Hayatına Renk Katacak İçerikler | BurcuAlem.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Estetik
 4. »
 5. Mezoterapi Nedir Ne İşe Yarar? 2022 Mezoterapi Fiyat Bilgisi

Mezoterapi Nedir Ne İşe Yarar? 2022 Mezoterapi Fiyat Bilgisi

Bilgece Bilgece - - 13 dk okuma süresi
9 0
mezoterapi

Mezoterapi uygulaması güzellik sektöründe cilt yapısını değiştirmek, saç yapısını korumak gibi farklı amaçlar uğruna gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu işlemin kişilerde etkileri çok geniştir. Estetik görünümde farklılık yaratmak adına kullanılan güncel bir yöntemdir. Neredeyse çoğu kişi tarafından çok fazla sayıdaki durum adına kullanılabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=niVmco1paZ0

Günümüzde kişiler tarafından farklı amaçlara hizmet etmesi amacıyla farklı estetik, güzellik yöntemleri uygulanır. En popüler yöntemlerden birisi olan mezolifting uygulaması başta kadınlar olmak üzere erkekler tarafından da rahatlıkla yapılabilir. Peki mezoterapi nedir, ne işe yarar? İşte detayları…

Mezoterapi Nedir, Ne İşe Yarar?

Mezoterapi temelde kolajen üretimini sağlamak adına uygulanan bir yöntemdir. İlk defa 1952li yıllarda kullanılan bu yöntemin günümüzde kullanım alanı da giderek yayılmaktadır. Kadın ya da erkek fark etmeden tercih edilen bu yöntem sayesinde cilt kusurları ciddi anlamda giderilir. Bununla birlikte saç mezoterapisi de uygulanmaktadır.

Aslında temel amacı Dermapen uygulamasında olduğu gibi cilt kusurlarını ortadan kaldırmaktır.

Mezoterapi Ne İşe Yarar? Mezoterapi Faydaları Nelerdir?

Uygulatılacak mezoterapinin çok farklı alanlarda faydaları mevcuttur. Başta cilt üzerine uygulanmasından ötürü ciltte değişim gözlemlenmektedir. Fakat bununla sınırlı kalmayan uygulama faydaları mevcuttur. Başlıca faydaları arasında:

 • Sivilce lekelerinin giderilmesi,
 • Genel cilt lekelerinin kontrol altına alınması,
 • Kolajen üretimini arttırması,
 • Ciltte parlaklık yaratması,
 • Yara izleri ve lekelenmelerini minimuma indirmesi,
 • Kırışıklıkları belirli bir düzeyde giderebilmesi,
 • Saç dökülmelerini azaltması,
 • Yeni saç üretimi sağlaması,
 • Kilo kaybında yardımcı olması,
 • Çatlak ve selülit şikayetlerini azaltması,
 • Vitiligo’yu azaltması gibi çeşitli durumları mevcuttur.

Cilde Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Başta cilt üzerinde uygulamayı sağlayan mezoterapi, basit bir uygulama şekline sahiptir. Bu yönde bir hizmet almak isteyen kişinin ekstra bir çabaya girmesine gerek yoktur. Alanında uzman kişi tarafından özel cihazlar kullanılarak bizzat uygulama yapılır.

mezoterapi
Mezoterapi

Uzmanlar tarafından belirli vitaminlerin ve yararlı içeriklerin olduğu iyileştirici, toparlayıcı bir sıvı elde edilir. Bu sıvının mezoterapide kullanılan cihazları aktarımı sağlanır. Daha sonra uygulayıcı tarafından sorunlu görülen bölgedeki deri altına sıvının enjekte edilme işlemi gerçekleştirilir. Böylece deri altında kolajen üretimi sağlanarak ciltte toparlanma gözlemlenir.

Mezoterapinin Yöntemleri Nelerdir?

Geçmişte daha çok iğneli mezoterapi uygulansa da artık iğnesiz şekilde uygulamaları da mevcuttur. Kişiler uzman eşliğinde uygulanacak yönteme karar verebilmektedir. Temelde asıl amaç deri altındaki yapılara ulaşmak olduğundan her iki işlemde de benzer sonuçlar elde edilir. Üstelik sonrasındaki iyileşme ve toparlanma süreci de aynıdır.

İğnesiz Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Mezoterapinin iğnesiz olarak gerçekleştirilen işleminde de yine özel bir cihaz kullanılmaktadır. Bu cihaz yardımıyla iğne enjekte işlemi yapılmaz. Fakat yine de deri altına en iyi nüfuz edecek şekilde cihaz yönlendirilir. Tüm yüze uygulanabileceği gibi özel olarak belirlenen sorunlu alanda da etki yaratabilmektedir.

Özellikle ciltte toparlanmayı çabuk sağlamak ve yan etkileri oluşturmamak adına iğnesiz mezoterapi yöntemi günümüzde sık tercih edilmektedir. Ülkemizde de birçok uzman tarafından bu yönde gelişmeler ve hizmetler sunuluyor. Eğer cildiniz aşırı hassasiyete sahipse daha çok iğnesiz yöntemin tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

İğnesiz Mezoterapi Cihazı Nedir?

Dışarıdan bakıldığında büyük ve geniş bir cihaz olsa da doğru ellerde etkin sonuçlar sağlamaya yarayan özel bir oluşumdur.  Cihazın belirli alanlarına uzman tarafından vitamin, ampuller katılarak elde edilmiş karışım doldurulur. Daha sonra cihaz ile herhangi bir acı hissetmeden uygulama yapma imkânı sağlanır.

Mezoterapi Sonuçları Ne Zaman Etki Eder? Saç Mezoterapisi Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Elbette uygulama yaptıran bireyler tarafından en çok merak edilen konuların başında yapılan iğneli ya da iğnesiz mezoterapi uygulamasının ne zaman etki edeceğidir. Öncelikle cildin verilen karışımı özümsemesi ve ciltte yenilenme yaratmasının çok kısa sürede gerçekleşmeyeceğini bilmelisiniz.

Ortalama olarak 3-4.seans itibari ile mezoterapinin faydaları konusunda gözlemler yapmaya başlayabilirsiniz. Uzmanın belirlediği seans aralıklarına göre bu konuda keskin süre belirlemek zordur. Fakat seanslar arasında en az 3-6 ay geçmesi gerektiğinden belirli bir süre sabırla beklemeniz gerekebilir.

Mezoterapinin Yan Etkileri Nelerdir? İğnesiz Mezoterapi Yaptıranların Yorumları Neler?

Çoğu zaman mezoterapinin dışında diğer estetik yöntemlerde de herkes tarafından ortak sonuç alınmayabilir. Burada etkili olan unsur yaptırılan uzmanın ne derece yetkin olduğuna bağlıdır. Aynı zamanda danışan kişinin de hayat içerisinde beslenme gibi alanlarda nasıl değişimler yaptığı, söylenenlere ne kadar uyulduğuna kadar değişiklik gösterebilir.

mezoterapi

Fakat çoğu zaman mezoterapi yaptıranların yorumları arasında olumlu sonuçlarla karşılaşacaksınız. Özellikle alanında uzman birisiyle çalıştığınızda kısa sürede etkilerini görebilirsiniz. Uygulamanın net bir yan etkisi bulunmamakla birlikte çabuk geçen etkileri mevcuttur. Uygulama sonrası hafif kızarıklık ve çok az yanma hissine kapılabilirsiniz. Ancak 2-3 gün içinde geçecektir.

Mezoterapi İğnesi Can Acıtır mı? Mezoterapi Cilt için Can Yakar mı?

Mezoterapi cihazı ucunda bulundurduğu iğneye bağlı olarak çok hafif sinek ısırığına benzeyen bir etki yaratır. Ancak çok düşük acı eşiğine sahip bireyler bile bu acıya dayanabilirler. Herhangi bir şekilde sorun yaşamaları mümkün değildir.

Yüz Mezoterapisi Kalıcı mı?

Elbette hangi şikayetle geldiğinize bağlı olarak mezoterapinin kalıcılık süresi değişiklik gösterecektir. Eğer sadece belirli yaralanmalara bağlı olarak lekeleriniz varsa yüksek ihtimalle tekrarlama yapmaz. Fakat sivilce lekelerinden dolayı geldiyseniz ve beslenmenize dikkat etmez sivilcelerin çıkmasına sebep olursanız, kalıcılık süresi azalacaktır.

Mezoterapi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Uygulamaların etkili olması amacıyla uzmanlar tarafından belirtilen bazı kurallara uymak gerekmektedir. Çoğu zaman uygulamayı yaptıran kişiye bu konuda belirli bilgiler zaten aktarılır. Fakat daha önce bir uzmana başvurmamış kişiler aşağıda bahsedilen kurallara dikkat ederek hareket etme imkânını da elde edebilir.

Mezoterapi Sonrası Yüz Yıkanır mı?

Yüzünüzde tercih edeceğiniz uygulama sonrası belirli bir müddet bu alana su değdirmemeniz gerekir. Özellikle oluşturulan karışımın deri altında emilmesi ve hafif açık hale gelen gözenekleriniz bulunduğundan bu kurala dikkat etmelisiniz. Ortalama olarak 24-36 saat arasında su kullanmamanız lazım.

Mezoterapi Sonrası Makyaj Yapılır mı?

Makyaj ciltte belirli bir etkiye sahip olduğundan uygulama sonrasında tercih edilmemelidir. Kişiler en az 2 gün boyunca herhangi bir şekilde makyaj ürününü uygulama alanında kullanmamalı. Aksi takdir makyaj ürünlerinin gözeneklere ekstra dolması ya da cildin tahriş olması mümkün olur.

Mezoterapi Saç için Neden Uygulanır? Saç Mezoterapisi Ne İşe Yarar?

mezoterapi

Kellik tedavileri sırasında mezoterapinin kullanıldığı görülmektedir. Aşırı saç dökülmesinden şikayetçi olan bireylerin bahsedilen bu yönteme başvurabilir. Çünkü saçların dökülmesinde ciddi azalmalar sağladığı gibi saç derisinin altında kan akışını hızlandırdığı ve ekstra vitamin aktarımı sağladığından yeni saçların çıktığı da bilinir.

Saç Mezoterapi Kaç Seans Uygulanır,?

Saça uygulanacak olan mezoterapinin cilt mezolifting ile kıyasla daha uzun sürmesi beklenebilir. Kişinin kellik derecesi, kafa yapısına göre seanslar ortalama olarak uzmanlara belirtilir. En az 5-6 seanslık uygulama yapıldığı bilinir. Ancak kişiden kişiye göre de değiştiği bir gerçektir.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanır?

Saç dökülmesini aşırı yaşayan, kafasında belirli alanlarda ya da tamamında kellik yaşayanlar tarafından tercih edilebilir. Yeni saçların çıkmasını ya da çıkan yeni saçların dökülmesine engel olmak amacıyla uygulatılabilir.

Saç Mezoterapisi Zararlı mı?

Uygulamanın zarar ya da yarar konusu tamamen tercih edilen uzmana bağlı olarak değişiklik gösterir. Eğer doğru bir uzman tercihinden yana şansınızı kullanırsanız herhangi bir şekilde zararını görmezsiniz. Bu yüzden uzman tercihinizi doğru yönde kullanmanız gerekiyor.

Saç Mezoterapisi Ne Kadar Aralıklarla Yapılır?

Mezoterapinin uygulama süresi uzman tarafından kişiye özel hesaplanmaktadır. Kimileri için saç mezoterapisinin sürme süresi daha uzunken kimisinde daha azdır. Fakat uygulamanın deri altına işlemesi ve farklılığı gözlemlemek adına en az 3 ay aralıklarla seanslar gerçekleştirilir.

Saç Mezoterapi Fiyat Ne Kadar?

Mezoterapiyi uygulayacak olan uzman, bulunduğunuz şehir, uygulama alanının büyüklüğüne bağlı olarak fiyat bilgisi değişiklik gösterir. Ortalama olarak iyi uzmanlar 1000 TL’den başlayan fiyatlarla uygulama yaptırmaktadır.

Evde Mezoterapi Nasıl Yapılır, Yapılmalı mıdır?

Mezoterapinin uygulanma şekli sanıldığı kadar kolay değildir. Deri altına işleyen bir durum olmasından ötürü herkes tarafından gerçekleştirilmesi beklenemez. Bu yüzden evde herhangi bir aparatla ya da vitaminle uygulama yapılmamalıdır.

mezoterapi

Olası bir uygulama sonucunda farkında olmadan alerjik bir maddeyi cildinize sürebilirsiniz. Yan etkileriniz buna bağlı olarak artabilir. Yine aynı şekilde deri altında kontrolsüz uygulamanıza bağlı olarak ciddi deri sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden alanında uzman bir bireyden yardım almanız daha doğru olacaktır.

Özellikle mezoterapi saç uygulamalarının kelliğe çözüm olması, saç dökülmesini engellemesi adına tercih edilir. Peki farklı yöntemlerle oluşturulan saç ekimlerinde nelere dikkat etmeli? Terleme saç ekiminde nasıl bir faktöre sahip? Terleme Saç Ekimine Zarar Verir mi yazımıza bakarak çok merak edilen bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.