. Haftalık fırçalamanız bakımı için yeterlidir. Ancak ilkbahar özellikle sonbaharda tüy dökme mevsimleri başlar. Bu aylarda fırçalama sıklığınızı arttırmalısınız.

4 – American Bobtail Kedisi

tuy-doken-kedi-turleri

Amerika’nın Arizona eyaletinde bulunan Yodl ve Sander isimli henüz bir tür olduğu kanıtlanmayan kedilerin çiftleşmesi sonucu American Bobtail kedileri dünyaya gelmiştir. Kedi türleri arasına 2002 yılında giren kediler oldukça yeni bir türdür. Oldukça zeki ve eğitilebilir kedilerdir. American Bobtail kedileri bazı komutları anlayacak ve uygulayacak kadar zeki kedilerdir.

Diğer kedilerden farklı olarak biraz eğitildikten sonra tasma ile gezintiye çıkılabilecek nadir kedilerdir.Oyun oynamaktan hoşlanır. Fazlasıyla enerjik bir yapıları olduğundan sahipleriyle saatlerce oynayabilirler. En dikkat çekici özellikleri sahiplerinin duygularını anlayabilmeleridir. Sahibin huzursuz ya da mutsuz olduğu hissederlerse sahiplerine huzur vermek için uğraşırlar.

Çok tüylü bir kürke sahip oldukları için bakımında bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Haftada en az iki kere fırçalamanızda yarar vardır. Fakat yoğun kürklerinden dolayı çok tüy döken kediler arasında yer alırlar.

5 – Tiffanie Kedisi

tuy-doken-kedi-turleri

Tiffanie kedisi ilk olarak 1980 yılında Burmilla kedisi ve Asya ırklı kedileri çiftleştirilmesiyle İngiltere’de ortaya çıkmışlardır. Orta büyüklükte olan kedi türleri arasında yer alırlar.Asya ırkında yer almalarından dolayı kürkleri duman, benekli, siyah, kahverangi,tarçın ya da krem renginden olabilir.Uzun beyaz tüyleriyle adeta kediler arasında bir prensestirler. Sevecen, dışa gönük ve insanlara kolay alışan kedilerdir.

Evdeki insanlar tarafından fazla ilgi görmekten sıkılmazlar aksine her zaman ilgi ve savgi odağı olmaktan hoşlanırlar. Oldukça kırılgan kedilerdir. Eğer bir nedenden dolayı onlara kızarsanız ya da bağırırsanız bundan kötü şekilde etkilenirler. Sahibiyle etkileşimde olmayı, birlikte oyun oynamaktan ya da uyumktan büyük zevk alırlar. Uzun ve kabarık tüylere sahip olduklarından dolayı düzenli olarak taranmaları gerekir. Mevsimsel olarak çok yoğun olmamakla birlikte orta derecede tüy dökerler.

6 – Ankara Kedisi

tuy-doken-kedi-turleri

Dünya tarafından kabul edilen kedi türleri arasında yer alan Ankara kedisinin ana vatanı Anadolu’dur. Ankara kedileri uzun tüylerden oluşan bir kürke sahiptir ve uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilirler. Mavi ve yeşil gözleri ile tüm dikkatleri üzerlerine toplamayı becerirler.

18.yüzyılda Avrupa’da yaşayan soylulularında gözdesi olan kediler aynı dönemde yaşayan İran kedilerinin ortaya çıkmasıyla popülerliklerini kaybetmişlerdir. Çoğu zaman İran kedisi ile karıştırılsalarda İran kedileri Ankara kedisinin mutasyona uğramış alt türüdür. Ankara kedileri oldukça uzun ve atletik bir yapıya sahiptirler. Uzun. İpeksi, ince ve parlak tüylere sahiptirler. Bu güzel tüyler genellikle çene altlarında, karın bölgesinde ve kuyruklarında bulunurlar.

Tüylerinin uzunluğu mevsimler olarak değişmektedir. Özellikle ilkbahardan yaza geçişlerde çok tüy dökerler, uzun tüylerinin yeri kısa tüyler alır. Ankara kedileri çok meraklı bir yapıya sahiptirler. Meraklı oldukları kadar akıllı hayvanlardır ve eğitimleri çok hızlı şekilde ilerler. Bu tür kimi zaman tekir kedi cinsleri ile karıştırılmaktadır.

 7 – Ragdoll Kedisi

tuy-doken-kedi-turleri

Ragdoll kedileri ilk kez 1960 yılında California’da görülmeye başlanmıştır. Ragdoll kedileri oldukça nadir bulunan kedi türleri arasında gösterilir. Karakteristik özellikleri ve dış görünüşleri nedeniyle çok tatlı görünürler. Tatlı görünüşlerinin altında iri ve kaslı bir vücutları vardır. Kürkleri genel olarak beyaz olsa bile vücudunun bazı bölgelerinde daha koyu renkli tüyler vardır. Ragdoll kelimesi oyuncak bebek anlamına gelmektedir.

Kedilerin ismini oyuncak bebekten almalarının nedeni ise kucağa alınmaktan ve oyundan hoşlanmalarından gelmektedir. Ragdoll kedileri insanlara çok düşkündürler. Özellikle çocuklu aileler için çok uygun kedilerdir. Çok akıllı kedilerdir.

Doğru şekilde eğitilirlerse her türlü oyun oynanabilir. Acıktıklarında sizlere haber verirler. Ödüllendirilmekten çok hoşlanırlar. Eğer güzüel bir şey yaparsa sizden ödül beklerler. En dikkat çekici özellikleri olan tüylerinin bakımı için her gün tüylerini fırçalamalısınız. Özellikle bahar aylarında tüy dökerler.

8 – Sibirya Kedisi

tuy-doken-kedi-turleri

Sibirya ormanlarında vahşi ormanlarda yaşayan Sibirya kedisini yaklaşık 1000 yılık bir tarihe sahip kedi türleri arasında yer alır. Bölgede yaşayan insanların evcilleştirmesi sonucunda artık evde beslenebilecek kediler haline gelmişlerdir. Sibirya kedisi o kadar eski bir tarihe sahiptir ki mitlerde ve hikayelerde sıkça adı geçer.

Sibirya kedileri çok sadık, sıcakkanlı ve sevecen kedilerdir. Diğer kedilere nazaran hareketleri daha anlaşılırdır ve iletişim kurmak daha kolaydır. Eski genleri hala içlerinde yaşamaktadır. Bundan dolayı ağaçlara tırmanmaktan çok hoşlanırlar. American Bobtail kedileri gibi sahiplerine çok sadıktırlar. Bir bilgiyi ya da eylemi kavrama kabiliyetleri çok yüksektir.

Yabancılara karşı saldırgan bir tutuma girmezler. Sakin görünmelerinin aksine oldukça çevik hayvanlardır. Güçlü ve kaslı bir vücuda sahiptirler. Uzun ve kabarık tüylerden oluşan bir kürkleri vardır fakat haftada bir kere fırçamalanız yeterlidir. İlkahar ve sonbahar aylarında tüy dökme yüksek oranda artar.

9 – Norveç Orman Kedisi

tuy-doken-kedi-turleri

 

İsminden de anlaşılabileceği gibi Sibirya kedileri gibi ormanda yaşayan kedilerdi. Irkları binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Anlatılan mitlere göre Nordik tanrılarından biri olan Freya’nın arabasını çeken kediler Norveç Orman kedileridir.

Hem soylular tarafından hemde halk tarafından çok sevilen kediler avcılık yeteneklerinden dolayı beslenmekteydi. Kısa süre içinde hem ortama hemde ortamdaki diğer canlılara adapte olma ve onlarla bağ kurma yetenekleri vardır. Bu bağ kurma yeteneklerine rağmen aşırı ilgi isteyen kediler değillerdir. Yaşadığı ortamdaki insanlara kısa sürede alışsalar bile dışarıdan gelen insanlara hemen alışamayabilirler. Eğer ortamda onlara ilgi gösterecek, oyun oynayacak kimse yoksa kendi kendilerini eğlendirebilirler. Sessiz kedi türleri arasındadırlar.

Acıktıklarında nadiren miyavlarlar. Tırmanmaktan ve yüksek yerlerden hoşlanırlar. Norveç orman kediniz haftada en az iki kere taramalısınız. Düğümlenmeye yatkın tüyleri vardır. Bundan dolayı kedinizi tararken nazik olmalısınız. Çok tüy dökmeseler bile bu taranma işlemi esnasında tüyleri dökülür.

10 – Kedi Türleri | Maine Coon Kedisi

tuy-doken-kedi-turleri

Maine Coon kedileri Kuzey Doğu Amerika’ya has oldukça eski kedilerdir. Sonrasında denizciler sayesinde dünya geneline yayılmışlardır.Maine Coon kedileri oldukça büyük bir vücuda, uzun ve yoğun tüylerden oluşan bir kürke sahiptirler.

Kürkleri sayesinde kış koşullarına sağlayabilirler ve çok pofuduk görünürler. Sevecen ve nazik kişilikli kedilerdir. Zeki, akıllı ve çevresinde olan olayları anlayabilirler. Bu yetenekleri sayesinde yeni şeyleri hemen öğrenebilirler ve yeniliklere çabuk adapte olurlar. İri dış görünüşünün aksine sessiz ve kibar kedi türleri arasında yer alırlar.

Sahibi ile güçlü bir bağ kurarlar. Bu da onları iyi bir ev arkadaşı yapar. Yoğun tüylerinden dolayı Maine Coon kedilerinin özenli bir bakıma ihtiyaçları vardır. Kürklerinin ölü tüylerden arınması için düzenli olarak taranmaları gerekmektedir. Bu taranma işlemi sırasında çok olmasa bile orta derece tüy dökülmesi meydana gelir.

Eğer kedi türleri ile alakalı yazımızı beğendiyseniz Evde Bakımı Kolay Çiçekler Nelerdir? konulu yazımıza da göz atarak evde kolaylıkla bakabileceğiniz çiçekler hakkında da ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.