Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Küçük Köpek Cinsleri Arayanlara 15 Farklı Öneri!

Küçük Köpek Cinsleri Arayanlara 15 Farklı Öneri!

Bilgece Bilgece - - 16 dk okuma süresi
1 0
kucuk-kopek-cinsleri

Küçük köpek cinsleri ile birlikte pek çok farklı tür köpek olduğu gibi çeşit çeşit evcil hayvan vardır. Köpekler ve tüm evcil hayvanlar insanların stresini azaltır ve fiziksel, zihinsel sağlığına iyi gelir.

Özellikle köpek sahiplerinin daha büyük avantajları olduğunu söyleyebiliriz. 2017 yılında İsveç’te yapılan bir araştırma sonucunda köpek sahibi olanlarda kalp hastalıkları sebebi ile gerçekleşebilecek ölüm risklerinin daha az oranda olduğu görülmüştür.

Köpekler ile birlikte yapılan egzersizler bu durumda en önemli etken olmuştur. Çünkü küçük köpek cinsleri ya da büyük köpek cinsleri hangisine sahip olursanız olun onlar hayatınızda olduğu sürece günde en az 2 kere egzersiz yapmanız gerekecek. Kendi evinizin çevresinde bile yapacağınız ufak gezintiler sizi sosyalleştirecek ve stresinizi azaltacak.

Bir köpeği ya da herhangi bir evcil hayvani okşamak ona sevgi göstermek de sizin stresinizi azaltır ve size sakınlık hissi verir. Kaygı sebebi ile oluşabilecek rahatsızlıklarınızın oluşmasına engel olur. Ayrıca yalnızlık hissini de azaltır ve hayatınızı bu sevgi dolu yavrular ile paylaşmış olursunuz.

En Sevilen Küçük Köpek Cinsleri Görenleri Hayran Bırakıyor!

Köpek sahiplenmek ya da satın almak isteyen insanların özellikle küçük köpek cinsleri daha çok dikkatini çekmektedir. Küçük köpek cinsleri sahiplendirme satın almaktan daha iyi bir tercih olacağını düşünüyoruz çünkü hayvanların satılmasını doğru bulmuyoruz. Ancak eğer satın almak isterseniz küçük köpek cinsleri ve fiyatları hakkında da bilgi vermek isteriz. Satın alacağınız küçük köpek cinsleri fiyatları ortalama olarak 3.000 TL ile 30.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Küçük köpek cinsleri pek çok kişinin ilk tercihi olduğu için fiyatlar yüksektir.

kucuk-kopek-cinsleri

Bu yazımızda sizlere küçük köpek cinsleri Pug, oyuncak köpekler Toy Poodle,  küçük köpek cinsleri Pomeranian, küçük köpek cinsleri büyümeyen, tüylü köpek cinsleri, evde bakılabilecek büyümeyen köpek cinsleri, kıvırcık köpek cinsleri, en küçük köpek cinsleri, köpek cinsleri süs köpeği, havlamayan küçük köpek cinsleri gibi pek çok evcil hayvandan bahsedeceğiz.

Eğer bir köpek sahibi olmak istiyorsanız ancak ne isim vereceğinize karar veremediyseniz küçük köpek cinsleri isimleri hakkında araştırma yaparak fikir sahibi olabilirsiniz. Daha önce insanların küçük köpek cinsleri ve isimleri için hangi ismi tercih ettiğinden yola çıkarak yavrunuza orijinal bir isim verebilirsiniz.

1- Toy Poodle

Büyümeyen köpek cinsleri arasında yer verebileceğimiz Toy Poodle’lar, tıpkı bir oyuncak kadar minik bir görünüme sahipler. Cana yakın, sevimli, oyuncu ve hareketli olan bu küçük köpek Toy Poodle aynı zamanda kıvrak bir zekâya da sahiptir.

Sahipleri ile oyunlar oynamayı, eğlenmeyi ve memnun etmeyi seven bu küçük köpek cinsleri oyuncak kaniş olarak da adlandırılmaktadır. Duyarlı ve itaatli bir yapıları vardır bununla birlikte ortamlara kolayca uyum sağlayabilirler. Eğitimleri kolaydır.

2- Chihuahua

Dünyanın en küçük köpek cinsleri Chihuahua yerden en fazla 13 cm kadar uzayabilmektedir. Ayrıca diğer küçük köpek cinsleri ile benzer özellikler göstererek fazlasıyla gürültücü ve enerjik köpek cinsleridir. Meksika gibi sıcak ülkelerden gelmişlerdir. Bunun için de soğuk havalarda kolayca üşürler.

Soğuk havalara karşı duyarlılığı olan dünyanın en küçük köpek cinsleri Chihuahua, soğuk havalarda hemen titremeye başlar. Özellikle soğuk havalarda üzerine bir kazak giydirilmesi gerekir. Tam bir eşlik köpeği ve evde bakılabilecek büyümeyen köpek cinsleri Chihuahua’lar, dünyada ve ülkemizde oldukça popüler bir cinstir.

3- Pug

Duygusal yapıları ile ön plana çıkan küçük köpek cinsleri Pug, sahipleri ile hızlı bir şekilde duygusal bir bağ kurabilir ve cana yakınlardır. Oyun oynamayı çok severler ve bir o kadar da uykuyu severler. Hatta öyle ki 25 saatin 12 saatini uyuyarak geçirebilirler. Sahiplerinden ilgi beklerler.

kucuk-kopek-cinsleri

Bu küçük köpek cinsleri Pug’lara yeterince ilgi göstermezseniz ve sevmezseniz size küsebilir hatta depresyona girebilir. Narin ve duygusal bir yapıları vardır ancak oyun oynarken yaramaz olabilirler. En belirgin özellikleri ise inatçı olmalarıdır. Özellikle kış aylarında dışarı çıkmamak için çok inat ederler çünkü soğuğu sevmezler.

4- Yorkshire Terrier

Uzun, ipeksi tüylere sahip olan bu küçük köpek cinsleri sırt çizgisi ile ikiye ayrılan ve iki yanına dökülen tüyleri ile dikkat çeker. Kendilerine has vücudunda ve kuyruğunda çelik mavisi renginde tüylere sahiplerdir. Kalan kısımlarda ise ten renginde tüyleri vardır.

En küçük köpek cinsleri Yorkshire Terrier’lar ilk doğduklarında siyah ya da ten rengi doğarlar. Düz bir kafaları ve düzenli dişleri vardır. Gözeleri hep mutlu bakar. Başında fazlaca tüy vardır. Bu tüyler köpeğin görüşünü kolaylaştırması ve mama kabına girmemesi için tepede toplanır.

5- Cavalier King Charles Spaniel

Çok eski ve küçük köpek cinsleri olan Cavalier King Charles Spaniel, Avrupa’da 18. yüzyıla kadar soyluluk sembolü olarak bilinmekteydi. Hatta ismini de İngiliz kralı II. Charles’tan almıştır. Saray soyluları ve asiller arasında oldukça popüler bir ırktır.

Cavalier King Charles Spaniel küçük köpek cinsleri sahiplerine çok bağlıdır ve onları sözünden asla çıkmaz. Uslu, neşeli ve oyuncu bir yapıları vardır. Sahibinin duygularına karşı duyarlıdır ve oldukça zekidir. Duygusal bir yapıya sahip oldukları için sert davranılmaması gerekir.

6- Minyatür Pinscher

Oyuncu ve enerjik küçük köpek cinsleri Minyatür Pinscher, oyuncakların kralı olarak tanımlanan bir köpek cinsidir. Miniature Pinscher, Reh pinscher, Zwergpinscher ve Min Pin adları ile bilinen bu köpekler Doberman cinsine fazlasıyla benzer. Hatta onlardan türetildiği bile düşünülmektedir.

kucuk-kopek-cinsleri

Minyatür Pinscher, Doberman Pinscher’ın minyatür versiyonu olmadığını söylemek isteriz. Çünkü Doberman cinsine bakılarak daha eski bir tarihe sahip olan bu küçük köpek kendine çok güvenir, sadık, eğlenceli ve oyuncu bir yapıya sahiptir. Bazı zamanlar inatçı ve bağımsız olabilirler ancak mükemmel bir dosttur.

7- Bichon Frise

Bir kere baktığınız zaman bir daha bakmak isteyeceğiniz hatta sizin olmasını isteyeceğiniz bu tatlı küçük köpek cinsleri Bichon Frise minicik bir bedene sahiptir. Kıvırcık beyaz tüyleri ve köyü renk boncuk boncuk gözleri ile sevimli sevimli bakar. Bichon Friselar, Bişon Çuha Köpeği ya da Tenerife Köpeği ismiyle de bilinirler.

14. yüzyılda denizciler tarafından Fransa’ya getirilmiş olan bu köpek cinsleri süs köpeği Bichon Frise, Fransa kökenli olarak düşünülür ancak anavatanları Kanarya Adaları’nın en büyüğü Tenerife Adası’dır diğer isimlerinden birini de anavatanları olan Tenerife Ada’sından alırlar. Dört farklı alt türü vardır. Havanese, Bolognese, Maltaise ve Tenefire.

8- Beagle

Beagle küçük köpek cinsleri arkadaşlık kurmayı ve bolca egzersiz yapmayı çok severler. Eğlenmeyi çok seven bu köpekler nasıl bir yapıya sahiptir. Uzun yürüyüşler yapmayı ve daha sonra da bolca dinlenmeyi severler. Bazı ülkelerde kacak mal arayan tespit köpekleri olarak da kullanılmaktadır.

Gün içerisinde bolca egzersiz yapması gereken ve tam anlamıyla ruhu büyümeyen köpek cinsleri Beagle’lar ile ilgilenmeniz ve onlara vakit ayırmanız önemlidir. Aktif aileler ile daha iyi bir uyum içerisinde yaşar. Dünyanın en popüler köpek ırkları arasında yerini almıştır.

9- Minyatür Schnauzer

Fiziki özellikleri açısından ön bacakları dik ve arka bacakları yassı olan ve görünüşleri ile dikkat çeken bu küçük köpek cinsleri tüylü bir yapıya sahiptir. Kareyi andıran bir görüntüleri vardır ve kaş bölgesinde, sakal bölgesinde tüyler bulunur. Yavruyken dik yetişkin olduklarında ise öne düşen kulak yapıları vardır.

Tüy bakımı açısından hassas davranılması gereken bir ırktır. Son derece zeki, şefkatli ve sevecen bir köpektir. Ev içerisindeki insanlar ile ve diğer evcil hayvanlar ile gayet iyi anlaşırlar. Koruyucu ve inatçı özellikleriyle de ön plana çıktıklarını belirtmek isteriz.

10- Batı İskoçya Beyaz Terrier

UKC tarafından 1919 yılında kabul edilen bu küçük köpek cinsleri sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Kafasının üst kısmı kubbelidir ve bu özelliği ile diğer Terrier ırklarından ayrılır. Küçük, sivri kulakları vardır ve kulakları dik durur. Koyu renkli gözleri parlaktır.

kucuk-kopek-cinsleri
Küçük Köpek Cinsleri

Burunları siyahtır ve küçük ağız yapıları vardır. Refleksleri kuvvetli olan küçük köpek cinsleri büyümeyen Beyaz Terrier, karşı taraftan gelebilecek anı bir harekete karşı her an tetikte olur. Göz kamaştıran beyaz tüyleri iki katlıdır ve uzundur. Ayrıca tüyleri dümdüzdür.

11- Pomeranian

Küçük köpek cinsleri Pomeranian, kare ve orantılı ayrıca minyon bir köpektir. Yuvarlak bir gövdesi vardır. Geriye doğru kıvrık bir şekilde duran kuyruğu ile spitz cinsi köpeklerle benzer özellikler gösterirler. Kısaca Pom olarak da bilinirler. Hatta bazı ülkelerde Zwergspitz, Zwers, Spitz Enano, Spitz Main, Deustche Spitze, Loulou olarak da adlandırılır.

Uyanık ve heyecanlı bir yapısı olan bu küçük köpek cinsleri yüz ifadesi sebebi ile tilkiye benzetilir.  Kabarık ancak yumuşak ve pürüssüz tüyleri vardır.  Kahverengi, beyaz, gri, kırmızı, siyah renklerde kürkü ile kendine özgü bir havası vardır. Küçük parlak gözleri size daima gülümser.

12- Affenpinscher

Görünümünün yanında karakteriyle de dikkat çeken küçük köpek cinsleri Affenpinscher, Fransa’da bıyıklı minik şeytan olarak bilinirler. Ayrıca anavatanları olan Almanya’da ise Maymun köpek lakabı ile anılırlar.  Küçük hayvanları avlama yetenekleri vardır.

Meraklı bir yapıya sahip olan bu küçük köpekler korumacı özellik de taşırlar. Sahiplerine son derece bağlıdır ve dünyanın en eski köpek ırklarından biridir. Ülkemizde fazla bilinmez ve yaygın değildir ancak özellikle son yıllarda Türkiye’deki hayvan severlerin de ilgisini çeken bir köpek cinsi olmuştur.

13- Tibet Spanyeli

Uzunluğu yüksekliğine bakılarak daha fazla olan bu küçük köpek cinsleri Tibet Spanyeli, kafa yapısı açısından yuvarlak yüz hatlarına sahiptir. Kulakları tüylü ve yere düşüktür. Gözleri içe çökük, oval ve kahverengi renktedir. Burnu yüzü ile orantılı olacak şekilde ve siyah renktedir.

Çok güçlü bir çene yapısına sahip olan bu köpek cinsleri kürk yapısı ipek kadar yumuşak olduğu için ilgi çekicidir. Tüyleri orta uzunlukta ve düzdür. Kürk rengi farklılık gösterebilen bir ırk olup tek renk, gölgeli ya da çok renkli olabilir. Ayakları seri bir şekilde ve tavşan ayaklarına benzer hareket eder.

14- Toy Fox Terrier

Dışa dönük, arkadaş canlısı ve korkusuz bir yapıya sahip olan küçük köpek cinsleri Toy Fox Terrier, aynı zamanda ailesine fazlasıyla sadıktır. Sürekli tetikte bir yapıda olmasından dolayı iyi bir bekçi köpeği olabilir. Diğer cinsler ile karşılaştırıldığı zaman kolay bir şekilde eğitilebilir.

kucuk-kopek-cinsleri
Sahibinin kucağına uzanmaktan çok hoşlanan ve havlamayan küçük köpek cinsleri Toy Fox Terrier, apartman yaşantısı için oldukça uygundur. Geniş ve ön plana çıkan gözlere sahiptir. Dik v şeklinde kulakları vardır. Kürkü için fazla bakıma ihtiyaç duymazlar.

15- Küçük Köpek Cinsleri| Shih Tzu

Küçük köpek cinsleri süs köpeği Shih Tzu, en popüler köpek cinsleri arasında yer alırlar. Minicik bir boyutları vardır ve uzun ya da kısa tüylü olmak üzere iki farklı cinsi vardır. Küçük ebatlarda olmalarına rağmen oldukça fazla dayanıklı bir yapıları vardır. Ayrıca çok da cesurlardır.

Oldukça cesur olan bu küçük köpek cinsleri aynı zamanda enerjileri ile de dikkat çekerler. Sonsuz bir enerjiye sahip olan bu küçük köpek küçük bir boyutta olmasından dolayı da apartman yaşantısı için uygundur. Ortam ısısına karşı duyarlıdır ve bunun için de ev dışında yaşamaya uygun değillerdir.

İlginizi Çekebilir: 15 Adımda Büyümeyen Köpek Cinsleri Hangileri? 

https://www.youtube.com/watch?v=5KS4E_SGu4c

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.