Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Estetik
  4. »
  5. Karın Germe ve Liposuction Nedir, Nasıl Yapılır?

Karın Germe ve Liposuction Nedir, Nasıl Yapılır?

Bilgece Bilgece - - 6 dk okuma süresi
11 0
karin-germe-ve-liposuction

Karın bölgesindeki deri sarkmaları hem erkekler hem de kadınlar tarafından oldukça rahatsız edici bulunan bir durumdur. Aşırı kilo alıp verme veya hamilelik sonucunda karın derisinde ve karın kaslarında deformasyonlar oluşabilir. Deforme olmuş bu dokulardan estetik cerrahi olmadan kurtulmak mümkün olmayabilir. Estetik cerrahi uzmanı Op. Dr. Defne Erkara, karın germe ve liposuction işlemleri hakkında bilgi verdi.

Büyük miktarlardaki kilo değişiminden ve genellikle ikiden fazla yapılan doğumlardan sonra karın derisi artık eski halinde olamayabilir. Bu süreçlerde zayıflayan karın kasları ve karın derisi eski haline dönmekte zorlanır. Eski haline dönemeyen karın bölgesinde bollaşmış, gevşek ve şişkin bir görüntü oluşur. Bazı durumlarda karın bölgesi, genital bölgeyi kapatacak durumda bile olabilir. Oluşan bu durum yalnızca görsel olarak değil gündelik fiziksel aktiviteler için de sorun yaşatır. Karın germe ve liposuction gibi cerrahi işlemlerle bu sorunlara çözüm yaratmak amaçlanır.

Karın Germe (Abdominoplasti) Nedir? Nasıl Yapılır?

karin-germe-ve-liposuction
Karın Germe

Karın germe, karın derisinin bollaştığı ve yapısının bozulduğu durumlarda belli noktalardan uzaklaştırılması, alınması ve oluşan bollaşmanın yok edilmesi işlemidir. Deri bolluğunun yok edilmesiyle dümdüz bir karın görüntüsü hedeflenir. Kişiden kişiye değişen karın yapısı ve çeşitli faktörlerin olması sonucunda yapılan 2 farklı karın germe ameliyatı vardır.  Mini karın germe, bir ya da iki kez doğum yapmış ama karın bölgesinde çok fazla deformasyon göstermeyen kişilerde yapılan işlemdir. Göbek üstündeki bolluklar fazla değildir yalnızca alt tarafta bolluk görülür bu sebeple alt karın bölgesinin düzeltilmesi amaçlanır. Tam karın germede ise tüm karın bölgesini ilgilendiren bir deformasyon söz konusudur. Mini karın germeye göre daha fazla deri alınması gerekir ve göbek deliği yerinin değiştirilmesi, genital bölgenin yukarı alınması gibi ek işlemler yapılması gerekebilir.

karin-germe-ve-liposuction

Her iki karın germe ameliyatı, külot bölgesinin içinde kalan ve sezaryen çizgisinin biraz uzunu şeklinde olan bir kesiyle yapılır. Tam karın germe işleminde ameliyat bölgesine mutlaka diren konulması gerekir. Mini karın germede ise bazı durumlarda diren konulmayabilir ancak hastamız kiloluysa bu direnlerin konulması şarttır. Her iki karın germe işlemi genel anestezi ile yapılır. Mini karın germe yaklaşık olarak 35-40 dakika süren kısa bir işlemdir. Tam karın germe ise yapılabilecek diğer işlemlerle birlikte yaklaşık 2 saat sürer.

Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir? Nasıl Yapılır?

karin-germe-ve-liposuction
Karın Germe ve Liposuction

Liposuction, kilo vermiş hastaların kalan yağlarının bir tıbbı cihaz ve özel içi delik kanül aracılığı ile emilerek alınması işlemidir. Sanılanın aksine zayıflama amaçlı değil kilo verildikten sonra istenmeyen yağların alınarak vücudun şekillendirilmesi amacıyla yapılır. Yapılan işlemin kapsamı hastadan hastaya değişir ve bazen diğer işlemlerle aynı anda yapılabilir. Bölgesel alanlarda yapılan liposuction işlemi lokal anestezi ile yapılabilirken geniş çaplı liposuction işlemleri ise genel anestezi ile yapılır.

Tam Karın Germe ve Liposuction Birlikte Yapılabilir Mi?

karin-germe-ve-liposuction

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulamayan ve karın bölgesinde sarkmalara sahip olan hastalarda karın germe ve liposuction işlemi aynı anda yapılabilir. Karın derisi gerilmeden önce fazla yağların liposuction işlemi ile alınması gerekir. Eğer fazla yağlar liposuction ile alınmazsa aşağı doğru gerilen kalın deri istenmeyen bir görüntü oluşturabilir. Birlikte yapılan bu işlemler yaklaşık 2 saat içerisinde tamamlanır.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Hastalarımız 1 gece hastanede yatıp direnleri çekildikten sonra ertesi gün öğleden sonra evlerine dönebilir. Mini karın germe ameliyatı olan hastalarımız ise hastanede 1 gece yattıktan sonra ertesi gün sabah evlerine dönebilir. Ameliyat gününden sonra 1 ay boyunca korse giyilmesi gerekir. Ameliyat izi külot ile gizlenen bölgede kalır. Dikiş alımı gerekli değildir ve ameliyat izine yönelik tedavilere düzenli olarak devam edilmesi gerekir.

karin-germe-ve-liposuction

Karın bölgenizdeki istenmeyen durumları estetik cerrahi sayesinde çözmeniz mümkün olabilir. Siz de karın bölgenizle ilgili sorunlar yaşıyor ve tedavi süreçleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bir estetik cerrah ile görüşebilirsiniz.

Op. Dr. Defne Erkara

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

www.defneerkara.com
www.facebook.com/Dr.DefneErkara
www.instagram.com/opdrdefneerkara/

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.