«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. 15 Adımda Büyümeyen Köpek Cinsleri Hangileri?

15 Adımda Büyümeyen Köpek Cinsleri Hangileri?

buyumeyen-kopek-cinsleri

İyi hissetmenin tüylü ve sevimli yolu büyümeyen köpek cinsleri ya da diğer köpek cinsleri veya bir evcil hayvana sahip olmakla başlar. Bazı zamanlar özellikle büyük ve sert bakışlı köpek cinsleri bizleri ürkütse de köpeklerin pek çok harika yanı vardır. Zihin ve beden sağlığımıza büyük katkıları olan köpekler aynı zamanda bizlerle dost olabiliyor ve bizi mutlu etmek, korumak için elinden geleni yapıyor.

Büyümeyen köpek cinsleri ya da diğer tüm köpek cinsleri ile arkadaşlık yapmanın pek çok olumlu yanı olduğunu söylemiştik.  Arkadaş canlısı bir köpek ile vakit geçirmek kan basıncının düşmesine, kalp atışının yavaşlamasına, nefes alış verişin daha düzenli hale gelmesine ve kasların gevşemesine yardımcı olur. Ayrıca bir köpek sahibi olmak demek günde en az 2 kere mecburi egzersiz yapmak demektir. Bu sayede daha sağlıklı ve fit kalmamızı da sağlarlar.

En Fazla Sahiplenilen Büyümeyen Köpek Cinsleri

Büyümeyen köpek cinsleri ve diğer köpek cinsleri ile bir hayatı paylaşmak stresimizin azalması yönünde olumlu etki yaratır. Stresin olumsuz etkilerinden koruması ile birlikte kendine güveni artırır ve böylece korku ve kaygı seviyelerini düşürür. Ayrıca bir köpek ile birlikte yaşamak insanlara sorumluluk da yükler. Bu sebeple kişilerde sorumluluk bilinci de artar. Daha pek çok faydasını sayabileceğimiz bu tatlı dostlar hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımızı olumlu yönde etkiler.

Sevimli dostlara sıcak bir ev ve yeni bir aile vermenin mutluluğunun da paha biçilmez olduğunu söylemek isteriz. Bir köpek sahibi olmak istiyorsanız büyümeyen köpek cinsleri ücretsiz olarak bulabilirsiniz. Herhangi bir hayvan satın almanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Ancak yine de hiç büyümeyen köpek cinsleri fiyatları hakkında da bilgi verelim. Büyümeyen köpek cinsleri fiyatları 3.000 TL ile 30.000 TL arasında değişiklik gösterir.

Köpeğiniz için bir isim arıyorsanız internet üzerinden büyümeyen köpek cinsleri isimleri hakkında araştırma yapabilirsiniz. Peki, büyümeyen köpek cinsleri nelerdir? Sizlerle en fazla sahiplenilen büyümeyen köpek cinsleri başlığı altında büyümeyen köpek cinsleri Pomeranian, büyümeyen köpek cinsleri tüy dökmeyen, büyümeyen köpek cinsleri beyaz, evde bakılabilecek büyümeyen köpek cinsleri, minyatür köpek ırkları, bardak köpek cinsleri, evcil köpek cinsleri, en küçük köpek cinsleri, sakin köpek cinsleri için bir liste hazırladık. Gelin beraber inceleyelim.

buyumeyen-kopek-cinsleri

1- Pomeranian Boo

Tilki görünümlü, tatlı ve büyümeyen köpek cinsleri Pomeranian, sevimliliği ile ün yapmış en çok tercih edilen köpek cinsleri arasında yerini alıyor. Bu sevimli köpekler minyatür köpek ırkları olarak biliniyor ve Pom olarak da anılıyor. Ortalama yaşam süreleri 12 ile 16 yıl arasında değişmektedir.

Pomeranian büyümeyen köpek cinsleri fiziksel olarak dikkat çeken sevimli bir görünüme sahiptir. Kafasına gömülü kulakları ve yüzünün yanlarında bulunan yüzünün geniş görünmesini sağlayan tüyleri vardır. Cılız ve hassas bir vücuda sahiplerdir. İlk doğduklarında açık renkli doğarlar daha sonra ten renkleri koyulaşır.

2- Toy Poodle

Tam anlamıyla büyümeyen köpek cinsleri Toy Poddle’lar yerden yalnızca 13 cm kadar büyüyebilmektedir. Oldukça küçük boylarda olması ile dikkat çeken bardak köpek cinsleri olarak da bilenen bu köpek cinsleri kıvırcık bir kürke sahiptir. Aynı zamanda fazlasıyla zekidir.

Poddle cinsinin en küçük üyesi olan Toy Poddle’ların diğer ırklara göre burunları belirgindir. Apartman yaşantısına uygun evcil köpek cinsleri arasında yer alırlar. Oyuncak türünde bir boyuta sahip olmasına rağmen uzun bacakları vardır ve bu uzun bacaklar onlara atletik bir görünüm katar.

3- Maltese Terrier

buyumeyen-kopek-cinsleri

Büyümeyen köpek cinsleri arasında bulunan Maltese Terrier, boncuk gözleri ile dikkat çeken sevimli ve çok popüler bir ırktır. Adından anlaşılacağı üzere kökenleri Malta’ya aittir. Ayrıca en eski köpek ırklarından birine mensuptur. Antik dönem ve sonrasında soyluluk simgesi olmuştur.

Büyümeyen köpek cinsleri beyaz Maltese Terrier, birlikte yaşadığı insanlara çok bağlıdır. Sahiplerine bağlı olmaları ve küçük boyutlarda olmalarından dolayı tam bir ev köpeği olduklarını söyleyebiliriz. Size fazlasıyla sevgi gösterecek bu köpekler aynı zamanda sizden de fazlasıyla sevgi isterler.

4- Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel büyümeyen köpek cinsleri, oldukça eski bir ırk olarak bilinir. Atalarının ise bir başka bölgede yaşayan Pekin ve Japon köpekleri olduğu düşünülmektedir. Küçük bir oyuncağa benzeyen bu köpekler Avrupa’da kraliyet ailesinin köpeği olarak popülerlik kazanmıştır.

Bu minyatür köpek ırkları insanlara karşı daima sıcakkanlı, şefkatli ve sevecendir. Son derece nasıl bir kişiliği vardır. Ailesine karşı oldukça sadıktır ve kesinlikle saldırgan hareketlerde bulunmaz bunun için de sakin köpek cinsleri arasında yerini alır. Akıllı oldukları için eğitimleri kolaydır.

5- French Bulldog

Sizlere harika bir arkadaş olacak büyümeyen köpek cinsleri French Bulldog’lar, komik ve insanlarla iyi geçinen bir yapıya sahiptir. Özellikle eğer evde bakılabilecek büyümeyen köpek cinsleri istiyorsanız bu tatlı ırk sizin için en doğru tercih olacaktır. Markalı ve naziktir.

Hareketli egzersizler yapan ve daha sonra uzun süreler boyunca dinlenmeyi seven bu en küçük köpek cinsleri için sabah egzersizleri önemlidir. Eğer sabahtan akşama kadar eve gelmiyorsanız yani çalışıyorsanız onları sabahları yorup akşama kadar uymalarını sağlayabilirsiniz.

6- Yorkshire Terrier

En küçük köpek cinsleri Yorkshire Terrier’lar uzun ve ipeksi tüylere sahiptir. Sırt çizgisi boyunca ikiye ayrılan tüyleri iki yanına dökülür. Ayrıca tüyleri vücutta ve kuyruğunda çelik mavisi diğer yerlerinde işe ten rengindedir. Yavru olarak doğduklarında siyah ya da ten rengi doğarlar.

Düz bir kafaları olan büyümeyen köpek cinsleri Yorkshire Terrier’ların siyah bir burnu ve düzenli dişleri vardır.  Gözleri her zaman mutlu bir ifade ile bakar ve heyecanlı bir yapıları vardır. Başındaki tüyler fazladır bunun için de daha iyi görebilmesi ve mama kabına girmemesi için tepede toplanır.

7- Chihuahua

buyumeyen-kopek-cinsleri

Dünyadaki en küçük köpek ırklarından biri olan Chihuahua çok hareketli bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda çok fazla havlarlar ve minik bir bedene sahip olmalarına rağmen epey gürültü çıkarırlar. Ancak bu büyümeyen köpek cinsleri çok şirindir. Eğer sessiz ortamlar seviyorsanız size göre değil.

Yürüyüş yapmayı ve dışarı çıkmayı çok severler. Meraklı yapıları olan bu köpekler ede ve dışarda mükemmel eşlik köpeğidir. Özellikle yalnız yaşayanlar için tercih edilebilecek bir köpek cinsidir. Enerjileri ile size de enerji verirler.

8- Pekinez

Pekinez ya da Pekingese olarak bilinen büyümeyen köpek cinsleri uzun tüylere sahiptir. Sevimliliği ile de dikkat çeken bu köpeklerin bakımı çok kolay değildir. Sahiplerine karşı çok bağlıdırlar ve tanımadığı tüm canlılara karşı temkinli davranırlar.

İdeal bir ev köpeği olduklarını söyleyebileceğimiz Pekinez’ler sakin köpek cinsleri olarak bilinirler. Evde huzurludurlar ve egzersiz ihtiyaçları diğer köpek cinslerine göre daha azdır. Ancak eğer büyümeyen köpek cinsleri tüy dökmeyen bir köpek istiyorsanız sizin için doğru bir tercih olmayacaktır.

9- Shih Tzu

Büyümeyen köpek cinsleri arasında süs köpeği grubuna dâhil edilen bu köpekler küçük ırklar arasında en popüler ırklardan biridir. Oldukça minik boyutları vardır ve uzun ya da kısa tüylü olmak üzere iki farklı cinsi bulunur. Küçük ebatlarda olmalarına rağmen oldukça dayanıklıdır.

Çok cesurlar olan ve bardak köpek cinsleri olarak da bilinen bu köpeklerin cesaretleri gibi enerjileri de sonsuzdur. Minik boyutlarda olmalarından dolayı apartman yaşantısına kolayca uyum sağlayabilirler. Ortamın ısısına karşı fiyatlı oldukları için ev dışında yaşamak için uygun değillerdir.

10- Pug

buyumeyen-kopek-cinsleri

Büyümeyen köpek cinsleri Pug, en eski köpek ırklarından biridir. Pekingese (Pekinez) türü köpeklerden üretildiği veya onlarla akraba olduğu düşünülen Pug’ların atalarının Bulldog’lar olduğu düşünülmektedir. Son derece duygusal bir yapıları vardır.

Diğer köpek cinsleri gibi ısırmaya meyilli olan bu minyatür köpek ırkları evde çok aktif değildir ancak dışarda hemen koşmaya başlarlar. Tam anlamıyla evde bakılabilecek büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alırlar çünkü soğuktan etkilenirler. Egzersiz ihtiyaçlarının düzenli karşılanması gerekir.

11- Amerikan Cocker Spaniel

Uzun ve sarkık kulakları ile pek çok hayvan severin sahip olmak istediği büyümeyen köpek cinsleri Amerikan Cocker Spaniel, erken yaşlarda eğitilmesi önemlidir. Böylece gelecek yıllarda sağlıklı bir yaşantı sürmesi sağlanır. Ayrıca eğitim sayesinde havlama ve saldırgan davranışların önüne geçilir.

Sırt kısmı kısa olup kemiklidir. Diğer evcil köpek cinsleri ile iyi anlaşır. Karakter yapısı bakımından oldukça nazik ve yumuşaktır. Kendilerine özgü görünüşleri vardır. Ailesi ile vakit geçirmeyi çok sever. Psikolojisi olarak ise hassas bir yapısı vardır. Bunun için de yalnız bırakılması iyi değildir.

12- Beagle

Büyümeyen köpek cinsleri Beagle, iyi dostluk kurabileceğiniz köpek ırkları arasında yer alır. Ev içinde keyiflidirler ve sakın bir yaşantı sürmek istiyorsanız bu tüylü dostumuzun size uygun olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü oldukça hiperaktif ve enerjik bir yapısı vardır.

Egzersiz ihtiyacı yüksek olan bu köpekleri İngilizler tavşan avlarında kullanmaktadır. Hızlı ve atiktir uzaklaşmayı ve gezmeyi severler. Tüy dökme sorunları orta derecededir.  Çocuklar ile ve diğer hayvanlar ile iyi geçinirler. Hatta yabancılara karşı da iyi davranırlar.

13- Havanese Cuban Bichon

buyumeyen-kopek-cinsleri
Büyümeyen Köpek Cinsleri

Çok sevimli bir görünümleri olan büyümeyen köpek cinsleri Havanese Cuban Bichon köpekler adlarından da anlaşılacağı üzere Küba kökenlidir. Oyuncu, neşeli ve hareketli bir yapıları vardır. Sahiplerine oldukça düşkünlerdir ve küçük köpekler arasında en dayanıklı ırklardan biridir.

19. yüzyılda Güney Amerikalı soylular tarafından beslenmiştir ve soyluluk simgesi olarak görülmüştür. Tüyleri uzundur ancak kısa tüylü türleri de vardır. Eğitimleri kolaydır ancak inatçı bir yapıları vardır bunun için de eğitim esnasında sert davranılması gerekir.

14- Minyatür Pinscher

Ev yaşamına uygun ve büyümeyen köpek cinsleri Minyatür Pinscher, küçük bir bedene sahiptir ancak atletik bir yapısı da vardır. Zarif ve zayıf görüntüsü olsa da uzun bir boynu ve belirgin kasları vardır. Kediye benzeyen bir kuyruğa ve patiye sahiptir ve bacakları incedir.

Geniş ve yumuşak kulakları sarkık şekildedir. Tüy yapısı ise sert ve kısadır. Eğer doğru ve düzenli bir şekilde tüy bakımı yapılırsa parlak ve düz görünürler. Ayrıca tüyleri kızıl, siyah, kızıl tonları ve kahve tonlarında olabilir. En dikkat çeken özelliği ise minyatür köpek ırkları Doberman’a benzemesidir.

15- Büyümeyen Köpek Cinsleri| Papillon

En eski ırklardan biri olan ve oyuncak boy köpekler arasında bulunan büyümeyen köpek cinsleri Papillon, tüm dünyada ve ülkemizde oldukça bilinen popüler ırklar arasında yer alır. Yaşam süreleri ortalama olarak 13 yıl ile 15 yıl arasında değişiklik gösterir.

Karakterleri dikkate alındığında en çok dikkat çeken özellikleri ise kendilerine güvenlerinin fazla olmasıdır. Bu büyümeyen köpek cinsleri küçük bir bedene sahip olmasına rağmen kendinden büyük köpeklere karşı cesur davranışlar sergilerler. Ev içinde ve dışında oyun oynamayı çok severler.

İlginizi Çekebilir: En Büyük Köpek Cinsleri için 14 Bilinen Köpek Cinsi!

YouTube video

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *