• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

İşte Merak Edilen Yönleri ile İmam Nikahı ve Şartları!

burcu-alem-iste-merak-edilen-yonleri-ile-imam-nikahi-ve-sartlari
  • Beğen
    Loading...

İmam nikahı her dönem tazeliğini koruyan en önemli ve en çok merak edilen konular arasındadır. Yeni evlenecekler, sevgililer hatta evli olanlar dahi dini nikah hakkında birçok hususta ikileme düşer ve detaylarını öğrenmek ister.

Evet, dini nikah Müslüman her çift için bir gerekliliktir. Ancak bunu sağlama ve koruma koşulları hakkında detaylı bilgi, ciddi şekilde bu konular üzerinde durmayan kişilerde oldukça azdır. Hemen herkesimden insanın internet üzerinde en sık araştırdığı bir konu olan islami nikah akdi konusunda detaylıca bilgi vermek istedik.

İşte imam nikahı şartları ve islami usullere göre nasıl kıyılabileceğine dair tüm detaylar!

İmam Nikahı Nedir, İmam Nikahı Nasıl Yapılır?

burcu-alem-iste-merak-edilen-yonleri-ile-imam-nikahi-ve-sartlari

İmam nikahı; islami usullere ve peygamber sünnetine uygun şekilde yapılan evliliktir. İmam nikahı, kendince bazı temel usullere sahip olup bu şartları sağlamayan çiftler arasında kıyılamaz. Dini nikah olmadan yapılan bir evlilik ise Allah katında hak sayılmaz ve İslam dini gereğince uygun değildir.

İmam nikahı; İslami konularda bilgili, dini nikah usul ve esaslarına hakim kişilerce kıyılabilir. Cami hocası olmayan kişilerin de imam nikahı kıyması mümkündür.

İslam dini esaslarına göre; Müslüman bir kadın Müslüman olmayan bir erkekle evlenemez. Müslüman bir erkek ise diğer hak dinlerden bir kadın ile evlenebilir ancak bu mekruh sayılan bir durumdur. İslamiyete göre Müslüman olan çiftler arasında nikah kıyılabilir.

İmam Nikahı Şartları Nelerdir? Hanefi Mezhebinde İmam Nikahı Şartları

burcu-alem-iste-merak-edilen-yonleri-ile-imam-nikahi-ve-sartlari

Dini nikah kıyılabilmesi için bazı şartların yerine getirilmiş olması gereklidir. İmam nikahı olmaksızın bir evlilik dinimizce uygun değildir. Bu nedenle yeni evlenecek her çift için bu nikahın önemi oldukça büyüktür. Peki imam nikahı şartları nelerdir?

1- Çiftlerin her ikisinin de Müslüman olması şartı aranır. Müslüman ve dinin gereklerini bilen kişiler arasında imam nikahı kıyılabilir. Müslüman bir kadın Müslüman olmayan bir erkekle evlenemz. Müslüman bir erkek de Müslüman olmayan kadınla evlenemez ancak burada ufak bir detay verilmiştir. Müslüman erkek Hristiyan ya da Yahudi olan bir kadın ile evlenirse bu mekruh sayılır Allah katında uygun görülmez. Ancak kadının da islamiyete davet edilmesi ve Müslüman olması ile dini nikah bu çifte uygun olur.

burcu-alem-iste-merak-edilen-yonleri-ile-imam-nikahi-ve-sartlari

2- dini nikah için şahitlerin aklı başında, reşit ve Müslüman olmaları gereklidir. Aklı selim Müslüman erkek ve 2 müslüman kadın nikahta şahitlik edebilir. Bu şahitler olmadan nikah kıyılamaz. Şahitler çocuk ya da deli olamaz.

3- gelin ve damat nikah esnasında vekalet verebilir.

4- İslamiyete göre kıyılan nikahın çevreye duyurulması gereklidir. Aile ve eşraftan gizli tutulması uygun değildir. Özellikle ailesinden gizlice nikahlanan kızlar için Efendimiz SAV. kesinlikle ailesinden gizli nikahlanan kızın nikahının geçersiz olacağını buyurmuştur.

5- Nikah sırasında kızın talep edeceği mehir konusu netleştirilir. Bu konuda mehir ayarlandıktan sonra nikah akdine geçilir. Mehir konusu hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

 

İmam Nikahı Duası Nasıl Okunur?

 

İmam Nikahı Nasıl Düşer? İmam Nikahı Nasıl Bozulur?

burcu-alem-iste-merak-edilen-yonleri-ile-imam-nikahi-ve-sartlari

İmam Nikahı Şartları

İmam nikahı düşmesi için kocanın eşini boşaması gereklidir. Ancak bunu gelişi güzel şekilde yapamaz. Kadın kocasından boşanma talep edebilir ya da erkek karısından boşanmak isteyebilir. Her iki durumda da bu durum çok iyi düşünülmelidir. Ancak erkek boşayacaksa karısının iddet süresini beklemek durumunda ve bu süreçte kendisinin barınma bakım ihtiyacını karşılamak durumundadır. Talak suresinde bu durum açıkça izah edilmiştir.

İslamiyet iddet süresi ile de kadınların tekrar olası bir gebelik durumunda yine koruma altına alınması için lütufta bulunmaktadır. Allahu Teala, boşanma durumunda erkeğe hanımını boşarken mutlaka iddet süresine uyma şartı getirmiş ve boşanma için 3 talak 2 tane adil şahit yanında gerçekleşmelidir buyurmuştur. Bunun haricinde eşlerden birisinin dinden çıkması da dini nikahın düşmesine sebep olur.

İmam Nikahı Şart mı, İmam Nikahı Ne Zaman Kıyılır?

burcu-alem-iste-merak-edilen-yonleri-ile-imam-nikahi-ve-sartlari

İmam nikahı İslam dinince şarttır. Allah katında hayırlı ve güzel bir evlilik yapmanın en güzel ve ilk şartıdır. İmam nikahı ailelerin de müsaadesi ile düğün günü ya da düğüne birkaç gün kala kıyılabilir. İmam nikahı olmadan asla zifaf olmaması gereklidir.

İmam Nikahı Nerede Kıyılır?

İmam nikahı necaset olmayan, namaz kılınabilecek temizlikte her yerde kıyılabilir.

Camide İmam Nikahı Nasıl Kıyılır?

burcu-alem-iste-merak-edilen-yonleri-ile-imam-nikahi-ve-sartlari

Aileleri ile beraber çevrenin de haberdar olacağı şekilde nikah günü belirlenir. Yeterli sayıda şahit ( islami kurallara uygun olacak şekilde) ile gelin ve damat imam yanında durur.

Sonrasında imam kıza ve damada isimlerini sorar. Kıza ne kadar mehir istediğini sorar ve bunu nikah sözleşmesine yazar. Sonrasında geline ve damada belirtilen mehir i de belirterek evliliği kabul edip etmediğini sorar. Gelin ve damat ayrı ayrı “kabul ettim” der. Kabul ettim sözleri ile beraber şahitlerden de aynı onayı alır. İmam nikah duasını okur ve sonrasında  dini nikah kıyma süreci tamamlanmış olur.

Uzaktan İmam Nikahı Mümkün mü?

burcu-alem-iste-merak-edilen-yonleri-ile-imam-nikahi-ve-sartlari

Uzaktan dini nikah gelin ve damadın vekalet vermesi ile mümkündür.

Sevgilim İmam Nikahı İstiyor Ne Yapmalıyım?

Kesinlikle ailelerin müsaadesi olmadan gizli şekilde imam nikahı kıyılmamalıdır. Dinen hükmü geçersizdir. Resmi nikahta kadının haklarını yasalar önünde belgeledikten sonra imam nikahı kıyılması en uygunudur. Evlenecek olan gençlerin buna dikkat etmesi önemlidir. İmam nikahı asla tek başına geçerli olamaz.

Sevgilimle İmam Nikahı Kıydık Gerçek Manada Evli Gibi Yaşayabilir miyiz?

burcu-alem-iste-merak-edilen-yonleri-ile-imam-nikahi-ve-sartlari

Sevgili ya da nişanlı olan kişilerin imam nikahı konusunda çok dikkatli olmaları gereklidir. Sevgili olan kişilerin ailelerden habersiz nikah yapacağı açıktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gizli kıyılan dini nikahın hiçbir hükmü yoktur. Hükmü var şeklinde uygulamaya geçmeniz Allah katında büyük günah işlemenize yol açabilir.

Gelelim nişanlı çiftlere. Nişanlı çiftler evet ailelerin de haberdar oldukları bir süreçte evliliğe hazırlanır. Ancak bu süreç birbirlerini tanıma sürecidir. Ailelerden gizli kıyılan nikah asla geçerli değildir. Bazı durumlarda ailelerin de talebi ile nişan yüzüğü takıldığı gibi dini nikah da kıyılır. Ancak Efendimiz SAV bunu da uygun görmemiştir. Aktarılan hadiselere göre; evlilik öncesi süreçte düğünden önce nikahı uygun görmemiş ve çiftlerin birbirini tanıması için dini çerçevede bir hak tanınmıştır. Eğer uygun değilse çiftlerin bu aşamada ayrılması uygundur. Aksine nikahın olması her iki kişinin de dinen boşanmış hükmüne geçeceği ve özellikle kadının bu konuda zarar görebileceği ön görülmüştür. Bu nedenle alimler; gençlere nişan sürecini İslami hassasiyetlere dikkat ederek en verimli şekilde geçirmelerini, eş adayını tanımaya çalışmalarını ve gerçekten uygun eş ise düğünün gerçekleşmesini tavsiye etmişlerdir.

Resmi Nikah Olmadan İmam Nikahı Kıyılır mi Diyanet

Diyanet İşleri açıklamalarına göre resmi nikah olmadan dini nikah kıyılabileceği ifade edilmiştir. Ancak bu durumun art niyetle kullanılması ve özellikle çocuk gelinlerin sayısını azaltmak için öncelikle ilk şart olarak resmi nikah talep edilmiştir. Resmi nikah ile hem kadının haklarının da güvence altına alınması sağlanmaktadır. İmam nikahı şartları bakımından resmi nikah gerekli olmasa bile, İslam dini kadını her konuda koruyup kollayan ve bu konuda her türlü hassasiyetin yanında olan bir dindir. Bu nedenle resmi boşama dini boşama yerine de geçer şeklindedir.

 

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.