• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dünyanın 7 En Nadir Cilt Hastalığı

En nadir deri hastalıkları
 • Beğen
  Loading...

Genel olarak, cildimiz vücudumuzun en hassas parçalarından biridir ve herkes zaman zaman hafif bir cilt tahrişine maruz kalmıştır. Sedef hastalığı gibi sık görülen birçok cilt hastalığı var ve bazıları zamanla iyileşmektedir. Bununla birlikte, nadir görülen, kronik ve hatta öldürücü olan birkaç deri hastalığı da mevcut. 

Dünyanın 7 En Nadir Cilt Hastalığı

Atopik dermatit, kontakt dermatit ve seboreik dermatit olarak bilinen egzama hastalığı ise dünyanın her yerinde ortaya çıkan çok yaygın bir deri hastalığı türüdür. Hastalık, el ayak ve koltuk altı bölgelerinde sıklıkla görülür. Cilt sağlığı uzmanları tarafından çok dikkatli bir şekilde takip edilmesi gereken bu hastalık, sağlık açısından oldukça büyük öneme sahiptir.

Dünyanın 7 En Nadir Cilt Hastalığı

Bu listedeki nadir cilt hastalıkları tümü, neredeyse gerçekten tedavi edilemeyen ağır ciddi belirtilere sahiptir. İnsan sağlığı için çok tehlikeli olan bu cilt hastalıklarının tümü benzersizdir ve dünya nüfusunun sadece küçük bir yüzdesi üzerinde görülür.

7. Erythropoietic Protoporphyria

deri hastalıkları

En nadir cilt hastalıkları listemizin son sırasında yer alan Erythropoietic Protoporphyria hastalığı nedir? Erythropoietic Protoporphyria (EPP) kemik iliğinde, kan plazmasında ve kırmızı kan hücrelerinde aşırı miktarda protoporfirin birikmesine neden olan nadir bir metabolik  bir hastalıktır. Bu, cildin güneş ışığına ve flüoresan lambalar gibi bazı yapay ışıklara maruz kaldığında şiddetli ağrı ile reaksiyona girmesine neden olan bir durum meydana gelen etkileri arasındadır. Erythropoietic Protoporphyria olan insanlar güneş ışığına maruz kaldıklarında ciltlerinde karıncalanma, kaşıntı ve yanma hissederler. Uzun süreli maruz kalma, derilerinin şişmesine ve kırmızılaşmasına neden olabilir.

Erythropoietic Protoporphyria tanısı konan toplam insan sayısı bilinmemektedir, ancak çok nadir olduğuna inanılmaktadır. Avrupa’da bu hastalığın görülme oranı 1 / 200.000 ile 1 / 75.000 arasında değişiklik gösterir.

6. Lamellar Ichthyosis

En nadir deri hastalıkları

En nadir deri hastalıkları listemizin 6. sırasında bulunan Lamellar Ichthyosis diğer Ichthyosis çeşitleri kadar nadir olmayabilir, fakat yine de nadir görülür. Her 200,000 kişiden 1’inden daha azına Lamellar Ichthyosis teşhisi konulur. Diğer Ichthyosis çeşitleri gibi, doğumda da Lamellar Ichthyosis görülür. Bu bebeklere genellikle “ortak bebekler” denir, çünkü şeffaf bir zarla doğarlar (kolodion), bu da cam gibi görünmelerini sağlar.

Doğumdan birkaç hafta sonra, bu cilt dökülür ve cilt üzerinde koyu renkli plaka benzeri pullar bırakır. Lamellar Ichthyosis hastalığı kişilerde kafa derisindeki kalın pullar , kalınlaşmış tırnaklar ve küçük tüyler oluşmasına neden olur. Tedavi olmasa da, Lamellar Ichthyosis topikal olarak cilt bariyeri onarım merhemleriyle tedavi edilir. Şiddetli Lamellar Ichthyosis vakaları da oral yolla sentetik retinoidlerle sistemik olarak tedavi edilebilir.

5. Xeroderma Pigmentosum

Xeroderma Pigmentosum

Xeroderma pigmentosum (XP) dünya çapında her 250.000 kişiden 1’ini etkileyen oldukça nadir bir cilt hastalığıdır. XP, Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa’da daha nadirdir ve her 1 milyon kişiden yalnızca birini etkiler. UV ışığına aşırı duyarlı (fotosensitivite) olan kişilerde görülen bu cilt hastalığı Japonya, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da daha yaygındır.

Xeroderma pigmentosum genellikle bebeklik döneminde veya erken çocukluk döneminde teşhis edilir ancak doğumdan önce tespit de yapılabilir. Cildi güneşe karşı ultra hassas hale getirmenin yanı sıra, Xeroderma pigmentosum zihinsel engeller, gelişimde gecikme veya işitme kaybı gibi nörolojik koşullara neden olabilir. Ayrıca XP’li insanların göz problemleri yaşamaları da olasıdır.

4. Harlequin Ichthyosis

Harlequin Ichthyosis

Harlequin Ichthyosis nedir? Harlequin Ichthyosis nadir görülen ve en şiddetli Ichthyosis şeklidir. Harlequin Ichthyosisli kişilerin kalın elmas şeklindeki pullarla kaplanmış bir derisi vardır. Cilt o kadar sıkı ve kuru hale gelir ki göz kapaklarını ve dudakları ters çevirerek kırmızı iç astarları açığa çıkarır. Harlequin Ichthyosis otozomal resesif bir özellik olarak kalıtsaldır. Bu, kişinin her bir ebeveynden aynı özellik için aynı kusurlu geni aldığı anlamına gelir.

Harlequin Ichthyosis cilt hastalığı yeni doğan 500.000 kişiden sadece 1’inde çok nadir görülür. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık yedi bebek Harlequin Ichthyosis ile doğmaktadır. Harlequin Ichthyosisin tedavisi yoktur ve cilt hastalığından etkilenen kişilerin derileri dökülmeye başladığında enfeksiyonu önlemek için düzenli antibiyotik tedavileri gerekebilir.

3. Stevens-Johnson Sendromu ve Toksik Epidermal Nekroliz

En nadir deri hastalıkları

Stevens-Johnson sendromu (SJS) ve toksik epidermal nekroliz (TEN) nadir ve ciddi bir cilt hastalığıdır. Geçmişte Stevens-Johnson sendromu ve toksik epidermal nekrolizin iki ayrı hastalık olduğu düşünülüyordu ancak artık bir spektrumun parçası olarak kabul edildi. SJS daha az şiddetli olmasına karşın ve TEN öldürücü boyutlarda olabilmekte.

Stevens-Johnson sendromu ve toksik epidermal nekroliz ortaya çıktığında, ciltte, ağızda, dudaklarda, gözlerde, burunda ve cinsel organların mukozalarında kabarcıklar oluşur. SJS ve TEN nadiren Batı’da 1 milyon kişide sadece 1 ila 2 oranında görülür. Her ne kadar SJS ve TEN tedavi edilebilse de hastalık ölümcül olabilir. Stevens-Johnson sendromlu kişilerin yaklaşık yüzde 10’u ölürken, toksik epidermal nekroliz hastalarının yaklaşık yüzde 50’si hayatta kalamaz.

2. Argyria

En nadir deri hastalıkları

Argyria daha iyi bilinen ama nadir görülen bir cilt hastalığıdır. Çünkü televizyon haberlerinde insanların mavi-gri bir renge dönüşmesi yüzünden oldukça sık yayınlanır. Nadir görülen bu hastalık cilt gümüşe maruz kaldığında meydana gelir. Gümüş madeninde çalışma, kuyumculuk, gümüş eşya ve metal alaşımlı ürün imalatı ve fotografik işleme alanlarında çalışan kişiler işyerlerinde gümüşe maruz kalabilir.

Aynı zamanda, kolloidal gümüş içeren diyet takviyeleri alan insanlarda bu hastalık görelebilir. İnsanlar bu gümüş besin takviyelerinin bağışıklık sistemlerini güçlendirebileceğine ve kanser, HIV, AIDS, herpes, zona ve göz problemlerini tedavi edebileceğine inanıyor. Ancak bu iddiaları destekleyecek bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır. Cilt Argyria sebebiyle mavi-gri renge döndüğünde cilt bir daha eski rengine getirilemez.

1. En Nadir Cilt Hastalığı – Cilt Soyulması Sendromu

Cilt Soyulması Sendromu

Cilt soyulması sendromu, dünyadaki en nadir görülen deri hastalığı olarak bilinmektedir ve tıbbi literatürde bilinen 100’den az vaka vardır. Cilt soyulması sendromunun iki ana çeşidi vardır: Genelleştirilmiş çeşit cildin herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Akral çeşit ise sadece el ve ayaklarda görülür.

Congenital ichthyosis cilt sendromu ise (nadir görülen bir deri hastalığı tipi) genellikle doğumda ortaya çıkar veya erken çocukluk döneminde gelişebilir. Ne yazık ki bu sendrom için bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, genel olarak ağrısızdır ve dökülmeyi gidermek için cilt yumuşatıcı merhemler veya petrol jölesi kullanılabilir.

Tüm bu cilt türleri ve hastalıkları dikkatle üzerinde durulması gereken belirtilere sahiptir. Kaşıntılı cilt hastalıkları resimli , demir evi cilt hastalığı , deri hastalıkları ve nedenleri , deri hastalıkları ve tedavi yolları , cilt hastalıkları resimli anlatım , bulaşıcı deri hastalıkları ve cilt hastalıkları latince isimleri için Türkiye Dermatoloji Derneği ana sayfasını ziyaret ediniz.

İlginizi Çekebilir: Mezoterapi Nedir?

OKUYUCU YORUMLARI
 • Demirhindi ile Ne Yapılır? Demirhindi Nedir?
  2 ay önce

  […] karşı kullanılır. Renk açıcı etkisi sebebi ile özellikle çillere karşı kullanılır. Cilt hastalığı konusunda […]

  2
 • Skolyoz Nedir? Skolyoz Belirtileri Nelerdir?
  10 ay önce

  […] Dünyanın 7 En Nadir Cilt Hastalığı […]

  7