«
  1. Anasayfa
  2. Kişisel Bakım
  3. Güneş Yanığına Hangi Krem İyi Gelir? Güneş Yanığı Kremi İçin 5 Muhteşem Önerimiz Var!

Güneş Yanığına Hangi Krem İyi Gelir? Güneş Yanığı Kremi İçin 5 Muhteşem Önerimiz Var!

gunes-yanigi-kremi

Güneş yanığı kremi yaz aylarında dikkatsiz olup çok yananların acılar içinde araştırdığı kremlerdir. Bu kremler diğer kremlere nazaran özellikle güneş yanığı için üretilmiştir. Cilt üzerinde meydana gelen yanmaları gidermek, acıyı hafifletmeyi hedeflemektedir. Güneş yanığı için krem şeklinde duyurulan birçok ürün bulunsa da her bir ürün doğru etki yaratmamaktadır.

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda güneş koruyucu kullanmak önemlidir. Yetişkinlerin de ciddi güneş yanığı yaşamaması adına dikkatli olmasında fayda var. Ancak kontrolsüz durumlarda oluşan güneş yanıkları için kremler bulunuyor. Özel içerikleri ile birlikte belirli şekillerde kullanıldığında güneş yanığı kremi etkili sonuçları sizler için yaratacaktır.

İşte, güneş yanığı kremi kullanımı hakkında bilgiler ve güneş yanığına hangi krem iyi gelir sorusu için öneriler.

Güneş Yanığı Kremi Kullanımı Nasıl Olmalı?

Güneş yanığı dayanılmaz bir acı, yanma ve hassasiyet yaratmaktadır. Bu yüzden kişiler bir an önce sonuç almayı hedefleyerek hareket eder. Fakat doğru sonucu almanın yolu güneş yanığı kremi doğru kullanımı ile gelecektir. Peki bu kremler nasıl kullanılmalı?

Öncelikle cilt tipinize uygun bir krem seçmelisiniz. Özellikle egzama, sedef hastalığı varsa asla içerik okumadan doktora danışmadan krem almamalısınız. Cildinizi daha kötü etkileyebilirsiniz. Bu yüzden kendinize uygun olanı bulduğunuzdan emin olmadan kullanıma geçmeyin.

gunes-yanigi-kremi
Güneş Yanığı Kremi

Diğer taraftan güneş yanığı kremi kullanımı çok fazla oldukça daha iyi etki edecek düşüncesinde olmamalısınız. Eczaneden alıyorsanız size doğru kullanım noktasında bilgi verilecektir. Ortalama olarak günde sabah ve akşam kullanmak yeterli olacaktır. Daha fazla kullanmamalı, toparlanması adına dikkatle beklemelisiniz.

Son olarak, güneş yanığı kremi kullanırken farklı kremleri de kullanmamalısınız. Aynı zamanda krem ile etkileşime geçecek olan farklı malzemeleri birbirine karıştırmamalısınız. Yanmış olan bölgeye sadece kremi kullanmalısınız. Cildinize kremi uygularken nazik hareketlerle ilerlemek önemlidir.

Güneş Yanığına İyi Gelen Krem Önerileri

Güneş yanığına hangi krem iyi gelir? Eğer güneş yağınızın varsa seçilecek kremlerde özellikle bazı etken maddeleri olmasına dikkat etmelisiniz. Onarıcı özelliğe sahip olan; hyolüronik asit, B vitaminleri (B5 özellikle), centalla asiatica içeriklerinin olmasına dikkat edin. Sanıldığının aksine içerisinde asit geçse de Hyolüronik asit iyileştirici etkiye sahiptir. B vitaminleri bozulmuş cilt bariyerini onarır. Centalla Asiatica hem onarıcı hem de sakinleştirici özelliğe sahiptir.

1 – Bepanthol Güneş Yanığı Kremi

Bepanthol, cilt için krem üretimi sağlayan çok ünlü markalardan birisidir. Bu markanın ürettiği kremler arasında elbette güneş yanık kremi de mevcuttur. Bepanjel olarak bulunan ve jel formatındaki ürününü yanık olan bölgeye sürebilirsiniz. Jelin vaat ettikleri şu şekildedir:

  • Serinleştirici etki,
  • Bariyerleri onarmak,
  • Var olan sorunları hemen iyileştirmek,
  • Yanma ve acıları durdurmak,
  • Nem düzeyini arttırmak.

Güneş yanığına bağlı olarak oluşan bariyer zedelenmesini bu jel sayesinde giderebilirsiniz.

2 – Silverdin Güneş Yanığı Kremi

Güneş yanığı kremi araştırması sırasında sık sık Silverdin güneş yanığına iyi gelir mi merak edilir. Silverdin, yanık ve yara kremidir. Bu yüzden güneş yanıklarına bağlı olarak ortaya çıkmış olan bariyer yıpranmalarında kullanılmaktadır. İleri düzey güneş yanıkları için özellikle etkili olduğu bilinir. Günde 1-2 kere yanan bölgeye uygulanması ile etkisi gözlemlenebilmektedir.

gunes-yanigi-kremi

3 – Peter Thomas Cucumber Gel

Peter Thomas markalı salatalık özlü jel, güneş yanıklarında oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Güneş yanık kremi kategorisinde jel formundan dolayı tam bulunmasa da etkisi büyüktür. Bu jel içerisinde özellikle salatalık bulunur. Diğer taraftan papatya, papaya ve aloe vera gibi değişik içerikler bulunur. Bu içeriklerin ferahlatıcı etkisi olduğu kadar bariyeri de onarıcı etkisi bulunur.

4 – Amanda L’Occitane Body Wash

Güneş yanığına hangi krem iyi gelir sorusuna yanıt ararken özellikle güneş yanığı için sadece dümdüz bir krem kullanmak yeterli olmayacağını bilmek gerekir. Özellikle duş sırasında ve duş sırasında dikkat etmek gerekir. Bu vücut jeli duşta vücudunuz için etkili olacaktır. İçindeki badem yağı sayesinde cildin yenilenmesini sağlar. Köpüren bir formüle sahip olmasından dolayı ciddi bir nem doyuruculuğu sağlar. Bu da iyileşme ve toparlamaya neden olur.

5 – Clarins After Sun Soothing Balm | Güneş Yanık Kremi

Güneş yanığı sonrasında cildin ciddi bir nem ihtiyacı ortaya çıkar. Normal nemlendirmeye bağlı olarak daha fazla nemlendirecek ürünler kullanılmalıdır. Bu kullanım için markanın ürününü alabilirsiniz. Bu ürün sayesinde cildinizin ihtiyacı olan nemi çok rahat sağlayabilirsiniz.

Güneş Yanığına Güneş Kremi Sürülürmü?

gunes-yanigi-kremi

Kesinlikle evet. Çünkü cilt her şartta güneşten korunmalıdır. Halihazırda yanmış olan cilt zaten korumasız hale gelir. Güneş yanığı kremi kullanmanın yanı sıra güneş kremi de kullanılmalıdır. İçeriğinde onarıcı olan malzemeler olmasının yanı sıra nem veren bir güneş kremi olması da ekstra etki yaratır. Bu da onarılma hızını arttıracağından tercih edilmelidir.

Güneş Yanığına Antibiyotikli Krem Sürülebilir mi?

Güneş yanık kremi kapsamında antibiyotik krem kullanılmamalıdır. Uzman yani doktor görüşü olmadan hiçbir şekilde antibiyotikli içerik alınmamalı. İleri düzey yanıklarda sadece uzmanlar bu aşamada bilgi verecektir. Hatta reçeteli olarak satarak kullanım yöntemini anlatacaktır. Kişisel kullanım noktasında tercih edilmemesi daha iyidir.

Yüzdeki Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

gunes-yanigi-kremi

Yüzde oluşmuş olan güneş yanığı zaman içerisinde leke bırakır. Leke gidermek adına 20 yaşından itibaren kişilerin arbutin ve c vitamini asidi kullanabilir. Bu iki içerik lekeleri gidermek adına en çok önerilen içeriklerdir. İlk defa kullananlar düşük oranda kullanmaya başlamalıdır. Diğer taraftan bu içerikler kullanılırken mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır. 30-40 yaş ve üstü a vitamini içeren retinol kullanımına geçebilir.

Genç yaşlardaki bireyler leke dışında yanıklar için doktor gözetiminde ürün kullanmalıdır. Söz konusu yüz olduğundan daha hassastır. Kişisel bir şekilde güneş yanığı kremi alınmamalı, doğal yağlar yüze sürülmemelidir. Aksi takdirde daha fazla yanık meydana getirebilir.

En fazla merak edilen konulara kolay ulaşın!

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *