«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. Terrier Köpek Cinsleri| 15 Farklı Terrier Köpek Özellikleri

Terrier Köpek Cinsleri| 15 Farklı Terrier Köpek Özellikleri

terrier-kopek-cinsleri

Terrier köpek cinsleri, tüylü köpek cinsleri, büyük ve küçük köpek cinsleri kısacası tüm köpek cinsleri insanlara karşı sevgi duyar. Sevgi dolu olarak dünyaya gelen canlılar köpekler siz onlara yakınlık göstermezseniz dahi sizi benimserler.

Bulundukları yerde özellikle sizin eşyalarınızın üzerinde uyumak isterler ve sizin kokunuz onları rahatlatır. Köpeklere davranışlarını kontrol etmesi için yardım ederseniz eğer sizin en sadık dostunuz olup ömürleri boyunca yanınızdan ayrılmazlar. İnsanlar ile çok iyi olan köpekler aynı zamanda pek çok farklı anaç için de kullanılmıştır.

Terrier köpek cinsleri bilindiği üzere bol tüylü ve minik sevimli köpeklerden değildir. Aksine terrier cinsi köpekler pek çok farklı cinsi ile dünyadaki en kalabalık köpek ırklarındandır.

Terrier köpek ırkları dünya genelinde oldukça popülerdir. Farklı ülkelere ait farklı terrier köpek cinsleri vardır. Bu ırkı birbirinden ayıran temel özellik de farklı ülkelerde olmalarından dolayı hem görünüş olarak hem de karakter olarak farklı yapılara sahip olmalarıdır.

En Bilinen Terrier Köpek Cinsleri

Dünyada çeşitli ülkelerde terrier cinsi köpekler bulunur. Bu ırk ilk olarak İngiltere’de görülmüştür ve böcekleri haşereleri ağlaması içn kullanılmıştır. Terrier köpek cinsleri 60 ‘dan fazla cinse sahiptir. Bu kadar fazla çeşitliliğe sahip olan terrier köpek ırkları dünyanın en kalabalık ırklarından biridir. Terrier cinsleri özellikleri konusuna gelecek olursak belirli bir karakter yapıları yoktur. Her ırkın görüntüsü ve karakteri farklılık gösterir. Ancak En belirgin terrier cinsleri özellikleri kıskançlık olarak bilinir. Sahiplerine karşı çok bağımlı olan bu ırk kıskançlık duygusunu sürekli muhafaza eder.

terrier-kopek-cinsleri
Terrier Köpek Cinsleri

Terrier cinsi köpek bakımı için bu ırka zaman ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Onlarla vakit geçirmeniz önemlidir çünkü oyun oynamayı çok severler. Peki terrier cinsi köpek ne yer? Doyurucu ancak düzenli ve yeterli miktarda kaliteli mamalar ile beslenmesi önemlidir. Bunun için terrier cinsi köpek sahiplendirme konusunda eğitim alabilirsiniz.  Terrier cinsi köpek fiyatları ebatlarına göre değişiklik gösterir ancak ortalama olarak 3.500 TL ile 8.000 TL arasındadır. Gelin birlikte terrier köpek cinsleri resimli inceleyelim. Nöbetçi veteriner ile bu cinsi çok rahat tedavi ettirebilirsiniz.

1- Airedale Terrier

Airedale Terrier köpek cinsleri ilk kez hangi ırkların melezlenmesi ile ortaya çıktığı hakkında bir bilgi yok. Ancak bu ırk 1853 yılında ilk olarak görülmüştür. Yüzme yetenekleri oldukça fazla gelişmiş olan terrier cinsi köpekler Airedale, avcılık alanında da sıkça kullanılmıştır.

Terrier köpek cinsleri içerisinde en büyük terrier cinsleri olarak kabul edilebilecek bu ırkın boyutlarının büyük olması sebebi ile avcı köpeği olarak kullanılmıştır. Kısa bir süre içerisinde büyük terrier cinsleri arasında dünya genelinde popüler bir ırk haline gelmiştir.

2- Alman Ev Terrieri

Avcılık yapması için eğitilebilen terrier köpek cinsleri Alman Ev Terrieri, koku alma duyuları da iyi gelişmiş bir ırktır. Oldukça cesur olan bu köpek kurt ve ayı gibi büyük hayvanlara dahi meydan okuyabilme özelliğine sahip.

Oldukça zeki olan terrier köpek cinsleri Alman Ev Terrieri, aynı zamanda kolay bir şekilde de eğitilebiliyor.  Tehdit edilmediği sürece insanlarla çok iyi geçinir ve dost canlısıdır. Atletik bir bedene ve muhteşem zekâya sahiptirler.

3- Amerikan Pitbull Terrier

Sert bir mizaca sahip olan büyük terrier cinsleri Amerikan Pitbull’lar, aslında oldukça sevecen ve naziktir. 19. Yüzyılın başlarında ayı ve boğalar ile mücadele etmesi için dövüşlerde kullanılıyordu. Genetik olarak saldırgan bir yapıya sahip olan Amerikan Pitbull Terrier cinsi köpekler insanları ısırmaz.

terrier-kopek-cinsleri

Daha önceleri dövüşler için kullanılan bu terrier köpek cinsleri daha sonra bekçi köpeği olarak kullanılmaya başlandı. Kedi gibi sahiplerinin kucağına çıkıp oturmaktan çok hoşlanırlar ve etraflarındaki her şeye ilgi duyarlar.

4- American Stafforshire Terrier

Fiziksel olarak dış görünüşü ile insanları korkutsa bile sıcak bir kalbe sahip terrier köpek cinsleri arasındadır. Tam bir aile köpeği olan bu köpekler büyükler ya da küçükler fark etmeksizin herkesle iyi anlaşır. American Stafforshire büyük terrier cinsleri bekçi ve koruma köpeği olabilirler.

Pitbull ile çok benzeyen bu terrier köpek ırkları ilk başlarda İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Pitbull ile aynı aileden gelen bu köpekler karakterleri açısından benzersiz bir yapıya sahiplerdir. Sağlam vücudu ile sahibini korumak için her şeyi yaparlar.

5- Amerikan Tüysüz Terrier

Tüysüz vücut yapıları ile alerjisi olan insanlar tarafından beslenebilecek terrier köpek cinsleri Amerikan Tüysüz Terrier, oldukça özel bir köpektir. 1972 yılında beklenmedik bir şekilde doğal mutasyon sonucu dünyaya gelmiş bir ırktır. Zeki ve oyuncu bir karaktere sahiptir.

terrier-kopek-cinsleri

Yaşam dolu ve aktif bir karakteri olan terrier cinsi köpekler Amerikan Tüysüz Terrier insanlar ile birlikte olmaktan çok hoşlanırlar. Evde beslemek için uygun bir yapıya sahiplerdir ve insanlar ile sorunsuz bir şekilde anlaşırlar. Tüysüz oldukları için güneşte dolaşmayı çok sevmezler.

6- Avustralya Terrier

Yılan ve sürüngen avı için kullanılan terrier köpek cinsleri Avustralya Terrier, iz sürme ve bekçilik konusunda da oldukça başarılıdır. Kedi kadar çevik hareket edebilen bu ırk küçük terrier cinsleri arasında yer alır. Kökenleri Avustralya olmasına rağmen ataları Ingiltere ve Iskoçya’ya dayanmaktadır.

Küçük terrier cinsleri Avustralya Terrier, boyutlarına bakılmaksızın bekçi ve koruma köpeği olarak da kullanılmaktadır. Zorlu ortamlarda çalışan insanlar ile çok iyi dost olduğu bilinen bu  terrier köpek ırkları 1897 yılından itibaren tüm dünya tarafından tanınmaya başlanmıştır.

7- Bedlington Terrier

Tüyleri ve vücut yapısı ile âdeta bir kuzuyu andıran terrier köpek cinsleri Bedlington, İngiltere kökenli bir köpektir. Arkadaş canlısı ve inatçı yapısı ile bilinen bu ırk 19. Yüzyıldan itibaren İngiltere’nin popüler evcil hayvanları arasında yerini almıştır.

terrier-kopek-cinsleri

Gelişmiş av yetenekleri olan bu tatlı beyaz terrier köpek ırkları insanların fazlasıyla ilgisini çekmeyi başarmışlardır. Hatta bunun için de gösteri köpekleri olarak da kullanılmıştır. Inatçı bir kişilikleri vardır ancak doğru eğitilirse çabuk öğrenirler. Hızlı hareket ederler.

8- Maltese Terrier

Bilinen en popüler süs köpekleri olan büyümeyen köpek cinsleri Maltese Terrier, bembeyaz ve minicik bir görüntüye sahiptirler. Âdeta bir oyuncak gibi görünen bu köpekler görenleri kendisine hayran bırakıyor. Malta köpeği de denilen bu ırk dünya genelinde oldukça popülerdir.

Bilinen en eski köpek ırklarından büyümeyen köpek cinsleri Maltese Terrier, ilk görüldüğü zamanlar milattan önce 500’lü yıllardır. Her zaman soyluluğun ve asaletin simgesi olmuşlardır. 0 numara terrier, 1 numara terrier, 2 numara terrier ve 3 numara terrier tarzında sınıflandırmaları yapılır.

9- Border Terrier

Iz sürme ve avcılık yetenekleri fazlasıyla gelişmiş olan bu terrier köpek cinsleri tilki ve haşere avlarında kullanılırlar ve üstün performans gösterirler. Dost canlısı terrier köpek cinsleri Border aynı zamanda akıllı ve enerjiktir de. Oyun oynamayı severler.

terrier-kopek-cinsleri

Apartman yaşantısı için uygun olan bu terrier cinsi köpek bakımı konusunda dikkatli olunmalıdır çünkü diğer terrier cinslerine bakılarak kilo alma eğilimleri çok yüksektir. Fazla havlamamaları için erken yaşta eğitilmeliler. Yaşam süreleri ortalama olarak 12-15 yıldır.

10- Boston Terrier

Küçük Terrier cinsleri arasında yer alan Boston Terrier,  sevimli bir görünüme sahiptir ve bu sayede dikkatleri üzerine çeker.  Kökeni Kuzey Amerika’dır. İlk yetiştirildiklerinde dövüş köpekleri olarak kullanılan bu ırk günümüzde pek çok kişi tarafından sahiplenilmektedir.

Evcil terrier köpek cinsleri Boston Terrier, ortalama olarak 13 ile 15 yıl arasında yaşar. Bu terrier cinsi köpekler gen el olarak siyah, kırmızı, kahverengi, beyaz, gri ve ten rengine sahip olurlar.

11- Cairn Terrier

Çok eski zamanlardan beri var olan terrier köpek cinsleri Cairn Terrier, çiftliklerde fare ve haşere avı yapmakla görevlendirilmiş bir ırktır. Çok cesurlardır ve aileleri vakit geçirmek onlar için en büyük tutku olduğunu söyleyebiliriz.

Gün içerisinde oldukça fazla aktif olan küçük terrier cinsleri Cairn, aynı zamanda çok zekidir.  Apartman hayatına çok iyi bir şekilde uyum sağlarlar ancak evde yalnız bırakılması pek doğru değildir. Çünkü terk edildiklerini düşünebilirler. Kendilerinden büyük yapıda hayvanlara kafa tutabilirler.

12- Cesky Terrier

Yüzlerini kapatan yoğun tüylere sahip olan ve gövdesine göre kısa bacakları ile dikkat çeken terrier köpek cinsleri Cesky, sevimli görünürler ve insanlar ile iyi anlaşırlar. Çok cesur bir yapıya sahiptirler ve sahiplerini korumak için her şeyi yaparlar.

terrier-kopek-cinsleri

Çekoslovakya kökenli olan terrier köpek ırkları Cesky Terrier, kusursuz birer haşere avcısıdır. Gize çarpan ilk özellikleri tüyleri ile terrier cinsi köpek bakımı konusunda korku yaşamanıza gerek olmadığını söyleyelim. Çünkü çok az tüy dökerler. İki günde bir taranmalılar ve gerekli zamanlarda tüyleri kesilmelidir.

13- Dandie Dinmont Terrier

Küçük terrier cinsleri Dandie Dinmont, miniklikleri ile aldatıcı bir yapıya sahiptir. Porsuk ve su samuru avlamaları ile ünlü olan bu ırkın son yıllarda nesli tehlikeye girmiştir. Sevecen ve akıllı olan bu ırk aynı zamanda komik ve enerjiktir de.

İlk kez köpek sahibi olacaklar için biraz zorlayıcı bir yapıya sahip olan terrier köpek cinsleri Dandie Dinmont, çok az tüy döker ve bakımları oldukça kolaydır. Enerjileri yüksek olduğu için de çok fazla uykuya ihtiyaç duymazlar.

14- Norwich Terrier

Çok çalışkan terrier köpek cinsleri olan Norwich Terrier küçük bir boyuta sahiptir. Kafa yapısı tilkiye benzetilir ve sağlam bir vücuda sahiptir. Gözleri iri iri olan bu ırkın rengi ise koyudur. Kulakları dik şekillidir ve yüzlerinde bıyık, kaş bulunur.

Orta uzunlukta tüylere sahip olan bu terrier cinsi köpekler sert, tel tel ve düz bir tüy yapısına sahiptir. Tüylerinin rengi ise genel olarak kızıl, buğday, ten, siyah, ten ve boz renklerinde olabilmektedir. Kavgacı bir yapıları yoktur ve tuvalet eğitimi verilmesi zordur.

15- Terrier Köpek Cinsleri| Silky Terrier

Avustralya İpeksi Terrier olarak da bilinen terrier köpek cinsleri Silky Terrier, safkan süs köpeğidir. Fare ve haşereleri avlamaları için yetiştirilmiştir. Bu köpek ırkları arkadaş canlısı, samimi ve neşelidir. Evcil hayvanlar ile de iyi anlaşırlar.

Gözleri koyu renkli ve yuvarlak bir şekle sahip olan terrier köpek cinsleri Silky, küçük bir buruna sahiptir. Burun ve ağız yapısı çenesi ile orantılı olduğu için göz alıcı bir dış görünüşe sahiptir. Ayakları yuvarlaktır ve ayak uçları kedi patisine benzer.

İlginizi Çekebilir: Küçük Köpek Cinsleri Arayanlara 15 Farklı Öneri! 

YouTube video

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *