Mehir Nedir? Dini Nikah Sırasında Mehir Ne İstenir?

burcu-alem-mehir-nedir-dini-nikah-sirasinda-mehir-ne-istenir
  • Beğen
    Loading...

Mehir nedir sorusunu sadece yeni evlenecekler değil uzun yıllar evli olanlar da sorarlar. Eskilerin geleneklerinde geline sunulan hediyenin “mehir” olduğunu ve İslam’ da çok önemli bir yere sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Mehir konusu, özellikle dini nikah kıydırmak isteyenler için düşündürücü bir hal alır. Bunu tarihler boyunca alimler sorulan sorulara cevaplar ile yolu aydınlatmaya çalışmışlardır. Kaldı ki sahabe efendilerimizden de örnekler ile mehir konusu gayet açık şekilde günümüze kadar açık şekilde aktarılmıştır.

Peki mehir nedir? Mehir hakkında hangi hususlara dikkat edilmesi gereklidir? Özellikle erkekler mehir konusunda neden dikkatli olmalıdır? Mehir satılabilir mi? Gelin, istediği kadar mehir talebinde bulunabilir mi? Yoksa mehir için bir üst ve alt sınır var mıdır?

Gelin hep birlikte mehir konusunu enine boyuna inceleyelim ve eksik kaldığımız yönlerimiz varsa tamamlayalım:

Mehir Ne Anlama Gelir? Mehir Ne Demek TDK?

burcu-alem-mehir-nedir-dini-nikah-sirasinda-mehir-ne-istenir

TDK içeriklerine bakıldığında mehir “ücret” anlamına gelmektedir. Mehir uygulama olarak eski kültürlerden günümüze aktarılan bir özelliğe sahiptir. Evlenme akdi gereğince erkek tarafının kız tarafına ödediği ücret, sunduğu hediye, maddi karşılık olarak karşımıza çıkar. Bu adet, eski Sami kültürlerinden karşımıza çıkar. Kuran’ı Kerim’ de ise; mehir ve saduka kelimeleri ile ifade edilmektedir. Aynı zamanda Türkiye’ de ağırlıklı olarak “mihr” şeklinde ifade edilir.

Mehir Nedir Sorularla İslamiyet?

burcu-alem-mehir-nedir-dini-nikah-sirasinda-mehir-ne-istenir

Mehir, imam nikahı öncesinde erkek tarafının kız tarafına sunduğu maddi hediyedir. İslamiyet diğer din ya da kültürlerin aksine bu uygulamayı evlilik ödemesinden ziyade kadınların evlilik süresince ve olası bir boşanma halinde asla mağdur olmamaları için bir güvence saymıştır.

Romalılarda, Yahudilerde ya da diğer kültürlerde olduğu gibi evlilik satış ücreti gibi ön görülen mehir, İslamiyette evlilik neticesinde kadınlara sunulan bir hediye olarak ön görülür.

Satış bedeli olarak atfedilen mehir, eski dönemlerde nikah belgesine de eklenmiştir. Burada hanımların ödenebilir tutarda mehir talep etmesi uygun görülmüştür. Cahiliye dönemine bakıldığında bu ödeme kızın ailesine yapılır ve kıza bundan bir hak verilmezdi. Hatta mehir öylesine önemsenirdi ki mehir vermeden asla evlenme akdi gerçekleşmezdi. Mehir olmadan yapılan evlilikler adeta gayri meşr-u evlilik gibi nitelenmekteydi.

burcu-alem-mehir-nedir-dini-nikah-sirasinda-mehir-ne-istenir

Kur-an’ ı Kerim’ de Bakara suresi mehir konusunda detaylara yer vermiştir. Burada evlenecek hanımlara mutlaka mehir verilmesi gerektiği konusu geçmiş ve detayları da hadisler ile aktarılmıştır.

Mehir konusunda mezhepler çeşitli görüş ayrılıklarına düşmüşlerdir. Malikiler kesinlikle mehir ödenmeden evlilik gerçekleşemeyeceğini savunurlar ve evlilik kültürler bu yönde ilerlemiştir.

Mehir Ne Zaman Verilir?

burcu-alem-mehir-nedir-dini-nikah-sirasinda-mehir-ne-istenir

Mehir Maliki mezhebine göre imam nikahı öncesinde verilmelidir. Mehir verilmeden asla evlilik yapılmaz. Ancak diğer mezhepler bu ödemenin evlilik sonrasında da yapılabileceğini ön görmüştür. Peki mehir ne zaman verilir? Mehir, erkeğin kadını boşaması halinde tamamı olacak şekilde kadına verilir. Ancak kadının hataya düşmesi ve boşanma gerçekleşmesi halinde bunun verilmeyeceği belirtilmiştir.

Bunlardan bağımsız, bir evlilik akdi sonrasında erkeğin kadına dokunmadan boşaması halinde mehirin boşanma esnasında yarısı kadına verilir.

Mehir Verilmezse Ne Olur?

Mehir erkeğin kadına olan borcudur. Ancak mutlak borç değildir. Kadın bu talebinden rızası ile vazgeçebilir ve bunu eşine bağışlayabilir. Ancak erkek kadının bu hakkını vermez ise kesinlikle kul hakkına girmiş olur. Bu sebeple erkek eşinin hakkını vermeli ve bu konuda üstündeki sorumluluğu atmalıdır.

Mehir Örnekleri- Mehir Çeşitleri Nelerdir?

burcu-alem-mehir-nedir-dini-nikah-sirasinda-mehir-ne-istenir

1- Mehr-i Müsemma

Evlenme öncesinde her iki taraf da oturup mehir miktarını konuşur ve anlaşırlar.

2- Mehr-i Misil

Dini nikah esnasında herhangi bir durumdan dolayı istenmez ancak evlilik sonrasında baba tarafında yapılan mehir ödemeleri emsal alınarak belirlenir.

3- Mehr-i Muaccel

burcu-alem-mehir-nedir-dini-nikah-sirasinda-mehir-ne-istenir

Nikah sırasında peşin ödenen mehir türüdür.

4- Mehr-i Müeccel

Mehrin evlilik sonrasında bir vakitte verilmek üzere söz verildiği borçlanmadır.

Mehir Nedir Ne Kadar Verilir? Mehir Olarak Ne İstenir?

burcu-alem-mehir-nedir-dini-nikah-sirasinda-mehir-ne-istenir

Mehir kadının isteğine bağlı olarak sunulur. Bu Nisa Suresi 4. Ayette; kadınlara mehrini cömertlikle vermek gerektiği, eğer o mehrin damada bağışlanması söz konusu olmuşsa da afiyetle yenmesi gerektiği ifade edilmiştir.

Mehir için önemli esaslardan birisi maddi değere sahip olmasıdır. Peki, mehir ne kadar istenir? Mehir için alt ve üst sınır belirlemek mümkün değildir. Çünkü mehir için karşılığı belirleyecek olan gelindir ve bunda serbesttir. İstediğini dileyebilir. Mehir kesinlikle maddi karşılığa sahip olmalıdır. Son yıllarda sıklıkla umre ya da hac gibi talepler görülmektedir. Ancak bunlar manevi değere sahip olduğu için mehir olarak adlandırılamaz.

burcu-alem-mehir-nedir-dini-nikah-sirasinda-mehir-ne-istenir

Mehir miktarı konusunda sınırlama yoktur. Hatta burada Hz Ömer bir sınırlamaya gitmek istemiş üst sınır itibari ile; ancak bir kadının ayet delili ile uygulamaya geçilememiştir, vazgeçmiştir. Nisa Suresi 4. Ayete göre; “onlara kantarla vermiş olsanız dahi geri almayın” şeklinde açık ifade yer almaktadır. Bu ayeti duyan Hz Ömer mehir için değişiklik yapmamıştır.

İlginizi Çekebilir:Nikah İçin Gerekli Belgeler 2020

Mehir Nedir Öğrendik… Peki Siz Mehir Olarak Ne İstediniz?

burcu-alem-mehir-nedir-dini-nikah-sirasinda-mehir-ne-istenir

Peki, siz mehir olarak ne istediniz? Mehir konusunda çok farklı taleplerin karşımıza çıktığı şu dönemlerde bazen aklımıza gelmeyecek şeylerin istendiğini de görmekteyiz. Yorumlarda #mehir olarak ne istediniz başlığı ile aktarımda bulunursanız belki de yeni gelinlere fikir olmuş olursunuz 😊

OKUYUCU YORUMLARI

  • İşte Merak Edilen Yönleri ile İmam Nikahı ve Şartları!
    2 sene önce

    […] 5- Nikah sırasında kızın talep edeceği mehir konusu netleştirilir. Bu konuda mehir ayarlandıktan sonra nikah akdine geçilir. Mehir konusu hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız. […]

    57