«
  1. Anasayfa
  2. Dekorasyon
  3. Kozalak Süsleme Sanatı ile Evde Üretiyoruz – Kozalaktan Neler Yapılır ?

Kozalak Süsleme Sanatı ile Evde Üretiyoruz – Kozalaktan Neler Yapılır ?

Kozalak Süsleme Sanatı ile Evde Üretiyoruz - Kozalaktan Neler Yapılır ?

Kozalak süsleme sanatı , corona virüs salgınının bizleri eve kapattığı şu günlerde yapılabilecek eğlenceli ve kaliteli etkinliklerin başında geliyor. Peki, kendin yap kozalak süsleme nasıl yapılır ?

vde kozalak süsleme doğadan en kolay biçimde bulabileceğimiz malzemelerden birisi olan çam ağacının odunsu meyveleri ile yapılabilecek süsleme çeşididir. Yapılacak çalışmalar ile adeta doğayı evimize taşımak mümkün olacaktır. Bu dekorasyon fikirleri ile bedavaya çok şık duran ev süsleri elde edebiliriz. Genellikle yılbaşı ve kış dönemlerinde kullanılan kozalak süslemelerini farklı fikirlerle dört mevsim kullanılabilecek hale getirmek mümkündür.

Çam kozalaklarını süslemek Korona Virüs dolayısıyla evlere kapanmak zorunda kalan insanların can sıkıntılarını gidermek için kullanacakları bir uğraş olacaktır. Kozalak dışında ev bulunan malzemeler ile hayal gücümüzü kullanarak basit şekilde şık ve kullanışlı ürünlere sahip olabileceğiz.

Dayanıklı bir yapıya sahip olan kozalaklar doğal halleriyle bile dekorasyon için kullanılabilecek güzelliğe sahipken, küçük dokunuşlarla onları evlerimizin değişilmez parçaları yapabiliriz. Evimizin her köşesinde kullanabileceğimiz kozalakların evimize doğa havası katacağı tartışılmaz.

Kozalak süsleme işlemine geçilmeden önce kozalakların güzel biçimde temizlenmesi gerekmektedir. Kozalakların temizliğini ise derin bir kaba su doldurarak içerisine yarım çay bardağı sirke koyarak basit şekilde yapabilirsiniz. Hazırlanan karışımın içerisine toplanan kozalaklar konur ve 7-8 saat civarında bekletilir. Ardından kozalakları duru su ile yıkayıp 24 saat güneş görmeyecek şekilde havlu üzerinde kurumaya bırakılmalıdır.

Büyük bir sehpadan küçük bir bibloya kadar farklı dekorasyon fikirlerini uygulayabileceğiniz kozalakların kullanım alanları şunlardır;

1 – Kozalak Süsleme Sanatı ile Kozalaklardan Tablo Yapma ( Video )

YouTube video

Kozalaktan tablo nasıl yapılır ? Kozalaktan tablo yapmak için ne gereklidir ? Piknik alanlarından veya çam ağaçlarının olduğu yerlerden kolay biçimde bulabileceğimiz kozalaklar ile dekoratif bir sanat eseri oluşturmak mümkündür. İlk olarak bulduğumuz kozalakları boyayarak bir mukavvaya yapıştırmalıyız. Kozalakları yapıştırma işlemini yaparken kullanacağımız kozalakların farklı ebatlarda olması ve büyüklü küçüklü şekilde puzzle gibi birbirlerini tamamlayacak biçimde yapıştırılması görsel anlamda tablomuza farklılık katacaktır. Sonrasında ise kozalakların yapıştırıldığı mukavvayı şık bir çerçeve ile tamamlamayı ihmal etmemeliyiz.

Boya ile kozalak süsleme yaparken kullanacağınız renkler tamamen size kalmış. Dilerseniz canlı renklerle hareketli bir tablo elde edebilir ya da pastel renklerle baktığınızda sizi dinlendirecek bir tabloya sahip olabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta kozalakların boyanması esnasında tercih edilecek boya türüdür. Kozalak ne ile boyanır sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Kozalakları akrilik ya da sulu boya ile boyamak mümkündür fakat kozalaklar boyayı emeceğinden son derece uğraştırıcı bir işlem olacaktır. Bu tip boyaların yerine sprey boyalar ile daha hızlı sonuç elde edebilirsiniz.

2 – Kozalak ( Pine Cone ) Süsleme ile Farklı Bir Aksesuar: Kozalak Kolye

Her yerde karşınıza çıkan aynı tip kolyelerden sıkılıp farklı bir takı arayışında iseniz kozalak kolye tam size göre. Özellikle kozalakların sivri uçlarını keserek sprey boya ile metalik renge boyayarak şık bir kolye sahibi olabilirsiniz. Tabi bu şık kolyeyi küpelerle tamamlayarak takı seti olarak da kullanmak sizin elinizde.

İsteğinize bağlı olarak kolyenizde kullanacağız simlerle kolyenizin parlaklığına parlaklık katabilirsiniz. Kozalak süsleme yöntemi ile elde edeceğiniz bu müthiş kozalak kolye ile arkadaşlarınızı kıskandıracağınızdan emin olabilirsiniz. İsterseniz kolyenizi aynı renk boncuklar kullanarak görsel olarak biraz daha hareketli hale getirebilirsiniz.

3 – Kozalak Kapı Süsü Çerçeve Nasıl Yapılır ?

En güzel anlarımızı ölümsüzleştirdiğimiz fotoğraflarımızı şık bir çerçeve içerisinde saklamak o anlara verdiğimiz değerin göstergesidir aslında. Yapacağımız şık çerçeve ile fotoğraflarımız hem farklı hem de şık bir görsele kavuşacaktır.

İster canlı renklerle boyayıp cıvıl cıvıl hale getirdiğiniz kozalaklarla ya da sadece vernikleyerek doğal yapısını muhafaza eden kozalakları kullanacağınız çerçevelere misafirleriniz hayran kalacaktır.

Kozalak çerçeve yapımı için ilk olarak bir mukavva üzerine yuvarlak, elips, kalp ya da dilediğiniz herhangi bir şekli çizip maket bıçağı vasıtasıyla kesiyoruz. Ardından mukavva üzerine silikon tabancası ya da hızlı yapıştırıcı ile yapıştırıyoruz. Kozalaklar arasında boşluk kalmaması çerçeveyi daha zengin gösterecektir.

Kozalak Süsleme Sanatı ile Evde Üretiyoruz - Kozalaktan Neler Yapılır ?
Kozalak Süsleme Sanatı ile Evde Üretiyoruz – Kozalaktan Neler Yapılır ?

4 – Kozalaktan Mumluk Yapımı

Kozalak süsleme kategorisinin belki de en çok tercih edilen aksesuarı mumluktur. Kozalağın doğal yapısına yakın olan bu mumluklar otantik ve doğal yapıları ile beğenilmektedir.  Evinize farklı bir hava katacak olan bu mumlukların yapımı ise oldukça basittir.

İlk olarak kozalağın bütün yapraklarını dikkatli biçimde koparmamız gerekiyor. Bunu bir pense aracılığı ile kolaylıkla yapabiliriz. Sonrasında ise koparılan yaprakları teker teker kozalağın gerçek halinde ki gibi mumluğun ve ya cam kavanozun etrafına yapıştırarak şık bir mumluk sahibi olabiliriz. İsteğe bağlı olarak kozalak yapraklarına simde dökebiliriz.

5 – Kozalak Saksı Yapımı

Kozalak süsleme denilince akla gelen ilk ürünlerden birisi şüphesi kozalak saksılardır. Kimi okullarda dahi yaptırılan el işi süsleme objelerinden birisidir. Biraz sabır ve bolca kozalak ile üstesinden gelebileceğiniz şık bir aksesuarınız olacak. Yapmanız gereken kozalakları sirkeli su ile güzelce temizledikten sonra onları alt tarafları dışa gelecek şekilde birbirine yapıştırmaya başlamak. Tabi bu işlemi yaparken kozalakları birbirine geçecek şekilde ayarlamalı ve ona göre yapıştırmak gerekmektedir. Yuvarlak, köşeli, büyük, küçük tamamen sizin hayal gücünüze bağlı gelişecek bu aksesuar evinize farklı bir hava katacaktır. İsteğe bağlı olarak kozalakları vernikleyerek daha parlak ve uzun ömürlü bir kullanım sağlayabilirsiniz.

6 – Evinizdeki Doğallık; Kozalak Ağaçları

Doğal görünümü ile evinize ağaç havası katacak olan kozalak ağaçlar, hem ruhunuzu dinlendirecek hem de misafirlerinizi şaşkına çevirecektir. Özellikle doğal yaşamın egemen olmaya başladığı dekorasyon dünyasında ağaçlar her yerde kullanılmaktadır. Sizde evinizin bir köşesinde size ait bir ağaç olsun istiyorsanız kozalak ağaçlar tam size göre. Dal ve kozalaklar ile elde edebileceğiniz bu ağaçlar evinizin en şık köşesini hak ediyor.

Birkaç dalı birbirine bağlayarak başlıyoruz işe, sonrasında bu dalların ucuna kozalakları yapıştırarak top şeklini veriyoruz. Ve ağacımızı içerisinde sıkı bir toprağın olduğu büyük saksıya saplıyoruz. Toprağın sıkı olması dalların yerinden oynamasını engelleyecektir. Bunun yanında ağacımızı tek dal ile yapmıyoruz. Çünkü 3-4 dal kullanarak hem daha kalın bir gövde görseli elde ediyoruz hem de ağacımızın gövde kuvveti artacaktır. İsteğinize bağlı olarak saksı etrafına görseldeki gibi dal parçaları yapıştırarak farklı bir görünüm kazandırabiliriz.

7 – Kozalaktan Masa Süsü Yapımı

Özenerek hazırladığınız yemekleri en güzel biçimde sunabilmek adeta hazırladığımız enfes yemeklere attığımız birer imzadır. Yemek istediği kadar güzel olsun sunumu ve masa dekorasyonu kötü ise misafirleriniz yemeklerden zevk almayacaklardır. Kozalak süsleme ile sizi bu dertten kurtarıyoruz. Masanıza doğallığı ve şıklığı getirecek olan bu yöntemle misafirleriniz yedikleri yemeklerden zevk alacaklardır.

Yapmanız gereken ise oldukça basittir. Uzun cam bir vazoya kozalakları doldurmak ve etrafını süslemek olacaktır. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta ağırladığınız misafirlerin ya da yemeğinizin karakteridir. Örneğin yaş grubu olarak büyük misafirleriniz varsa doğal görünümlü kozalak kullanabilirken, genç misafirleriniz için spreyle boyanmış renkli masanızı hareketlendirebilirsiniz.  Tabi son dokunuşu vazonun ortasında kullanacağınız, kozalaklarınızla uyumlu bir çiçekle yapmayı unutmayın.

6 – Çocuklarımız İçin Kozalak Oyuncak Yapımı

Buraya kadar evimizin dekorasyonu için çalıştık. Birazda çocuklarımız için kozalak süsleme yapalım. Yapabileceğimiz oyuncak modellerinin sınırı sonsuz diyebiliriz. Burada belirleyici tek faktör hayal gücünüz. İsteğe bağlı olarak keçe, boya, ip kullanarak farklı figürler oluşturmak mümkündür. Sizler için kozalaktan baykuş yapımını inceleyelim.

İlk olarak baykuşlarımızın kafası ve kanatları için keçeleri dilediğimiz gibi kesiyoruz. Burada renkleri ve baykuşun karakterini belirlemek sizin kontrolünüzde olacaktır.

Ardından bu keçeleri silikon tabancası ile kozalağa yapıştıralım. Baykuşların dik durabilmesi için şönil çubuklardan pençede yapabilirsiniz ya da keçeden ayakta yapabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *