«
  1. Anasayfa
  2. Genel
  3. 2022’de Merak Edilen En Zeki Köpek Cinsleri

2022’de Merak Edilen En Zeki Köpek Cinsleri

en-zeki-kopek-cinsleri

En zeki köpek cinsleri, 2022 yılının en çok araştırılan konuları arasında yer almaktadır. Bunun en büyük sebebinin evcil hayvan severlerin artması olduğunu düşünmekteyiz. Bildiğiniz üzere insanlara göre kendi köpeği en zeki köpektir. Lakin bir de bu durumun bilimsel araştırmaları vardır. Bir psikolog tarafından 200 köpek üzerinde yapılan araştırmaya göre her köpeğin zekâ seviyesi birbirine göre farklılık göstermektedir.

Üstelik bazıları 2 yaşında bir çocuğun zekâsı kadar gelişmiş bir yapıya sahiptir.  Ortalama 250 kelimeye kadar komut öğrenebilen en zeki köpekler listesini sizler için hazırladık. Sizler de en zeki köpeklerin hangi ırklar olduğunu merak ediyor ve yeteneklerini öğrenmek istiyor musunuz? Zeki bir köpek cinsi arıyor ya da bu konuda iyi bir içerik arıyorsanız, yazımıza göz atabilirsiniz.

En Akıllı Küçük Köpek Cinsleri Hangileri? En Zeki Köpek Cinsleri Listesi

En zeki köpek cinsleri ve en akıllı köpek cinsleri hayvan severlerin ve yeni hayvan sahiplenmek isteyen kişilerin araştırdığı konular arasındadır. Bizler bugün sizler için dünyanın en akıllı 17 köpeğini araştırdık. Bu ırkların hangi görevlerde kullanıldığını ve kısaca genel yapılarının ne olduğundan bahsettik.

Eğer siz de akıllı bir ırk sahiplenmek ve başarılı bir şekilde eğitim alabilen bir tür istiyor iseniz mutlaka yazımıza göz atınız. İnanamayacaksınız belki ama iri köpekler kadar listemizde küçük köpek cinsleri de yer almaktadır. Küçük bedenlerine nazaran zekâ seviyeleri ve kabiliyetleri büyük cinsler de 200 köpek arasından zekâları ile ön plana çıkmışlardır.

1. En Zeki Köpek Cinsleri Arasında Bloodhound

Zeki köpek cinsleri arasında yer alan bu ırk çok enerjiktir. Sinirlendirilmedikçe saldırgan olmayan bu cins, en inatçı köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Daha önce köpek bakmamış birinin sahiplenmesi zor olacağından dolayı deneyim sahibi kişilerin büyütmesi daha doğrudur. Bloodhound, zeki olmalarının yanı sıra farklı özelliklere de sahiptir ve zeki köpekler arasında iyi bir sırada yer almaktadır.

en-zeki-kopek-cinsleri

İz sürmeyi seven Bloodhound, koku alma konusunda çok başarılıdır. Polis köpeği olarak da kullanılan bu cinslerin atası 650 suçlunun yakalanmasında başrol oynamıştır. En zeki köpek cinsleri arasında yer almasına rağmen eğitimi zor olan köpeklerdendir. İnat yapısı sebebi ile anlasa dahi kendi istediğini yapma konusunda pek ısrarcıdır. Aynı zamanda kendi ırkından köpeklerle asla anlaşamamaktadır.

2. Avustralya Çoban Köpeği

Dünyanın en güçlü köpek cinsleri arasında yer alan Avustralya çoban köpeği, işkolik köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Şov köpeği olarak da adlandırılan bu ırk, arama kurtarma ve terapi köpeği olarak da yetiştirilmektedir. Aşırı derecede sevgi arsızı olan ırk, köpek sporları konusunda da üstün bir başarı sergilemektedir.

En zeki köpek cinsleri listesinde yer almasının en büyük sebebi macera köpeği olarak adlandırılmasından da kaynaklanmaktadır. Yabancıları ve yalnızlığı hiç sevmeyen çoban köpeği dünyada en akıllı 10 köpek arasında yer almaktadır. Çoban köpeği, alman çoban köpeği olarak da bulunabiliyor. Fakat zekalarıyla avustralya çoban köpeği daha zekidir, unutmayın.

3. Alabay Irkı

Eğitilebilir köpek cinsleri arasında yer alan Alabay ırkı, Alabai ismi ile de bilinmektedir. Güçlü ve asil yapıları ile dikkatleri üzerine çeken Alabay, en korkusuz köpek türleri arasında ilk beşe girmektedir. Sadece ailesi ile bağ kurmayı sevmekte ve onları koruma güdüsüne bürünmektedir.

En zeki köpek cinsleri arasında olmasına rağmen inatçı ve özgür ruhu sebebiyle zor eğitilen ırklar arasında yer almaktadır. Yeni yerleri sevmeyen ve bekçilik için yetiştirilen türler arasında yer almaktadır.

4. Rottweiler

Dünyanın en zeki köpek cinsleri arasında olmasının en büyük sebebi atletik yapısından ve kıvrak zekâsından gelmektedir. En eski ve en popüler ırklar arasında yer almaktadır. Alman kasap köpeği olarak da bilinmektedirler. Çünkü koyun besleyen kasapların sürülerin de  koruma köpeği olarak yıllarca hizmet etmişlerdir.

en-zeki-kopek-cinsleri
En Zeki Köpek Cinsleri

En zeki köpek cinsleri arasında olması onu polislerin ve askerlerin arama kurtarma konusunda yetiştirmesine sebep olmuştur. Bu ırkı diğer ırklardan ayıran en büyük fark kapalı kapıları alt etmeyi bile kendine görev olarak görmesinden kaynaklanmaktadır. Hizmet etmeyi seven yapısı ile sahiplerini mutlu etmeye bayılmaktadır.

5. Labrador Retriever

En iyi köpek cinsleri arasında yer alan Labrador,  sabırlı ve duygusal yönü ile çok beğenilmektedir. Söz dinlemeyi seven ve aşırı zeki olan bu ırk, bomba ve uyuşturucu bulma konusunda aşırı derecede başarılı olduğu için bu konuda özel eğitimle polislere yardımcı olması sağlanmaktadır. İnsanlarla yaşamaya bayılan, suyu ve çamuru seven sevgi dolu bir yapıya sahiptir. Zekâsını iyi şekilde kullanmasına izin veren eğitimler alabilirse mükemmel bir başarı elde edebilmektedir.

6. Kafkas Çoban Köpeği

Ünlü köpek cinsleri arasında Çerkez bölgesi köpeği olarak da bilinen bu ırk, iri yapılı bir cinstir. Agresif bir yapıya sahip olduğu için çocuklarla yalnız asla kalmamalıdır. Yabancıları sevmeyen bir tavrı vardır. Ortalama olarak 20 yıl yaşayarak en uzun süre yaşayan köpek cinsleri arasında yer almayı başarmışlardır.

En zeki köpek cinsleri arasında yer alan Kafkas çoban köpeği çok saygılı ve uslu bir yapıya eğitim alması dâhilin de bürünebilir. Sese aşırı derece duyarlı oldukları için bekçi köpeği olarak da kullanılabilmektedirler.

7. Doberman Pinscher

en-zeki-kopek-cinsleri

En güçlü köpek cinsleri listesinin başında Doberman yer almaktadır. Aristokrat yapıları ile de insanların dikkatini çekmeyi başaran bu cins, enerjik ve aşırı derecede akıllıdır. Polisler ve askerler tarafından eğitilerek operasyonlara dâhil edilen ırk korkusuzdur. Tehlikeyi sezdiği an ailesini koruma altına alarak saldıran bir tavır sergileyebilmektedir. Süper zeki köpek listesinde yer alan nadir ırklardandır.

8. Golden Retriever

Akıllı köpekler arasında bulunan Golden Retriever; oyuncu ve aşırı sevgi doludur. Ailenin en iyi dostu olmaktan mutluluk duyar. Aynı zamanda evcil hayvanlardan birisi sayılmaktadır. Yalnız kalmayı sevmeyen bu ırk sahiplenen ailesine çok çabuk alışarak onlara uyum sağlar.

Yüzme konusunda en az insanlar kadar başarılıdır. En zeki köpek cinsleri arasında yer almasının en büyük sebebi verilen komutları çok iyi algılayabilmesinden kaynaklanmaktadır.

9. Alman Kurdu

En zeki köpek cinsleri arasında tabi ki olmazsa olmaz sayılan atletik güçlü ve asil duruşu ile dikkatleri üzerine çeken Alman Kurdu da bulunmaktadır. Ülkemizde kurt köpeği olarak da bilinen bu cins, asker ve polislerin operasyonlarına fazlası ile katkı sağladığı için polis köpeği ismi ile de anılmaktadır. Keskin bir koku duyuları vardır. Bu dürtülerini zekâları ile birlikte mükemmel bir seviyede kullanarak insanların onlara hayran olmasına yardımcı olmaktadırlar.

10. Kangal En Zeki Köpek Cinsleri Arasında

En zeki köpek ırklar listesinde de yer alan Kangal, ülkemizin milli gururları arasında yer almaktadır. Bekçi köpeği olan bu ırklar, Osmanlı döneminde de oldukça sık yetiştirilirlermiş. Osmanlı döneminde Samson ismi ile anılmaktaymışlar. Sahiplerine aşırı sadakat gösteren bu cinsler, koruma içgüdüsü ile sahibini ve sahibine ait her şeyi mükemmel seviyede korumaktadırlar. Köpek ırklarına karşı aşırı saldırgan tavırlar sergileyebilmektedirler.

11. Poodle Toy / Kaniş

en-zeki-kopek-cinsleri

En akıllı köpek cinsleri listesinde olan bir diğer köpek ırkımız ise kanişlerdir. Küçük yapılarına rağmen ciddi bir zekâ seviyesine sahiptirler. Atletik ve çalışkan yapısı ile verilen komutlarının hepsini yaparak sahibini mutlu etmekten zevk alan bir yapıları vardır. Aşırı kıvrak zekâsı olduğu için en zeki köpek cinsleri arasında yer alır ve hızlı bir şekilde komutları hemen anlar. İlgiye âşık bir yapısı vardır. Aynı zamanda aile üyelerini aşırı kıskanan da bir yapısı bulunmaktadır.

12. Border Collie

Köpek zekâ sıralaması listesinde ilk üçte yer almaktadır. Tam anlamı ile bir çoban köpeğidir. Sürüyü mükemmel bir şekilde yönetebilme başarısı insanları şaşırtmaktadır. Enerjik bir yapıya sahip olmasından dolayı köpek sporlarında üstün bir yetenek sergileyebilmektedir. Dayanıklı bir yapısı vardır. Aynı zamanda ailesi ile sıcak iletişim kurmayı ve çocuklarla oynamayı sever.

13. Papillon

En akıllı köpek ırkları listesinin olmazsa olmazı tabi ki Papillondur. Yapıları küçük ama zekâları bir o kadar büyüktür. Yabancıları sevmeyen ama ev halkına bayılan bu tatlı cinsin geçmişi 700 yıl önceye dayanmaktadır. Zamanında pek çok ressama da ilham kaynağı olan bu ırklar çocukları ve kedileri çok sevmemektedirler.

En zeki köpek cinsleri arasında yer alan Papillon uyumu ve çabuk eğitimi kavraması ile dikkatleri üzerine çekse de tuvalet eğitimi konusunda oldukça huysuzdur. Bekçi köpeği olma konusunda da oldukça başarılıdır.

14. Shetland Çoban Köpeği

En zeki köpek cinsleri arasında yer alan bu ırk Dünyanın en akıllı 2. Köpeği olarak da bilinmektedir. Lakin aşırı inatçı bir yapısı bulunduğu için eğitimi en zor köpekler arasında yer almaktadırlar. Koyun sürülerini güden mükemmel bir koruyucu köpek cinsindendir. En zeki köpek cinsleri listesinde yer alsa da zekâsını eğitim sırasında kullanmamak için çok ısrarcıdır. Bu sebepten dolayı eğitimi başarılı eğitimciler tarafından verilmek zorundadır.

15. Schipperke En Zeki Köpek Cinsleri Listesinde

En zeki köpek cinsleri arasında bulunan bu ırk Hollanda köpeği olarak da bilinmektedir. Siyah renkleri ile asil bir duruşa sahip çoban köpeği olarak bilinmektedirler. Genellikle tekne koruyuculuğu için tercih edilen türler arasında yer almaktadırlar. Bedeni küçük olmasına rağmen gücü çok aşırı büyüktür.

en-zeki-kopek-cinsleri

Belki de En zeki köpek cinsleri arasında kendine en çok güvenen türlerden bir tanesidir. Kötü niyeti anında hissederek saldırmaya başlayan bu ırk “gel” komutuna da en çabuk tepki verebilen nadir cinsler arasında yer almaktadır.

16. English Springer Spaniel

En zeki köpek cinsleri listesinde yer alan en neşeli ırklardan bir tanesidir. İz sürme köpeğidir. Çoğunlukla av için kullanılırlar. Koku duyuları aşırı derecede gelişmiş olmasında dolayı aradığı her şeyi kolaylıkla bulmaktadır. Bahçeli evlerde yaşam sürebilecek bir cinstir.  Ancak insanlardan uzak yetiştirilirlerse aşırı stresli ve gergin bir tür olabilmektedir.

En zeki köpek cinsleri arasında yer almasının en büyük sebebi ise verilen komutları hızlı kavrama becerilerinden dolayı olmaktadır. Söz dinlemeyi de aşırı derecede seven türlerden sayılmaktadırlar.

17. Pemproke Welsh Corgi En Zeki Köpek Cinsleri Arasında

En zeki köpek cinsleri listesinin sonunda yer alan Pemproke Welsh Corgi, bekçi ve çoban köpeği olarak yetiştirilmektedir. Eğitime en yatkın türler arasında yer almaktadırlar. Çok havlamayan ve enerjik bir yapıları bulunmaktadır.

En zeki köpek cinsleri arasında yer almasının büyük sebepleri arasında yapılarının tilkilere benzemesinden olduğu düşünülmektedir. Tip olarak da oldukça çok tilkileri andırmaktadırlar. Ortalama olarak 13 yıl ömre sahip olan tür sahibine aşırı derecede bağlı bir yapıya sahiptir.

Köpekler hakkında emin olamıyor ve daha çok kendinizi kedi insanı olarak anlamdırıyorsanız, sizi şöyle alalım… Kedi türleri en az köpek türleri kadar çeşitlidir. Norveç orman kedisi, britishler, sarmanlar, tekirler… Peki en sevimlisi sizce hangisi? En Sevimli Kedi Türleri Nelerdir yazımıza bakarak kedi türleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *